Trafik Sigortasını SBM Teklifi Alarak Sorgulama Rehberi

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), 2003 yılında Trafik Sigortası Bilgi Merkezi Yönetmeliği’nin resmi olarak olarak yayınlanması sonrasında Tramer adıyla kuruldu. 2008 yılında yayınlanan yönetmelikle adı Sigorta Bilgi Merkezi yani SBM olarak değişen kurum, son olaraksa 2011 yılında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi adını almıştır. 

SBM trafik sigortası teklif alma, poliçe sorgulama ile ilgili merak edilen bilgileri yazımızda bir araya getirdik.

SBM Trafik Poliçe Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

SBM trafik poliçe sorgulama yöntemleri aşağıdaki şekilde yapılabilir;

 • SBM'nin uygulaması olan Sigortam 360.com ile trafik sigortası poliçeni ücretsiz olarak sorgulayabilirsin. SBM 360 uygulaması, trafik poliçe sorgulamayı e-devlet üzerinden yapabilmeni sağlıyor. Sadece plaka numaran ile sorgulama işlemini yapabilirsin. Sorgulama yaptığın araç kendi üzerine kayıtlı olmalıdır.
 • Trafik poliçesi sorgulama için 5664’e de mesaj atabilirsin. Mesaja TRAFIK yazıp boşluk bırakarak plakayı yazman yeterli. Mesaj sorgulaması sonucu araca ait poliçe bilgileri cebine gelir.
 • Çağrı merkezi hizmeti ile de araç sahibinin trafik  poliçesinin olup olmadığı, var ise poliçe numarası, hangi tarihte sona ereceği, iptal edildiyse ne zaman iptal edildiği gibi bilgiler öğrenilebilir. Bu hizmetten yararlanmak için 11890 Alo Hasar çağrı merkezini arayarak aracın plakasını veya saşi numarasının iletilmesi yeterlidir.

Bilindiği gibi zorunlu trafik sigortası poliçesinin zamanında yenilenmemesi halinde oldukça ağır yaptırımlar sürücüleri bekliyor. Trafik sigortası poliçesini geciktiren sürücüler maddi trafik cezasının yanı sıra, gecikmenin yaşandığı her ay için de poliçe tutarı üzerinden %5 zamla karşılaşıyor. Ancak yaptırımlar sadece bu kadarıyla sınırlı değil. Özellikle araba sigortası fiyatları belirleme sürecinde en önemli faktörlerin başında gelen trafik sigortası basamakları da bu durumda devreye giriyor.

SBM org.tr üzerinden aracınızın trafik sigortası kademesini de sorgulayabilirsin. Poliçe yenileme süresi dolan sürücülerin trafik ekiplerince araçlarının bağlanması ve çekici, otopark gibi masraflarını da ödeme yükümlülüğü ile karşı karşıya kalmaları bu süreçte araç sahiplerini bekleyen diğer tehlikeler arasında yer alıyor.

SBM teklif ekranından yapılacak trafik sigortası sorgulama işlemi ile bu gibi aksiliklerle karşılaşmadan aracının sigortasını yaptırabilirsin.

SBM Trafik Teklifi Nasıl Alınır? 

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden (SBM) teklif almak için web sitesinin teklif alma sayfasına giriş yapmalısın. Sayfada bulunan başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak kolayca teklif alabilirsin. 

SBM üzerinden teklif almak için senden istenen bilgiler şu şekildedir:

 • T.C. kimlik veya yabancı kimlik numarası
 • İş yeri için vergi kimlik numarası
 • Plaka (araç sigortaları için)
 • Ruhsat bilgisi (araç sigortaları için)

Ücretsiz olarak en ucuz ve kapsamlı zorunlu trafik sigortası teklifini almak ve sorgulama yapmak için Sigortam.net üzerinden teklif formunu doldurabilir veya Sigorta Bilgi Hattımızı arayabilirsin. 

SBM Trafik Teklif Ekranından Fiyatlara Nasıl Ulaşılır?

SBM online işlemler alanında "Trafik Sigorta Teklif Karşılaştırma" ekranına giriş yapmalısın. Buradaki trafik sigortası teklifleri bilgilendirme amaçlıdır. Yani ortalama primleri, sigorta şirketlerinin farklı tekliflerini görerek fikir sahibi olabilmeni amaçlar.

SBM trafik teklif karşılaştırma ekranında;

 • İl,
 • İlçe,
 • Araç türü (otomobil vs.)
 • İşleten tipi (gerçek/tüzel),
 • Araç markası,
 • Tarife basamak kodu
 • Model yılı bilgilerinin girilmesi gerekir.

Bu verilere göre teklif karşılaştırma yaptığında; sigorta şirketi, asgari, ortalama, azami primleri ve şirketin web linkini görürsün. Eğer girdiğin bilgiler için veri bulunamıyorsa sonuç ekranında "Veri Bulunamadı" uyarısını da alabilirsin.

Trafik sigortası fiyatları, şirketten şirkete önemli farklılıklar gösteriyor. SBM.org.tr üzerinden yapacağın fiyat sorgulamalarında farklı tekliflerle karşılaşman bu nedenle gayet doğaldır. Uygun fiyata araç trafik sigortası yaptırmak isteyen sürücüler için en önemli konu olabildiğince farklı sigorta şirketinden teklif almaktan geçiyor. Çünkü, her sigorta şirketinin farklı risk değerlendirmeleri ve para politikaları belirlemesinden dolayı aynı sürücü ve araç için farklı fiyatlar verilebiliyor. Eğer sen de aracının trafik sigortasını daha uygun fiyatlarla yaptırmak istiyorsan Sigortam.net üzerinden sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırabilirsin. Bu sayede bütçen için en uygun poliçeye anında sahip olabilirsin. Yaptıracağın poliçe için en iyi fiyat garantisi avantajından yararlan, poliçene dakikalar içinde kolayca sahip ol.

SBM Trafik Sigortası Fiyatları

Teklif Veren Şirketler Verilen Teklif (TL)
Ak Sigorta 3.010,17 TL
Allianz Sigorta 2.686,44 TL
Anadolu Sigorta 2.764,45 TL
Axa Sigorta 2.763,88 TL
Groupama Sigorta 3,040.42 TL
HDI Sigorta 2.686,33 TL
Zurich Sigorta 2.685,69 TL
Ray Sigorta 2.799,75 TL
Sompo Japan Sigorta 4.692,28 TL
Unico Sigorta 2.954,57  TL

*Not: Tablodaki veriler Ocak 2023 içerisinde Sigortam.net'ten satın alınan poliçe tutarlarından örneklerdir. 7.basamak ve 34 plakalı otomobiller için örnek olarak verilmiştir. Poliçe primi; aracın markası, modeli, yaşı, sürücünün hasar geçmişi, bulunduğu şehir vb. faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Trafik sigortası teklifi alarak güncel fiyatları öğrenebilirsin.

SBM aracılığıyla yaptığınız trafik sigortası sorgulaması sonrasında poliçenizi Sigortam.net’ten online olarak sadece 2 teklif alarak yaptırabilirsin. Dilersen 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak tek bir telefonla yaptırabilirsin.

SBM nedir yazımıdan SBM hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.