Trafik Sigortası Tavan Fiyatları Ne Kadar Öğren, Hemen Trafik Sigortanı Yaptır

  • İnternetten trafik sigortası teklifi alarak sana özel güncel prim tutarını öğren
  • Senin için öne çıkardığımız en uygun ya da en kapsamlı poliçeleri incele
  • İhtiyaçlarına ve bütçene en uygun zorunlu trafik sigortanı online satın al
Bu bilgiler sana özel teklif hazırlayabilmemiz için gereklidir.

Zorunlu sigorta türlerinden biri olan trafik sigortasına her yıl belirli oranlarda zam yapılır ve araç sürücüleri, trafik sigortası için bir önceki aya göre zamlı prim öderler. 

Zorunlu sigorta çeşitleri hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Tavan Fiyat Nedir?

Yönetmeliklerce düzenlenmiş olan tavan fiyat, 15 farklı araç türü için aracın iline ve araç sahibinin yer aldığı hasar basamağına göre belirlenen en yüksek prim tutarıdır. Trafik sigortası yapan şirketler, prim tutarını belirlerken yasal olarak bağlı oldukları tavan fiyat listesini baz alırlar. Sigorta şirketi primleri, trafik sigortası tavan fiyat tablosuna göre belirler. Ancak elbette 2024 trafik sigortası tavan fiyatlarını etkileyen farklı unsurlar da vardır. 

"Trafik Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?" öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Trafik Sigortası Tavan Fiyatları Ocak 2024

Trafik sigortası tavan fiyatları 2024 tablosu; İstanbul’da kullanılan otomobiller için hazırlanmıştır. Bu tavan fiyat teklifleri aracın kullanıldığı ile, aracın türüne ve hasar geçmişine bağlı olarak değişecektir.

İşte 2024 İstanbul zorunlu trafik sigortası tavan fiyatları!

Hasar Basamağı İstanbul-Otomobil Ankara-Otomobil İzmir-Otomobil
0. Basamak 22.236 TL 21.607 TL 20.978 TL
1. Basamak 17.418 TL 16.925 TL 16.432 TL
2. Basamak 14.083 TL 13.684 TL 13.286 TL
3. Basamak 10.748 TL 10.443 TL 10.139 TL
4. Basamak 8.153TL 7.923 TL 7.692 TL
5. Basamak 7.041 TL 6.842 TL 6.643 TL
6. Basamak 5.930 TL 5.762 TL 5.594 TL
7. Basamak 4.447 TL 4.321 TL 4.196 TL
8. Basamak 3.706 TL 3.601 TL 3.496 TL

 

Yeni düzenlemeyle eklenen 0. ve 8. basamaklar hakkında trafik sigortası 8.basamak ne demek yazımızdan bilgi alabilirsin.

2024 Trafik Sigortası Tavan Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar

Trafik sigortası tavan fiyatını belirleyen unsurlar; araç türü, aracın kayıtlı olduğu il ve araç sahibinin yer aldığı hasar basamağı olarak sayılabilir. Gel, 2024 araç sigorta fiyatlarını etkileyen unsurları detaylıca inceleyelim.

  • 2024 Zorunlu trafik sigortası tavan fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan en önemli etken, araç sahiplerinin hasar geçmişidir. Çünkü araç ne kadar çok hasar görürse ödemen gereken prim de o kadar artar. Bundan yola çıkarak araç hasar almadığında daha az ödeme yapacağını söyleyebiliriz. 
  • Aracın ili yani plaka numarası da 2024 trafik sigortası tavan fiyatlarına etki eden bir kriterdir. Ülkemiz kaza risk değerlendirmesine göre 8 farklı bölgeye ayrılır. Aracın bulunduğu ilin tavan fiyata etkisi en fazla %6’dır. İllere göre en yüksek artış oranının İstanbul olduğunu da söyleyebiliriz.
  • Aracının yaşı ne kadar yüksek olursa tamir ihtiyacı da o kadar fazla olur. Dolayısıyla sigorta şirketleri bu durumu riskli olarak değerlendirir. Bundan dolayı yaşça büyük olan araçlar için daha yüksek prim ödemek durumunda kalabilirsin. 
  • Trafik sigortası şirketleri, aracın türüne, modeline ve özelliklerine göre indirim uygular. Örneğin, aracın yüksek güvenlikli ise doğal olarak araçtayken daha güvende olursun. Bu durumu göz önünde bulunduran sigorta şirketleri, yüksek güvenlikli araçlar için daha fazla indirim yapmaktadır. Araç türü de fiyatları etkiler. Örneğin otomobil ya da kamyonet olması primleri farkılaştırır. Kamyonet trafik sigortası fiyatları sayfamızdan kamyonetler için primleri ve diğer detayları öğrenebilirsin.
  • Sigorta hasar basamakları da fiyatlandırma yaparken işini kolaylaştıran bir unsurdur. 

Trafik Sigortası Tavan Fiyatında Hasar Basamağının Etkisi

Trafik sigortasında 9 farklı hasar basamağı vardır. 9 basamak; zorunlu trafik sigortasındaki kademeleri ifade etmek amacıyla kullanılan bir kavramdır. En uygun trafik sigortası işlemi yapılırken geçmiş hasarlarına bakılır ve bu hasarlara göre de hangi basamakta yer alacağın belirlenir.

Hasar basamağına göre artırım ve indirimi oranına bakılarak fiyat çıkarılır. Hasar basamakları ile ilgili olarak basamak yükseldikçe ya da düştükçe uygulanan artırım ve indirim oranlarının değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Tavan fiyat üzerinde etkisi olan hasar basamakları, kaza geçmişine göre değişir. Trafik sigortası basamak öğrenme konulu yazımızdan basamak tarifesi hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

En Kapsamlı ve En Ucuz Trafik Sigortası Sigortam.net’te!

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak için danışmanlığa ihtiyaç duyuyorsan sigortam.net web sitesi veya Sigorta Bilgi Hattımızı arayarak bizimle iletişime geçebilirsin. en ucuz 2024 trafik sigortası fiyatları, poliçenin kapsamı ve ek teminatlar hakkında bilgi alabilirsin. Trafik sigortası ücretleri için plakan ile hemen teklif alabilirsin.