Trafik Sigortası Tavan Fiyatları 2023

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

Zorunlu sigorta türlerinden biri olan trafik sigortasına her yıl belirli oranlarda zam yapılır ve araç sürücüleri, trafik sigortası için bir önceki aya göre zamlı prim öderler. 

Zorunlu sigorta çeşitleri hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Tavan Fiyat Nedir?

Yönetmeliklerce düzenlenmiş olan tavan fiyat, 15 farklı araç türü için aracın iline ve araç sahibinin yer aldığı hasar basamağına göre belirlenen en yüksek prim tutarıdır. Trafik sigortası yapan şirketler, prim tutarını belirlerken yasal olarak bağlı oldukları tavan fiyat listesini baz alırlar. Sigorta şirketi primleri, trafik sigortası tavan fiyat tablosuna göre belirler. Ancak elbette 2023 trafik sigortası tavan fiyatlarını etkileyen farklı unsurlar da vardır. 

"Trafik Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?" öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Trafik Sigortası Tavan Fiyatları Eylül 2023 

Trafik sigortası tavan fiyatları 2023 tablosu; İstanbul’da kullanılan otomobiller için hazırlanmıştır. Bu tavan fiyat teklifleri aracın kullanıldığı ile, aracın türüne ve hasar geçmişine bağlı olarak değişecektir.

İşte 2023 İstanbul zorunlu trafik sigortası tavan fiyatları!

Hasar Basamağı İstanbul-Otomobil
0. Basamak 19.049 TL
1. Basamak 14.922 TL
2. Basamak 12.064 TL
3. Basamak 9.207 TL
4. Basamak 6.985 TL
5. Basamak 5.080 TL
6. Basamak 5.080 TL
7. Basamak 3.810 TL
8. Basamak 3.175 TL

Yeni düzenlemeyle eklenen 0. ve 8. basamaklar hakkında trafik sigortası 8.basamak ne demek yazımızdan bilgi alabilirsin.

2023 Trafik Sigortası Tavan Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar

Trafik sigortası tavan fiyatını belirleyen unsurlar; araç türü, aracın kayıtlı olduğu il ve araç sahibinin yer aldığı hasar basamağı olarak sayılabilir. Gel, 2023 araç sigorta fiyatlarını etkileyen unsurları detaylıca inceleyelim.

  • 2023 Zorunlu trafik sigortası tavan fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan en önemli etken, araç sahiplerinin hasar geçmişidir. Çünkü araç ne kadar çok hasar görürse ödemen gereken prim de o kadar artar. Bundan yola çıkarak araç hasar almadığında daha az ödeme yapacağını söyleyebiliriz. 
  • Aracın ili yani plaka numarası da 2023 trafik sigortası tavan fiyatlarına etki eden bir kriterdir. Ülkemiz kaza risk değerlendirmesine göre 8 farklı bölgeye ayrılır. Aracın bulunduğu ilin tavan fiyata etkisi en fazla %6’dır. İllere göre en yüksek artış oranının İstanbul olduğunu da söyleyebiliriz.
  • Aracının yaşı ne kadar yüksek olursa tamir ihtiyacı da o kadar fazla olur. Dolayısıyla sigorta şirketleri bu durumu riskli olarak değerlendirir. Bundan dolayı yaşça büyük olan araçlar için daha yüksek prim ödemek durumunda kalabilirsin. 
  • Trafik sigortası şirketleri, aracın türüne, modeline ve özelliklerine göre indirim uygular. Örneğin, aracın yüksek güvenlikli ise doğal olarak araçtayken daha güvende olursun. Bu durumu göz önünde bulunduran sigorta şirketleri, yüksek güvenlikli araçlar için daha fazla indirim yapmaktadır.
  • Sigorta hasar basamakları da fiyatlandırma yaparken işini kolaylaştıran bir unsurdur. 

Trafik Sigortası Tavan Fiyatında Hasar Basamağının Etkisi

Trafik sigortasında 9 farklı hasar basamağı vardır. 9 basamak; zorunlu trafik sigortasındaki kademeleri ifade etmek amacıyla kullanılan bir kavramdır. 2023 trafik sigortası hesaplama işlemi yapılırken geçmiş hasarlarına bakılır ve bu hasarlara göre de hangi basamakta yer alacağın belirlenir.

Hasar basamağına göre artırım ve indirimi oranına bakılarak fiyat çıkarılır. Hasar basamakları ile ilgili olarak basamak yükseldikçe ya da düştükçe uygulanan artırım ve indirim oranlarının değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Tavan fiyat üzerinde etkisi olan hasar basamakları, kaza geçmişine göre değişir. Trafik sigortası basamak öğrenme konulu yazımızdan basamak tarifesi hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

En Kapsamlı ve En Ucuz Trafik Sigortası Sigortam.net’te!

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak için danışmanlığa ihtiyaç duyuyorsan Sigortam.net web sitesi veya Sigorta Bilgi Hattımızı arayarak bizimle iletişime geçebilirsin. en ucuz 2023 trafik sigortası fiyatları, poliçenin kapsamı ve ek teminatlar hakkında bilgi alabilirsin. 
 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.