DASK Sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası
Fiyatları İçin Teklif Al!

İnternetten bilgilerinizi girerek sadece 2 dakikada DASK teklifi alın Evinizin zorunlu deprem sigortasını hemen satın alıp güvencenizi başlatın!
TCKN size özel teklif üretebilmemiz için gerekmektedir.
DASK poliçe numaranızı öğrenmek için tıklayınız veya 125 Alo DASK'ı arayarak öğrenebilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası

DASK Sigortası Nedir?

DASK (Doğal Afetler Sigortalar Kurumu) Zorunlu Deprem Sigortası; depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, patlama, tsunami ile yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, sigorta poliçesinde belirtilen limitler kapsamında karşılayan bir sigorta türüdür. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırdığınız zaman binanız tamamen ya da kısmen zarar gördüğünde teminat altına alınır. DASK yaptırmadığınız durumlarda ise bu yardımdan yararlanamazsınız.

Deprem Sigortası Ne Kadar?

Deprem sigortası fiyatları “Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatı’na göre belirlenmektedir. DASK ücretleri hesaplanırken bina yapı tarzı, bina inşa yılı, toplam kat ve daire yüz ölçümü gibi bilgiler belirleyici olmaktadır. DASK fiyatları, sigorta şirketlerine göre değişmemektedir. Sigortam.net’ten online dask teklifi alarak eviniz için çıkan primi hızlıca görüp anında satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

DASK Nasıl Yaptırılır?

DASK Zorunlu Deprem Sigortasını, Sigortam.net üzerinden uzun araştırmalar yapmaya gerek kalmadan hızlıca yaptırabilirsiniz. DASK fiyatları, sigorta şirketlerine göre değişmediği için sadece gerekli bilgileri girerek sigortanızı satın alabilirsiniz.

Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less

DASK Teklifi Nasıl Alınır?

Bilgilerinizi Girin
Bilgilerinizi Girin

DASK tekliflerini görüntüleyebilmek için bilgilerinizi girin.

Teklifleri Karşılaştırın
DASK Tekliflerini Görüntüleyin

Sigorta şirketlerinin Dask tekliflerini 2 dakikada tek bir ekranda inceleyin.

İndirimli Satın Alın
DASK’ınızı Hemen İnternetten Satın Alın

Sigortam.net’e hiçbir ek ücret ödemeden internetten deprem sigortanızı yaptırın, güvenceniz anında e-postanıza gelsin.

DASK Fiyatları


İL DASK Fiyatları
İSTANBUL 180,94 TL
ANKARA 90,15 TL
İZMİR 238,38 TL
KOCAELİ 238,38 TL
BURSA 206,78 TL
SAKARYA 238,38 TL
KONYA 46,86 TL
ANTALYA 103,17 TL
TEKİRDAĞ 139,85 TL
ESKİŞEHİR 153,18 TL
BALIKESİR 160,61 TL
ADANA 110,19 TL
MUĞLA 160,59 TL
AYDIN 191,9 TL
MALATYA 256,76 TL
İÇEL 65,94 TL
KAYSERİ 87,69 TL
GAZİANTEP 99,17 TL
ÇANAKKALE 202,34 TL
Tablodaki DASK fiyatları, Temmuz 2021'de Sigortam.net’ten alınan tüm fiyat tekliflerinin medyan (gerçek fiyatların sıralamasında tam ortadaki tutarlar) değerleridir. Fiyatlar konutun metrekaresi, bulunduğu bölgenin deprem riski ve illere göre değişebilir.

DASK Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

DASK Hangi Hasarları Ne Kadar Karşılar?

DASK, depremin verdiği maddi zararlarda, oluşan hasarın %2’sine kadar olan tutarı değil, üzerini karşılar. Yani ilgili konutun bedeli 100 bin TL olarak belirlenmişse konutta 2 bin liraya kadar olan hasarı sigortalı öder. Üzerindeki zararı ise DASK karşılar.

DASK yaptırdığınızda binanın farklı bölümleri ayrı ayrı teminat altına alınır. Bu bölümleri aşağıda görebilirsiniz:

● Temeller
● Ana duvarlar
● Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar
● Bahçe duvarları
● İstinat duvarları
● Tavan ve tabanlar
● Merdivenler
● Asansörler
● Sahanlıklar
● Koridorlar
● Çatılar
● Bacalar
● Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri

Zorunlu Deprem Sigortası, sadece deprem sonucu meskenin gördüğü zararı karşılar. Evin içindeki eşyalar buna dâhil değildir. Eşyalarınızı korumak için konut sigortası yaptırabilirsiniz.

DASK Kimin Adına Yaptırılır?

DASK Zorunlu Deprem Sigortası, ev sahibi ya da kiracı tarafından yapılabilse de her iki durumda da poliçe sadece ev sahibi adına düzenlenebilir.

DASK Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

DASK yaptırmak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

● Sigorta sahibinin kimlik bilgileri
● Sigorta sahibinin iletişim bilgileri
● Sigortalanmak istenen yerin adresi
● Tapu bilgileri
● Sigortalanmak istenen binanın inşa yılı ve yapı tarzı
● Bina kat sayısı
● Binanın hasar durumu
● Meskenin brüt yüz ölçümü
● Binanın kullanım şekli

Bu konuda detaylı bilgiye "DASK Başvurusu İçin Gereken Belgeler" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası Hangi Binalara Yaptırılmaz?

Zorunlu Deprem Sigortası;

● Kamu kurum ve kuruluşlarına ait,
● Köy yerleşim alanlarında yapılan,
● Tamamı ticari ve sınai amaçlar için kullanılan (İş hanı, iş merkezi, idari hizmet, eğitim merkezi vs.),
● İnşaatı henüz tamamlanmamış olan,
● Tapuya kayıtlı olmayan ve özel mülkiyete tâbi olmayan arazi ve arsaların (hazine arazileri vb.) üzerine inşa edilmiş,
● Mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalara yapılmaz.

DASK Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

DASK Zorunlu Deprem Sigortası’nın geçerlilik süresi 1 yıldır. Sigorta sözleşmesinin her yıl poliçe süresi dolmadan yenilenmesi gerekir.

DASK Yenileme Nasıl Yapılır?

Poliçenin yenileme zamanı gelmişse DASK teklifi alarak online DASK yenileme işlemini kolayca yapabilirsiniz.

DASK Ne Kadar Teminat Ödemesi Yapar?

DASK sigortasında, her sene inşaat maliyetlerindeki artışa paralel olarak azami teminat limiti belirlenir. Bu teminat tutarı tespit edilirken mevcut yapı stoğunun büyük kısmını oluşturan binaların yeniden inşa edilmesi bedeli esas alınır. Sigortalı olarak sizin alacağınız teminat ise konutunuzun büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirlenir. Meskenin değeri, DASK tarafından verilen teminat limitini aşıyorsa aşan kısım için konut sigortası yaptırabilirsiniz.

DASK Adres Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

DASK adres kodu, ülke sınırları içinde yer alan tüm konutlara ait olan 10 haneli özel bir numaradır. Zorunlu Deprem Sigortası işlemlerinde süreci kolaylaştırmak için kullanılır.

Ev Satıldığında DASK Ne Olur?

Eviniz satıldığı zaman DASK poliçesi üzerindeki menfaat sahibi de değişir. Ev sahibi değiştiği takdirde yetkili sigorta şirketine başvurularak sigorta sözleşmesi üzerinde düzenleme (zeyilname) yapılır ve DASK devam eder. Yani yeni ev sahibinin sıfırdan DASK poliçesi yaptırmasına gerek kalmaz. Evin satış işlemi sırasında düzenlenen sözleşmeyi tapu müdürlüğünde ibraz etmeniz yeterli olur.

DASK Tazminat Ödemesi Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası tazminatı almanız için depremin ardından 15 gün içinde hasar bildirimi yapmanız gerekir. Hasar bildirimi yaptıktan sonra binanın incelenmesi ve rapor tutulması için hasar tespit uzmanları adrese gelir. Hasarın giderilmesi için gerekli olan tazminat tutarı belirlenir ve ilgili raporda belirtilir. Belirlenen tutar, yaşadığınız bölgedeki bir bankaya DASK tarafından bir ay içinde yatırılır. Tazminatı, kimlik belgeniz ve primini ödediğiniz DASK poliçenizle beraber ilgili bankadan alabilirsiniz.

DASK Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK sorgulama, e-Devlet üzerinden yapılır. e-Devlet'te "DASK Poliçe Sorgulama" bölümüne bilgilerinizi girip poliçe detaylarına ulaşabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgiye "DASK Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

DASK İptal Edilir mi?

DASK, devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigorta türü olduğu için normal şartlarda iptal edilemez. İstisna olarak Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartları’ndaki, “Sigorta Ettirenin Beyan Yükümlülüğü ve İptaller” maddesine göre risk ortadan kalkmışsa iptal edilebilir.

• Savaş durumu, istila, iç savaş, ayaklanma, isyan ve benzeri siyasi, askeri olaylar nedeniyle araçta meydana gelen zararlar,
• Nükleer patlamalar, nükleer yakıt yanmaları, nükleer atık sonucu radyo-aktivite bulaşmaları, tüm bunların gerektirdiği tedbirler sonucu oluşan zararlar,
• Kamu otoritesi tarafından aracın çekilmesi dışında sigortalı araçta yapılacak tasarruflar neticesinde oluşabilecek zararlar,
• Sigorta poliçesinde sözü geçen aracın sürücü belgesi bulunmayan kişi veya kişiler tarafından kullanıldığı sırada almış olduğu zararlar,
• Sigortalı aracın Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesi dışında bir miktarda alkol alınmış kişi tarafından veyahut uyuşturucu madde kullanmış kişi tarafından kullanıldığı sırada araçta oluşabilecek zararlar,
• Sigortalı araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma veya yük taşıma kapasitesinden daha fazla yük veya yolcu alımı durumunda araçta meydana gelen zararlar,
• Tedavi ya da yardım amacı ile sağlık kuruluşuna gitme, can güvenliği olmaması gerekçesi ile uzaklaşma vb. durumlar dışında; aracın sürücü belgesi bulunmayan kişiler tarafından kullanılması, uyuşturucu veya sınırın üzerinde alkol kullanan kişiler tarafından kullanılması nedeniyle sürücü kimliğinin tespitini engellemek amacıyla sürücünün kaza yerinden ayrılması durumu,
• Terör eylemleri ve sabotaj sonucu oluşan; bahsedilen eylemleri engellemek amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler neticesinde oluşan biyolojik/kimyasal zehirlenme veya bulaşma sonucunda oluşan tüm zararlar,
• Sigortalı aracın arıza veyahut hasar nedenleriyle zorunlu olarak taşınması sırasında meydana gelebilecek sigorta teminatı kapsamındaki zararlar ve aynı neden aracın ruhsatlı sefer yapan gemiler, trenler tarafından taşınması sırasında meydana gelebilecek zararlar hariç kara, nehir, deniz veya havada taşınması durumunda meydana gelebilecek zararlar,
• Sigortalı araca; sigortalı kişi tarafından, sigortalı kişinin fiillerinden sorumlu olduğu kişiler veya beraber yaşadığı kişiler tarafından kasti olarak verilen zararlar, belirtilen kişiler tarafından aracın çalınması veyahut kaçırılması sonucu meydana gelen zararlar.

Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Evinizde meydana gelen deprem kaynaklı hasarları;

● Alo DASK 125’e,
● DASK web sitesinde bulunan “Online Hasar İşlemleri” bölümüne,
● DASK sigorta poliçesini düzenleyen sigorta şirketine bildirebilirsiniz.
Hasar bildirimi yaparken ihtiyacınız olan belgeler ise aşağıdaki gibidir:

● TC kimlik numarası ve DASK sigorta poliçe numarası
● Güncel tapu bilgisi
● Hasar gören yapının açık adresi
● Sigortalı kişinin telefon numarası
● Eğer varsa yapının diğer sigortalarına dair bilgiler

DASK Ödemesi Nereye Yapılır?

DASK prim ödemesi yılda bir kere peşin olarak ödenir. Sigorta şirketine DASK için yaptığınız ödeme, Doğal Afetler Sigortaları Kurumu’na yatırılır. Bu konuda detaylı bilgiye "Zorunlu Deprem Sigortası Primi Nasıl Ödenir?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less

Anlaşmalı DASK Sigortası Şirketleri

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin DASK sigortası tekliflerine kolayca ulaşın!
  • Anadolu Sigorta
  • AXA Sigorta
  • Gulf Sigorta
  • Ray Sigorta

Sigortam.net Avantajları

Türkiye’nin en iyi 20 sigorta şirketinin, onlarca sigorta paketi arasından
en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz!

20 Farklı Sigorta Şirketi

20 Farklı
Sigorta Şirketi

Özel İndirim

Özel
İndirim

İnternetten 2 dk’da 3 adımda satın alma

İnternetten 2 dk’da
3 adımda satın alma

7/24 Hasar Destek

7/24
Hasar Destek