Zorunlu deprem sigortası (DASK) ile
konutunuz güvence altında


DASK ile evinizi deprem sonrası meydana
gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

DASK ile evinizi deprem sonrası meydana
gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

DASK TEKLİFİ ALIN
Sigortam.net'i Mutlu Müşterilerinden Dinleyin!
Bi' Alo Dediler, Gerisini Biz Hallettik
Listele

Dask Fiyatları


İL Dask Fiyatları
İSTANBUL 204 TL
ANKARA 94 TL
İZMİR 236 TL
ADANA 106 TL
BURSA 214 TL
BALIKESİR 156 TL
GAZİANTEP 91 TL
EDİRNE 131 TL
ESKİŞEHİR 153 TL
KONYA 55 TL

Tablodaki Dask fiyatları 2020 yılına ait ilgili şehirler için ortalama fiyatlardır.

Dask Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dask Ne Kadar?

Dask sigortası için ödeyeceğiniz fiyat, binanızın inşa yılına, yapı tarzına, konutunuzun metrkaresine ve yer aldığı il/ilçeye göre farklılık gösterir. Bu sebeple Sigortam.net’ten Dask teklifi alarak evinizin zorunlu deprem sigortası fiyatını hemen öğrenebilirsiniz.

Devamını Okuyun
Dask Nasıl Yapılır, Dask için Nereye Başvurulur?

Zorunlu deprem sigortanızı Sigortam.net web sitesi üzerinden hızlıca yaptırabilirsiniz. Dask fiyatları sigorta şirketlerine göre değişmediği için uzun araştırmalar yapmanıza gerek kalmadan sadece bilgirinizi girerek deprem sigortanızı internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Devamını Okuyun
Dask Ne Demek? (Dask nedir?)

DASK yani Doğal Afet Sigortaları Kurumu, zorunlu deprem sigortası edindirme, uygulama ve yönetiminden sorunlu bir kamu kuruluşudur. DASK, depremin ve deprem sonucu ortaya çıkan yangın, infilak, tsunami ve yer kayması durumlarında ortaya çıkan maddi zararları, poliçenizde belirtilen limitler dahilinde nakit olarak öder.

Devamını Okuyun
Dask İçin Ne Gerekli?

Dask için gerekli bilgiler şunlardır;

Sigorta sahibinin kimlik bilgileri,
Sigorta sahibinin iletişim bilgileri,
Sigortalanmak istenen yerin adresi,
Tapu bilgileri,
Sigortalanmak istenen binanın inşa yılı ve yapı tarzı,
Bina kat sayısı,
Binanın hasar durumu,
Mesken brüt yüzölçümü,
Binanın kullanım şekli

Devamını Okuyun
Dask Poliçe Numarası Nasıl Bulunur?

Dask poliçe numaranızı e-Devlet’ten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. e-devlet’ten “Dask poliçe sorgulama” bölümünden giriş bilgilerinizde poliçe detaylarına ulalabilirsiniz. Dask’ın resmi web sitesinde de sorgulama yapabilirsiniz. T.C kimlik numaranız / vergi numaranız ve il-ilçe bilgileriniz ya da adres kodunuzu biliyorsanız adres kodunuz ve T.C kimlik / vergi numaranız ile Dask poliçenize ulaşabilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiyi Dask poliçe sorgulama yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Devamını Okuyun
Dask Ne İşe Yarar?

DASK, depremin ve deprem sonucu ortaya çıkan yangın, infilak, tsunami ve yer kayması durumlarında ortaya çıkan maddi zararları, poliçenizde belirtilen limitler dahilinde nakit olarak öder. Bu sayede deprem sonucu yaşayabileceğiniz olumsuzluklara karşı maddi olarak güvence sahibi olursunuz.

Devamını Okuyun
Dask Nereye Ödenir?

Zorunlu deprem sigortanızı satın alırken yaptığınız ödemeniz, Doğal Afet Sigortaları Kurumu adına yapılır.

Devamını Okuyun
Dask Yaptırmazsam Ne Olur?

Dask yaptırmazsanız devletin sunduğu konut kredisi ve depremde binanızın zarar görmesi durumunda yapılan yardımlardan yararlanamazsınız. Aynı zamanda evinize elektrik, su ve doğal gaz bağlatmaya gittiğinizde sizden zorunlu deprem sigortası yaptırdığınıza dair belge sorulur. Eğer deprem sigortanızı yaptırmadıysanız bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz.

Devamını Okuyun
Dask Yenileme Nasıl Yapılır?

Dask poliçenizin yenileme zamanı geldiyse internetten hızlıca yenileme işlemini yapabilirsiniz. Sigortam.net’ten hızlıca online Dask yenileme yapabilirsiniz.

Devamını Okuyun
Dask Ne Kadar Geçerli?

Dask geçerlilik süresi 1 yıldır.

Devamını Okuyun
Ev Satılınca Dask Ne Olur?

Evinizi satığınız zaman Dask poliçesi üzerindeki menfaat sahibinin değişmesi durumu ortaya çıkar. Ev sahibinin değişmesi durumunda yetlili acenteye başvurarak zeyilname düzenlenmesi gerekir. Evin satış işlemini zeyilnameyi tapu müdürlüğüne ibraz ederek tamamlayabilirsiniz.

Devamını Okuyun
Dask Ne Kadar Öder?

Dask sigortasında, her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa pararel olarak ödenecek azami teminat limitini belirlenir. Teminat tutarının tespitinde mevcut yapı stokunun büyük kısmını oluşturan binaların yeniden inşa edilmesi bedeli esas alınır.

Zorunlu deprem sigortasından sigortalı olarak sizin alacağınız teminat ise meskeninizin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirlenir. Eğer meskenizin değeri Dask tarafından verilen teminat limitini aşıyorsa, aşan kısım için konut sigortası yaptırabilirsiniz.

Devamını Okuyun
Dask Hangi Binalara Yapılmaz?

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalara
Köy yerleşim alanlarında yapılan binalara
Tamamı ticari ve sınai amaçlar için kullanılan binalara (İş hanı, iş merkezi, idari hizmet, eğitim merkezi vs.)
İnşaatı henüz tamamlanmamış olan binalara
Tapuya kayıtlı bulunmayan ve özel mülkiyete tâbi olmayan arazi ve arsaların (hazine arazileri vb.) üzerine inşa edilmiş binalara
Mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalara zorunlu deprem sigortası yapılmaz.

Devamını Okuyun
Dask Kimin Üzerine Yapılır?

Zorunlu depren sigortası, kiracı ya da ev sahibi tarafından yapılabilmekedir. Her iki durumda da deprem sigortası poliçesi, ev sahibi adına düzenlenir yani ev sahibi sigortalıdır. Bu nedenle Dask sadece ev sahibi adına düzenlebilir.

Devamını Okuyun
Dask Nasıl İptal Edilir?

Dask zorunlun bir poliçe olduğundan iptal edilemez. Sadece zorunlu deprem sigortası genel şartlarındaki Sigorta Ettirenin Beyan Yükümlülüğü ve İptaller” maddesi gereğince riskin ortadan kalkması durumlarında iptal edilebilir.

Devamını Okuyun
Dask Poliçe Çıktısı Nasıl Alınır?

Dask poliçenize, e-devlet’ten ya da Dask’ın resmi web sitesinden Dask poliçe sorgulama yaparak ulaşabilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Devamını Okuyun
Dask Hasarın Ne Kadarını Karşılar?

Zorunlu deprem sigortası, sigorta bedelinin %2’sinin üzerinde olan tutarı, tazminat olarak öder.

Devamını Okuyun
Zorunlu Deprem Sigortasında Bağımsız Alan Nasıl Hesaplanır?

Tapu kaydında arsa veya tarla olarak kayıtlı olan ancak mesken olarak inşa edilmiş yapılara zorunlu deprem sigortası zorunludur. Bağımsız tapusu bulunmayan meskenlerin, sigorta sahibinin beyanına göre arsa tapu bilgileri ile sigortası yaptırılabilir.

Devamını Okuyun
Zorunlu Deprem Sigortası Hangi Hasarları Kapsar?

Dask, deprem ve depremin maddi zarar veren hasarlarını karşılar. Binanızın tamamen ya da kısmı olarar zarar görmesi durumları teminat altındadır. Aşağıda listelediğiniz binanızın bölümleri ayrı ayrı teminat altındadır, yani binanızın aşağıdaki bölümlerinin hasarlanması kapsam altındadır.

Temeller
Ana duvarlar
Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar
Bahçe duvarları
İstinat duvarları
Tavan ve tabanlar
Merdivenler
Asansörler
Sahanlıklar
Koridorlar
Çatılar
Bacalar
Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri

Devamını Okuyun
Eşyalar Dask Sigortası Kapsamında Mıdır?

Zorunlu deprem sigortası sadece deprem sonucunda belirli limitler dahilinde meskene ait zararları karşılar. Evinizin içerisindeki eşyalarınızı güvenceye almanız için konut sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Devamını Okuyun
Hasar İhbarı Nereye Yapılır?

Deprem kaynaklı zararlarınızı aşağıdaki yerlere bildirebilirsiniz.

Alo Dask 125
Dask web sitesinde bulanan online hasar işlemleri kısmına
Dask adına poliçenizi düzenleyen sigorta şirketine

Devamını Okuyun
Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

DASK için ödemeniz gereken fiyat, zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatı ile belirlenir. Ödenecek prim tutarı hesaplanırken deprem sonrasında alabileceğiniz en yüksek limiti belirleyen teminat tutarı bulunur.Teminat tutarınız ve tarife fiyatı çarpıldığında ödecek prim yani Dask için ödeyeceğiniz sigorta fiyatı hesaplanmış olur.

Devamını Okuyun
Zorunlu Deprem Sigortasını Kiracı Mı Ev Sahibi Mi Öder?

Zorunlu deprem sigortasını kiracı da ev sahibi de ödeyebilir ama Dask poliçesi ev sahibi adına düzenlebilir. Yani kiracılar sadece sigorta ettiren sıfatına sahip olabilir. Dask poliçesini ev sahibi öderse hem sigortalı hem sigorta ettiren sıfatına sahip olurlar ve böyle bir durumda kiracıların herhangi bir ödeme sorumluluğu olmaz.

Devamını Okuyun
Dask Adres Kodu Nedir?

Dask adres kodu, ülke sınırları içerisinde tüm konutlara ait olan 10 haneli özel bir numarayı ifade eder. Zorunlu değrem sigorta poliçesi işlemlerinde kullanılarak işlemleri daha hızlı ve kolay halletmek amaçlanır.

Devamını Okuyun
Zorunlu Deprem Sigortasında Tazminat Ödemesi Nasıl Yapılır?

Deprem sigortası tazminatı alabilmeniz için öncelikle hasar bildiriminde bulunmanız gerekir. Deprem sonrasında hasar bildirimini 15 gün içerisinde yapmalısınız. Hasar bildirimi yaparken sizden istenen belgeler şunlarıdır:

TC kimlik numarası ve DASK sigorta poliçe numarası
Güncel tapu bilgisi
Hasar gören yapının açık adresi
Sigortalı kişinin telefon numarası
Eğer varsa, yapının diğer sigortalarına dair bilgi

Hasar bildirimi yaptıktan sonra binanızın incelenmesi ve rapor hazırlanması için hasar tespit uzmanları gelir. Bu raporda hasarın onarılması için gerekli tazminat tutarı belirlenir. Belirlenen tutar, (sigortalı sizseniz) yaşadığınız bölgedeki bir bankaya Dask tarafından gönderilir. Bu ödeme süreci yaklaşık bir ay sürebilir. Tazminatı alabilmek için kimlik belgeniz ve primini ödediğiniz Dask poliçenizle bankadan tazminatınızı alabilirsiniz.

Devamını Okuyun
Daha Fazla Gör Daha Az Gör

Sigorta Bilgi Merkezi

Sigortacılık hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevapları "Sigorta Bilgi Merkezi"mizde!
  • Sigorta Rehberi
  • Uzman Görüşü
  • Sık Sorulan Sorular
  • Sektörel Haberler
Sigorta Rehberi
Sigorta Rehberi

DASK ile Konutunuzu Geç Kalmadan Güvenceye Alın

DASK ile konutunuzu güvenceye alın. Zorunlu deprem sigortasının sağladığı avantajlardan yararlanın, olası bir doğal afet kaynaklı maddi zararlara karşı hazırlıklı olun.

Devamını Oku

En Kolay DASK Hesaplama ile DASK Fiyatları Öğrenme

Konutunuz için en kolay DASK fiyatları öğrenme Sigortam.net'te. DASK formunu kolayca doldurun DASK hesaplama ile evinizin DASK fiyatını öğrenin. 

Devamını Oku

Türkiye’de DASK Oranı %40'ı Aştı

İstatistiklere göre Türkiye'deki DASK sigortası bulunan konut sayısının oranı %40'ı aştı. İşte zorunlu deprem sigortası ile ilgili son istatistikler.

Devamını Oku

Deprem Anında Ne Yapacağınızı Biliyor musunuz?

Ülkemizin acı gerçeği deprem karşısında, gerekli önlemlerin alınmaması acı tabloların tekrar ortaya çıkma riskini arttırıyor. DASK ile konutunuzu güvence altına alın.

Devamını Oku

DASK Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Deprem felaketleri sonrası ortaya çıkan acıların bir daha yaşanmaması ve afet sonrasındaki zararların giderilmesi için uygulamaya konulan Zorunlu Deprem Sigortası, ülke genelinde 7 milyonun üzerinde konutu korumakta. 

Devamını Oku

Deprem Sigortası Yaptırmanın Üç Önemli Yararı

Deprem sigortası sizi birçok maddi riske karşı güvence altına alırken, yapmanız gereken pek çok işlemi de kolayca yerine getirmenize olanak tanır.

Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör
Uzman Görüşü
Uzman Görüşü

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zorunlu deprem sigortasını yaptırırken beyan edilen bilgilerin tam ve eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.
Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigortasında Sigorta Bedeli Nasıl Tespit Edilmektedir?

Yapı türüne göre belirlenen m2 bedeli ile binanın brüt yüzölçümünün çarpılması sonucu DASK sigortası bedeli bulunur.

Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

DASK Hesaplama ile siz de konutunuzun DASK prim ücretini kolaylıkla öğrenin. İşte en pratik DASK hesaplama yöntemi.
Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigortası Primi Nasıl Ödenir?

Zorunlu deprem sigortası primi poliçe düzenlendiği zaman yılda 1 kez olmak üzere peşin olarak ödenir.
Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigortanız Varsa Hasar Anında Ne Yapmalısınız?

Zorunlu Deprem Sigortasına ödenen az miktardaki primle oluşan büyük havuzundan evi hasar gören DASK poliçesi sahibi depremzedelerin hasarının ödenmesi sağlanır.
Devamını Oku

Deprem Sonrasında Zarar Gören Bina İçin Nasıl Tazminat Talebinde Bulunulur?

Öncelikle hasar ihbarında bulunulması gerekir. Hasar durumunda DASK idaresine gönderilecek belge ve bilgiler ise şu şekilde listelenmiştir.
Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör
Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular

DASK’ta Hasar Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Zorunlu deprem sigortalarında yani daha genel olarak bilinen ismiyle DASK'ta hasar ödemeleri gerekli işlemlerin tamamlanması sonrası 1 ay içerisinde yapılır.

Devamını Oku

Hasar Halinde DASK’a Hangi Bilgi ve Belgeler Gönderilmelidir?

Hasar halinde zorunlu deprem sigortası yani DASK'tan tazminat talebinde bulunulabilmesi için birtakım bilgi ve belgelerin DASK'a ulaştırılması gerekmektedir.

Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigortasında Eşyalar da Teminat Kapsamına Girmekte midir?

Zorunlu deprem sigortası poliçelerinde sigortalı yapı içerisinde bulunan eşyalar teminat kapsamları arasında yer almamaktadır. 

Devamını Oku

DASK Sigortasında Teminatlar Nasıl Belirlenir?

DASK yani zorunlu deprem sigortasında teminat limitlerini belirleyen birkaç önemli faktör bulunmaktadır. Teminatlar bu faktörler kapsamında belirlenmektedir.

Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigortasında Tazminat Hakkı Kaybedilir mi?

Sigortalı, projeye aykırı işlemlerde bulunarak binanın zayıflamasına neden olduğu durumlarda zorunlu deprem sigortasından tazminat talep etme hakkını kaybedebilir.

Devamını Oku

Deprem Sonrasında Binamda Hasar Oluştu, Ne Yapmalıyım?

Zorunlu deprem sigortasına sahip sigortalı, bir deprem sonrasında binasında hasar oluştuğunu fark ederse, vakit kaybetmeden DASK çağrı merkezine durumu bildirmelidir.

Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör
Sektörel Haberler
Sektörel Haberler

Çanakkale Depremleri DASK’ın Önemini Bir Kez Daha Gösterdi

Çanakkale'de meydana gelen depremler zorunlu deprem sigortasının (DASK) önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Devamını Oku

17 Ağustos Depreminden Bu Yana Deprem Sigortası

17 Ağustos depreminden bu yana zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 6,5 milyonu aştı.

Devamını Oku

Türkiye'deki Deprem Sigortasına Sahip Konut Sayısı

Türkiye'deki deprem sigortasına sahip konut sayısını siz de bir yenisini ekleyin, kendinizi ve sevdiklerinizi güvene alın.

Devamını Oku

Deprem Sonrası Devlet Yardımı Olsa da Zorunlu Deprem Sigortası Yapmakta Fayda Var

Zorunlu deprem sigortasından ve gerekliliğinden bahsediyorsun ama devlet her depremde vatandaşa ev dağıtıyor. Neden prim ödeyip de sigorta yaptıralım. Nasıl olsa devlet yardım ediyor. 
Devamını Oku

Fay Hatları Tır'ı Batı Anadolu Turunun İlk Yarısında 37 Bin 500 Kişiye Ulaştı

Deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilincini artırmak için yola çıkardığı Batı Anadolu Fay Hatları TIR'ı 6 il ve 8 ilçeden oluşan ilk 14 durağını ziyaret ederek yolculuğunun yarısını tamamladı.
Devamını Oku

Deprem Sigortasında AB'ye yaklaştık

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, yüzde 25 sigortalaşma oranı ile gelişmiş ülkelerin oranlarına ulaştıklarını söyledi. 
Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör

Sigorta, otomobiller, sağlık sektörlerinden tüyolar, duyuru ve kampanyalarımızdan haberdar olmak ister misiniz?
Lütfen bekleyiniz.
{{messages.email}}
{{messages.email}} {{messages.emailInvalid}} E-posta ile daha önceden kayıt yapılmıştır.
{{oldEmail}} e-posta adresiniz hatalı yazıldığı için {{newEmail}} olarak düzeltilmiştir.
E-bülten kaydınız başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Kullanıcı sözleşmesi ve gizlilik kuralları çerçevesinde e-posta adresiniz üzerinden sizinle iletişime geçilecektir.