DASK Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları, Teklif Al!


DASK ile evinizi deprem sonrası meydana
 gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

DASK ile evinizi deprem sonrası meydana
gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

 DASK TEKLİFİ ALIN 
DASK Teklifi Sunabileceğimiz Sigorta Şirketleri

Türkiye'nin en iyi sigorta şirketlerinin DASK sigortası ürünlerine kolayca ulaşın!

Dask Fiyatları


İLDask Fiyatları
İSTANBUL189 TL
ANKARA90 TL
İZMİR236 TL
ADANA117 TL
ANTALYA90 TL
SAMSUN192 TL
GAZİANTEP96 TL
VAN 122 TL
DİĞER174 TL

Tablodaki DASK fiyatları, Ocak 2021'de internetten alınan fiyat tekliflerinin medyan (gerçek fiyatların sıralamasında tam ortadaki tutarlar) değerleridir. Fiyatlar konutun metrekaresi, bulunduğu bölgenin deprem riski ve illere göre değişebilir.

Dask Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dask Ne Kadar?

Dask sigortası için ödeyeceğiniz fiyat, binanızın inşa yılına, yapı tarzına, konutunuzun metrkaresine ve yer aldığı il/ilçeye göre farklılık gösterir. Bu sebeple Sigortam.net’ten Dask teklifi alarak evinizin zorunlu deprem sigortası fiyatını hemen öğrenebilirsiniz.

Dask Nasıl Yapılır, Dask için Nereye Başvurulur?

Zorunlu deprem sigortanızı Sigortam.net web sitesi üzerinden hızlıca yaptırabilirsiniz. Dask fiyatları sigorta şirketlerine göre değişmediği için uzun araştırmalar yapmanıza gerek kalmadan sadece bilgirinizi girerek deprem sigortanızı internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Dask Ne Demek? (Dask nedir?)

DASK yani Doğal Afet Sigortaları Kurumu, zorunlu deprem sigortası edindirme, uygulama ve yönetiminden sorunlu bir kamu kuruluşudur. DASK, depremin ve deprem sonucu ortaya çıkan yangın, infilak, tsunami ve yer kayması durumlarında ortaya çıkan maddi zararları, poliçenizde belirtilen limitler dahilinde nakit olarak öder.

Dask İçin Ne Gerekli?

Dask için gerekli bilgiler şunlardır;

Sigorta sahibinin kimlik bilgileri,
Sigorta sahibinin iletişim bilgileri,
Sigortalanmak istenen yerin adresi,
Tapu bilgileri,
Sigortalanmak istenen binanın inşa yılı ve yapı tarzı,
Bina kat sayısı,
Binanın hasar durumu,
Mesken brüt yüzölçümü,
Binanın kullanım şekli

Dask Poliçe Numarası Nasıl Bulunur?

Dask poliçe numaranızı e-Devlet’ten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. e-devlet’ten “Dask poliçe sorgulama” bölümünden giriş bilgilerinizde poliçe detaylarına ulalabilirsiniz. Dask’ın resmi web sitesinde de sorgulama yapabilirsiniz. T.C kimlik numaranız / vergi numaranız ve il-ilçe bilgileriniz ya da adres kodunuzu biliyorsanız adres kodunuz ve T.C kimlik / vergi numaranız ile Dask poliçenize ulaşabilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiyi Dask poliçe sorgulama yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Dask Ne İşe Yarar?

DASK, depremin ve deprem sonucu ortaya çıkan yangın, infilak, tsunami ve yer kayması durumlarında ortaya çıkan maddi zararları, poliçenizde belirtilen limitler dahilinde nakit olarak öder. Bu sayede deprem sonucu yaşayabileceğiniz olumsuzluklara karşı maddi olarak güvence sahibi olursunuz.

Dask Nereye Ödenir?

Zorunlu deprem sigortanızı satın alırken yaptığınız ödemeniz, Doğal Afet Sigortaları Kurumu adına yapılır.

Dask Yaptırmazsam Ne Olur?

Dask yaptırmazsanız devletin sunduğu konut kredisi ve depremde binanızın zarar görmesi durumunda yapılan yardımlardan yararlanamazsınız. Aynı zamanda evinize elektrik, su ve doğal gaz bağlatmaya gittiğinizde sizden zorunlu deprem sigortası yaptırdığınıza dair belge sorulur. Eğer deprem sigortanızı yaptırmadıysanız bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz.

Dask Yenileme Nasıl Yapılır?

Dask poliçenizin yenileme zamanı geldiyse internetten hızlıca yenileme işlemini yapabilirsiniz. Sigortam.net’ten hızlıca online Dask yenileme yapabilirsiniz.

Dask Ne Kadar Geçerli?

Dask geçerlilik süresi 1 yıldır.

Ev Satılınca Dask Ne Olur?

Evinizi satığınız zaman Dask poliçesi üzerindeki menfaat sahibinin değişmesi durumu ortaya çıkar. Ev sahibinin değişmesi durumunda yetlili acenteye başvurarak zeyilname düzenlenmesi gerekir. Evin satış işlemini zeyilnameyi tapu müdürlüğüne ibraz ederek tamamlayabilirsiniz.

Dask Ne Kadar Öder?

Dask sigortasında, her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa pararel olarak ödenecek azami teminat limitini belirlenir. Teminat tutarının tespitinde mevcut yapı stokunun büyük kısmını oluşturan binaların yeniden inşa edilmesi bedeli esas alınır.

Zorunlu deprem sigortasından sigortalı olarak sizin alacağınız teminat ise meskeninizin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirlenir. Eğer meskenizin değeri Dask tarafından verilen teminat limitini aşıyorsa, aşan kısım için konut sigortası yaptırabilirsiniz.

Dask Hangi Binalara Yapılmaz?

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalara
Köy yerleşim alanlarında yapılan binalara
Tamamı ticari ve sınai amaçlar için kullanılan binalara (İş hanı, iş merkezi, idari hizmet, eğitim merkezi vs.)
İnşaatı henüz tamamlanmamış olan binalara
Tapuya kayıtlı bulunmayan ve özel mülkiyete tâbi olmayan arazi ve arsaların (hazine arazileri vb.) üzerine inşa edilmiş binalara
Mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalara zorunlu deprem sigortası yapılmaz.

Dask Kimin Üzerine Yapılır?

Zorunlu depren sigortası, kiracı ya da ev sahibi tarafından yapılabilmekedir. Her iki durumda da deprem sigortası poliçesi, ev sahibi adına düzenlenir yani ev sahibi sigortalıdır. Bu nedenle Dask sadece ev sahibi adına düzenlebilir.

Dask Nasıl İptal Edilir?

Dask zorunlun bir poliçe olduğundan iptal edilemez. Sadece zorunlu deprem sigortası genel şartlarındaki Sigorta Ettirenin Beyan Yükümlülüğü ve İptaller” maddesi gereğince riskin ortadan kalkması durumlarında iptal edilebilir.

Dask Poliçe Çıktısı Nasıl Alınır?

Dask poliçenize, e-devlet’ten ya da Dask’ın resmi web sitesinden Dask poliçe sorgulama yaparak ulaşabilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Dask Hasarın Ne Kadarını Karşılar?

Zorunlu deprem sigortası, sigorta bedelinin %2’sinin üzerinde olan tutarı, tazminat olarak öder.

Zorunlu Deprem Sigortasında Bağımsız Alan Nasıl Hesaplanır?

Tapu kaydında arsa veya tarla olarak kayıtlı olan ancak mesken olarak inşa edilmiş yapılara zorunlu deprem sigortası zorunludur. Bağımsız tapusu bulunmayan meskenlerin, sigorta sahibinin beyanına göre arsa tapu bilgileri ile sigortası yaptırılabilir.

Zorunlu Deprem Sigortası Hangi Hasarları Kapsar?

Dask, deprem ve depremin maddi zarar veren hasarlarını karşılar. Binanızın tamamen ya da kısmı olarar zarar görmesi durumları teminat altındadır. Aşağıda listelediğiniz binanızın bölümleri ayrı ayrı teminat altındadır, yani binanızın aşağıdaki bölümlerinin hasarlanması kapsam altındadır.

Temeller
Ana duvarlar
Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar
Bahçe duvarları
İstinat duvarları
Tavan ve tabanlar
Merdivenler
Asansörler
Sahanlıklar
Koridorlar
Çatılar
Bacalar
Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri

Eşyalar Dask Sigortası Kapsamında Mıdır?

Zorunlu deprem sigortası sadece deprem sonucunda belirli limitler dahilinde meskene ait zararları karşılar. Evinizin içerisindeki eşyalarınızı güvenceye almanız için konut sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Hasar İhbarı Nereye Yapılır?

Deprem kaynaklı zararlarınızı aşağıdaki yerlere bildirebilirsiniz.

Alo Dask 125
Dask web sitesinde bulanan online hasar işlemleri kısmına
Dask adına poliçenizi düzenleyen sigorta şirketine

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

DASK için ödemeniz gereken fiyat, zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatı ile belirlenir. Ödenecek prim tutarı hesaplanırken deprem sonrasında alabileceğiniz en yüksek limiti belirleyen teminat tutarı bulunur.Teminat tutarınız ve tarife fiyatı çarpıldığında ödecek prim yani Dask için ödeyeceğiniz sigorta fiyatı hesaplanmış olur.

Zorunlu Deprem Sigortasını Kiracı Mı Ev Sahibi Mi Öder?

Zorunlu deprem sigortasını kiracı da ev sahibi de ödeyebilir ama Dask poliçesi ev sahibi adına düzenlebilir. Yani kiracılar sadece sigorta ettiren sıfatına sahip olabilir. Dask poliçesini ev sahibi öderse hem sigortalı hem sigorta ettiren sıfatına sahip olurlar ve böyle bir durumda kiracıların herhangi bir ödeme sorumluluğu olmaz.

Dask Adres Kodu Nedir?

Dask adres kodu, ülke sınırları içerisinde tüm konutlara ait olan 10 haneli özel bir numarayı ifade eder. Zorunlu değrem sigorta poliçesi işlemlerinde kullanılarak işlemleri daha hızlı ve kolay halletmek amaçlanır.

Zorunlu Deprem Sigortasında Tazminat Ödemesi Nasıl Yapılır?

Deprem sigortası tazminatı alabilmeniz için öncelikle hasar bildiriminde bulunmanız gerekir. Deprem sonrasında hasar bildirimini 15 gün içerisinde yapmalısınız. Hasar bildirimi yaparken sizden istenen belgeler şunlarıdır:

TC kimlik numarası ve DASK sigorta poliçe numarası
Güncel tapu bilgisi
Hasar gören yapının açık adresi
Sigortalı kişinin telefon numarası
Eğer varsa, yapının diğer sigortalarına dair bilgi

Hasar bildirimi yaptıktan sonra binanızın incelenmesi ve rapor hazırlanması için hasar tespit uzmanları gelir. Bu raporda hasarın onarılması için gerekli tazminat tutarı belirlenir. Belirlenen tutar, (sigortalı sizseniz) yaşadığınız bölgedeki bir bankaya Dask tarafından gönderilir. Bu ödeme süreci yaklaşık bir ay sürebilir. Tazminatı alabilmek için kimlik belgeniz ve primini ödediğiniz Dask poliçenizle bankadan tazminatınızı alabilirsiniz.

Daha Fazla Gör Daha Az Gör

Sigorta Bilgi Merkezi

Sigortacılık hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevapları "Sigorta Bilgi Merkezi"mizde!
  • Sigorta Rehberi
  • Uzman Görüşü
  • Sektörel Haberler
Sigorta Rehberi

DASK Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK poliçe sorgulama ile poliçe detaylarına kolayca ulaşabilir. DASK poliçesinin olup olmadığını, devam edip etmediğini öğrenebilmek için DASK poliçe sorgulama yapılması gerekiyor. DASK poliçesini dask.gov.tr resmi internet sitesinden yapılabilir.Devamını Oku

DASK Başvurusu için Gereken Belgeler

Zorunlu deprem sigortası, beyan esasına dayanır. Yani Dask için gerekli belgeler ve bilgiler, evrakların elden teslim edileceği şekilde sizden talep edilmez. Dask başvurusu yapılırken, tüm bilgileri doğru şekilde ilettiğiniz kabul edilerek işlemler yürütülür.Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör
Uzman Görüşü

Deprem Öncesinde, Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler ve Sonrasında Yapılacaklar

Türkiye'nin bir çok bölgesinde yaşanan depremler, olası deprem riskine karşı neler yapılması gerektiği konusundaki tartışmaları bir kez daha gündeme getirdi. Devamını Oku

DASK Adres Kodu

Zorunlu Deprem Sigortası için DASK adres kodu uygulaması kullanılıyor. DASK adres kodunun uygulanması sayesinde konut ile ilgili tüm işlemlerde adres kodunu bilmek yeterli oluyor. DASK adres kodu, hatalı adres bildiriminden kaynaklanan sorunların engellenmesi amaçlanıyor. Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigorta Poliçesinde Muafiyet Uygulanır mı?

Sigorta muafiyeti, zorunlu deprem sigortası poliçelerinde de uygulanmaktadır. Zorunlu deprem sigortasında her bir hasar için %2 muafiyet uygulanır.Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör
Sektörel Haberler

Deprem Sigortası Yaptırmazsak Ne Olur?

Deprem sigortası zorunlu mudur? Deprem sigortası yaptırmamanın sonuçları nelerdir? sorularının detaylarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.Devamını Oku

DASK Nedir, Ne İşe Yarar?

DASK nedir, DASK ne işe yarar soruları deprem sigortası yaptırmayı düşünenlerin merak ettiği soruların başında gelir. DASK yani Doğal Afetler Sigortaları Kurumu vatandaşlara zorunlu deprem sigortası edindiren ve yönetiminden sorumlu olan bir kamu kuruluşudur.Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigortası Hangi Hasarları Öder?

Zorunlu deprem sigortası yani DASK, depremin ve deprem neticesinde oluşan yangın, infilak ve yer kaymasının sigortalı binalarda ve temellerinde doğrudan neden olacağı tüm maddi zararları teminat altına alır.Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigortası Primi Nasıl Ödenir?

DASK ödemeleri nasıl yapılır?DASK ödemeleri ne kadar süre içerisinde yapılır? Devamını Oku
Daha Fazla Gör Daha Az Gör