Trafik Sigortası Basamakları

Paylaş
    FacebookTwitterLinkedIn

Trafik Sigortası Basamakları

Poliçe primlerinin belirlenmesinde önemli bir kriter haline gelen trafik sigortası basamak tarifesini kolaylıkla hesaplayıp trafik sigortası poliçe priminin ne kadar olacağı konusunda tahminler yürütebilirsin. Trafik sigortası poliçe basamak hesaplama ve sorgulama ile ilgili detayları yazımızın içeriğinde bulabilir, sigorta hesaplama tablosu üzerinden hasarsızlık indirim ve prim artışı konusunda detaylı bilgi alabilirsin.

Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası hesaplanırken bulunduğunuz il fiyatı belirleyen etkenlerden biridir. Trafik sigortası neye göre hesaplanır sorusunun en öne çıkan cevabı ise trafik sigortası basamak tarifesidir. Hasarsızlık indirimi alabilmeni sağlayan basamak tarifesi hesaplama yapılırken oldukça önemlidir. Trafik sigortası hesaplama yapmak için bilgilerini girip aracının trafik sigortası primini öğrenebilirsin.

Trafik Sigortası Basamakları Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası basamakları her poliçe dönemindeki hasar durumuna göre değişir ve indirim/sürprim uygulaması ile sonuçlanır. İlk kez trafiğe çıkanlar 4.basamaktan başlatılır. İndirim ve sürprim uygulaması 4.basamakta yoktur ama aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi 4.basamakta %10 prim artışı, sürpirimli basamaklardan hasarsızlık sonucu durumu iyileşen sürücülere uygulanan tarifedir. Yani öncelikle hasar yaşayıp sürprim basamaklarında ilerleyen sonrasında hasarsızlık sonucu indirim basamaklarına doğru ilerleyen araç sahipleri içindir.

İlk poliçe yılında eğer trafik kazası yapılır ve trafik sigortasından tazminat ödemesi alınırsa 3.basamağa düşülür, yani %45 sürprim uygulanır. Bu %45 fiyat artışı ile yeni trafik sigortasının yapılacağı anlamına gelir.

Tam tersi eğer 4.basamakta başlayıp ilk yılını hasar almadan geçirenler ise 5.basamağa yükselir ve bir sonraki poliçesini %5 indirimle yaptırır. 

Her poliçe dönemi hasar ya da hasarsızlık durumuna göre farklı şartları olan iki yeni basamak eklenmiştir. 0. ve 8.basamakların şartları ise şöyledir:

  • 0.Basamak: 1.basamakta bulunan sürücüler poliçe süresi içinde üç ve daha fazla trafik kazasından kaynaklanan tazminat ödemesi alırsa 0.basamağa düşer ve %200 sürprim uygulamasına tabi olur. 
  • 8.Basamak: 7.basamakta bulunan sürücüler en az 5 sigorta süresi boyunca 7.basamakta kalıp herhangi bir tazminat ödemesi almazsa, yani kaza yapıp trafik sigortasını kullanmazsa 8.basamağa yükselir ve %50 hasarsızlık indiriminden yararlanabilir.

Trafik sigortası basamaklarını aşağıdaki tablomuzdan hasar durumlarına göre hesaplayabilirsin.

Basamak Hasarsızlık İndirim Oranları Hasarsızlık Sürprim Oranları
8.basamak %50 -
7.basamak %40 -
6.basamak %20 -
5.basamak %5 -
4.basamak - %10*
3.basamak - %45
2.basamak - %90
1.basamak - %135
0.basamak - %200

Basamak Değişimi Trafik Sigortası Tavan Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Trafik sigortası basamaklarının değişimi hasarsızlık indirimine ve prim artışına neden olarak, trafik sigortası tavan fiyatlarını değiştirir. Tavan fiyatlar hakkında bilgi almak için trafik sigortası sayfamızdaki trafik sigortası fiyatları tablomuzu inceleyebilirsin. Trafik sigortası tavan fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Trafik sigortası azami prim fiyatlarına Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden ulaşabilir; araç grubuna, basamak sayısına ve illere göre değişen fiyatları, her ay güncellenen listeler halinde SBM’de bulabilirsin.

Trafik Sigortasında Basamak Uygulamasının Amacı Nedir?

Hasarsızlık indirimi kapsamında araç sahiplerine uygulanan basamak tarifesi ile, sürücünün geçmiş dönemlerdeki sürüş performansına göre trafik sigortası priminde indirim veya zam uygulanır. Bu uygulama yapılırken, sürücünün gelecek poliçe döneminde ne kadar risk taşıdığı göz önünde bulundurularak, daha önceki dönemlerini hasarsızlıkla kapatanlara ödül, hasarla kapatan sürücülere ise bir ceza niteliği taşımaktadır. Sen de trafik sigortası poliçe basamak hesaplama yapmak için poliçenin güncel durumuna bakabilir, indirim oranını kontrol edebilirsin.

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Trafik Sigortası Basamak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama uygulamasını e-Devlet üzerinden kullanarak, trafik sigortanın poliçe bilgilerine ulaşabilirsin.

Kendi üzerine olan aracının sadece plaka numarasını girerek sorgulama yapabilir ve SBM’inin sistemlerinde kayıtlı olan genel bilgilerine ulaşabilirsin.Trafik sigortası hasarsızlık indirimi sorgulama işlemini de nternet üzerinden kolaylıkla tamamlayabilirsin.

e-Devletten trafik sigortası hasarsızlık indirimini sorgulamak için tıklayın.

Trafik Sigortanızı En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptır

Trafik sigortası poliçeni, hasarsızlık indirimi dışında bir diğer farklı yöntemle, daha uygun bir fiyata yaptırabilirsin. Sigorta sorgulama ile tek bir defada Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen teklifleri görebilir, senin için en uygun poliçeye kolaylıkla ulaşabilirsin. Hemen online zorunlu trafik sigortası sorgulama yap veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı ara, en iyi fiyat garantisi ile %50’ye varan fiyat avantajı olanaklarından yararlan.

Aynı zamanda bilmende fayda var; trafik sigortası iptalinin getirilen düzenlemelerle kaldırılma nedenleri sınırlandırıldı. Sürücülere poliçelerini iptal ettirerek, farklı bir şirketten poliçe yaptırmalarına ve prim iadesi almalarına olanak sağlayan mükerrer poliçe uygulaması yeni sistemle beraber terk edildi. Artık araç sahipleri mevcut trafik sigortası poliçelerini araç satışı vb. nedenler dışında iptal edemeyecek. “Trafik Sigortası İptali” yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.