Trafik Sigortası Basamakları

Poliçe primlerinin belirlenmesinde önemli bir kriter haline gelen trafik sigortası basamak tarifesini kolaylıkla hesaplayıp trafik sigortası poliçe priminizin ne kadar olacağı konusunda tahminler yürütebilirsiniz. Trafik sigortası poliçe basamak hesaplama ve sorgulama ile ilgili detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Aynı zamanda bilmenizde fayda var; trafik sigortası iptalinin getirilen düzenlemelerle kaldırılma nedenleri sınırlandırıldı. Sürücülere poliçelerini iptal ettirerek, farklı bir şirketten poliçe yaptırmalarına ve prim iadesi almalarına olanak sağlayan mükerrer poliçe uygulaması yeni sistemle beraber terk edildi. Artık araç sahipleri mevcut trafik sigortası poliçelerini araç satışı vb. nedenler dışında iptal edemeyecek. Trafik sigortası iptali hakkında detaylı bilgi için “Trafik Sigortası İptali ve İadesi Nasıl Gerçekleşir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik Sigortası Basamakları Nasıl Hesaplanır?

    Havuz Dışı Grup Havuz Grubu
    Otomobil, Kamyonet, İş Makinesi,Traktör, Römork, Motosiklet, Tanker, Özel Amaçlı Araç,Tarım Makinesi Otomobil Dahil Tüm Araç Grupları Taksi, Minibüs, Otobüs, Kamyon, Çekici
    4-5-6-7 Basamak 1-2-3 Basamak 4-5-6-7 Basamak    
Yıl Basamak Hasarsızlık İndirimi – Prim Artış Oranı Hasarsızlık İndirimi – Prim Artış Oranı
4 1.basamak %45 Hasarsızlık İndirimi %30 Hasarsızlık İndirimi
3
1.basamak
%30 Hasarsızlık İndirimi %20 Hasarsızlık İndirimi
2
1.basamak
%15 Hasarsızlık İndirimi %10 Hasarsızlık İndirimi
1
1.basamak
---- ----
2
1.basamak
%50 Prim Artışı %50 Prim Artışı
3
1.basamak
%100 Prim Artışı %100 Prim Artışı
4
1.basamak
%150 Prim Artışı %150 Prim Artışı

Riskli Sigortalılar Havuzu sistemi, trafikte hasar riski yüksek olan araçlar için getirildi. Bu sisteme göre, sigorta şirketleri trafik sigortası poliçesini tavan fiyat üzerinden satacak ve sigorta şirketlerinin poliçe satarak aldığı primler bir havuzda toplanıyor. Havuzda toplanan prim ve ödenen hasarın şirketler arasında paylaşımı TMTB tarafından iki aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk olarak, hasar ve primin %50’si trafik branşında ruhsat sahibi olan üyeler arasında eşit olarak paylaştırılır. Ardından geriye kalan %50’lik kısım ise, sigorta şirketinin son üç yıla ait ilgili branştaki piyasa payına göre hesaplanarak paylaştırılır.

Havuz Sisteminin uygulanması ile hasar riski yüksek olan araçların hasarsızlık indirim oranları azaltıldı. Taksi, Minibüs, Otobüs, Kamyon, Çekici grubunun 5. basamak hasarsızlık indirimi %15’den %10’a, 6. basamak hasarsızlık indirimi %30’den %20’ye, 7. basamak hasarsızlık indirimi %45’den %30’a düşürüldü.

Havuz sistemine girmeyen araç grupları olan otomobil, kamyonet, iş makinesi, traktör, römork, tüm motosikletler, tanker ve tarım makinelerinde ise eski sistemdeki hasarsızlık indirim oranları güncelliğini koruyor.

Basamak Değişimi Trafik Sigortası Tavan Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Trafik sigortası basamaklarının değişimi hasarsızlık indirimine ve prim artışına neden olarak, trafik sigortası tavan fiyatlarını değiştirir. Tavan fiyatlar hakkında bilgi almak için trafik sigortası sayfamızdaki trafik sigortası fiyatları tablomuzu inceleyebilirsiniz.

Trafik sigortası azami prim fiyatlarına Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden ulaşabilirsiniz. Araç grubuna, basamak sayısına ve illere göre değişen fiyatları, her ay güncellenen listeler halinde SBM’de bulabilirsiniz.

Trafik Sigortasında Basamak Uygulamasının Amacı Nedir?

Hasarsızlık indirimi kapsamında araç sahiplerine uygulanan basamak tarifesi ile, sürücünün geçmiş dönemlerdeki sürüş performansına göre trafik sigortası priminde indirim veya zam uygulanır. Bu uygulama yapılırken, sürücünün gelecek poliçe döneminde ne kadar risk taşıdığı göz önünde bulundurularak, daha önceki dönemlerini hasarsızlıkla kapatanlara ödül, hasarla kapatan sürücülere ise bir ceza niteliği taşımaktadır. Siz de trafik sigortası poliçe basamak hesaplama yapmak için poliçenizin güncel durumuna bakabilir, indirim oranınızı kontrol edebilirsiniz.

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Trafik Sigortası Basamak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama uygulamasını e-Devlet üzerinden kullanarak, trafik sigortanızın poliçe bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kendi üzerinize olan aracınızın sadece plaka numarasını girerek sorgulama yapabilir ve SBM’inin sistemlerinde kayıtlı olan genel bilgilerinize ulaşabilirsiniz.Trafik sigortası hasarsızlık indirimi sorgulama, internet üzerinden kolaylıkla yapılabilir.

e-Devletten trafik sigortası hasarsızlık indirimini sorgulamak için tıklayın.

Trafik Sigortanızı En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptırın

Trafik sigortası poliçenizi, hasarsızlık indirimi dışında bir diğer farklı yöntemle, daha uygun bir fiyata yaptırabilirsiniz. Sigorta sorgulama ile tek bir defada Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen teklifleri görebilir, sizin için en uygun poliçeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hemen online zorunlu trafik sigortası sorgulama yapın veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın en iyi fiyat garantisi ile %50’ye varan fiyat avantajı olanaklarından yararlanın.

Müşteri Yorumları