Trafik Sigortası Basamakları Nelerdir, Basamak Nasıl Öğrenilir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Trafik sigortası basamakları her poliçe dönemindeki hasar durumuna göre değişir ve indirim/sürprim uygulaması ile sonuçlanır. İlk kez trafiğe çıkanlar 4.basamaktan başlatılır. Hasar ve hasarsızlık durumuna göre basamaklar ilerler. Hasar yaşanan her yıl 4.basamaktan aşağı doğru düşer. Kaza yapmadan geçen her yıl da yukarı doğru hareket eder.

İndirim ve sürprim uygulaması 4.basamakta yoktur ama aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi 4.basamakta %10 prim artışı, sürpirimli basamaklardan hasarsızlık sonucu durumu iyileşen sürücülere uygulanan tarifedir. Yani öncelikle hasar yaşayıp sürprim basamaklarında ilerleyen sonrasında hasarsızlık sonucu indirim basamaklarına doğru ilerleyen araç sahipleri içindir.

Trafik Sigortası Basamakları Hasarsızlık İndirim Oranları  Sürprim Oranları
8.basamak %50 -
7.basamak %40 -
6.basamak %20 -
5.basamak %5 -
4.basamak - %10*
3.basamak - %45
2.basamak - %90
1.basamak - %135
0.basamak - %200

 

Trafik Sigortası Basamakları Nelerdir?

Trafik sigortası basamakları 9 adettir. Hasar durumuna göre sürücülerin her poliçe yenileme döneminde ya da belirli bir yıl şartıyla ilerlediği kademeler sistemini ifade eder. Aşağıda sigorta basamaklarını tek tek açıkladık.

Trafik Sigortası Sürpim Basamakları

 • 0.Basamak: 1.basamakta bulunanlara sigorta süresi içinde üç ve daha fazla trafik kazasından kaynaklanan tazminat ödemesi yapılması durumunda uygulanır.
 • 1. Basamak: Poliçenin üçüncü yılının da hasarla kapatılması halinde %135 artış uygulanır.
 • 2. Basamak: Poliçenin ikinci yılının da hasarla kapatılması halinde %90 artış uygulanır.
 • 3. Basamak: Poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde %45 artış uygulanır.

Prim artışını daha iyi anlayabilmek için sürprim ne demek konulu yazımızdan bilgi alabilirsin.

 • 4. Basamak: İlk kez trafiğe çıkacak sürücüler uygulanan tarifedir.
 • 5. Basamak: Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde %5 indirim uygulanır.
 • 6. Basamak: Poliçenin ikinci yılında hasarsızlık olması halinde %20 indirim uygulanır.
 • 7. Basamak: Poliçenin üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde %40 indirim uygulanır.
 • 8.Basamak: En az 5 sigorta süresi boyunca 7.basamakta bulunanlara sözleşme süresi içinde herhangi bir tazminat ödemesi yapılmaması durumunda uygulanır. 

Yeni düzenlemeyle eklenen trafik sigortası 0. ve 8. basamak ne demek tıklayıp daha detaylı öğrenebilirsin.

Trafik Sigorta Basamak Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin "Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama" uygulamasını e-Devlet üzerinden kullanarak, trafik sigortanın poliçe bilgilerine ulaşabilirsin. Kendi üzerine olan aracının sadece plaka numarasını girerek sorgulama yapabilir ve trafik sigortasında kaçıncı basamak da olduğunu öğrenebilirsin. e-Devletten trafik sigortası basamak sorgulamak için tıklayın.

Trafik Sigortası Basamakları

Trafik Sigortası Basamakları Nasıl Hesaplanır?

Sigorta basamak hesaplama yapılırken poliçe dönemi sonundaki hasar durumu esas alınır. Trafik sigortasının başlangıç kademesi 4.basamaktır. İlk poliçe yılında eğer kaza yaşanır ve trafik sigortasından tazminat ödemesi alınırsa 3.basamağa düşülür, yani %45 sürprim uygulanır. Bu %45 fiyat artışı ile yeni trafik sigortasının yapılacağı anlamına gelir. Tam tersi eğer 4.basamakta başlayıp ilk yılını hasar almadan geçirenler ise 5.basamağa yükselir yani sonraki poliçesini %5 indirimle yaptırır. 

Her poliçe dönemi hasar ya da hasarsızlık durumuna göre farklı şartları olan iki yeni basamak eklenmiştir. 0. ve 8.basamakların şartları ise şöyledir:

 • 0.Basamak: 1.basamakta bulunan sürücüler poliçe süresi içinde üç ve daha fazla trafik kazasından kaynaklanan tazminat ödemesi alırsa 0.basamağa düşer ve %200 sürprim uygulamasına tabi olur. 
 • 8.Basamak: 7.basamakta bulunan sürücüler en az 5 sigorta süresi boyunca 7.basamakta kalıp herhangi bir tazminat ödemesi almazsa, yani kaza yapıp trafik sigortasını kullanmazsa 8.basamağa yükselir ve %50 hasarsızlık indiriminden yararlanabilir.

Trafik sigortası 8. basamak ne demek ve 0.basamak ne anlama gelir öğrenmek için hemen tıkla.

Trafik Sigortasında Basamak Uygulamasının Amacı Nedir?

Hasarsızlık indirimi kapsamında araç sahiplerine uygulanan basamak tarifesi ile, sürücünün geçmiş dönemlerdeki sürüş performansına göre trafik sigortası priminde indirim veya zam uygulanır. Bu uygulama yapılırken, sürücünün gelecek poliçe döneminde ne kadar risk taşıdığı göz önünde bulundurularak, daha önceki dönemlerini hasarsızlıkla kapatanlara ödül, hasarla kapatan sürücülere ise bir ceza niteliği taşımaktadır. Sen de trafik sigortası poliçe basamak hesaplama yapmak için poliçenin güncel durumuna bakabilir, indirim oranını kontrol edebilirsin. Trafik sigortası hasarsızlık indirimi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Basamak Değişimi Trafik Sigortası Tavan Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Trafik sigortası basamaklarının değişimi hasarsızlık indirimine ve prim artışına neden olarak, trafik sigortası tavan fiyatlarını değiştirir. Trafik sigortası tavan fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. Trafik sigortası azami prim fiyatlarına Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden ulaşabilir; araç grubuna, basamak sayısına ve illere göre değişen fiyatları, her ay güncellenen listeler halinde SBM’de bulabilirsin.

Trafik Sigortası Primi Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası hesaplanırken sürücünün bulunduğu hasar basamağı en önemli etmenlerden biridir. Çünkü hasar basamağı indirim ve prim artışı ile sigortanı alırken fiyatı etkiler. Aynı şekilde aracının bulunduğu şehir gibi farklı faktörlerde trafik sigortasının fiyat hesaplamasında etkilidir. Trafik sigortası hesaplama yapmak için bilgilerini girip aracının trafik sigortası primini anında öğrenebilirsin

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.