Trafik Sigortası

En Uygun Trafik
Sigortası Fiyatlarını
Hesapla!

20+ sigorta şirketinin teklifini karşılaştır İnternete özel ek indirimlerle online trafik sigortanı al Üstelik 7/24 hasar desteği ile!
TCKN size özel teklif üretebilmemiz için gerekmektedir.
TR

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırmasının zorunlu olduğu bir araç sigortasıdır. Trafik sigortası, trafikte meydana gelebilecek kaza sonucunda karşı tarafın maddi ve bedensel zararlarının karşılanmasını sağlar. Trafik sigortası nedir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası sorgulama internetten yapılabilmektedir. Sigortam.net internet sitesinden trafik sigortası teklifi alarak tek bir ekranda birçok sigorta şirketinin araç sigorta fiyat ve teminatlarını karşılaştırabilirsiniz. Sadece teklif adımlarında sizden istenen bilgileri girmeniz yeterli. 2 dakikada teklifleri görebilir, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeyi seçerek online ödeme ile hızlıca sigorta güvencenizi başlatabilirsiniz.

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası fiyatları hesaplanırken, aracın yaşı, markası, modeli, trafiğe kayıtlı olduğu il, sürücünün kaç yaşında olduğu ve hasarsızlık indirimi gibi unsurlar dikkate alınır. Trafik sigortası hesaplama yapmak için teklif alabilir, aracınızın trafik sigortası fiyatını öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less

Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Alınır?

Bilgilerinizi Girin
Bilgilerinizi Girin

Size özel zorunlu trafik sigortası tekliflerini görüntüleyebilmek için araç ve kullanıcı bilgilerinizi girin.

Teklifleri Karşılaştırın
Size Özel Trafik Sigortası Tekliflerini Karşılaştırın

20'den fazla sigorta şirketinin trafik sigortası teklifini aynı anda karşılaştırın, ihtiyacınıza en uygun sigortayı 2 dakikada bulun.

İndirimli Satın Alın
Sigortanızı İndirimli Satın Alın

Sigortam.net’e hiçbir ek ücret ödemeden, üstelik online indirimlerden faydalanarak internetten sigortanızı hemen alın. Güvenceniz anında e-posta adresinize gelsin.

Trafik Sigortası Kapsamı ve
Teminatları Nelerdir?

Trafik Sigortası
Ana Teminatları
Trafik Sigortası
Ek Teminatları
Trafik Sigortası
Çeşitleri
Hasarsızlık İndirimi
ve Ek Primler
Trafik Sigortasında Kaza Başına Maddi Hasar Nedir?

Trafik sigortasında kaza başına maddi hasar teminatı, gerçekleşen kazada karşı tarafa verilen maddi zararları teminat altına almaktadır. Kaza başına maddi hasar teminatı kapsamında limit 86.000 TL’dir.

Trafik Sigortasında Araç Başına Maddi Hasar Nedir?

Trafik sigortasında araç başına maddi hasar teminatı, kaza başına maddi hasar teminatında da olduğu gibi gerçekleşen kazada karşı tarafa verilen maddi zararları teminat altına almaktadır. Araç başına maddi hasar teminatı kapsamında limit 43.000 TL’dir.

Trafik Sigortasında Kişi Başına Ölüm ve Sakatlanma Teminatı Nedir?

Kişi başına ve ölüm ve sakatlanma teminatı, gerçekleşen kaza neticesinde bir kişinin ölümüne yol açılması durumunda, vefat eden kişinin yakınlarına verilmesi gereken ve karşı tarafın kaza neticesinde vücudunun tamamen veyahut kısmen çalışamaz hale gelmesi sonucu verilmesi gereken manevi tazminatı teminat altına almaktadır. Trafik sigortasında kişi başına ölüm ve sakatlanma teminatı kapsamında limit 430.000 TL’dir.

Trafik Sigortasında Kaza Başına Ölüm ve Sakatlanma Teminatı Nedir?

Kaza başına ve ölüm ve sakatlanma teminatı, kişi başına ölüm ve sakatlanma teminatı gibi gerçekleşen kaza neticesinde bir kişinin ölümüne yol açılması durumunda, vefat eden kişinin yakınlarına verilmesi gereken ve karşı tarafın kaza neticesinde vücudunun tamamen veyahut kısmen çalışamaz hale gelmesi sonucu verilmesi gereken manevi tazminatı teminat altına almaktadır. Trafik sigortasında kaza başına ölüm ve sakatlanma teminatı kapsamında limit 2.150.000 TL’dir.

Trafik Sigortasında Kişi Başına Sağlık Gideri Nedir?

Trafik sigortasında kişi başına sağlık gideri teminatı, gerçekleşen kaza neticesinde karşı tarafa verilen bedensel zararları teminat altına almaktadır. Kişi başına sağlık gideri teminatı kapsamında limit 430.000 TL’dir.

Trafik Sigortasında Kaza Başına Sağlık Gideri Nedir?

Trafik sigortasında kaza başına sağlık gideri teminatı, gerçekleşen kaza neticesinde karşı tarafa verilen bedensel zararları teminat altına almaktadır. Kaza başına sağlık gideri teminatı kapsamında limit 2.150.000 TL’dir

*Tüm trafik sigortası teminat limitlerini görmek için aşağıdaki “Trafik sigortası Teminatları ve Limitleri “ tablosunu inceleyebilirsiniz.

Trafik Sigortası için Ferdi Kaza Teminatı Nedir?

Trafik sigortası için ferdi kaza teminatı, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. Ferdi kaza teminatı, zorunlu trafik sigortası poliçesindeki teminatların kapsamı artırılarak oluşturulan bir sigorta türüdür. Kaza sırasında araçtaki kişilerin başına gelebilecek bedensel zararların tedavi masrafları, belirli limitler dâhilinde trafik sigortası kapsamındadır.

Trafik Sigortası için Yangın Konut Paketi Nedir?

Trafik sigortası için yangın konut paketi, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. Yangın konut paketi, zorunlu trafik sigortası poliçesindeki teminatların kapsamı artırılarak oluşturulan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası poliçe süresi boyunca araç ve trafik sigortası poliçe sahibinin ikamet ettiği konut, yürürlükteki trafik sigortası kapsamındadır.

Trafik Sigortasında Yol Yardımı Hizmeti Nedir?

Trafik sigortası için yol yardım hizmeti, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. Yol yardım hizmeti, zorunlu trafik sigortası poliçesindeki teminatların kapsamını artıran ve fayda sağlayan bir ek teminat çeşitidir. Sigorta süresi boyunca kaza ya da arıza durumlarında, çekici, yol yardım, kurtarma vb. hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanılması trafik sigortası kapsamındadır.

Trafik Sigortasında İhtiyari Mali Mesuliyet Nedir?

Trafik sigortası için ihtiyari mali mesuliyet, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. İhtiyari mali mesuliyet, hasar masraflarını karşılamak için zorunlu trafik sigortası poliçesindeki teminatların kapsamının arttırılmasını sağlar. Kaza sonucunda karşı tarafın hasarlarını karşılayan trafik sigortasının standart limitleri yetmediğinde, sınırı aşan hasar masrafları için ek ödeme ile devreye girmesi trafik sigortası kapsamındadır.

Trafik Sigortasında Mini Onarım Teminatı Nedir?

Trafik sigortası için mini onarım teminatı, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. Mini onarım teminatı, zorunlu trafik sigortası poliçesine ekletilerek küçük çaplı hasarlar karşılanabilir. Araçta meydana gelebilecek boya çatlak ve çizikleri gibi hafif hasarlar, mini onarım paketi ile ekstra ücret ödemeden onarımların yapılması trafik sigortası kapsamındadır.

Standart Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, devlet tarafından bütün motorlu araç sahiplerine yapılması zorunlu tutulmuş olan ve kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi belirlenen limitler güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. 1918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde düzenlenen bir sigorta çeşididir.

Ekstra Trafik Sigortası Nedir?

Ekstra trafik sigortası, standart teminatların yanı sıra, yol yardımı, ek limitler, araç bakımı ve mini onarım gibi hizmetleri sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte içinde barındıran sigorta ürünüdür. Ekstra trafik sigortası, standart trafik sigortasına kıyasla daha geniş kapsamlı bir trafik sigortası çeşididir.

Trafik Sigortasında Hasarsızlık indirimi nedir?

Trafik sigortası bulunan bir aracın, bir senelik sigorta sözleşmesi süresince hiç hasar almaması durumunda sigortalının elde etmiş olduğu sigortası poliçesi indirimine hasarsızlık indirimi denir. Hasarsızlık indirimi, hasarsız geçen her senenin ardından artarak devam eder.

Trafik Sigortasında Ek primler Nedir?

Trafik sigortası prim bedeli, sigortayı yapan sigorta şirketinin poliçede yer alan teminatları uygulamak için sigortalı kişiden talep ettiği ücrettir. Trafik sigortası ek primleri ise, gecikme cezası veya hasardan dolayı sigorta poliçesinin fiyatını artıran durumlardır.

Trafik Sigortası Fiyatları ve Hasarsızlık İndirimleri

Trafik Sigortası
Fiyatları Tablosu
Trafik Sigortası Tavan
Fiyatları Tablosu
Trafik Sigortası
Hasarsızlık İndirim Oranları
Trafik sigortası Teminatları
ve Limitleri
Araç Türü: Otomobil
Trafik Sigortası Fiyatları 2021
Tarife
Basamak Kodu
İstanbul Ankara İzmir Gaziantep Muğla
1 - - - - -
2 3.469,18 TL - - - -
3 2.581 TL 2.515 TL 2.509,28 TL - -
4 1.248 TL 1.204 TL 1.178 TL 1.134 TL 1.068,33 TL
5 1.001,79 TL 1.022 TL 919,06 TL 909,03 TL 802,96 TL
6 851,56 TL 840 TL 768,93 TL 778,27 TL 722,08 TL
7 559,91 TL 553,2 TL 511,36 TL 521,4 TL 450,4 TL
Araç Türü: Otomobil
Trafik Sigortası Tavan Fiyatları 2021
Tarife
Basamak Kodu
Basamak
Değerleri
İstanbul Ankara İzmir
1 %150
Prim Artışı
4.105 TL 3.989 TL 3.873 TL
2 %100
Prim Artışı
3.284 TL 3.191 TL 3.098 TL
3 %50
Prim Artışı
2.463 TL 2.393 TL 2.324 TL
4 Standart
(İlk Trafiğe Çıkış)
1.642 TL 1.596 TL 1.549 TL
5 %15 Hasarsızlık
İndirimi
1.396 TL 1.356 TL 1.317 TL
6 %30 Hasarsızlık
İndirimi
1.149 TL 1.117 TL 1.084 TL
7 %45 Hasarsızlık
İndirimi
903 TL 878 TL 852 TL
Araç Türü: Otomobil/Kamyonet/Motosiklet
Hasarsızlık İndirim Oranları 2021
Tarife
Basamak Kodu
Hasarsızlık İndirimi - Prim Artış Oranı
7 %45 Hasarsızlık İndirimi
6 %30 Hasarsızlık İndirimi
5 %15 Hasarsızlık İndirimi
4 Hasarsızlık indirimi ve prim artışı yok.
3 %50 Prim Artışı
2 %100 Prim Artışı
1 %150 Prim Artışı
Trafik Sigortası Teminatları 2021
Araç Grubu Sağlık Gideri Sakatlanma ve Ölüm Maddi Zararlar
Kişi Başına Kaza Başına Kişi Başına Kaza Başına Araç Başına Kaza Başına
Otomobil/Taksi (İnsan Taşımada Kullanılan Motorlu Araçlar) 430.000 TL 2.150.000 TL 430.000 TL 2.150.000 TL 43.000 TL 86.000 TL
Kamyonet, Kamyon, Minibüs veya Çekici (Eşya Taşımada Kullanılan Motorlu Araçlar, Römork ve İş Makineleri) 430.000 TL 4.100.000 TL 430.000 TL 4.100.000 TL 43.000 TL 86.000 TL
Tarım Araçları ile Özel Amaçlı Araçlar 430.000 TL 2.150.000 TL 430.000 TL 2.150.000 TL 43.000 TL 86.000 TL
Motosiklet ve Yük Motosikleti 430.000 TL 1.290.000 TL 430.000 TL 1.290.000 TL 43.000 TL 86.000 TL
Minibüs (sürücü dahil 10-17 koltuk) 430.000 TL 2.150.000 TL 430.000 TL 2.150.000 TL 43.000 TL 86.000 TL
Otobüs (sürücü dahil 18-30 koltuk) 430.000 TL 7.740.000 TL 430.000 TL 7.740.000 TL 43.000 TL 86.000 TL
Otobüs (sürücü dahil 31+üstü koltuk) 430.000 TL 13.330.000 TL 430.000 TL 13.330.000 TL 43.000 TL 86.000 TL
Tablodaki trafik sigortası fiyatları, Temmuz 2021'de Sigortam.net’ten alınan tüm trafik sigortası fiyat tekliflerinin medyan (gerçek fiyatların tam ortasındaki tutarlar) değerleridir. Fiyatlar sigorta şirketlerine ve teminatlara göre değişiklik gösterebilir.
Trafiğe ilk çıkan sürücüler, 4. basamaktan başlatılır. Tablodaki basamaklara göre indirim ve prim artış oranları uygulanır. Tablodaki tavan fiyatları 2021 Şubat ayına aittir, her ay artarak değişmektedir.
Hasarsızlık indirimi ve prim artışı 4. Basamağa göre hesaplanır. Bir poliçe döneminde kaza yapmayan sürücüler, 5.basamağa yükselir ve trafik sigortasını yenilerken %15 hasarsızlık indirimi alır.
Trafik sigortası kapsamında sağlık gideri, sakatlanma ve ölüm, maddi zararlar tablodaki limitler dahilinde karşılanır.

Trafik Sigortası Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Trafik Sigortası Ne Kadar?

Araç trafik sigortası fiyatları, araç türüne, trafik basamak koduna ve illere göre değişiklik gösterir. Her ay trafik sigortası tavan fiyatları Sigorta Bilgi Merkezi tarafından açıklanmaktadır. Sigorta şirketleri her ay belirlenen trafik sigortası tavan fiyatlarına göre trafik sigortası teklifi vermektedir. Üst sınır limit olacak şekilde sigorta şirketlerine göre fiyatlar değişebilmektedir.

Aracınızın trafik sigortası fiyatını öğrenmek için teklif almanız yeterlidir. Bütçenize en uygun araç sigortası için sadece bilgilerinizi girerek onlarca sigorta teklifini 2 dakikada görebilirsiniz.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Kaza durumlarında karşı tarafın veya üçüncü kişilerin belli bir limit dahilinde hasar masraflarını karşılar. Kazaya sizin aracınız neden olmuş ve ortaya bir zarar çıkmışsa, masraflar sizin trafik sigortası poliçeniz tarafından ödenir. Aynı zamanda kamuya ait mallara vereceğiniz zararlar (elektrik direği, lamba vs.) ve üçüncü kişilere ait mallara vereceğiniz zararlar da (ev, dükkan vs.) sigorta kapsamındadır.

Kaza durumunda maddi hasarların yanı sıra bedeni zararlarda ortaya çıkabilir. Trafik sigortası ile bedeni hasarlar da teminat altındadır. Kişilerde meydana gelen yaralanmalar trafik sigortasının teminatı altındadır. Yaralılara yapılacak ilk yardım hizmetleri, muayeneler, tedaviler, ilaçlar gibi masraflar da trafik sigortası tarafından karşılanır. Trafik sigortası, kaza sırasında vefat edenlerin defin masraflarını öder. Artı olarak vefat edenlerin eğer bakmakla yükümlü olduğu kişiler var ise bu süreçte destek alamadıkları için onlarında zararlarını karşılanır. Kazada yaralanan kişilerin kısmi ya da süresiz çalışamaz duruma gelmesi halinde de trafik sigortası devreye girer. Kişinin ekonomik gelirinin kesilmesi ve baktığı kişilerin destekten yoksun kalması durumları güvence altındadır.

Kazada hatalı değilseniz ve buna rağmen karşı taraf sizin haksız olduğunuzu iddia edip dava açıyorsa, trafik sigortası savunma masraflarınızı da karşılar. Mahkeme ve avukatlık ücretleri, poliçeniz tarafından teminat altındadır. Trafik sigortası neleri karşılar sorusu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Trafik Sigortası Ne Zaman Yenilenir?

Trafik sigortasının poliçe süresi 1 yıldır ve bu süre sonunda yenilenmelidir. Zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanın yaptırımları ve para cezası olduğu için poliçe yenileme zamanını geçirmemek önemlidir. Vade yenileme zamanını unutmamak için Sigortam.net’in poliçe ve vade hatırlatma formu size yardımcı olacaktır. Poliçe bitiş tarihinizi size hatırlatarak güvencesiz kalmamanızı sağlar.

Zorunlu Trafik Sigortası Kazada Ne Kadar Öder?

Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen trafik sigortası limitleri dahilinde ödeme yapılır. Araç türüne ve hasarın meydana gelme şekline göre ödeme limitleri değişmektedir. Otomobil için trafik sigortasının kazada ödeme limitleri şöyledir;

Maddi hasarlarda; araç başına 43.000 TL, kaza başına 86.000 TL
Sağlık giderleri; kişi başına 430.000 TL, kaza başına 2.150.000 TL
Sakatlanma ve ölüm; kişi başına 430.000 TL kaza başına 2.150.000 TL

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Sigortalı arabanın hareket halinde olmadığı durumlarda, sebep olacağı zararlar karşılanmaz. Yani trafik sigortasının zarar masraflarını karşılaması için aracın trafiğe çıkmış ve seyir halinde olması gerekmektedir.

Zorunlu taşıt sigortası sadece karşı tarafın ve üçüncü şahısların maddi ve bedeni zararlarını karşılamak için kullanılabilir. Kazaya neden olan sigortalı araç sahibinin, kusurlu olması durumunda tazminat talepleri teminat kapsamında değildir, yani trafik sigortası kusurlu araç sahibinin tazminat istediği için ödeme yapmaz. Aynı zamanda eşi, çocukları ve birlikte yaşadığı kardeşlerinin zararları için de tazminat talepleri ödenmez.

Trafik sigortası kapsam dışı hallerden bir diğeri ise kaza sırasında sigortalı araçta zarar gören kişilerin eşyaları ile ilgilidir. Araçta zarar görenlerin bagaj gibi eşyaları dışında kalan mallararın zarar görmesi sonucu oluşabilecek talepler trafik sigortası kapsamı dışındadır. Aynı zamanda trafik sigortalı kişinin aracına, bu araç ile çekilen römorklara gelebilecek zararlar nedeniyle istenebilecek taleplerde karşılanmaz.

Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası yaptırılmazsa ya da geciktirilirse birçok cezai yaptırımla karşılaşılabilir. Zorunlu sigortanın yaptırılmaması, aracın trafikten men edilmesi, aracın çekilmesi ve maddi yaptırımlar ile sonuçlanabilir.

Trafiğe zorunlu trafik sigortası yaptırmadan çıkılması ve trafik ekiplerince bu durumun tespit edilmesi durumunda idari para cezası ödenmesi gerekir. Trafik sigortasız geçirilen her gün, para cezası faizle birlikte artmaktadır.

Aynı zamanda trafik sigortası yapılmazsa araç trafikten men edilerek, otoparka çekilebilir. Para cezasının yanında, aracın otopark masrafları da araç sahibi tarafından ödenerek ödeme yükü artacaktır.

Trafik Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Trafik sigortası iptalini yasal kılan durumlardan biri sigorta süresi içerisinde değişikliklerin olmasıdır. Bu değişiklik hem sigortalıdan hem de sigorta şirketinden kaynaklı yaşanabilir. Önemli olan tarafların durumdan birbirini haberdar etmesidir.

Trafik sigortası iptalinin sıklıkla yaşandığı durumlar, araç değişimi veya aracın elden çıkarılmasıdır. Her 2 durumda da aracın ruhsat sahibi değişecektir. Trafik sigortası da ruhsat sahibi adına düzenleneceği için sigorta iptal edilmeli, yeni bir poliçe düzenlenmelidir. Aracın yeni sahibinin 10 gün içerisinde kendi adına hazırlanacak bir poliçe talebinde bulunması gerekir.

Trafik sigortası iptalinde yılın geri kalan günleri hesaplanarak içeride kalan paranızın iadesi gerçekleştirilir. Geri ödeme işleminiz, ödeme yöntemine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Eğer ödemenizi kredi kartı ile yaptıysanız, geri ödemeniz de kredi kartına yapılır.

İlk Trafik Sigortası Ne Kadar Tutar?

İlk defa trafiğe çıkan sürücüler, trafik sigortası yaptırırken hasarsızlık kademesini ifade eden tarife basamakları arasından 4.kademeden başlatılır. Sigorta Bilgi Merkezinin internet sitesinde her ay güncellenen tavan fiyat listesi içerisinden 4.basamak fiyatlarını görebilirsiniz. Aracınızın türüne, hasarsızlık basamağına ve bağlı olduğu ile göre seçerek, ilk trafik sigortası priminizin tavan fiyat limitini öğrenilebilirsiniz. Örneğin araç türünüz otomobil ise ve hasar basamağınızı biliyorsanız araba sigortası için listeden tavan fiyatı bulabilirsiniz. En üst sınırı tavan fiyat olacak şekilde, sigorta şirketlerine göre primler değişebilmektedir.

Trafik Sigortası Pert Araca Ne Kadar Öder?

Hasar tespiti için görevlendirilen eksper, aracın parça ve onarım masraflarının listesini rapor şeklinde diğer evraklarla birlikte ilgili sigorta şirketine gönderir. Yapılan incelemede parça ve onarım masrafları toplamının aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç değerine ulaşması veya rayiç değerini geçmesi halinde araç tam hasarlı olarak kabul edilir. Aracın pert olması konusunda karşılıklı anlaşıldığı takdirde sigorta şirketi azami teminat limitini geçmemek koşuluyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler. Pert bedeli rayiç bedelden düştükten sonra kalan kısmı sigortalıya öder ve hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya bırakılır. Pert olan aracın satışı ve yasal devir işlemleri tamamen sigortalının sorumluluğundadır.

Trafik Sigortası Karşı Tarafın Hasarının Ne Kadarını Öder?

Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen trafik sigortası teminat limitleri, karşı tarafa verilen hasar durumunda ne kadar ödeneceğini belirler. Araç cinsine ve hasarın maddi, sağlık, sakatlanma-ölüm şekillerine göre hasar ödemeleri değişmektedir. Hasar ödemeleri belirlenen limitler sınırında ödenir. Araç türlerinden otomobil için maddi hasar limitleri şöyledir; araç başına 43.000, kaza başına 86.000 TL. Trafik sigortası hasar ödemesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre Türkiye’de her türlü motorlu taşıt sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortası, kaza meydana geldiğinde, sigorta sahibinin belli limit dahilinde para ödememesini sağlar. Trafik sigortasında amaç her yıl belirlenen limitler dahilinde, kaza sırasında karşı tarafın ve üçüncü şahısların (hem araçlarının, hem de şahısların bedenlerinde oluşacak) hasarlarının telafisine yöneliktir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Avantajları Nedir?

• Kaza sebebiyle ortaya çıkacak olan maddi zararların önüne geçilir. Trafik sigortası karşı taraf ve üçüncü kişilerlerin maddi zararlarınızı karşılayacaktır.
• Kaza sonucunda karşı tarafta ve üçüncü kişilerde oluşabilecek bedensel hasarlar, size masrafa yol açabilir. Sağlık giderleri de trafik sigortası tarafından karşılanarak bütçenizi korur.
• Kazadan sonra, kişinin kusurlu olup olmaması önemli değildir. Kaza yapan kişi ve araçtaki kişilerin tedavi masrafları zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır.
• Kaza sonrası avukata ihtiyaç olabilir. Teminatta belirtilirse, avukat giderleri de sigorta tarafından karşılanır.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Trafik sigortası ile Kasko arasında çok önemli bir fark bulunur. Trafik sigortası yaptırmanız zorunludur ve trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanız söz konusu değildir. Ancak kasko tamamen isteğe bağlı yaptırılır ve kasko yaptırmadan da trafiğe çıkmanız mümkündür.

Trafik sigortası hem kişinin hem de üçüncü kişilerin maddi hasarını karşılarken, kasko sadece sigortayı yaptıran kişinin hasarını karşılar. Ancak trafik sigortası yalnızca, trafikte yaşanan olaylarda devreye girerken, Kasko her daim aracınızı korur.

Zorunlu Trafik Sigortası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

• T.C. Kimliği
• Araç ruhsatı
• Bazı durumlarda istenebilecek olan süresi tamamlanmış sigorta poliçeniz

Online teklif alırken, sizden istenen bilgileri girmeniz trafik sigortası satın almanız için yeterlidir.

Yeni Alınan Aracın Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılmalıdır?

Eğer araç sıfır olarak alındıysa, trafik sigortasının hemen yaptırılması zorunludur. İkinci el araçlarda ise satıştan sonra 15 gün içerisinde mutlaka yaptırılmalıdır.

Trafik Sigortası Doğal Afetleri Karşılar mı?

Trafik sigortası, doğal afetler sonucunda aracınızda meydana gelebilecek olan zararı karşılamaz. Kendi aracınızın doğal afetler sonucu zarar masraflarının karşılanması kasko sigortası ile mümkündür.

Zorunlu Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Hesaplanır?

Hazine Müsteşarlığı’nın belirlemiş olduğu prim iadesi için, hasarsızlık belgesi olması gerekir. Sigortalı olunan zaman, ödenen prim hesaplarken önem arz eder. Hasarlı olmayan araçların fazla ödemeleri belirlenerek, kişiye iade edilir.

Trafik Sigortası Bitiş Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Trafik sigortası bitiş tarihi ve poliçeye dair detaylar e-devletten “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” alanından öğrenilebilir.

Trafik Sigortası Değer Kaybını Karşılar mı?

Kazada kusurlu olan araç sahibinin trafik sigortası poliçesi, karşı tarafın araç değer kaybını karşılar. Yani kazada kusuru bulunmayan sürücünün aracı için oluşan değer kaybını karşılayacak taraf, kazaya neden olan sürücüdür. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasında trafik sigortası devreye girecektir.

Kaza nedeniyle araç değer kaybına uğrayan araç tek olmayabilir. Kazada sorumluluğu bulunan kişilerin aracında da değer kaybı meydana gelebilir. Ancak trafik sigortası tek bir kişinin araç değer kaybını karşılar, bu kişi kazada sorumluluğu bulunmayan veya sorumluluk oranı az olan kişidir. Kazaya neden olan kişilerin güvencesi ise kasko sigortası olacaktır.

Hangi Araçlara Trafik Sigortası Yapılmaz?

Karayolları Trafik Kanununun 2918 sayılı hükmü gereğince, trafiğe çıkan her aracın, trafik sigortası yaptırması zorunludur.

Trafik Sigortası Kademesi Nedir?

Trafik sigortası kademesi yani trafik sigortasında basamak tarifesi, araç sahiplerinin hasarsızlık indirimi ve prim artışı uygulamalarını ifade eden sistemdir. Bu sistem ile kurallara uymayan ve hatalı olan sürücüler cezalandırılmakta, kazasız olan kurallara uyan sürücüler ise ödüllendirilmektedir.

Trafik sigortasında toplamda 7 basamak bulunmaktadır. Trafiğe yeni çıkan sürücü 4. Basamak içerisinde değerlendirilmektedir. Bu basamaklar sonucunda trafik sigortası değerlendirmesi yapılırken ücret yüksek ya da düşük çıkabilmektedir.

Trafik Sigortası Bozulursa Ne Olur?

Trafik sigortasında bozulmalar, kazaya karışma sonucunda ortaya çıkar. Kaza sonucunda trafik sigortası kullanılıp hasarsızlık durumu bozulursa bir sonraki poliçede prim fiyatı yükselir. Hasarsızlık durumunu ifade eden trafik sigortası basamak kodları 7 basamaklıdır. Aracın ilk trafik sigortası basamağı, 4.kademeden başlatılır. Hasar gerçekleşmesi ve trafik sigortasının bozulması durumunda prim artışı gerçekleşir.

Trafik Sigortası Araç Camına Gelen Zararı Karşılar mı?

Trafik sigortası, kaza halinde oluşabilecek tüm maddi zararları karşılar. Bu nedenle araç camında meydana gelebilecek hasarlar da sigorta kapsamında değerlendirilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Teminat Kapsamı Nedir?

• Maddi Zarar Teminatı
• Sağlık Giderleri Teminatı
• Sakatlık Durumunda Verilecek Olan Tazminat
• Vefat Teminatı

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Trafik sigortasında, basamak tarifesine göre hasarsızlık indirimi uygulanmaktadır. Araç sigorta süresi boyunca herhangi bir hasar almadıysa, sigorta yaptırırken indirim uygulanır.

Trafik Sigortası Hasar Basamakları Nedir?

Yeni yürürlüğe girmiş olan karar çerçevesinde, iyi sürücüler ödüllendirilirken, kötü sürücüler cezalandırılır. Toplamda 7 basamak vardır ve ilk kez trafiğe çıkacak olan bir sürücü 4. Basamakta başlar. Kurallara uyan ve hatasız araç süren kişiler, basamağın üstlerine çıkarak daha az sigorta ücreti öder. Ancak sürekli hata yapan kişiler basamakta gerileyerek daha fazla sigorta ücreti öderler. Trafik sigortası basamakları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Trafik Sigortası Tavan Fiyatı Nedir?

Trafik sigortası tavan fiyatı, kişinin ödeyeceği sigorta primini temsil eder. Kişinin hasar kaydı bu fiyatın şekillendirilmesinde önemlidir. Kötü sürüş yapan kişiler, alt basamaktadır ve tavan fiyattan sigorta ücreti öderler. Tavan fiyat aracın türüne göre farklılık gösterir.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarında ve Ödeme Koşullarında Değişiklik Olur mu?

Belirlenecek ek teminatlarına göre trafik sigortası fiyatları değişiklik gösterebilir. Ayrıca hasarsızlık kaydı almanız durumunda, daha az ücret verme fırsatını da yakalarsınız.

Trafik Sigortasında Kazanın Bildirilme Süresi Ne Kadardır?

Zorunlu trafik sigortasında, hasar ihbar süresi, kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren beş gündür.

Zorunlu Trafik Sigortası Manevi Tazminat Talebini Karşılar mı?

Zorunlu trafik sigortası maddi tüm hasarı öderken, talep edilen manevi tazminatı ödemez.

Kredi Kartı ile Online Biçimde Trafik Sigortası Yaptırılabilir mi?

Evet kredi kartınızla online ödeme yaparak trafik sigortası satın alabilirsiniz.

Trafik Sigortası Kaza Sonrası Tedavi Giderlerini Karşılar mı?

Trafik sigortası, her türlü trafik kazasından sonra, tüm fiziksel tedavi ihtiyaçlarını ve ilaçlarını karşılar.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik sigortası yaptırmadan, trafiğe çıkmak kesinlikle yasaktır. Bu nedenle kesinlikle trafik sigortası yaptırmanız gerekir. Trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmanın cezası 132 TL’dir. Ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim yapılır ve ceza 99 TL’ye düşer. Trafik sigortası cezası hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Trafik Sigortası Olmadan Kaza Yapılması Durumunda Ne Olur?

Bu durumda kişi, aracında ve karşı tarafta meydana gelecek tüm hasarı kendisi karşılamak zorundadır.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası Nedir?

Poliçenizi yenilemeyi geciktirdiğiniz takdirde, %5 oranında ceza ödersiniz. Bu miktar her ay %5 olarak artacaktır.

Türkiye'de Trafik Sigortası Yaptırabileceğiniz İşletmeler Hangileridir?

Trafik sigortasını, trafik sigortası satışı yapan herhangi bir özel sigorta şirketiyle yaptırabilirsiniz. Trafik sigortası yaptıran sigorta şirketlerinin fiyat ve teminatlarını karşılaştırmalı olarak görüp en uygununu almak için ise Sigortam.net’ten online sigorta teklifi alabilirsiniz.

Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less

İnternetten Trafik Sigortası Yaptırmak Çok Kolay!

2 dakikada zorunlu trafik sigortanızı yaptırabilirsiniz! Bulunduğunuz yerden online trafik sigortası yaptırmak için sigortam.net'i i ziyaret edebilir, 20'den fazla sigorta şirketinden anında teklif alabilirsiniz.

Anlaşmalı Trafik Sigortası Şirketleri

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin trafik sigortası tekliferine kolayca ulaşın!
 • Ak sigorta
 • Allianz Sigorta
 • Anadolu Sigorta
 • AXA Sigorta
 • Doğa Sigorta
 • Groupama Sigorta
 • HDI Sigorta
 • Mapfre Sigorta
 • Ray Sigorta
 • Sompo Sigorta
 • Türk Nippon Sigorta
 • Türkiye Sigorta
 • Unico Sigorta
 • Zurich Sigorta
Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less

Sigortam.net Avantajları

Türkiye’nin en iyi 21 sigorta şirketinin, onlarca sigorta paketi arasından
en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz!

20 Farklı Sigorta Şirketi

21 Farklı
Sigorta Şirketi

Özel İndirim

Özel
İndirim

İnternetten 2 dk’da 3 adımda satın alma

İnternetten 2 dk’da
3 adımda satın alma

7/24 Hasar Destek

7/24
Hasar Destek

Müşteri Yorumları

Ruhsatın sağ alt köşesinde bulunan QR kodunu tarayarak hızlı teklif alabilirsiniz. Bazı ruhsatlarda QR kod yerine barkod bulunabilir. QR okuyucular barkodları okuyamamaktadır. Bu durumda bilgileri girerek devam edebilirsiniz.
Bir hata oluştu. Dilerseniz daha sonra tekrar deneyebilir veya bilgilerinizi girerek devam edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkürler. Kamera erişim izininiz olmadığı için QR kod ile işlem yapamıyoruz. Dilerseniz telefon ayarlarından erişim izni vererek tekrar deneyebilir veya bilgilerinizi girerek devam edebilirsiniz.