Kasko Değer Listesi 2022 Sorgulama ve Hesaplama

Araç Markası
Araç Model Yılı
Araç Modeli

Araç Kasko Değer Listesi Nedir, Ne Demek?

Aracınızı güvence altına almak için Kasko Sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız poliçe düzenlerken en çok karşılaşacağınız terimlerden biri araç kasko değeridir. Peki, ideal kasko poliçesinin hesaplanmasında önemli bir yere sahip olan araç kasko değer listesi nedir?

Kasko Sigortası kapsamında olası bir kaza sonucu, sigorta şirketinin karşılayacağı tutarın üst limitini belirleyen değerler listesine araç kasko değer listesi denir. Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtlarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından düzenli olarak hazırlanır.

Kasko değer listesi, 15 yaşına kadar olan motorlu kara taşıtları için hazırlanır. Daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri, sigortayı yaptıracak kişi ile sigorta şirketinin karşılıklı anlaşması sonucunda kararlaştırılır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko Değer Listesi Neye Göre Belirlenir?

Araç kasko değerleri; TSB tarafından farklı dönemlerde araçların marka, model, motor hacmi ve üretim yılına göre açıklanır. Liste, TSB tarafından genellikle ayda bir kez güncellense de araçların fiyat dalgalanmasına göre birden fazla kez de güncellenebilir. Bu sebeple bu listedeki değerler sık sık değişebilir.

Sigorta şirketleri, araç sahiplerine en uygun kasko teklifini yaparken kasko değer listesini referans alır. Ayrıca sıfır ve ikinci el araçlar için farklı kaynaklar söz konusudur.

  • Yeni otomobil için kasko değeri: Eğer araç sıfırsa imalatçı ve ithalatçı firmalardan alınan fiyat listeleri göz önünde bulundurulur. Ek olarak bu firmaların galerileri, web siteleri ve varsa araçla ilgili süreli yayınları incelenebilir.
  • 2. el otomobil için kasko değeri: Araç ikinci el ise aracın kasko bedeli; çeşitli otomotiv firmalarının ikinci el araç satan grup bayi fiyatları, ikinci el alım-satım yapılan internet siteleri ve gazete ilanları temel alınarak belirlenir.

Araç kasko değerini etkileyen başka faktörler de vardır. Bu faktörler şu şekilde:

  • Hasarsızlık durumu yani hasarsızlık indirimi
  • Sigorta şirketinin standartları, poliçenin türü ve sunulan teminatlar
  • Araca sonradan takılan aksesuar ve yedek parçalar

Aracınızın standart donanımları arasında yer alan jantlar, lastikler ve benzer parçalar kasko teminatları arasındadır. Ancak araca sonradan takılan yedek parçalar, aksesuarlar ve cihazlar kasko teminatlarına dahil değildir. Bu parçaların bedelleri sigorta şirketi ile sigorta sahibi arasında karşılıklı anlaşma sağlanarak belirlenir.

Araç Kasko Değer Listesi ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Arasındaki İlişki Nedir?

Araç sahibi olan herkesin yılda 2 kere ödemek zorunda olduğu vergilerden biri olan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarı belirlenirken kasko değer listesi baz alınır.  

Araç için ödenmesi gereken MTV tutarı, kasko değerinin %5’inin altında kalmalıdır. MTV tutarı, kasko değerinin %5' ini geçiyorsa araç vergisinin daha düşük ödenmesi için ilgili vergi dairesine başvuru yapılmalıdır. Böylece MTV yeniden hesaplanır ve yanlışlık ortadan kalkar.

2022 MTV hesaplama ve ödeme hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Araç Kasko Değer Listesi ile Piyasadaki Sigorta Primi Fiyatları Farklılık Gösterir mi?

Araç kasko değer listesinde yer alan araç bedelleri ile piyasa fiyat değerleri belli ölçüde farklılık gösterebilir. Şu şekilde ifade edelim:

Araç kasko değer listesi hazırlanırken kazası olmayan araçların hesaplamada temel alınması, araç için pazarlık payının henüz düşülmemiş olması gibi sebeplerden dolayı liste fiyatı, piyasa fiyatının üzerine çıkabilir.

Kasko Değer Listesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kasko değer listesini incelerken ilk dikkat etmeniz gereken şey, kasko değer listesinin Zorunlu Trafik Sigortası’nı kapsamadığı. Bu listedeki değer, aracınızın sadece Kasko Sigortasına ait değerini içerir.

Zorunlu Trafik Sigortası primleri; aracın markası, türü ve hasar geçmişi gibi durumlar dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tavan fiyat konularak belirlenir. Trafik sigortası hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Trafik Sigortası Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Kasko Değer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kasko değer sorgulama, aracınızın kasko değer listesine göre değerini belirten işlemdir. Bu işlemi Sigortam.net Kasko Değer Hesaplama aracını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın markası, üretim yılı ve modelini gerekli yerlere yazarak sorgulama işlemine başlayabilirsiniz.

Sigortam.net ile Aracınızı Güvence Altına Alın

Aracınız için alacağınız en iyi önlem Kasko Sigortası yaptırmaktır. Hala bir kaskonuz yoksa ve yaptırmayı düşünüyorsanız öncelikle “Kasko Poliçesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” başlıklı yazımızı okuyup konu hakkında gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Ardından Sigortam.net üzerinden aracınızın kasko değerini öğrenebilir ve ihtiyacınız olan kasko poliçesi için bütçenize en uygun Kasko Sigortası fiyat teklifini alabilirsiniz

Müşteri Yorumları