Araç Kasko Değer Sorgulama ve Hesaplama

Araç Markası
Araç Model Yılı
Araç Modeli

Kasko değer listesi sorgulama ile güncel araç kasko değerini öğrenebilir, kasko sigortanızı aracınızın değerine göre yaptırabilirsiniz.

 • Kasko araç değer listesi kullanılarak sorgulanan kasko değeri, araçların kasko sigortası kapsamında karşılanacak hasarlarının hesaplanmasında referans alınır. Bu sayfada yer alan araç ile kasko değer listesi 2021 sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Hasar oluşması durumunda ödenecek tazminatın belirlenmesinde sigorta şirketleri güncel kasko araç değer listesini baz alabilir.
 • 2021 araç değer listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından aylık olarak hazırlanır ve yayımlanır. 
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri sırasında da kasko araç değer listesindeki araç kasko değeri baz alınır.
 • Araçların kasko değerlerinin belirlenmesinde; araç marka, model ve yıl bilgileriyle birlikte piyasa fiyatları da etkilidir.
 • Kasko araç değer listesi, 15 yaşına kadarki motorlu kara taşıtları için hazırlanır. Daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri, sigortalı ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit edilir.
 • Araç kasko değeri, 2. el araç alım satımlarında taraflar arasında referans değer olarak kullanılabilir.

En Çok Satılan Otomobil Modellerinin 2020 Kasko Değerleri

Marka Adı  Model Adı Bedel
Renault Clio Hb Icon 0.9 Tce 90 114.000 TL
Ford Focus St-Line 1.0 Ecoboost 125 5 Kapı 8S At 208.800 TL
Volkswagen Passat 1.5 Tsi Act Dsg Impression 260.300 TL
Peugeot 3008 Active Life 1.5 Bluehdi 130 Eat6 Skypack 264.400 TL
Hyundai Tucson Fl 1.6 Crdi Dct Smart 242.610 TL
Toyota Corolla 1.6 Dream 153.650 TL
Honda Civic 4D Dream 1.6 125 147.500 TL
Dacia Duster Comfort 1.5 Blue Dci 115 4×4 163.400 TL
Nissan Qashqai 1.3 Dig-t 160 Dct Sky Pack 247.660 TL
Opel Combo Enjoy 1.5 130 Dizel AT8 152.900 TL

 

Çok Satan Araç Kasko Değer Listesi 2021

 

Marka Adı  Adet Ortalama Kasko Değeri
Fiat 137.325 246.776 TL
Renault 101.534 411.398 TL
Ford 92.487 382.468 TL
Volkswagen 64.776 454.199 TL
Peugeot 43.674 336.105 TL
Toyota 40.375 351.615 TL
Opel 34.296 279.823 TL
Hyundai 28.531 237.839 TL
Citroen 27.480 237.839 TL
Skoda 24.175 152.900 TL
     

kaynak: Otomobil Disribütörleri Derneği. Yıl boyunca çok satan araçların adetleri alınmıştır. Ortalama kasko değerleri; 2021 model araçların kasko değeri ortalaması alınarak hesaplanmıştır.

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Araç kasko değer listesi, motorlu kara taşıtlarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından aylık olarak hazırlanan listedir. 

Araç kasko değeri, ortalama araç değerini ifade eder. Bir örnekle açıklamak gerekirse: Kasko sigortası bulunan bir aracın ağır bir kaza sonrasında pert olduğunu varsayalım. Bu durumda sigorta şirketinin, sigortalıya tazminat ödemesi yapması gerekir. Sigorta şirketleri işte bu aşamada, ödemeleri gereken tutarı TSB kasko değer listesini kontrol ederek belirler.

Kasko araç değer listesi ile başta kasko poliçelerinin primleri olmak üzere noterdeki devir işlemleri ya da MTV ödemelerinde hesaplamalar da gerçekleştirilir. Kasko değer listesindeki fiyatlar; piyasa şartları, aracın yaşı, model aralığı ve motor hacmi gibi özelliklere göre hesaplanır.

Hazine Müsteşarlığının yayımladığı yönetmeliğe göre sigorta şirketleri, TSB’nin kasko araç listesi dışında farklı kaynakları da referans alabilirler.  Poliçe düzenleme sırasında aracın güncel fiyatı hangi referans kaynağına göre belirlendiyse hasar veya tazminat ödemesi sırasında da söz konusu referans değerlendirilerek ödeme yapılır.

Kampanyaya Katılın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Kasko Değer Listesi Nasıl Belirlenir?

Kasko değer listesi hazırlanırken yeni ve ikinci el araçlar için farklı yöntemler izlenir. Yeni otomobiller için imalatçı ve ithalatçı firmalardan alınan fiyat listelerinden yararlanılır. Aynı zamanda bu firmaların web siteleri, galeriler ve araç ile ilgili süreli yayınlardan faydalanılır. İkinci el araçlar için ise ikinci el internet siteleri ve gazetelerin seri ilan listeleri esas alınır.

Kasko değer listesi belirlenirken TSB’nin dikkate aldığı önemli alanlardan biri, internet üzerinden araç satışı yapan platformlardır. Ayrıca otomobil satış pazarlarındaki güncel fiyatlar da listeyi hazırlarken göz önünde bulundurulur.

Araç Kasko Değer Listesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kasko değer listesinde geriye dönük olarak 15 yıllık kasko değerleri yer alır. Bundan daha önceki yıllara ait araç kasko değerleri ise sigortalı ve sigorta şirketinin vereceği ortak karar sonucu ile belirlenir.

Araç kasko değer listesi yapılırken pek çok kriter kasko değerlerini etkiler. Özellikle ekonomik ve siyasi gelişmeler, otomotiv sektörüne yeni vergilerin gelmesi gibi nedenler sonucu ikinci el otomobil fiyatları ani değişiklikler gösterebilir. Araç fiyatlarındaki bu dalgalanmalar, kasko değerini de değiştirir.

Araç değer listesinde yayımlanan bedellere, araç satın alındıktan sonra ilave ettirilen aksesuarlar dahil değildir. İlave edilen yeni aksesuarlar için sigorta yaptıranın ayrıca beyanda bulunması gerekir. 

Aynı şekilde yedek parçalar da kasko değerine dahil değildir. Bunların bedelleri sigorta şirketi ile sigorta sahibi arasında belirlenir. Kasko değerleri, sigortacı ve sigortalı arasında anlaşma yapılarak çözümlenir. 

Araç kasko değeri sorgulama sırasında aksesuarların kaskoya etkisi de göz ardı edilmemelidir. Son olarak MTV ödemelerinde de aracın kasko değerinin dikkate alındığını hatırlatalım.

Araç Kasko Değer Hesaplama ve Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kasko değer listesi sorgulaması, Sigortam.net kasko değer sorgulama aracı üzerinden araç bilgilerinin girilmesi ile kolayca gerçekleştirilebilir. Kasko değeri sayfasına geldikten sonra önce aracınızın markasını, sonrasında ise araç model yılını ve araç modelini seçin. Bu işlemleri yapmanızın ardından aracınızın güncel kasko değeri ekranda gösterilecektir. Aracınızın kasko değerini öğrenmenizin ardından sadece 2 dakikada en iyi fiyat garantisi ile kasko teklifi de alabilirsiniz.

Kasko Değer Hesaplama İşleminde Önemli Noktalar

 • Kasko bedeli sorgulama işlemini yaparken açılan forma; aracınıza ait ruhsat, marka, model gibi bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi gerekir. Bu doğrultuda size özel kasko teklifleri hazırlanır. Poliçenizin daha pahalı çıkma ihtimalini de bu şekilde önlemiş olursunuz.
 • Kasko poliçenizi detaylı olarak incelemeniz gerekir. Poliçenizi imzaladıktan sonra genel ve özel şartlarda bilmediğiniz bir durumla karşılaşmamak için bu adım çok önemlidir. Alacağınız ek teminatların ihtiyaçlarınızı karşılıyor olduğundan emin olmanız gerekir. Böylece fazla para ödemeden daha uygun fiyatla poliçenize sahip olabilirsiniz.
 • Sunulan kasko tekliflerini limit, teminat ve fiyat açısından karşılaştırmanız gerekir. Böylece aradığınız kaskoyu en uygun fiyata sunan şirketten satın alırsınız.
 • Yine poliçenizi daha uyguna almak için kasko indirimleri hakkında bilgi sahibi olup mutlaka poliçe alacağınız şirkette bu indirimin olup olmadığını kontrol etmeli ve varsa hangi oranlarda gerçekleştirildiğini öğrenmelisiniz.

Sigortam.net Aracılığıyla Araç Kasko Bedelini Sorgulayarak Neler Kazanırsınız? 

 • Sigortam.net’ten araç kasko bedelini sorgulayarak Türkiye’nin en büyük, en iyi ve en güvenilir sigorta şirketlerinin tekliflerini görürsünüz. Böylece doğru şirketi bulmak için uzun araştırmalar yapmanıza gerek kalmaz, içiniz rahat eder.
 • Farklı sigorta şirketlerinin sunduğu çeşitli sigorta ürünleri arasında online olarak limit, teminat ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.
 • İhtiyacınız ve bütçeniz için en uygun gördüğünüz araç kasko sigortasını online satın alırsınız.
 • Zamanınız size kalır ve en uygun kasko bedelini ödeyerek boş yere fazla para harcamazsınız.
 • Her durumda 7/24 destek alırsınız.

Kasko Bedeliniz Araç Değerinizin Altında ya da Üstünde mi Kalıyor?

Araç değerinizin altında bir poliçe bedeline sahipseniz eksik sigorta denilen durumla karşı karşıyasınız demektir. Bu da hasar anında sigorta şirketinin size eksik ödeme yapmasına neden olur.

Kasko poliçe bedeli araç değerinin üzerindeyse hasar gerçekleştiğinde size ödenecek miktarın araç değer listesinde belirtilenden daha fazla olamayacağını bilmelisiniz. Hem aracınız hem de cebinizin rahatlığı için kasko değerinizi Sigortam.net müşteri temsilcinizle birlikte inceleyebilirsiniz.

Kasko Değer Listesi Hakkında Merak Edilenler 

Kasko Değer Listesinin Yayınlanma Amacı Nedir?

1987’den beri yayımlanan Kasko Değer Listesi’nin amacı; motorlu kara taşıtları kasko poliçelerinin düzenlenmesine yardımcı olmak, sürücülere kolaylık sağlamaktır.

Kasko Değer Listesini Muhakkak Değerlendirmeye Almalı mıyım?

Kasko yaptıracak sürücülerin kasko değer listesini dikkate almak gibi zorunlulukları yoktur. Aracın mevcut durumu ve kasko poliçesi düzenleme tarihindeki şartlara bağlı olarak değer listesine göre daha az veya daha fazla fiyata kasko yaptırılabilir.

Kasko Değer Listesi Hangi Sıklıkla Yayımlanır?

Kasko Değer Listesi aylık olarak yayımlanır, ancak yayımlanma periyodu Birlik Yönetim Kurulu tarafından değiştirilebilir.

Kasko Değer Listesine Göre Yapılan İşlemlerden Sonraki Çalınma Yahut Hasarda Bu Değer Baz Alınarak mı Tazminat Ödenir?

Kasko karşılaştırması yapılırken önemli olan bir nokta da aracın hasar ya da çalınması durumunda o anki değerlendirme üzerinden hesaplama yapılacağıdır.

Araç Kasko Değer Listesi ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Arasındaki İlişki Nedir?

Kasko araç değer listesinden ayrıca MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödemeleri için de yararlanılabilir. Aracın MTV tutarı, güncel kasko değer listesindeki bedelinin %5’inden fazla olmamalıdır. Bu durumu tespit edebilmek için aracın kasko değerinin %5’ini hesaplamak gerekir.

Araç için ödenmesi gereken MTV tutarı, kasko değerinin %5’inin altında kalıyorsa herhangi bir başvuru yapmaya gerek olmaz. Eğer aksi bir durum söz konusuysa yani ödenmesi gereken MTV tutarı kasko değerinin %5’ini geçiyorsa aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarı, motor silindir hacmi bir alt kademede bulunan taşıtlara isabet eden vergi tutarı şeklinde uygulanır. Bu uygulamadan yararlanmak yani araç vergisini daha düşük ödemek için de ilgili vergi dairesine başvuru yapmak gerekir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ekinde yer alan “Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değeri Bildirim Formu”nun sigorta acentesinden alınıp doldurulması gerekir. Dilekçe ile birlikte ilgili vergi dairesine başvuru yapılarak MTV tutarının yeniden hesaplanması talep edilebilir. Eğer geçmiş yıllarda da fazladan vergi ödenme durumu varsa yine bu hesaplama kullanılarak fazladan vergi ödemelerinin iadesi için başvuru yapılabilir.

Sigortam.net Üzerinden En İyi Fiyat Garantisi ile Kasko Hesaplama

Aracınızın güncel kasko değeri sorgulamasını Sigortam.net’ten kolayca yapabileceğiniz gibi kasko hesaplama ile ihtiyacınız olan poliçe için en iyi fiyat garantisi teklifi de alabilirsiniz. Siz de hiç vakit kaybetmeden ister online olarak, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattını arayarak Sigortam.net avantajlarından yararlanmaya başlayın.
 

Müşteri Yorumları