İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Fiyat Teklifi Al


•    İMM sigortası fiyat ve teminatlarını karşılaştır
•    Bütçene ve ihtiyaçlarına en uygun İMM’yi bul
•    Hasar masraflarına karşı bütçeni koru
Bu bilgiler sana özel teklif hazırlayabilmemiz için gereklidir.

İhtiyari mali mesuliyet kısaltılmış adıyla İMM, kaza masraflarına karşı maddi güvence sağlayan avantajlı bir sigortadır. Sayfamızda İMM hakkında merak edilen soru cevapları bulabilirsin.

İMM Nedir?

İMM, kaza sonucu araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararları karşılayan sigortadır. Bir kaza olduğunda karşı tarafa verilen maddi hasar öncelikle zorunlu trafik sigortası limitlerince karşılanır. Bu limitleri aşan kısımda ise İMM devreye girer.  İMM sigortası almak için kasko alınması şart değildir. Zorunlu trafik sigortasının olması İMM almak için yeterlidir. 

İMM Ne İşe Yarar?

İMM sigortası kaza sonucu ortaya çıkabilecek yüksek hasar masraflarına karşı araç sahibinin bütçesini koruma altına alır. Trafik kazalarında küçük bir hasar bile maliyeti çok yüksek sonuçlara neden olabiliyor. Kaza sonucu hasar masraflarına karşı İMM nasıl bir güvence sağlar bir örnekle açıklayalım;

  • Trafik kazası sonucu kusurlu olan tarafın karşı tarafın aracına 250.000 TL’lik bir zarar verdiğini düşünelim.
  • Öncelikle kusurlu olan tarafın trafik sigortası hasar masrafını karşılamak için devreye girer. 2023 yılı için belirlenen 120.000 TL’lik limit ile karşı tarafın hasarı karşılanır. Geriye 130.000 TL’lik ödenmeyen masraf kalır.
  • Bu aşamada İMM sigortasının önemi ortaya çıkar. Eğer kusurlu araç sahibinin İMM sigortası yoksa 130.000 TL’lik masrafı kendi bütçesinden karşılaması gerekir. İMM sigortası var ise geriye kalan hasar masrafını ihtiyari mali mesuliyeti poliçesi karşılar.
  • Burada önemli bir diğer nokta da İMM sigortasının limitleridir. Örnekte açıkladığımız gibi geriye kalan hasar masrafı İMM’nin limitleri dahilinde ödenir. Yani İMM limitinin yüksek ve kapsayıcı olması bütçenin maddi olarak tam olarak korunmasına fayda sağlar.

İMM Fiyatları Ne Kadar?

İhtiyari mali mesuliyet sigortası fiyatları, ürünün kapsamına göre değişmektedir. İMM fiyatını belirleyen en önemli etken limitleridir. Limitlerin üst sınırı arttıkça poliçenin tutarı da yükselir ama bununla birlikte koruma güvencesi de artar.

İMM sigortasının fiyatlarını değiştiren bir diğer etken de ek teminat ve hizmetlerdir. Fiyatların güncel halini inceleyebilmek için teklif alabilir hızlıca bilgi sahibi olabilirsin.

İMM Limitleri Nedir, Nasıl Seçilir?

İMM limitleri her sigorta ürününün kapsamına göre değişebilir. Örneğin 3.000.000 TL limiti olan bir İMM sigortası, karşı aracın hasarını bu limite kadar öder. Günümüzde kazalarda ufak hasarlar bile maddi açıdan yüksek tutarlara neden olabiliyor. Bu açıdan İMM sigortasında limitlerin ne kadar olduğu da bir hayli önem kazanıyor. 

Limitli İMM dışında limitsiz ya da sınırsız İMM olarak adlandırılan paketler de mevcuttur. Bu İMM seçeneğinde ise hasar masraflarının karşılanması için bir sınır bulunmuyor, çok yüksek zararlar bile İMM kapsamında oluyor. 

Değişebilen limit alternatifleri, sigorta yaptıracaklar için esnek seçenekler sunuyor. Sende İMM teklifi alarak kendine en uygun seçeneği tercih edebilirsin.

İMM Sigortasının Teminatları Nelerdir?

İMM teminatları aynı limitleri gibi değişkendir. Her poliçede teminatlar farklı olabilir. Bu açıdan teklif aldığında inceleyerek ihtiyacına en uygun olanları seçebilirsin. Genel anlamda ise İMM teminatları şöyledir;

  • İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı 
  • Manevi tazminat talepleri 
  • Hukuksal koruma teminatı 
  • Yetkili olmayan kişilere çektirme teminatı