Araç Yakıt Hesaplama 2021

Hesap Yöntemi
Satın Alınan Yakıt Değer (TL)
Kat Edilen Mesafe (km)

Yeni araç sahibi olma niyetinde olan kişiler, satın almayı hedefledikleri araçla ilgili yakıt hesaplama bilgilerine sahip olmak isterler. Temel mantıkta özetlemek gerekirse aracın kilometre veya 100 kilometre başı harcadığı yakıtın litre miktarı, kaç litre yakıtla ne kadar mesafe kat ettiği ve bu veriler ışından tüketime ilişkin finansal tutarın hesaplanması, yakıt hesaplama işleminin temel hedefleridir.

En basit formül ile yakıt tüketimine yapılan masrafın hesabını yapmak için depo full yakıt satın aldıktan sonra, aracın ayarlanabilir kilometre sayacı sıfırlanır. Dolu depo boşalana kadar alınan mesafede geçen süre not edilir. Daha sonra depo tam doldurulurken ödenen ücret, araç ile kat edilen mesafeye bölünür. Yani 50 TL tutarlı yakıtla, 150 km yol alınıyorsa, 50/150=33 kuruş 1 km’de tüketilen yakıt olarak hesaplanır.

Araç Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Araç yakıt hesaplama işlemi için kilometre başına yakıt tüketimi bulunmalıdır. Bu kapsamda ‘’alınan yakıt’’ ve’’gidilen mesafe’’ verileri doğru bir şekilde saptanmalıdır. Alınan yakıt değerinin gidilen mesafe değerine bölünmesi ardından hesap sonucu ortaya çıkar.

Örneğin; 200 TL değerinde bir yakıt alınıp, 800 km yol gidilmesi durumunda, 200/800 km işlemi ardından kilometre başına 0,25 TL yakıt harcaması yapıldığı görülür.

Araban Kaç Yakar Diyenler İçin Örnek Hesaplar

Bir arabanın ne kadar yakacağını öğrenmek için gidilebilecek mesafe hesaplaması yapılmalıdır. Bu kapsamda ne kadar mesafede ne kadar yakıt tüketimi yapılacağı bulunur.

İlk olarak bir test yapılması gerekir. 200 TL’lik yakıt alınıp bu yakıt ile ne kadar mesafe alınabileceği not edilmelidir. Bu örnekte mesafeyi 600 km not aldığımızı farz edelim. Bu kapsamda alınan yakıt miktarının değeri, kilometre değerine bölünmelidir. 200/800 işlemi ardından aracın her bir kilometrede 0,33 TL değerinde yakıt harcayacağı saptanır.

Yakıt Tüketimi Hesaplama İle Tasarruf Edilebilir Mi?

Yakıt tüketimi hesaplama ile tasarruf etmek mümkündür. Bu hesaplama kapsamında kişi ani hız yapmadan aldığı yolda ne kadar harcama yaparak, ne kadar yol alabileceğini net şekilde bilir. Kişi 200 TL harcama ile 600 km yol alacağını önceden biliyorsa, 600 km’yi doldurmadan ek yakıt almaya ihtiyaç duymaz. Yolda kalmayacağından emin olur. Fakat aracının kaç km’de ne kadar yaktığını bilmeyen bir birey, yakıt deposuna ilişkin ilk uyarı ardından yakıt yükleme işlemini gerçekleştirir.

Araç Yakıt Tüketimini Etkileyen En Önemli Faktörler

Araç yakıt tüketimini etkileyen en önemli faktörler ani hız yapmak ve aracı frene çok kez basarak kullanmaktır. Bir araç yolculuk boyunca devamlı olarak dur-kalk aralığında çalıştırılıyor ve fren sıklıkla kullanılıyor ise daha fazla yakıt tüketimi yapar. Diğer yandan aracı fazla yükle doldurma, klimayı çalıştırma, uygun devir ve viteste kullanmama, ani kalkış yapmak, araç yüksek hızdayken camları açmak, rölantı ayarı bozukken, bujilerde ateşleme problemi varken, motor yağı işlevini kaybetmişken kullanmak daha fazla yakıt harcamasına neden olur.

Fren ayarlarındaki bozulma, lastik havalarının sağlıklı düzeyde olmaması, debriyaj balatasında problem olması, araçtan kaynaklanan ve yakıt tüketimini yükselten problemlerdir.

LPG Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

LPG yakıt hesaplama için araca alınan yakıt miktarı yüz kilometre değeri ile çarpılıp, çıkan rakam kilometre değerine bölünür. Örneğin 5.14 TL’lik yakıt 100 ile çarpıldığında 514 TL fiyat verisi elde edilir. Bu yakıt ile alınan kilometre değerinin ise 278 olduğu varsayılırsa, 514/278 işleminden 1.58 litre cevabı bulunur. Bu kapsamda 100 kilometrede 1.85 litre LPG yakıt kullanıldığı ortaya çıkar. Bu aynı zamanda iki litreye yakın bir değerdir.

 

Müşteri Yorumları