Kaza Tutanaklarını Artık Sürücüler Dolduracak - Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kaza Tespit Tutanağını Artık Polis Yerine Sürücüler Yazacak

 
1 Nisan'dan itibaren kaza yapan sürücüler, polisi beklemeden kazayı fotoğraflayacak, kaza tutanağını doldurarak imzalayacak ve olay yerinden ayrılabilecekler.

 
Sürücüler için 1 Nisan'dan itibaren yeni bir dönem başlıyor. Salı gününden itibaren kaza yapan sürücüler polisi beklemeden tutanağı kendileri yazacak, kazayı fotoğraflayacak. Kaza değerlendirmesini de sigorta şirketleri yapacak. Yeni uygulamayla, sadece maddi hasarlı trafik kazalarında taraflar, kazanın oluş şekli hakkında mutabakata vardıkları taktirde trafik polisini beklemeye gerek kalmadan araçlarında bulunduracakları 'Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı'nı doldurarak imzalayacak ve olay yerinden ayrılabilecekler. Daha sonra bu tutanakları karşı tarafın trafik sigorta poliçesini düzenleyen şirkete ya da kasko sigortasını yapan şirkete ulaştıracak. Hazırlanan tutanakta doldurulan forma göre taraflar hasarlarını sigorta şirketinden tazmin edebilecek. Hasarın tazmini için kazaya karışan araçların zorunlu trafik sigortası poliçelerinin bulunması şart. 
 
Sigorta ve reasürans aracılık şirketi Sigortam.net’in Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Zeybek, kaza yapan sürücülerin, Kaza Tespit Tutanağı'nda kaza tarihi ve saatini, kaza yerini, sürücü ve araç bilgilerini, trafik sigortası poliçe bilgilerini, belgede çizim olarak yer alan araç üzerinde ilk darbe alan yeri işaretleyerek doldurmak zorunda olduklarını söyledi. 
 
Sürücülerin çarpışma yerinin ve anının taslağını da çizim ile göstermek ve kazanın oluş şeklini belgeye yazmak zorunda olduklarına dikkat çeken Zeybek “Kazanın fotoğraflarının çekilmesi de taraflardan istenenler arasında” dedi.
 

Anlaşmazlık olursa
 

 Taraflar kazanın oluş şekli hakkında anlaşamazlarsa trafik polisi çağırılmaya devam edilecek. Zeybek, kötü niyetli kişilerin yapacağı ve suistimallerden kaynaklanabilecek hasarların sigortacıları olumsuz etkileyebileceği belirtti.
 

Sistem Nasıl İşleyecek?

 
Tutanak, kaza tarihi ve saati, kaza yeri (il, ilçe, semt, mahalle, cadde ve sokak bilgileri ile birlikte), sürücü ve araç bilgileri, trafik sigortası poliçe bilgileri, belgenin üzerinde çizim olarak yer alan araç üzerinde ilk darbe alan yer işaretlenerek doldurulacak.
Çarpışma yerinin ve anının taslağını da çizim ile göstermek ve kazanın oluş şeklini belgeye yazmak zorunlu.
Mümkünse kazanın fotoğraflarının çekilmesi de taraflardan isteniyor.
İlgili belgeler taraflar tarafından imzalanıp sürücüler olay yerinden ayrılabilecek.
Mevcut uygulamada trafik polisinin verdiği kusur oranlarını bundan böyle tutulan rapor çerçevesinde sigorta şirketi tayin edecek.
Tutanaklar karşı tarafın trafik sigorta poliçesini düzenleyen şirkete ya da kasko sigortasını yapan şirkete ulaştırılacak
Hazırlanan tutanakta doldurulan forma göre taraflar hasarlarını sigorta şirketinden tazmin edebilecekler.
 

Trafik ekibi hangi durumlarda çağrılacak?
 

Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa
Sürücünün yaşı küçükse
Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa
Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise
Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse
Trafik kazasında sadece 3. kişilere ait eşyalara zarar gelirse
Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yoksa
Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa

Benzer İçerikler

Sigortam.net BES’e de Sitede Yer Verecek

18 Kasım 2008, Salı / Referans

İnternet sitesinde geniş ölçekli bir bilgi bankası açan Sigortam.net, çok yakında siteye Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kategorisini de dahil edecek.

Devamını Oku

Kaskoda Akaryakıt Kampanyası Uzadı

03 Aralık 2008, Çarşamba / Cumhuriyet

Sigortam.net, Kasım ayında başlattığı kasko sigortası alanlara hediye akaryakıt, sağlık sigortası alanlara tanışma indirimi kampanyalarını yoğun ilgi üzerine 31 Aralık'a kadar uzattı.

Devamını Oku

Sigortam.net ile TurkTicaret.net Arasında İşbirliği

13 Ağustos 2008, Çarşamba / Dünya

Karşılaştırmalı online sigorta alım hizmetleri konusunda Türkiye'nin en büyük broker şirketlerinden olan Sigortam.net TürkTicaret.net ile işbirliğine girdi.

Devamını Oku