Sigortam.net’ten Şirketlere Risk Yönetimi Hizmeti

 

Türkiye’nin ilk ve tek karşılaştırmalı sigorta alım sitesi Sigortam.net, 63 kişilik uzman kadrosuyla sigorta güvencesi isteyenlere 7 gün 24 Saat hizmet sunuyor. Mayıs 2001 tarihinde hizmete giren Sigortam.net, çalıştığı 30 sigorta şirketiyle “kişiye özgü poliçe” sunuyor.
Geliştirdiği teknoloji ve hizmet anlayışı ile sigortayı şeffaf bir süreç sonucunda alma imkanı tanıyan Sigortam.net; birey ve kurumların tüm sigorta alım ve takip işlemlerinde paradan ve zamandan tasarruf etmelerini ve sigorta seçme konusunda bilinçlenmesini hedefliyor. İLab Holding’e bağlı Sigortam.net en son olarak kurumsal risk yönetimi konusunda yaygın hizmet vermeye başladı. Sigortam.net Kurumsal Satış Müdürü Bahar Kayamoğlu Ural, bu konudaki sorularımızı yanıtladı:
 
Kurumsal risk yönetiminin firmalara sağladığı avantajlar neler?
Kurumları tehdit eden riskleri, tespit ederek sınıflandırma metoduna risk yönetimi deniyor. Riskler ağır riskler, ikincil riskler ve hafif ağırlıklı riskler olarak sınıflandırılarak kurumların gerçek sigorta prim maliyetlerine ulaşmaları sağlanıyor. Sigortam.net kurumsal risk yönetiminin fiyat avantajı ise yüzde 25-30 arasında düşük prim maliyeti sağlaması…
 
Kurumsal satış ekibi nasıl çalışıyor?
Teknik danışmanlık, risk analizi çalışması, fiyat araştırması, poliçelerin düzenlenmesi şeklinde bir çalışma sistemimiz var.
 
Sigortam.net kurumsal risk yönetimi ile sigortacılıkta neyi hedefliyor?
Bu soruya birkaç başlık alanda yanıt vermek gerekiyor:
Sigortacılık know-how'ı: Şirketlerinizi tehdit edebilecek risklerin önceden tespiti ve koruyucu önlemlerin alınmasında ve eksik ya da aşkın sigortaya mahal vermeden en doğru teminatların belirlenmesindeki yetkinliğe sahip olmak.
Rekabetçi fiyat temini: Çok sayıda sigorta şirketinden alınacak teklifler yoluyla en uygun ve en rekabetçi fiyatı bulma ve net sigorta maliyetlerini asgari seviyelerde tutmak.
Broker özel wordingleri: Sigorta prim bedelini artırmadan sigortalı lehine teminatların genişletilmesi ve poliçelerde uygulama bakımından yoruma açık alanları azaltmak.
 
Kurumsal risk yönetiminde müşteri profili nasıl?
Risk yönetimi ihtiyacı duyan kurumsal müşteriler, sigorta bilinci oturmuş, mali ve finansal risklerinin farkında olan bir profil çiziyor.
 
Kurumsal risk danışmanlık hizmeti, poliçe alınmasa da veriliyor mu?
Evet, firma ölçeği risk analizi gerektiren her müşterimize, poliçeleri yapılmasa bile bu raporu hazırlıyoruz. Ancak kendilerinden danışmanlık hizmet bedeli talep ediyoruz.
 
Kurumsigortam.net projesi nedir, neyi amaçlıyor?
Kurumsigortam.net; filo sigortaları, personel sağlık sigortaları gibi adetsel büyüklüğü olan sigorta portföyüne sahip işletmelerin, söz konusu portföylerine, envanter kaydı, hasar ihbarı ve takibi, ayrıca tahsilat takibi bazında ulaşmaları sağlamak için kurgulanmış bir online sigorta takip programı. Bu program Sigortam.net’in tüm kurumsal müşterilerine yönelik hazırlanmış müşteri kullanımı ve ihtiyacı gözetilerek geliştirilmekte olan bir program.
 
Şirketlere nasıl bir kolaylık getiriyor?
Kurumsigortam.net programı sayesinde müşterimiz olan firmaların s.net tarafından verilen bir şifre vasıtası ile şirket bilgilerine online olarak ulaşabilmeleri amaçlanıyor. S.net aracılığı ile düzenlenen tüm poliçeler, branş bazında görüntülenebilecek, iptal ve/veya yürürlükte olanlar olarak sorgulanabilecek, ilgili poliçeye ilişkin hasar ihbarını ve takibini yapabilecek, ayrıca poliçe bazında hatırlatma bilgileri girilebilecektir.
Tahsilat ekranı aracılığı ile de poliçe bazında vade veya tahsilat tarihine göre prim ödemeleri ve mevcut borç-alacak durumları görüntülenebilecektir.
Bununla tüm ekranlar ile ilgili raporlamalara ulaşabilecek ayrıca istenen her türlü doküman eklenebilecektir.
 
Türkiye’deki kuruluşların kurumsal risk yönetimine karşı duyarlılığı ne ölçüde?
Bu duyarlılık gittikçe artıyor. Çünkü firmalar risk yönetimi uygulamasından önce yaptırdıkları  poliçelerle hem gerçek risklerini teminat altına alamadıklarını başlarına gelen hasarlarda gördüler hem de bu gerçek olmayan risklere çok fazla paralar ödediler. Bu farkındalık, sigorta ihtiyacını belirlerken mutlak olarak bir analitik çalışma ihtiyacını ortaya çıkardı.
 
Kurumsal risk yönetimi konusunda Türkiye'de görülen aksaklıklar neler?
Risk yönetimi sırasında ortaya çıkan teminat ihtiyacına bağlı olarak bazı ürünler henüz Türk sigorta literatüründe yok. Yerine koymak zorunda olduğunuz ürünlerse yurtdışından gelen wordingin birebir tercümesi şeklinde. Herhangi bir uyarlama söz konusu değil Hasar anında mevcut bir uygulama yok. Bu ve benzeri zorluklar AB uyum süreci kapsamında geliştirilen sorumluluk poliçelerinde yaşanmaktadır.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL