444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigortam.net Yüzde 58 Büyüdü

15 Nisan 2008
 
 Sigortacılık sektöründe 2007 yılının ilk 9 ayı itibariyle bir önceki yıla oranla yüzde 13.77’lik büyüme yaşanırken, Sigortam.net sunduğu yeni ve farklı hizmetler ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaları sayesinde yılın tamamında yüzde 58'lik bir büyüme gerçekleştirdi.

 Sigortam.net toplam satılan poliçe sayısına göre kaskoda yüzde 38, sağlıkta yüzde 34, trafikte yüzde 55, konutta yüzde 35 ve diğer branşlarda ise yüzde 33'lük artış yaşadı. Sektör genelinde ise kaza branşındaki büyüme yüzde 19.8, sağlıkta yüzde 23.7 oldu. Site üzerinden yapılan karşılaştırmada ise bir önceki yıla nazaran kaskoda yüzde 43, trafikte yüzde 76, sağlıkta yüzde 54 oranlarında artış gözlemlendi.
 2007 yılında müşteri portföyünün ve satılan poliçe adetlerinin yüzde 70 arttığını belirten Sigortam.net Pazarlama ve CRM Direktörü Özgür Zeybek, tüketicilerin sigortayı internet aracılığıyla alma konusunda artık daha güven duyduklarını belirttiğini ve müşteri portföyünün bu yıl daha da büyüyeceğini öngördüklerini söyledi. Zeybek, bireylerin bilgilendirilmesinin ve müşteri memnuniyetinin önemini vurguladı. Zeybek, şirketlerin hizmet ve pazarlama stratejilerinin rekabette önemli bir rol oynayacağını kaydederek, şunlan söyledi:
 “Sigortacılık yasası hayata geçirildi. Yabancı sermaye girişi sektörün genelinde olumlu karşılandı ve insanların sigortaya güvenle bakmalarına etkisi oldu. Bu büyüme beraberinde rekabeti de yoğunlaştırıyor. Ülkemizde sigortacılık sektörü giderek büyüyor. Rekabeti farklılaştırmak ve karlılığı sağlamak için doğru bilişim çözümleri ile ilerlemek büyük önem taşıyor. Biz Sigortam.net olarak bu konuda uzman kadromuz ve gelişmiş teknolojik altyapımız ile kişi ve kurumların ihtiyaçlarına özel hayatı kolaylaştıran, şeffaf bir ortamda sigorta alımı sağlayan çözümler sunuyoruz. Her yeni gün bir başka projeye start veriyor bir projeyi da¬ha hayata geçiriyor, durmadan usanmadan yeni ve farklı hizmetler yaratmaya devam ediyoruz.”
 

 Şahap Tezer

 'Yabancı sermaye sektördeki rekabeti canlandırdı'

 
 Sigortacılık için miladi yıl olarak geçen 2007'nin sektörde ciddi bir revizyonu beraberinde getirir-ken yabancı sermayenin sektöre girmesinin rekabeti de canlandırdı¬ğını söyleyen Sigortam.net Genel Müdürü Şahap Tezer, “Bu senenin en önemli gelişmelerinden biri de yabancı sermayenin sektöre girişidir. 2007 yılında sektöre ciddi bir yabancı girişi başladı. 2008 yılında daha da artacaktır. Yabancıların sektöre girişi, doğrudan sermaye girişi anlamına geldiği için önem arz ediyor. Rekabet yeni ürünlerde, dağıtım kanallarında olacak. Genel kanı olarak yabancı sermaye geldiği için şirket sağlamdır diye düşünülüyor. Artık rekabet ürünlerde ve hizmet kalitesinde olacak” diye konuştu. Tezer, 2008'de sigorta piyasasının reel büyümeye devam edeceğini ve bu büyümenin daha çok 'bireysel ve ticari' sigortalarda beklendiğini belirterek, şirketlerin teknik karlılığını arttırmaya yönelik çalışmalarının da hızlanacağını ifade etti.
 Müşteri memnuniyetini esas  alan Sigortam.net sigorta alım süreçlerini kısaltmak amacıyla sürdürdüğü çalışmalar sonucu 2008 başından itibaren bireylerin sadece tek adım ile karşılaştırmalı kasko poliçesi satın alabileceği müjdesini de veriyor. Üstelik Sigortam.net sitesine üye olan, karşılaştırmalı teklif alan kişiler S.net puanı kazanarak indirimli poliçe satın alma imkanına da kavuşuyor.
 

 Smile ve Sigortam.net işbirliği 

 
 Smile ve Sigortam.net işbirliği ile sigorta teklif süresi 5 dakikaya indi. Yeni uygulamada tüketiciler Smile dükkanlarına gelerek Türkiye'nin önde gelen sigorta şirketle¬rinin tüm sigorta ürünleri arasından kendilerine ve ihtiyaçlarına en uygun sigorta tekliflerini öğrenerek, bilerek ve karşılaştırarak seçimlerini yapabilecekler.
 Tek tek sigorta acentesi dolaşmadan 20'yi aşkın sigorta şirketinin tüm sigorta ürünlerine kolayca erişim imkanı sağlayacak bu anlaşma ile sigortacılık alanında yeni bir dönem başlıyor. “Pratik Sigorta” hizmetini almak isteyen müşteri en yakın Smile dükkanına ulaşarak Smile yetkilisi ile birlikte kısa bir başvuru formu dolduracak. Müşterinin sigorta ihtiyacını belirttiği başvuru formu Smile yetkilisi tarafından elektronik ortamda Sigortam.net'e gönderilecek ve “Gönder” tuşuna bsılması ile süre başlayacak. Beş dakika içinde Sigortam.net yetkilisi müşteriyi arayarak ihtiyaca göre onlarca sigorta şirketi teklifi arasından müşteriye en uygun teklifi sunacak. Türkiye'de 800'ün üzerinde dükkan sayısına ulaşan Smile ve çok sayıda sigorta şirketini bünyesinde bulunduran sigortam.net ile artık sigorta işlemleri müşterinin hemen yanı başında verilecek ve müşterinin hayatını kolaylaştıracak.

Okumaya Devam Edin

Sigortam.net 2007 Hedeflerini Aştı

01 Şubat 2008 Cuma

Sigortam.net üretimini kaskoda yüzde 38, sağlıkta 34, trafikte yüzde 55, konutta yüzde 35 ve öteki dallarda da ortalama yüzde 33 arttırdı.

Sigortam.net 2008'de Hedef Büyütüyor

01 Şubat 2008 Cuma

2007 yılında sektör genelinde ilk 9 ay itibariyle bir önceki yıla oranla %13.77'lik büyüme yaşanırken, Sigortam.net yılın tamamında %58’lik bir büyüme gerçekleştirdi.

Sigortam.net Yüzde 58 Büyüdü

06 Şubat 2008 Çarşamba

Geçen ay sektör genelinde ilk 9 ay itibarıyla bir önceki yıla oranla yüzde 13,77’lik bir büyüme yaşanırken, Sigortam.net sunduğu yeni ve farklı hizmetler ve müşteri memnuniyetli odaklı çalışması sayesinde yılın tamamında yüzde 58 büyüdü.