444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigortanın Yeni Rotası İnternet

20 Ağustos 2005

 

ABD ve Avrupa'da internet sigortacılığının önemi artıyor. Türkiye'nin ilk internet brokeri olan Sigortam.net, günde 2 bin 500 teklif veriyor ve satışlarının yüzde 20'sini netten yapıyor.
 
Sigortacılık sektörü kabuk değiştiriyor. Her ne kadar geleneksel sigortacılar, 'sigorta güven işidir ancak yüz yüze görüşmelerle satış yapılır' dese de internetten poliçe alımları çoğalıyor. Dünyada da internet kanalıyla satılan bireye ilişkin si­gortalarda piyasa payı, 2005 yıl sonu itibarıyla ABD'de yüzde 5 ila 10 arasında, Avrupa'da ise yüzde 3 ila 5 arasında olması bekleniyor. İnternet dolayısıyla üretilen primin ise Avrupa'da 6 milyar dolar. ABD'de ise 17 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Eskiden interneti sadece yeni ürün tanıtma için kullanan Türk sigorta şirketleri, güvenlik teknolojilerinin de artmasıyla, artık sadece netten satılan standart poliçeler geliştireceklerini dile getiriyorlar.
 
Türkiye'de bu alanda ilk olan Sigortam.net, internet üzerinden 30 sigorta şirketinin teklifini karşılaştırmalı olarak sunuyor ve online poliçe satıyor. Sigortam.net'in Pazarlama & CRM Müdürü Özgür Zeybek, sitelerini ayda 100 bin kişinin ziyaret ettiğini ve kuruldukları Mart 2001'den beri 2.3 milyon ziyaretçi aldıklarını açıklıyor.
 
Karşılaştırmalı Teklif Alınıyor
'Ziyaretçiler öncelikle sitemize fiyat teklifi almak üzere geliyorlar' diyen Zeybek, sitelerini 'Sigorta Marketi” olarak görüyorlar. Online netten satışın yanında telefonla ve yüz yüze de poliçe sattıklarını belirten Zeybek, söyle konuşuyor: 'Günde yaklaşık 2000-2500 sigorta teklifi veriyoruz. Portföyümüzün yaklaşık yüzde 20'sini site üzerinden doğrudan yapılan satışlar oluşturuyor. Yüzde 50'lik kısmı da telefonla yapılan satışlar. Web sitemizde sigorta almak isteyenlerle sigorta şirketlerini aynı platformda buluşturuyoruz. Türkiye'deki internet kullanıcılarının yarısından fazlasına ulaştığımızı düşünüyoruz. Acenteler ve zaman zaman sigorta şirketi çalışanları da karşılaştırmalı fiyat verme özelliğimizden faydalanıyorlar.' Zeybek'e göre, internete güvenin artmasıyla tekliflerin poliçeleşme oranlarında da ciddi artış olacak.
 
Fiyat İlk Kriter Değil
İnternetten sigorta satın alanların ilk olarak fiyat kriterine bakmadıklarına da dikkat çeken Zeybek, 'Poliçe satın almada fiyat önemli bir kriter olmakla birlikte internet kullanımı yaygınlaştıkça daha bilinçli ve seçici bir sigorta alıcısı oluşmaya başladı. Bu grup için fiyat yanında poliçenin kapsamı da önemli hale geldi' diyor.

Okumaya Devam Edin

Sigortam.net'ten Yeni Konsept

20 Temmuz 2003 Pazar

20 Temmuz 2003, Pazar / Dünya

Türkiye'nin ilk karşılaştırmalı hizmet sunumunu gerçekleştiren şirketlerinden biri olarak nitelendirilen Sigortam.net, geliştirdiği teknoloji ve hiz­met sunum yaklaşımı ile sigorta sektöründeki değişimin başlatıcısı olduğuna inanıyor.

Gerçek Riske Online Poliçe

17 Mart 2003 Pazartesi

17 Mart 2003, Pazartesi / ITBusiness

Türkiye'nin finansal hizmetler alanın­daki ilk örneklerinden biri olan Sigortam.net ise, riske karşı 'yenilikçi hizmet su­numu yaklaşımı' ile Türkiye'de a-ticaret (Adaptive Commerce) uygulamasını ger­çekleştiriyor.

Sigortam.net ile Bireysel Emeklilik

05 Aralık 2003 Cuma

05 Aralık 2003, Cuma / Nokta Dergisi

Türkiye'de internet aracılığı ile karşılaştırmalı sigorta alım hizmeti sunan ilk sigorta brokerı olan Sigortam.net, Bi­reysel Emeklilik Sistemi ile il­gili geniş ve kapsamlı bilgiler içeren www.besonline.net site­sini açtı.