444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Aktüerya Nedir?

20 Haziran 2016

Aktüerya, finansal riskleri değerlendirerek bu riskler genelinde ortaya çözüm önerileri sunan ve çözüm önerilerinin ilerleyen dönemlerde ne gibi etkiler sağlayacağı konusundaki belirsizlikler hakkında raporlamaların yapıldığı, bütçe ve kar çizelgelerinin çıkartıldığı alana verilen isimdir. Daha çok sigorta sektörü ile ilişkili olduğu için aktüerya,  sigortacılıktaki risklerin hesaplanması ve raporlanmasıdır da diyebiliriz.

Bu alanda faaliyet gösteren kişilere ise aktüer denilmektedir. Aktüerya gerek finans, gerek hukuk, gerekse de matematikle doğrudan ilgilidir. Bu nedenle aktüer olabilmek için söz konusu bu kavramlar hakkında üst düzey bir bilgi sahibi olunması gereklidir. Günümüzde aktüerlik ünvanını alabilmek için devlet tarafından yapılan sınavlar bulunmaktadır. Aktüerya genel olarak sigorta şirketleri ile ilişkili bir alan olarak kabul edilse de, sigortacılık dışında fon yönetim şirketleri, devlet kurumları, üniversiteler, danışmanlık şirketleri, finans kuruluşları da aktüerya ile ilgilidir. Aktüer ünvanına sahip kişiler bu alanlarda da mesleklerini icra edebilirler.

Aktüerlik Türkiye’de Gelişmeye Devam Ediyor

Aktüerya, büyük şirketler ve kuruluşlar için gelecekteki finansal tablonun görülebilmesi ve bu tabloya göre yatırımlarda bulunması veya bütçenin daraltılması gibi kararların alınma aşamasında ilk başvurulan alanlardan birisi olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Aktüerya bölümü dünyanın en değerli mesleklerinden birisi olmasına rağmen ülkemizdeki önemi henüz istenilen seviye gelememiştir. Ancak aktüeryanın Türkiye’de gelişmekte olan bir meslek türü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Birçok uzmanın görüşüne göre aktüerya gelecekte ülkemizdeki en önemli mesleklerden birisi haline gelecek.

Aktüeryanın Dünyada ve Ülkemizdeki Durumu

Günümüzde aktüer sayısı ABD, İngiltere gibi ülkelerde binlerle ifade edilirken, Türkiye’de ise son verilere göre 127 aktüer, 109 stajyer ve yardımcı aktüer olmak üzere toplamda 236 aktüer olduğu belirtilmektedir. Aktüerlik mesleği için ülkemizde devlet ve vakıf üniversitelerinde aktüerya bölümü bulunmaktadır.

Türkiye’deki sigortacılık sektöründeki hatırı sayılır büyüklük ve ekonomideki dalgalanmalar son dönemlerde aktüeryanın önemini daha fazla ön plana çıkarttı. Gerek ekonomik göstergeler, gerekse de daha önceki tecrübeler aktüeryanın Türkiye’deki geleceğinin ilerleyen yıllarda hakettiği seviyelere çıkacağı yönünde sinyaller veriyor. 


Okumaya Devam Edin

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

10 Haziran 2010 Perşembe

Konut sigortasının kapsamını öğrenerek, evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alın. Ayrıntılar yazımızda.

Aracımdaki Ek Aksesuarları Kasko Poliçeme Dahil Ettirebilir miyim?

16 Haziran 2010 Çarşamba

Araçtaki ek aksesuarlar kasko poliçesine dahil edilebilir mi öğrenerek olası avantajları kaçırmayın.

Niçin Seyahat Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe
Yurtiçi veya yurtdışı seyahatleriniz sırasında ortaya çıkabilecek hastalık, kaza ve bagaj kaybolması gibi riskleri seyahat sigortası ile güvence altına alabilirsiniz.