444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sektör Yöneticileri İTO'da Neyi Tartıştı?

24 Eylül 2010
Sigortahaber.tv
 

Gündem: ‘Sigorta bilincini artırmak’

 
‘Sigorta Bilincinin Artırılması’ konulu seminerde bir araya gelen sigortacılar, sektörde bugüne kadar gelinen noktayı tartıştı. Seminere katılan sektör temsilcileri ‘bilinci artırmada eğitimin de şart olduğu’ konusunda birleşti.
 
Sigorta sektörünün temsilcileri 17 Eylül 2010 Cuma günü gerçekleştirilen ‘Sigorta Bilincinin Artırılması’ konulu seminerde bir araya geldi. İstanbul Ticaret Odası’nda konusunda uzman konuşmacıların katılımıyla gerçekleşen seminer sigorta sektörü tarafından ilgiyle karşılandı. Açılış konuşmasını İTO Genel Sekreteri Ahmet Naci Helvacı yaptı. Sigorta bilincinin artırılması için yapılabilecek etkinliklerin masaya yatırıldığı seminerin son bölümünde ise acenteler yönetmeliği taslağı tartışıldı. Oturum başkanı Levent Korkut’un sigorta bilincinin önemini vurguladığı açılış konuşmasının ardından başlayan seminerde ilk olarak Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdurrahman Savaş Özkan söz aldı. “Günümüzde çok çeşitli sigortalanabilir risk ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda çok çeşitli sigorta ürünü tüketicilere sunulmuştur” diyen Özkan, Türkiye’de sigortacılığın son birkaç yılda aldığı yolu değerlendirdi. Özkan ayrıca, sektörde ulusal sermayeden fazla yabancı sermayeli şirketin faaliyet gösterdiğine dikkat çekti. Özkan, gelir düzeyi yükseldikçe güvenlik ihtiyacının artacağına ve sigortanın önemkazanacağına dikkat çekti. Seminerin ikinci konuşmacısı ise Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Tekin Memiş oldu. Sigorta bilincinin artırılması için reklamkampanyalarına ağırlık verildiğini dile getiren Memiş,“Elde etmek istediğimiz sonuç birkaç poliçe daha fazla satmaksa bu reklamlar yeterlidir. Daha etkili bir sonuç almak içinse yarışma programları, çizgi filmçalışmaları ve tanıtım programlarına da ağırlık vermek gerekir. Ancak sigorta bilinci için asıl gereken eğitimdir. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.
 

‘TSRŞB tanıtım atağını sürdürüyor’

 
Seminerin ikinci oturumunun ilk konuşmacısı ise TSRŞB Basın Reklamve Halkla İlişkiler Yönetmeni Gamze Diler oldu. TSRŞB’nin geçtiğimiz senelerde sigorta bilinciyle ilgili olarak yaptırdığı araştırmanın sonuçlarını paylaşan Diler, “Türkiye’nin ciddi bir potansiyele sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Araştırmamızda edindiğimiz bulgulardan biri sigorta sahipliğinin bir zenginlik simgesi olarak algılandığı idi. Sektör olarak sigorta sahibi olmanın yüksek primler gerektirmediğini anlatmaya çalışmalıyız. Ayrıca sigorta şirketlerinin tanıtım kampanyalarında sigortalıların ihtiyaç duyduğu her an yanlarında olacağını hissettirmesi de önemtaşıyor” dedi. TSRŞB’nin son senelerde başlattığı tanıtımatağından söz eden Diler, şunları anlattı: “Geçtiğimiz yıl ‘Sigortasız bir yaşamın bedelinin farkında mısınız?’ temalı bir tanıtımçalışması gerçekleştirdik. Devamında belirlediğimiz hedef kitle doğrultusunda sigorta bilincini çocuklara da aşılamak amacıyla 2009 yılında ‘Bay Hoop Evde Şamata’ adlı oyunumuzu sahnelemeye başladık. 6.5 ay süresince 65 bin çocuğa ve onlar aracılığı ile velilerine de ulaştık. Böylece iki ayrı yaş grubunu tek bir etkinlikle yakalama fırsatı bulduk. Yine bu sene Uluslararası Reklamcılar Derneği ile bir çalışma yürüttük ve Üniversitelerarası ReklamYarışması’na sponsor olduk. Son dönemde ise yeni bir tanıtım çalışmasına imza attık ve ‘Sadece çizgi filmkahramanlarının sigortaya ihtiyacı yoktur’mesajıylamedyada yer aldık. Önümüzdeki dönemde de bu reklam kampanyamızı sürdüreceğiz. Ramazan süresince ekrana gelen ‘Zamanında Sigorta’ adlı yarışmayla da TV izleyicilerine sigortalı olmanın yarattığı güven temasını vurgulayarak ulaşmış olduk.”
 

‘Üzerimize düşeni yapacağız’

 
Oturumun son konuşmacısı T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç ise konuşmasına, bardağın her zaman boş tarafını görmemek gerektiğini vurgulayarak başladı. Genç, “Sektörün son senelerdeki performansına baktığımızda poliçe sayısını artırdığını görüyoruz. Sektörün son dönemde gerçekleştirdiği tanıtımve reklamkampanyalarının da daha önce yapılmadığını biliyoruz. Biz artık AB ölçeğinde işler başarıyoruz, onlardan geri kaldığımız bir nokta yok. Bizimihtiyacımız olan 70milyon vatandaşımızın da bize katılarak sigorta bilincine sahip olması” dedi. TSRŞB’nin de sigorta şirketlerinin de son dönemde başarılı tanıtımçalışmalarına imza attığını belirten Genç, “Hazine olarak reklam kampanyası yapmak gibi bir şansımız yok. Ancak tanıtımve bilinçlendirme adına çalışmalar yapabiliriz” dedi. 2001 krizi sonrasında ortaya çıkan olumsuz gelişmelerden sektörün yeni kurtulduğunu kaydeden Genç, “Kötü örnekleri ortadan kaldırmak önem arz ediyor. Sigorta şirketleriyle ilgili yansıyan şikâyet dilekçeleri tarihsel olarak minimum seviyede” dedi.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.