Sağlık Sigortaları Nasıl Karşılaştırılır? 

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Sağlık sigortası karşılaştırma

“Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası karşılaştırma işlemi nasıl yapılır?” sorusu sigortalar arasında seçim yapacak olan kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Çünkü sigortanın teminat altına almadığı herhangi bir aksilik yaşandığında sigortalının sigorta şirketinden beklentisi olur. Sigorta şirketinin niteliğine göre alacağın sağlık hizmetinin niteliği de o kadar artar veya azalır. Ancak tüm ihtiyaçlara uygun ve herkesin gereksinimlerini karşılayan bir sigorta ürünü bulmak maalesef ki olası değildir. 

Sen de “Sigorta tekliflerini karşılaştırıp en doğru poliçeye nasıl karar vereceğim?” diye merak ediyor olabilirsin. Yanlış bir seçim yaparsan ciddi ihtiyaç anında hayal kırıklığı yaşayabilirsin. Ancak yine de endişelenmene gerek yok. Çünkü sağlık sigortası satın almadan önce detaylı bir araştırma ve şirketler arasında karşılaştırma yapmalısın. Sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırarak hem beklentilerine hem de bütçene en uygun poliçeyi bulabilirsin. 

Sağlık Sigortası Karşılaştırma Kriterleri 

Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortaları arasında karşılaştırma yaparken dikkate alınacak ayakta ve yatarak tedavi teminatı, yaş sınırı, prim, ek teminatlar ve yıl içinde toplam faydalanma hakkı gibi çok sayıda kriter vardır.
İşte sağlık sigortalarını karşılaştırmak ve ihtiyaçlarına uygun en iyi planı seçmek için bilmen gerekenler! 

"En iyi sağlık sigortası hangisi?" öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Türe Göre Karşılaştırma 

Türkiye’de özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası olmak üzere 2 farklı sağlık sigortası ürünü vardır. 

Özel Sağlık Sigortası Karşılaştırma

Özel sağlık sigortası; temelde yatarak ve ayakta tedavi masraflarını karşılayan bir sigortadır. Dilersen ek olarak poliçene yurt dışında doğum ve tedavi teminatlarını da ekletebilirsin. Özel sağlık sigortası, fiyat olarak tamamlayıcı sağlık sigortasından daha pahalı olsa da daha kaliteli ve kapsamlı sağlık hizmeti sunduğu için ön plana çıkar. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Karşılaştırma

Tamamlayıcı sağlık sigortası; SGK ve seçeceğin sigorta şirketinin anlaşmalı hastanelerinde SGK fark ücretinin tamamını karşılayan bir sigortadır; yatarak ve ayakta tedavilere ilişkin masrafları güvence altına alır. Üstelik tamamlayıcı sağlık sigortasına doğum teminatı da ekletebilirsin. Ancak özel sağlık sigortasından farklı olarak tamamlayıcı sağlık sigortası yurt dışı teminatı bulunmaz. 

Prime ve Ödeme Seçeneklerine Göre Karşılaştırma

Sigorta şirketinin sunduğu imkânlar ve teminatlara uygun fiyat politikası ve ödeme seçenekleri değişkenlik gösterir. Dolayısıyla sigorta fiyat karşılaştırma işlemi yaptıktan sonra bütçene en uygun olanı tercih etmeye yöneliyor olabilirsin ancak sağlık sigortaları uzun vadeli yatırımlardır dolayısıyla sigorta poliçe karşılaştırma yaptıktan sonra yüksek limiti olan ve geniş kapsamlı bir poliçe yaptırmak daha mantıklı bir karar olacaktır. 

Düşük primli poliçeler sınırlı sağlık hizmeti verirler ancak düşük primli tekliflere yöneldiğinde acil bir durumda sigorta şirketinin tedavi masraflarını karşılamadığını görebilir ve tüm masrafları cebinden ödeme yapmak durumunda kalabilirsin. Bu nedenle poliçene karar vermeden önce sağlık sigortalarının teminatlarını detaylı bir şekilde karşılaştırmalısın. Bunun için gerekirse bir sağlık sigortası uzmanından yardım alabilirsin. 

Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark konulu yazımızdan fiyatların nasıl farkılaştığını daha detaylıca öğrenebilirsin.

Anlaşmalı Hastane Ağına Göre Sağlık Sigortası Karşılaştırma 

Her sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu bazı özel sağlık kurumları vardır. Bu anlaşmalı hastaneler, ücretsiz tedavi olma fırsatı sunar. Bundan dolayı sigorta yaptırırken sigorta şirketinin istediğin doktor veya hastane ile anlaşmalı olup olmadığını mutlaka göz önünde bulunmalısın.

Eğer anlaşmalı olmayan hastanelerden birinde tedavi olmak istersen sigorta şirketi tedavi masraflarını karşılaşmadığı için tedavi ücretini cebinden ödemek zorunda kalabilirsin. Eğer özel sağlık sigortası yaptırırken tedavi sonrasında hastane faturasını sigorta şirketine bildirdiğin takdirde ödediğin ücreti geri alabilirsin ancak tamamlayıcı sağlık sigortasında böyle avantaj yoktur. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler dışındaki hastanelerden sağlık hizmeti aldığında sigorta şirketinden iade alamazsın.

Limitlere ve Teminat Kapsamına Göre Karşılaştırma 

Sağlık sigortası seçmeden önce sigorta şirketlerinin neyi karşılayıp karşılamayacağından emin olmalı ve teminat limitlerini karşılaştırmalısın. Çünkü teminat limiti, bir yıl içinde poliçenden faydalanabileceğin toplam ödeme tutarı anlamına gelir. 

Örneğin, ayakta tedavi için yıllık 5.000 TL’lik teminat limit olduğunu varsayalım. Bu durumda sigorta şirketin harcamalarının tamamı için sana toplamda 5.000 TL’lik ödeme yapacaktır. Sağlık sigortası yapan şirketler; hasarsızlık indirimi, hastane öncesi ve sonrası teminatı, ambulans hizmeti, diş bakımı ve 7/24 yardım hakkı gibi gereksinimleri de destekler. 

Sigorta Şirketlerini Karşılaştırma 

Ülkemizde sağlık sigortaları genellikle bir aile yakını veya arkadaş gibi tanıdık bir sigortacıya yaptırılmaktadır. Ancak sigorta şirketleri ve sundukları teminatlar hakkında bilgi sahibi olarak en doğru kararı verebilirsin. 20’den fazla sigorta şirketi ile çalışan Sigortam.net, ihtiyacına en uygun sağlık sigortasını seçebilmen için sana destek olur ve sigorta şirketi ile arandaki bağlantıyı senin yerine kurar. Sen de sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırmak için Sigortam.net ile iletişime geçebilirsin. 

Teminat Dışı Durumlara Göre Karşılaştırma 

Kalıcı istisnalar: Sigorta şirketleri poliçe başlangıç tarihinden önce var olan ve doğuştan gelen hastalıkları kalıcı olarak poliçe kapsamına almaz. Bu duruma “kalıcı istisnalar” adı verilir.
Örneğin, doğum harcamaları, estetik ameliyat, genetik bozukluklar, sünnet, aşılar, HIV tedavisi ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar “kalıcı istisnalar” olarak kabul edilen hastalıklar arasındadır. Sigorta şirketlerinin kalıcı istisna olarak kabul ettiği bu hastalıkları, özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası genel şartlarında da görebilirsin. Tamamlayıcı ve özel sağlık sigortas aşı teminatı hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Bekleme süresi: Fıtık, hemoroit, katarakt, safra taşımı alımı gibi rahatsızlıklar ile ilgili harcamalar genelde belirli bir süre için sigorta şirketi tarafından karşılanmaz. İşte bu karşılamaya ilişkin süre bekleme süresi olarak adlandırılır. Ancak bekleme süresi uygulanan hastalıklar sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterir ve genelde poliçenin ilk yılında uygulanır. İlk yıldan sonra poliçeni kesintisiz olarak yenilemen durumunda bir daha bekleme süresi uygulanmaz. 

Geçmişten gelen rahatsızlıklar: Sağlık sigortaları, poliçeye başvurmadan önce meydana gelmiş olan rahatsızlıkları poliçe kapsamına almaz. Ülkemizde geçmişten gelen hastalıkları teminat altına alan tek sigorta şirketi Türk Nippon Sigorta’dır. Geçmişten gelen hastalıklar ile ilgili en doğru bilgiyi sigorta şirketin ile iletişime geçerek alabilirsin. 

Katılım Payı Oranına Göre Karşılaştırma 

Katılım payı oranı; hastane masraflarının sigorta şirketi ve sigortalı arasında paylaşılması anlamında kullanılan bir ifadedir. Sigorta şirketlerine göre özel sağlık sigortalarında katılım oranı farklılık göstermektedir. Bunu bir örnekle açıklayalım: 

Örneğin, sigortada %20 katılım payı oranı olduğunu varsayalım. Bu durumunda sigorta şirketin hastane masraflarının %80’ini öder, geriye kalan %20’lik kısmı senin ödemen gerekir. Özel sağlık sigortasında katılım payı oranı ne kadar düşük olursa hastane masraflarına ilişkin cebinden çıkan para da o kadar düşük olur. Dolayısıyla katılım payı oranı düşük olan bir özel sağlık sigortası seçmekte yarar vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise katılım payı uygulaması yoktur. Sigorta kapsamında yatarak tedavilerin tamamı karşılanırken ayakta tedaviler için ise yılda 8 veya 10 defa olarak sınırlandırılır. 

Özel Gruplar İçin Sağlık İmkânları ve Koşulları 

Sigorta şirketlerinin kendilerine ait bir fiyat politikası ve özel gruplar için belirledikleri imkânlar vardır. Örneğin, sigorta şirketleri genelde hamilelere, yenidoğan bebeklere, çocuklara ve belirli bir yaşın üstünde olan yetişkinlere sağlık sigortası yaparken farklı prosedürler uygular bu nedenle sigorta yaptırmadan önce seni ilgilendiren konularda sigorta şirketinin tutumunu öğrenmek için sigorta karşılaştırma işlemi yapmak karar vermende sana yardımcı olacaktır. 

Poliçe Sonrası Destek 

Sağlık sigortası oldukça teknik ve karışık bir konu olduğu için bekleme süresi, poliçe kapsamı, teminat limitleri, ömür boyu yenileme garantisi gibi birçok konuda anlaşmazlık yaşanabilir. Böyle bir durumda sigorta şirketinin poliçe sahibine rehberlik etmesi gerekir. Bu nedenle sağlık sigortalarını karşılaştırırken satış sonrası destek veren sigorta şirketini tercih etmek avantajına olacaktır.

Sağlık Sigortası Karşılaştırması Nerede Yapılır? 

Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası karşılaştırma işleminiSigortam.netüzerinden yapabilirsin. Sigortam.net’te 20’den fazla sigorta şirketinin sunduğu teminatların kapsamını ve fiyatlarını öğrenebilir, kendin için en uygun ve kapsamlı poliçeyi yaptırabilirsin. Sigorta uzmanlarımızdan destek almak için Sigorta Bilgi Hattını arayabilir veya web sitesi üzerinden işlem yaparak teklif alabilirsin. 
 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.