Sınırsız İMM Ne Demek, Limitsiz İMM Sigortası Nasıl Alınır?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı (İMM), kaza sonrası karşı tarafa verilen zarar bedelinin Zorunlu Trafik Sigortası poliçe limitlerinin üzerinde kalması durumunda, aşılan tutarın sigorta şirketi tarafından güvence altına alınmasını sağlar. Üstelik sadece aşılan hasar tutarı değil, sağlık ödemeleri ve manevi tazminat talepleri de İMM tarafından karşılanır. 

Sınırsız İMM Nedir?

İMM limiti, kazada karşı araca verilen hasarın ne kadarının karşılayacağını ifade eder. Eğer İMM teminatının belirli bir limiti varsa, o limitler dahilinde karşı tarafın hasarı karşılanır. Limitsiz İMM teminatında ise karşı tarafın hasarı ne kadar olursa olsun tüm hasar masrafları limit sınırına takılmadan sigorta şirketi tarafından ödenir. Araba fiyatlarının ve tamir masraflarının çok yükseldiği bu dönemde, yüksek İMM teminat limitlerini tercih etmek ya da bazı şirketlerin sunduğu limitsiz İMM teminatlı kasko sigortalarını tercih etmek mantıklı olabilir. Çünkü bir kaza gerçekleştiğinde hasar masrafları oldukça yüksek çıkabiliyor. 

İhtiyari Mali Mesuliyet ile ilgili detaylı bilgi almak için İMM Nedir? konulu içeriğimizi inceleyebilirsin. 

Sınırsız İMM Sigortası Limitlerine Örnek

İMM teminatının ne işe yaradığını örnekle açıklayalım. Eğer İMM teminatlı kaskon ya da İMM sigortan yok sadece trafik sigortan varsa karşı tarafa verilen hasarların 200.000 TL'sini trafik sigortan öder.(2024 teminat limitlerine göre) Karşı tarafa verilen hasarın 550.000 TL olduğunu düşünelim. Sadece trafik sigortan hasarın 200.000 TL'lik kısmını karşılacağı için senin ödemen gereken hasar masrafı 350.000 TL olacaktır. Bu durumda İMM sigortan olsaydı İMM limitleri dahilinde kalan hasarın ödemesi de yapılacaktı. Bu aşamada da İMM limitinin önemi ortaya çıkıyor. Çünkü karşı tarafa verilen zararın ne kadarının ödeneceği İMM limitine bağlı.

Aynı örnek üzerinden İMM sigortanın da olduğunu ve İMM limitinin 100.000 TL olduğunu varsayalım. Hesap şu şekilde yapılıyor;

Karşı tarafın arabasında 550.000 TL'lik bir hasar ortaya çıktı. Senin;

Trafik Sigortan; 200.000 TL'sini ödedi, geriye 350.000 TL hasar masrafı kaldı.

İMM limitin 100.000 TL. Geriye kalan 350.000 TL hasar masrafının 100.000 TL'sini de İMM sigortan karşıladı.

Geriye kendi bütçenden ödemen gereken 250.000 TL'lik bir masraf kalıyor.

Bu örnekte olduğu gibi İMM limitinin ne kadar olduğu da oldukça önemli. Eğer İMM sigortan limitsiz olsaydı, geri kalan hasar masrafını da karşılardı.Sınırsız İMM' de hasar masrafının ne kadar olduğunun önemi tamamen ortadan kalkıyor. Limitsiz bir şekilde karşı tarafın hasarı İMM sigortan tarafından ödeniyor. 

ihtiyari mali mesuliyet

Limitsiz İhtiyari Mali Mesuliyet Nasıl Alınır?

İMM sigortası, farklı limit seçenekleri ile sunulur. Limitsiz İMM teminatı olan İhtiyati Mali Mesuliyet Sigortasını tercih ederek hasar masraflarının tümünü güvenceye alabilirsin. Kaza durumunda yüksek hasar masraflarını cebinden ödememek adına, İMM teklifi alırken limitsiz ya da yüksek İMM limitli poliçeleri tercih etmen faydana olacaktır. 

Bir diğer seçenekte kasko poliçendeki limitli İMM teminatını limitsize çevirmek ya da limitsiz İMM'li bir kasko tercih etmek olacaktır. Limitsiz İMM teminatını ekletmeyi talep ederek kasko poliçeni düzenleyebilirsin. Limitsiz İMM teminatlı kasko sigortaları için daha yüksek prim ödemesi yapman gerekebilir. Bu tamamen kişisel durumlara göre verilebilecek bir karardır. Koruma teminatı arttığı için poliçe fiyatı da yükselecektir. 

Limitsiz İhtiyari Mali Mesuliyet Kaç Yıl Geçerlidir?

Limitsiz ihtiyari mali mesuliyet sigortası 1 yıllık poliçe dönemi boyunca geçerli olacaktır. Aynı şekilde kaskodaki İMM teminatı poliçe düzenlenme tarihinden itibaren bir yıl süre ile geçerlidir. Poliçe süresi boyunca kaza sonucu oluşan hasarlar İMM üzerinden ödenir.

Sınırsız İMM Fiyat Teklifi Nasıl Alınır?

İMM, kasko sigortasında bir ek teminat olarak alınabileceği gibi ayrı bir poliçe olarak yani İMM sigortası olarak da satın alınabilir. İMM’nin poliçede sunulan teminatlara göre limitli ve limitsiz(sınırsız) olarak iki farklı seçeneği bulunur.

Kasko veya İMM teklifi alarak fiyat ve teminatları öğrenebilir ihtiyacına uygun olan poliçeyi hemen online satın alabilirsin. Teklif almak için sadece bilgilerini girmen yeterli.

Limitsiz İMM Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Sınırsız İMM fiyatları sigorta şirketlerine ve ürün kapsamlarına göre değişmektedir. İMM sigortalarında limitsiz seçeneği limiti olan ürünlere göre daha yüksek primli olabilir. Aynı zamanda poliçedeki ek teminat ve paketler de fiyatı etkiler. Hukuksal koruma teminatı, yetkisiz kişilerin aracı çekmesi durumunda hasarı karşılaması ya da asistans hizmetler gibi ek uygulamalar poliçe primlerini değiştirebilir. En güncel limitsiz imm sigortası fiyatını öğrenmek için bilgilerini doldurup online teklif alabilirsin, hem kolayca sadece 2 dakikada fiyatları görebilirsin hem de teminatları inceleyerek ihtiyacına uygun olanı seçebilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.