Aylık Kasko Nedir, Teminatları Nelerdir? 

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Aylık kasko, diğer kasko türleri gibi yıllık değil, aylık teminatların bulunduğu bir sigorta çeşididir. Ürün bazında herhangi bir servis kısıtlaması olmaksızın kredi kartına bloke yapmayan ve araç bedeline göre fiyatlarının aylık olarak değişkenlik gösterdiği bir poliçedir.

Kısa süreli kasko yaptırmak isteyen kişilerin ihtiyaçlarının giderilebilmesi için aylık kasko sistemi geliştirilmiştir. Aylık kasko son dönemde uygulanmaya başlamış ve cazip fiyat avantajları ile talep gören sigortalardan biri olmuştur. Peki, kasko yıllık mı yapılır? Standart kasko poliçeleri 1 yıllık yapılır fakat aracını aktif olarak çok fazla kullanmıyorsan belirli aylarda kasko sigortası yaptırmak isteyebilirsin. Aracına 1 yıldan kısa süreyi kapsayan bir sigortaya sahip olmak istiyorsan aylık kasko seçeneklerine yönelebilirsin.

Aylık Kasko Avantajları Nelerdir? 

Aylık kasko, daha çok aracını sık kullanmayan ve ekonomik durumu kötü olan sigortalılar tarafından kullanılan avantajlı bir uygulamadır.

Aylık kasko avantajları şu şekilde sıralanabilir.

 • Kredi kartına bloke koymaz.
 • Yıl içinde istediği zaman aylık kasko yaptırabilir, kasko poliçeni bir yıl beklemeden iptal edebilirsin.
 • Poliçe, her ay otomatik bir şekilde kendini yeniler. 
 • Yenileme döneminde normal kaskoda olduğu gibi hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsin. 
 • İstediğin her an daha kapsamlı olan genişletilmiş kasko hizmetine geçebilirsin.
 • İhtiyari mali mesuliyet listesindeki limit sınırına kadar teminatlar arasından seçim yapabilirsin.
 • Aracının anahtarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sırasında oluşan maddi hasarlar kasko kapsamındadır.
 • Herhangi bir ihtiyaç durumunda 7/24 asistans hizmetlerinden faydalanabilirsin.
 • Aracının çevresel ve ekonomik şartlar başta olmak üzere her an beklemedik kazalardan etkilenmemesini sağlayabilirsin.
 • Olası bir kazada istediğin servisten yararlanabilir ve aracının onarımını yaptırabilirsin.

aylık kasko

Aylık Kasko Kimler İçin Uygundur? 

Aylık kasko alabilen kişiler kısaca şu şekilde sıralanabilir.

 • Güncel kaskosu bulunan ve yenileme dönemi gelmiş olan kişiler
 • Poliçe yenilemesinde vade boşluğu 15 güne kadar olan bireysel sigortalılar

Kasko yenileme süresi kaç gün, yenileme süresi geçerse ne olur gibi soruların varsa ilgili yazımızdan hemen öğren.

6 aylık Kasko Olur Mu?

Sigorta şirketlerinde 6 aylık kasko gibi bir uygulaması yoktur. Ancak sigortanı yıllık olarak yaptırıp 6 ayın sonunda iptal ettirebilirsin. Bu durumda doğal olarak 6 aylık kasko yaptırmış olursun. 

3 Aylık Kasko Olur Mu?

Sigorta acentelerinde 3 aylık kasko sigortası uygulaması da yoktur. Kasko özelinde 3 aylık kasko seçeneği olmasa da poliçeni otomatik yenileyerek 3 aylık kasko elde edebilirsin. 

1 Haftalık Kasko Yapılır mı?

1 haftalık kasko poliçesi düzenlenemez, genelde sigorta şirketleri aylık kasko ürünleri için 1 aylık olarak poliçeyi düzenler. Yani haftalık bazda güvence sağlayan kasko ürünü yoktur ama eğer çok kısa süreli bir güvenceye ihtiyaç varsa ona en yakın 1 aylık poliçe tercih edilebilir.

Kasko Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kasko 1 yılda bir yapılır. Standart yıllık olan kaskoların geçerlilik süresi 1 senedir. Kasko süresi bitince yenilenmesi gerekir, yani yeniden bir kasko sigortası satın alınmalıdır. Yenilene döneminde kasko alırken her yıl ilerledikçe avantajlar artar. Hasarsız geçirilen her poliçe dönemi indirim alınmasına olanak verir. 

Eğer aylık bir kasko satın alındıysa ve kasko aylık olarak alınmaya devam edilecekse kasko her ay yenilenmelidir. Yıllık yenileme durumu normal kasko sigortaları için geçerlidir.

1 Aylık Kasko Fiyatları Ne Kadardır?

1 aylık kasko fiyatları ya da aylık kasko ücretleri diğer poliçeler gibi sigorta şirketlerine göre değişmektedir. Tek bir paket ya da aylık kasko fiyatından bahsetmek doğru olmaz, teminat kapsamı ve ek hizmetler primi etkiler. İhtiyaçlarına uygun olan kasko için inceleme yaparak fiyatları ve teminatları değerlendirebilirsin.

Aylık kasko fiyatı, aylık olarak bir kere ödendiği için yıllık kasko fiyatına göre oldukça uygun primli olacaktır. Bu aşamada fiyat kapsam karşılaştırmasına, trafikteki risklere ve ödeme istikrarına bakmak lazım. Aylık kasko yaptırıldığı zaman fiyat uygun çıksa bile gelecek ay yeniden aylık kasko tercih edildiğinde daha yüksek bir primle karşılaşmak mümkün. Sürekli yenileme yapmak gerekeceğinden kaza risklerinde maliyetlere katlanmaya açık hale gelinebiliyor. Yıllık kasko da ise bir kere prim hesaplaması yapılarak ödenecek tutar tüm yıl için geçerli oluyor, taksitle poliçe alınırsa her taksitte sabit tutarda ödeme yapılabiliyor. Güvence bölünmüyor ve maddi açıdan da tahmin edilebilir bir plan ortaya çıkıyor. 

Hangi kasko sigortasını tercih edersen et, yalnızca en ucuz değil aynı zamanda en kapsamlı kaskoya sahip olduğuna emin olman gerekir. Bu nedenle kasko yaptırrmadan önce poliçenin içeriği ile alakalı bilgi hakkında bilgi sahibi olmanda yarar vardır. Sigortam.net olarak senin için onlarca farklı sigorta şirketinin tekliflerini 2 dakika gibi kısa bir süre içinde karşılaştırıyor, en ucuz ve kapsamlı sigortayı yaptırmana yardımcı oluyoruz. Sigortam.net'te aylık kasko düzenlemiyoruz ancak yıllık kasko sigortası yaptırdığın takdirde sigortadan faydalanmadığın ay kadarını poliçenden kesiyor ya da iptal talep ettiğinde kullanmak istemediğin ayları iade ediyoruz.

Aylık Kasko Teminatları Nelerdir? 

Aylık araç kaskonun belli başlı teminatları arasında yanma, çarpışma, çift taraflı çarpışma yer alır. Ayrıca ihtiyari mali mesuliyet teminatını poliçene ekleterek olası bir kaza durumunda karşı tarafa verdiğin ve trafik sigortası limitlerini aşan hasarın sigorta şirketin tarafından karşılanmasını sağlayabilirsin. 

Aracının aküsünün bitmesi gibi istenmeyen bir durumla karşılaştığında yalnızca bir defaya mahsus 7/24 asistans hizmetinden de faydalanabilirsin. Araç kiralama hizmetinden yararlanmak için asistans hizmetlerini arayabilir ve eğer aylık kasko poliçene dahil ise çekici hizmeti ve yol yardım hizmetinden de yararlanabilirsin. 

Yanma Teminatı: Aracın yanması sonucu oluşan hasarlara karşı güvence sağlar. 

Çalınma Teminatı: Kasko sigortası kapsamındaki aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu uğrayacağı maddi zararları teminat altına alır. 

Çift Taraflı Çarpışma Teminatı: Aracın karayolundaki motorlu-motorsuz araç ya da araçlarla çarpışması sonucu olan hasarları kapsar. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.