Doğum Sigortası Nedir? Doğum Sigortası Ne zaman Yaptırılmalıdır?

Yeni bir hayatın dünyaya geliş sürecine en başından itibaren eşlik eden en önemli sigorta çeşitlerinden biri olan doğum sigortası, hem ebeveynlerin hem de bebeklerin güvende olmasını sağlayan imkânlar sunar. Özel sağlık sigortası çeşitlerine ek olarak satın alınabilen bir teminat türü olan doğum sigortaları, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerine de eklenebilir. Anne adayları, gebelik planlaması yapan kadınlar ve mevcut gebelik süreci içerisinde olanlar için ideal sigorta çeşitlerinden olan doğum sigortası; hamilelik boyunca aylık ve haftalık olarak yapılan kontrolleri, doğum şekline göre meydana gelen sezaryen ya da normal doğum masraflarını, doğum sürecinde annede ya da bebekte oluşan sağlık sorunlarını teminat kapsamına alır. Siz de gebelik süreci boyunca en iyi hizmeti almak ve hem bebek hem de anne sağlığını korumak için doğum sigortası yaptırabilir, Sigortam.net’te bulunan tamamlayıcı sağlık ve özel sağlık sigortalarına doğum sigortası ek teminatını ekleyerek birbirinden avantajlı fiyat seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Sağlığınız için Hemen Teklif Alın!

Sağlık Sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
TEKLİF AL
Özel Sağlık Sigortası
HEMEN BAŞVUR
Sigortam.net her an yanınızda!

Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası, doğum teminatı adı verilen ek teminat türünü içeren sağlık sigortası çeşitlerinden biridir. Hamilelik ve doğum sürecinin zorluklarını kolaylıkla atlatmanıza yardımcı olan bu sigorta türü; her hamile kadının aylık olarak yaptırdığı kontrolleri, hamilelik sürecinin başlangıcı ve tanımlanması aşamasında gereken sağlık kontrollerini, doğum sürecini ve doğum süreci sonunda yaşanan lohusalık & yenidoğan kontrollerini uygun fiyat seçenekleriyle yaptırma fırsatı sunar. Bebeğinizin ilk aşıları, doğum anından sonra yapılan tüm test ve kontroller, doğum sebebiyle oluşan rahatsızlıklar ve ek teminatınız içerisinde yer alan diğer durumlar için doğum sigortanızdan faydalanabilir, bu önemli dönemi hem bütçenizi yormadan hem de bebeğinizin sağlığını koruyarak atlatabilirsiniz. Doğum sigortasının çeşitleri, bütçenize uygun seçimler yapmanıza da olanak tanır. Ancak doğum sigortasını yaptırmadan önce tekliflerin içeriklerini ve detaylarını gözden geçirmeniz önerilir. Önemli detayları ve sigorta kapsamını öğrenerek eklemek istediğiniz maddeleri ekleyebilir, detaylar hakkında bilgi sahibi olarak ileriye yönelik en iyi hizmet haklarından yararlanabilirsiniz.

Doğum Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Doğum sigortası yaptırırken dikkat edilecek ilk husus, ek teminat seçenekleri arasında yer alan doğum sigortasının mevcut sağlık sigortasına eklenmesi gerektiğidir. Bu ek teminat seçeneğinin eklenmesi gereken zaman ise kritik önem taşır. Doğum sigortası teminatı içeren sağlık sigortaları, bu maddeyi genellikle 1 yıl sonra kullanılmak üzere planlar. Sigorta kuruluşlarının çoğunda bu kural geçerlidir. Genel olarak poliçe başlangıç sürecini takiben bir yıl sonra doğum sigortası teminatını kullanabilirsiniz. Bu madde plansız olarak oluşan bir gebelik süreci için mağduriyet yaratabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için hamilelik süreci başlamadan yaklaşık 1 yıl önce ek teminat satın alınmalıdır.

Doğum sigortasını henüz gebelik süreci başlamadan hazırladığınızda, yaşayabileceğiniz tüm mağduriyetleri engelleyebilir, kurumlara göre değişen bekleme sürelerine takılmadan sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci yaşayabilirsiniz. Sağlık sigortanızı yeni yaptırdıysanız poliçe sürecinin ilk 1 yılında gebelik süreci masraflarınız karşılanmaz. Gebelikle ilişkili olan sağlık masraflarınız, poliçenin yenilendiği ikinci yılda karşılanabilir. Doğum kontrolleri, gebelik sürecinde yaptıracağınız kontroller, doğum gibi masraflar ilk 1 yıl içerisinde giderilmez. Aynı şekilde doğum sigortası teminatı bulunan bir poliçe süreci içerisinde masraflar 1 defaya mahsus olmak üzere karşılanır. Bir poliçe süreci içerisinde birden fazla doğum olduğunda masraflar ikinci kez temin edilmez. Sigorta kuruluşlarının bazılarında ise koşullar değişiklik gösterebilir. Örneğin, kimi kuruluşta bekleme süreci 1 yılı bulurken farklı kuruluşlarda bu süreç 6 aya düşebilir. Bekleme süresiz doğum sigortası ürünleri olan sigorta şirketleri de vardır. Hamileliğin içerisinde doğum sigortası yaptırabileceğiniz bekleme süresi olmayan doğum sigortalarını da değerlendirebilirsiniz. Ancak yine de planlı gebelik sürecine uyumlu bir zaman diliminde sigorta ek teminatının da başlatılması önerilir.

Doğum Sigortası Neleri Kapsar?

Doğum sigortası ödemesi, doğum ve yatarak tedavi teminatı içeren sağlık sigortalarına yapılır. Ödeme miktarı ise sigortanın kapsamı, özellikleri, sigorta teklifi sunan kuruluş, ek hizmetler ve sunulan ek teminatlara bağlı olarak değişebilir. Doğum sürecinde yaptırmanız gereken onlarca kan tahlili, idrar tahlili, ultrasonografi, şeker testleri, aylık olarak yapmanız gereken doktor muayene ve rutin kontrollerinin ücretleri, doğum vakti yaklaştığında iki haftada bir ve son ayda haftalık olarak yapacağınız kontroller, gebelik sürecinde desteğe ihtiyaç duyduğunuz sağlık sorunlarınız ve diğer tüm tahlil ve testler doğum sigortanız tarafından karşılanır.

Gebelik sürecinin sonunda oldukça yüklü masraf türlerinden biri olan doğum ve ameliyat masrafları da sigortanızın kapsamındadır. Ayrıca doğum sırasında hastalık oluşması durumunda da masraflarınız sigorta kuruluşu tarafından ödenir. İsterseniz doğumdan sonra bebeğinizin yakalanabileceği hastalıklar için de ek teminat satın alabilir, gerektiğinde kuvöz kullanımı, sarılık testi gibi çok sayıda doğum sonrası hastalık ve duruma karşı bebeğinizi koruyabilirsiniz. Doğum teminatları sigorta şirketleri tarafından çeşitli paketler şeklinde satışa sunulur. Siz de sizin için en uygun teklifi ve paket içeriğini hemen satın almak, bebeğinizin ya da eşinizin sağlığını korumak için Sigortam.net aracılığıyla hızlı teklif alabilir, avantajlı fiyat seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Doğum Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Doğum sigortası ek teminatı, anne adaylarının kendilerini güvende hissetmelerini sağlaması açısından oldukça önemli bir teminattır. Hamilelik sürecini planlayan ya da hamilelik süreci içerisinde bulunan her kadın bebeğini ve kendisini korumak konusunda derin endişeler duyabilir. Bu hassas süreci çeşitli pürüzlere takılmadan sağlıklı ve güçlü bir şekilde atlatabilmek için bazı güvencelere ihtiyaç duyulur. Anne adaylarının hamilelik süreci içerisinde stres yaşamaması, hastane imkânlarının yeterli olması ve dilediği anda gerekli olan tüm kontrolleri yaptırabilmesi, gebelik sürecinde konforlu bir hastane süreci yaşaması; hem kendisini hem de bebeği oluşabilecek stres kaynaklarından korur. Doğum sigortası anne adaylarında oluşabilecek endişeleri azaltabilir, ayrıca farklı hastanelerle ya da çeşitli zor sigorta süreçleriyle uğraşmaya gerek kalmadan her ihtiyaç duyulduğunda anne adayının kolayca muayene olmasını sağlayabilir.

  • Doğum sigortası, hamilelik süreci boyunca her ay yapılan kontrollerin masraflarını karşılar. Bu sayede bebeğinizin her ay ne kadar büyüdüğünü, kaç gram olduğunu, boyunun ne kadar uzadığını öğrenebilirsiniz. Bu çok değerli ve özel bilgileri, doktorunuz size her ay söyleyecektir. Bebeğinizin oluşumunu ve anne karnındaki hareketlerini görebileceğiniz bu süreçte, her ay bebeğinizin gelişimini takip etme fırsatı bulabilir, onun kalp atışlarını canlı olarak dinlemenin verdiği mutluluğu yaşayabilirsiniz.
  • Doğum sigortası teminatı sayesinde bebeğinizin sağlığını yakından etkileyen kan testlerinizi ve idrar tahlillerinizi yaptırabilir; demir eksikliği, vitamin eksikliği gibi ihtiyaçlarınızı gebelik sürecinde öğrenebilirsiniz. Bu ihtiyaçları öğrendikten sonra gerekli takviyeleri satın alarak bebeğinizin büyüme sürecinin olumsuz yönde etkilenmesini önleyebilirsiniz.
  • Doğum sigortası sayesinde bazı ek hizmetlerden faydalanabilir, yanınızda bir yakınınız olmadığında aniden doğumunuz başladığında dahi ambulans yardımı gibi çeşitli hizmet haklarından faydalanabilirsiniz. Ambulans ek hizmeti bazı kuruluşlarda ücretsiz olarak verilse de bazı kuruluşlarda ücretli olabilir. Bu detayı sigortanızı yaptırmadan önce sorgulayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin ay ay baş çevresi gelişimi, vücut gelişimi, cinsiyet tespiti, aldığı kilo oranı gibi çeşitli bilgileri doğum sigortanızla yapacağınız muayeneler sırasında öğrenebilir, her ay seçtiğiniz hastanede gideceğiniz doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.
  • Sağlık sigortanıza doğum sigortası seçeneğini eklemek ve bu konforu hemen yaşamaya başlamak için 444 24 00 numaralı Sigortam.net müşteri danışma hattına ulaşabilir, ihtiyacınız olan en iyi paket detaylarını uzmanlardan bilgi alarak satın alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları