Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası, mevcut özel sağlık sigortasına dahil ettirilebilecek ek teminatlar arasında doğum teminatı yer alır. Özellikle hamile kalmayı planlayan kadınların, hem ailelerine yeni katılacak bebek ve bebeğin sağlığı hem de kendi sağlıkları için mutlaka özel sağlık sigortası paketlerinde bulunması gereken bir teminattır. 
 
Doğum sigortaları şartları her sigorta şirketinde farklılıklar gösterse de genel olarak anne adayının hamilelik sürecindeki kontrolleri, normal doğum, sezaryen doğum ve hastane masraflarını kapsar. Bunların yanı sıra doğum esnasında anne ve bebekte oluşabilecek sağlık sorunları da teminat kapsamına alınmaktadır. 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

 

Doğum sigortası yaptırmayı planlayan ailelerin mutlaka sigorta şartlarını detaylıca incelemeleri ya da bir uzmandan destek almaları gerekmektedir. Özel sağlık sigortalarının doğum teminatları kapsamından yararlanabilmek için doğum sigortalarının ne zaman başlatılması gerektiği büyük önem taşımaktadır. 

 

 

Doğum Sigortası Ne zaman Yaptırılmalıdır?

 
Doğum sigortasında en kritik nokta, teminatın sigortaya dahil edilme zamanıdır. Sigorta şirketleri bazında değişkenlik göstermek üzere, yaygın olarak özel sağlık sigortası poliçesine dahil olsa bile, doğum sigortası poliçenin ilk ödenmeye başlamasından 1 yıl sonra devreye girmektedir. Bu nedenle sigorta uzmanları tarafından anne-baba adaylarının hamile kalmadan 1 yıl önce doğum sigortası konusunu planlamış olmaları önerilmektedir. 
 
Sağlık poliçesinin teminatlarının başlama tarihinden itibaren 1 yıl içindeki doğum, gebelik kontrolleri ve bunlara bağlı giderler sigorta tarafından karşılanmaz. Bu giderler ancak ikinci poliçe yılında karşılanır.
 
Doğum sigortası ödemesi ve doğum esnasından gerçekleşen giderler sigorta şirketleri tarafından 1 yıllık poliçe döneminde 1 defaya mahsus olarak ödenmektedir. 
 
Özel sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerinin farklı uygulamaları bulunabilmektedir. Bazı şirketler doğumdan önce  1 yıl yerine, hamilelikten önce 6 ay gibi uygulamalara gidebilmektedir. Doğum sigortası ödemesi anında sorun yaşamamak için, karar vermeden önce mutlaka doğum teminat kapsamı detaylı olarak incelenmeli ve bu konuda uzman bir sigortacıdan destek alınmalıdır. 
 
Yeni  anne ve baba adayları için hayatlarının en önemli kararını verirken, doğum teminatı içeren özel sağlık sigortası seçimi konusunda desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. 
 
Özel sağlık sigortaları ve teminatlarını hakkında karşılaştırmalı bilgilere ulaşmak için 444 24 00 numaralı telefonumuzdan Sigortam.net Sigorta Danışmanlarımızdan günün her anı destek alabililirsiniz.
 

Doğum sigortası ile ilgili diğer yazılar:

 
Özel sağlık sigortası yaptırırken, planlarınızda bir gebelik ve doğum bulunuyorsa, anne adayı için doğum teminatı sigortaya dahil edilmelidir.
 
Özel sağlık sigortası yaptırırken, isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak sigortalı tarafından poliçeye doğum teminatı da eklenebilmektedir. Ancak doğum teminatlı sigorta yaptırıldığında, bu teminat hemen devreye girmez.
 
Limitsiz sağlık sigortası yaptıranların doğum sigortası ve teminatları hakkında da sigorta şirketinden bilgi almaları gerekmektedir.
 
Sigortanızın şartları dahilinde ise yeni doğan bebekler doğum anından itibaren sigortalı olabilmektedir.

Benzer İçerikler