Doğum Sigortası Nedir? Doğum Sigortası Ne zaman Yaptırılmalıdır?

Doğum sigortası, mevcut özel sağlık sigortasına dahil ettirilebilecek ek teminatlar arasında yer alır. Doğum sigortası, özellikle hamile kalmayı planlayan kadınların, hem ailelerine yeni katılacak bebeğinin sağlığı hem de kendi sağlıkları için mutlaka özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası paketlerinde bulunması gereken bir teminattır.

Doğum sigortaları şartları her sigorta şirketinde farklılıklar gösterse de genel olarak anne adayının hamilelik sürecindeki kontrolleri, normal doğum, sezaryen doğum ve hastane masraflarını kapsar. Bunların yanı sıra doğum esnasında anne ve bebekte oluşabilecek sağlık sorunları da teminat kapsamına alınmaktadır.

Doğum sigortası yaptırmayı planlayan ailelerin mutlaka sigorta şartlarını detaylıca incelemeleri ya da bir uzmandan destek almaları gerekmektedir. Özel sağlık sigortalarının doğum teminatları kapsamından yararlanabilmek için doğum sigortalarının ne zaman başlatılması gerektiği büyük önem taşımaktadır.

Doğum Sigortası Ne zaman Yaptırılmalıdır?

Doğum sigortasında en kritik nokta, teminatın sigortaya dahil edilme zamanıdır. Sigorta şirketleri bazında değişkenlik göstermek üzere, yaygın olarak özel sağlık sigortası poliçesine dahil olsa bile, doğum sigortası poliçenin ilk ödenmeye başlamasından 1 yıl sonra devreye girmektedir. Bu nedenle sigorta uzmanları tarafından anne-baba adaylarının hamile kalmadan 1 yıl önce doğum sigortası konusunu planlamış olmaları önerilmektedir.

Sağlık poliçesinin teminatlarının başlama tarihinden itibaren 1 yıl içindeki doğum, gebelik kontrolleri ve bunlara bağlı giderler sigorta tarafından karşılanmaz. Bu giderler ancak ikinci poliçe yılında karşılanır.

Doğum sigortası ödemesi ve doğum esnasından gerçekleşen giderler sigorta şirketleri tarafından 1 yıllık poliçe döneminde 1 defaya mahsus olarak ödenmektedir.

Özel sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerinin farklı uygulamaları bulunabilmektedir. Bazı şirketler doğumdan önce 1 yıl yerine, hamilelikten önce 6 ay gibi uygulamalara gidebilmektedir. Doğum sigortası ödemesi anında sorun yaşamamak için, karar vermeden önce mutlaka doğum teminat kapsamı detaylı olarak incelenmeli ve bu konuda uzman bir sigortacıdan destek alınmalıdır.

Yeni anne ve baba adayları için hayatlarının en önemli kararını verirken, doğum teminatı içeren özel sağlık sigortası seçimi konusunda desteğe ihtiyaç duymaktadırlar.

Özel sağlık sigortaları ve teminatlarını hakkında karşılaştırmalı bilgilere ulaşmak için 444 24 00 numaralı telefonumuzdan Sigortam.net Sigorta Danışmanlarımızdan günün her anı destek alabilirsiniz. Özel sağlık sigortası fiyatları ve tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları hakkında bilgi alarak kendiniz için en doğru sağlık sigortasına ulaşabilirsiniz.

Doğum Sigortasının Anne Adaylarına Avantajları

Doğum teminatı sayesinde; hamilelik süresi boyunca gereken yapılan bütün rutin takip ve tektikler ile beraber doğum anında ameliyathanenin kullanılması, doğum sırasında oluşan hastalıklar gibi giderler uygun maliyetlerle karşılanır.

Doğum sonrası bebekte meydana gelebilecek hastalıklar sigorta kapsamına girmese de sigorta sahipleri, ek teminat talebinde bulunabilir ve kuvöz masraflarını sigorta poliçesine dahil ettirebilir.

Sigorta şirketleri sigortalıya kolaylık sağlamak adına doğum teminatlarını paketler halinde sunabiliyor. Genelde tercih edilen; seçilen anlaşmalı hastanelere göre sigorta primlerinin belirlenmesi.

Hamilelik süresi içerisinde; atama, tayin gibi sebeplerle ani bir ikamet değişimine karşı ise; hastane seçimine karar verilmeden prim ödemesi yapmak da mümkün. Bu durumda sigorta sahibi ödediği prim dahilinde uygun bir sağlık kuruluşundan hizmet alır.

Doğum teminatından yararlanabilmek için sigorta şirketlerinin bekleme süresi değişebilir. Bu zaman dilimi 5 aydan 2 yıla kadar değişiklik gösterebilir. Bekleme süresi boyunca prim ödemesi yapılacaktır ancak sigortanın teminatlarından yararlanılamaz. Bekleme süresi bitiminden sonra sigorta sahibi makul fiyatlarla doğumunu ve öncesinde rutin kontrol işlemini yaptırır.

Bu uygulamaların dışında bazı sigorta şirketleri, gebelik sonrasında da doğum teminatı alınması adına yeni imkanlar geliştirmektedir. Bu sayede hazırlıksız olan anne adayları bekleme süresini beklemek zorunda kalmadan gebelik başlayınca da sigorta sahibi olma fırsatını yakalamış olur.

Doğum sigortası anne adaylarına; uygun fiyata ve kaliteli, kapsamlı sağlık hizmetinden yararlanma imkanı sunması sebebiyle de ayrıcalık oluşturuyor. Doğum sigortası ile hamilelik süresince ödenecek sağlık masrafları taksitlendirilmiş oluyor, hem de doğum masrafları çok düşük fiyata geliyor.

Doğum Teminatı Dışında Kalan Durumlar Nelerdir?

Doğum teminatlı sigorta kapsamına hastanede oda, yemek, refakatçi, ilaç, doktor ve diğer tanı masrafları dahil değildir. Ayrıca geçmişteki başarısız gebelikler ve gebelik öncesinde gebeliği engelleyici risklerin varlığına dair yapılacak tanı masrafları da doğum teminatı tarafından karşılanmaz.

Doğum teminatları kişiye göre farklı olabileceği gibi, hastanelere ve anne adayının sağlık durumuna göre de değişebilmektedir. Sigorta şirketlerinin hazırladıkları farklı doğum teminatlı özel sağlık sigortası paketleri, farklı teminatları kapsam içinde ya da dışında tutabilir.

Doğum sigortası ile ilgili diğer yazılar:

Doğum Teminatı Olan Özel Sağlık Sigortası Nedir?
Özel sağlık sigortası yaptırırken, planlarınızda bir gebelik ve doğum bulunuyorsa, anne adayı için doğum teminatı sigortaya dahil edilmelidir.

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?
Özel sağlık sigortası yaptırırken, isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak sigortalı tarafından poliçeye doğum teminatı da eklenebilmektedir. Ancak doğum teminatlı sigorta yaptırıldığında, bu teminat hemen devreye girmez.

Limitsiz Özel Sağlık Sigortası Doğumda Geçerli midir?
Limitsiz sağlık sigortası yaptıranların doğum sigortası ve teminatları hakkında da sigorta şirketinden bilgi almaları gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebek ve Çocuklar Sigortadan Faydalanabilir mi?
Sigortanızın şartları dahilinde ise yeni doğan bebekler doğum anından itibaren sigortalı olabilmektedir..

Müşteri Yorumları