Doğum Sigortası Fiyatları için Teklif Al, Teminat ve Fiyatları Karşılaştır

 • Doğum teminatlı sağlık sigortası tekliflerini incele
 • İhtiyaçlarına ve bütçene en uygun doğum paketini seç
 • İnternete özel indirimlerle hemen online satın al
Bu bilgiler sana özel teklif hazırlayabilmemiz için gereklidir.

Hamilelik süreci ve doğum; hastane seçiminin, sağlık hizmeti almanın en hassas ve merak edilen alanlarından biri. Biz de bu noktada hamilelik planlaması yapanların hem kendisi hem bebeği için bir güvence olan doğum teminatından bahsetmek istiyoruz. Doğum teminatlı sağlık sigortası hakkında merak edilenleri bu yazımızda bir araya getirdik.

Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası; hamilelik boyunca anne ve bebek sağlığı için haftalık ve aylık olarak yapılması gereken kontrolleri, doğum şekline göre ortaya çıkan (sezaryen ya da normal doğum) masrafları, lohusalık ve yenidoğan kontrollerini kapsayan bir teminat türüdür. Doğum teminatlı sağlık sigortası, özel hastanelerden ücretsiz ya da uygun fiyatlarla yararlanmanı sağlar. 

Sağlık sigortaları teminatları arasında yer alan doğum paketi; anne adayları, gebelik planlaması yapan aileler için ideal bir güvencedir. Ancak bu teminatın, sağlık sigortaları olan Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) poliçelerine ek teminat olarak alındığını belirtelim. Yani doğum teminatına sahip olabilmen için öncelikle TSS veya ÖSS yaptırman ya da bu sigortalardan birine sahipsen doğum teminatını poliçene ekletmen gerekiyor. 

Sağlık sigortalarının teminatları, sigorta primleri ve kullanabileceğin hastaneler farklılık gösterir. Dilersen özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki fark hakkında detayları yazımızdan öğrenebilirsin. 

Doğum Sigortası Yaptırmak Mantıklı mı?

Hamilelik sürecini planlayan ya da hamilelik süreci içerisinde bulunan her anne adayı, bebeği ve kendisini koruma konusunda derin endişeler duyabilir. Bu hassas dönemde sorunlara takılmadan sağlıklı ve stressiz bir şekilde süreci atlatabilmek için bazı güvencelere ihtiyaç olabilir. Gebelik sigortası ile poliçenizde yer alan anlaşmalı özel hastanelere giderek hamilelik ve doğum sürecinde ihtiyaç duyduğun sağlık hizmetini alabilir, ayrıca ortaya çıkacak ek masrafların da önüne geçebilirsin. İşte, bu noktada özel sağlık sigortalarına ekletilebilen doğum paketi, anne adaylarının kendilerini güvende hissetmelerini sağlaması açısından oldukça önemlidir.

Doğum paketi sigortası avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Doğum teminatı olan bir sağlık sigortası ile hamilelik sürecinde rutin muayenelerin ve testlerinin masrafları karşılanır.
 • Hamilelik durumunda komplikasyon oluşması halinde poliçedeki limitler dahilinde tedavi masrafları ödenir.
 • Doğum sırasında oluşabilecek giderler sigortadan %100 olarak karşılanır. Normal ya da sezeryan doğrum kapsam içerisindedir.
 • Epidural anastezili olan normal doğumlarda masraflar tamamen karşılanır, sezeryan için ise ekstra ücret talep edebilirler. Poliçenin kapsamına göre bu durum değişebilir.
 • Doğum sonrasında oda ve refaketçi masrafları da doğum teminatı içerisinde karşılanır.

Doğum Sigortası Teminatları Nelerdir?

Doğum sigortasının kapsamı, poliçede yazan limit ve teminatlara göre değişiklik gösterir, ancak genel teminatlar şunlardır:

 • Gerekli tahlil ve testler: Hamilelik sürecinde yaptırmanız gereken kan tahlili, idrar tahlili, ultrasonografi ve şeker testleri ile aylık olarak yapmanız gereken doktor muayenesi ve rutin kontrolleri, kısaca gebelikte ihtiyaç duyduğunuz sağlık kontrollerini kapsar. Hamilelikte yapılan testler ile ilgili bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 
 • Doğum ve ameliyat: Gebelik sürecinin sonunda oldukça yüklü masraflardan biri olan doğum ve ameliyat operasyonları da doğum teminatı kapsamındadır. Ayrıca söz konusu teminat, doğum sırasında meydana gelecek bir hastalığın masraflarını da karşılar.
 • Doğum sonrası hastalıklar: İstersen doğumdan sonra bebeğinin yakalanabileceği hastalıklar için de ek bir teminat satın alabilir; gerektiğinde kuvöz kullanımı, sarılık testi gibi çok sayıda doğum sonrası hastalık ve duruma karşı bebeğini koruyabilirsin. Doğum sigortası hamilelik muayeneleri, doğum ve eğer varsa bebeğin ilk muayenesini karşılar. Bebeğin doğduktan sonra genel sağlık hizmeti alabilmesi için bebek sağlık sigortası yaptırmak gerekir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için “Bebeklere Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?” başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Çocuğunun bebeklik döneminden sonra çocuk sağlık sigortası konusu da gündeminde olacaktır. İlgili yazımızdan öğrenebilirsin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Var mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında doğum teminatı kapsama göre değişmekle birlikte vardır, yani TSS poliçelerinde doğum sigortası ek teminat olarak alınabilmektedir. Bazı ürünler de direkt doğum teminatını kapsam içerisinde sunmaktadır. Doğum teminatının kapsamı TSS ürünlerine göre değişebilir. Bu nedenle TSS teklifi alırken doğum teminatının olup olmadığına ve kapsamına bakarak tercihte bulunmak faydalı olabilir.

Tamamlayıcı doğum sigortası ile sigorta şirketi ve SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde hamilelik ve doğum sürecindeki sağlık masraflarını karşılaman mümkün. Genel anlamda doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerinde, gebelik muayenesi ve doğum aşamasındaki masraflar karşılanır diyebiliriz.

Doğumu Kapsayan Özel Sağlık Sigortası Var mı?

Doğumu kapsayan özel sağlık sigortası vardır, ya da isteğe bağlı olarak bekleme sürelerine uygun olarak teminat olarak ekletilebilir. ÖSS doğum teminatının içeriği ise sigorta şirketlerine göre değişebilir. Muayene, tahlil ya da doğum masrafları limitler dahilinde ödenir. Bu limitler ya da hangi sağlık hizmetlerinin karşılanacağı ürün kapsamlarına göre farklılaşabilir. Bu nedenle doğumu kapsayan özel sağlık sigortası fiyatları da değişkendir. Kapsam arttıkça ve genişledikçe primler de yüksek olabilir. Teklif alarak ihtiyacına uygun olan kapsamın fiyatlarını öğrenmen de fayda vardır.

Doğum Sigortası Şartları Nelerdir?

Doğum sigortası şartları sigorta şirketlerinin ve poliçe kapsamlarının özel şartlarına göre değişir. Bu nedenle ortak bir doğum sigortası şartı yoktur, her şirket özel uygulama ve hizmetlerine göre şartları belirleyebilir. Aynı zaman tamamlayıcı ya da özel sağlık poliçesinde doğum sigortası şartları da değişebilir. Şimdi şirketlere göre değişen doğum sigortası şartları genel olarak nelerdir bakalım:

Bekleme süresi: Doğum sigortası şartlarından en önemlisi teminatın devreye girebilmesi için sigortalının beklemesi gereken süredir. Her şirketin bekleme süresi şartı değişiklik göstebilir. Örneğin 3 aylık bir bekleme süresi varsa, poliçeyi yaptırdıktan sonraki ilk 3 ay hamilelik başlarsa doğum teminatı devreye girmez. 3 ay sonrasında hamilelik başlarsa doğum teminatı kullanılabilir.

TSS ya da ÖSS poliçelerinde yer alması: TSS poliçelerinde ayakta tedavi teminatı adetlerle sınırlıdır. Doğum teminatında gebelik muayeneleri de ayakta tedavi içerisindedir. Kimi TSS poliçesinde ayrıca gebelik muayene hakkı verilir, kiminde  mevcut ayakta tedavi adetleri içerisinde kullanılabilir. Özel sağlık sigortasında ise ayakta tedavi adetle değil ücret limitleriyle sınırlıdır ya da masrafın belirli bir oranını sigorta şirketi öder. ÖSS ve TSS'nin bu teminat uygulaması farkı, doğum sigortası şartlarını de belirler. Sağlık sigortasının poliçe türündeki şartlar doğum teminatını da belirler.

Doğum Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Sağlık sigortalarında doğum teminatı bekleme süresine tabi ek teminatlardandır. Doğum sigortası yaptırırken dikkat edilecek en önemli konu, hamilelik süreci başlamadan önce bu teminatı poliçenize ekletmektir. Çünkü doğum sigortası teminatı içeren sağlık sigortaları, poliçede genellikle 1 yıl sonra kullanılmak üzere hazırlanır. Yani sağlık sigortanı yaptırdığın günden itibaren 1 yıla kadar gebelik masrafların karşılanmaz. Bazı sigorta şirketlerinin 6 ay beklemeli doğum sigortası ürünleri de vardır. Bu açıdan bekleme süreleri de sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. 

Eğer hamilelik planın varsa doğum teminatını ekletmek için sigorta şirketinizin uyguladığı bekleme süresi şartını öğrenebilirsin. Bu sayede bekleme süresine göre planını yaparak tamamlayıcı ya da özel sağlık sigortası doğum teminatını yaptırmanı öneririz.

Daha az sayıda olsa da bazı sigorta şirketlerinin gebelik başladıktan sonra da yaptırılabilen hamilelik sigortaları mevcuttur. Bekleme süresiz doğum sigortası genelde TSS ve ÖSS poliçelerinden ayrı alınabilen doğum paketleri şeklinde sunulur ve fiyatları daha yüksek olabilir. 

Sigorta şirketlerin doğum sigortası bekleme sürelerini tabloda görebilirsin.

Doğum Sigortası Bekleme Süreleri
Sigorta Şirketi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Sağlık Sigortası
Allianz Sigorta 12 ay Mavi NW:18 ay-Beyaz-Sarı-Yeşil 5 ay
Anadolu Sigorta 1 ay 12 ay
Türkiye Sigorta  12 ay 12 ay
Doğa Sigorta Doğum teminatı Yok -
Sompo Sigorta Standart TSS doğum teminatı Yok -
Sompo Sigorta  Bekleme süresiz doğum özel ürünü bulunmamaktadır. -
Nippon Sigorta  Standart TSS doğum teminatı yok  
Nippon Sigorta Hayata Merhaba bekleme süresiz doğum paketi bulunmaktadır.  
Axa Sigorta 12 ay 24 ay
Ray Sigorta 6 ay 12 ay
Mapfre Sigorta Doğum teminatı yok 12 ay
Acıbadem Sigorta  12 ay 5 ay
Acıbadem Sigorta  - Bekleme süresiz doğum özel ürünü
Ak Sigorta 12 ay 5 ay
Groupama Sigorta  12 ay 12 ay
HDI Sigorta  12 ay 5 ay
Demir Sigorta 2 ay Standart ÖSS 10 ay
Demir Sigorta - Bekleme süresiz iki can sigortası
Quick Sigorta Doğum teminatı yok -

 

Doğum Sigortası Fiyatları 2024 Ne Kadar?

Doğum sigortası fiyatları sigorta şirketlerine ve poliçe kapsamlarına göre değişebilmektedir. Doğum sigortası bir ek teminat olarak tamamlayıcı veya özel sağlık sigortalarına dahil edildiğinde poliçenin ücreti artabilir. Çünkü bu teminat özel hastanelerden hamilelik ve doğum sürecinle ilgili sağlık hizmetlerini ücretsiz ya da daha uygun fiyatlarla alabilmeni sağlar. Doğum sigortası ücretini en net şekilde teklif alarak öğrenebilirsin. TSS veya ÖSS teklifleri arasından doğum teminatına sahip olanların kapsam ve fiyatlarını inceleyerek güncel bilgileri öğrenmen mümkün.

En İyi Doğum Sigortası Nasıl Seçilir?

En iyi doğum sigortası nasıl seçilir sorusunun cevabını kişinin ihtiyaçları belirler. Çünkü en iyi doğum sigortası ürününe sigortalının ihtiyaç ve bütçesine göre karar vermesi gerekir. Öncelikle ihtiyaçlarına uygun bir özel sağlık ya da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak da fayda vardır. Doğum sigortasını da ek teminat olarak hamilelik başlamadan sağlık poliçesine ekletmek en mantıklı ve maddi açıdan avantajlı çözümdür. Hamilelik başlangıcından sonra da bazı sigorta şirketleri doğum sigortası yapabilir. Böyle bir aşamada bu ürünler de değerlendirilebilir.

Sana uygun sağlık sigortanı yaptırmadan önce tekliflerin içeriklerini ve detaylarını gözden geçirmen önemli. Doğum sigortasının neleri kapsadığı, gebelik muayenelerini ne kadar kapsadığı hangi testleri ve kontrolleri karşıladığı gibi detayları teklif alıp öğrenebilirsin. Sigortam.net aracılığı ile kolayca online Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifi ve Özel Sağlık Sigortası teklifi alabilir, en uygun seçeneği tercih edebilirsin.