“Sigorta Haftası” 30 Mayıs-5 Haziran’da Kutlanacak

HaberX
Hazine Müsteşarlığı, 30 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasını kapsayan ‘Sigorta Haftası‘nda sigorta bilincinin tabana yayılması amacıyla gerek sigortacılık alanında faaliyette bulunan kurum ve kuruluşlar tarafından gerekse ilgi duyan diğer kuruluşlar tarafından çeşitli etkinlikler düzenleneceğini bildirildi. Hazine Müsteşarlığı, 30 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasını kapsayan ‘Sigorta Haftası’nda sigorta bilincinin tabana yayılması amacıyla gerek sigortacılık alanında faaliyette bulunan kurum ve kuruluşlar tarafından gerekse ilgi duyan diğer kuruluşlar tarafından çeşitli etkinlikler düzenleneceğini bildirildi.
Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Müsteşarlığın 2009 – 2013 yılları Stratejik Planında sigortacılığın tanıtımına ilişkin olarak bir bilinçlendirme ve tanıtım stratejisi hazırlanmasının öngörüldüğü belirtilerek, bu kapsamda ‘Sigortacılık Bilinçlendirme ve Tanıtım Stratejisi‘nin Müsteşarlığın internet sayfasında (www.hazine.gov.tr) yayınlandığı kaydedildi. Açıklamada, anılan Strateji uyarınca, her yıl Mayıs ayının son Pazartesi gününden o haftanın Pazar gününe kadar olan haftanin ‘Sigorta Haftası‘ olarak ilan edildiği kaydedelirek, ‘Bu yıl 30 Mayıs’tan 5 Haziran’a kadar olan hafta Sigorta Haftası’dır. Bu haftada, sigorta bilincinin tabana yayılması hedefi ile gerek sigortacılık alanında faaliyette bulunan kurum ve kuruluşlar tarafından gerekse ilgi duyan diğer kuruluşlar tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenecektir’ denildi.
Açıklamada, Sigorta Haftası dolayisiyla şu konulara dikkat çekildi:
Sigorta şirketleri ruhsatname almak kaydıyla sigortacılık faaliyetinde bulunabilir. Ruhsatname sahibi sigorta şirketlerine www.sigortacilik.gov.tr ve www.tsrsb.org.tr adreslerinden ulaşabilirsiniz.
-Sigorta sözleşmelerine sigorta acenteleri veya sigorta brokerleri aracılık edebilmektedir. Sigorta acenteliği yapmak isteyenlerin Hazine Müsteşarlığından uygunluk belgesi alması ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde tutulan Levhaya kayıtlı olması gerekir. Levhaya kayıtlı sigorta acentelerine www.sigorta.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
-Brokerlik yapabilmek için Hazine Müsteşarlığından brokerlik ruhsatı alınması gereklidir. Ruhsatname sahibi brokerlere www.sigortacilik.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
-Hasar halinde, zararın miktarı, nedeni ve niteliği sigorta eksperleri tarafından belirlenmektedir. Sigorta eksperleri, Hazine Müsteşarlığından ruhsatnamelerini aldıktan sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdindeki Levhaya kayıt olur. Levhaya kayıtlı sigorta eksperlerine www.sigorta.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
-Sigorta ile ilgili ihtilafların çözümü için oluşturulan Sigorta Tahkim Komisyonuna ise http://www.sigortatahkim.org/ web sayfasından ulaşılabilmektedir.
-Zorunlu sigortalarla ilgili olarak kapsamda yer alan zararların karşılanması için Güvence Hesabı’na başvurulabilir. Ayrıntılı bilgi için http://www.guvencehesabi.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
-Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortanızı yaptırın. Bilinen adıyla Trafik sigortası, motorlu aracın işletilmesi sırasında üçüncü şahıslara verilebilecek bedeni veya maddi zararlar nedeniyle, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre aracın işletenine düşen sorumluluğu zorunlu sigorta limitlerine kadar teminat altına alır. Trafik Sigortanızı www.tramer.org.tr adresinden sorgulayabilirsiniz.
-Ev sahipleri, Zorunlu Deprem Sigortasını mutlaka yaptırmalıdır. Zorunlu Deprem Sigortası Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulmaktadır. Sigorta yaptırmak için en yakın yetkili sigorta şirketine veya acentesine başvurunuz. Zorunlu Deprem Sigortanızı www.dask.gov.tr adresinden sorgulayabilirsiniz.
-Çiftçiler ise, Devlet Destekli Tarım Sigortasını mutlaka yaptırmalıdır. Devlet Destekli Tarım Sigortası uygulaması kapsamında Devlet tarafından prim desteği sağlanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.tarsim.org.tr. adresini ziyaret edebilirsiniz.
-Can, mal ve sorumluluklarımızın sigorta ile güvence altına alınması büyük önem taşımaktadır. Ölüm durumunda geride kalanlara tazminat ödenmesi, ev, araba, işyerimize gelebilecek zararların telafisi, ödenecek prim karşılığında sigorta yoluyla mümkün olabilmektedir. Bu nedenle, vatandaşlarımızın risklere karşı sigorta bilincine sahip olması ve buna göre hareket etmeleri kendi yararlarına olacaktır.
-Sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlara www.sigortacilik.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.’

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL