Sigorta Sektörü ile Üniversiteler Bir Arada

Sigorta Sayfası
Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) tarafından düzenlenen “Türkiye’de Sigortacılık ve Aktüerya Eğitimi Çalıştayı” 16-17 Nisan 2011 tarihinde Maltepe Üniversitesi Marmara Kongre Merkezi’nde yapıldı. 93 üniversite temsilcisi, sigortacılar, acenteler ve eksperlerden oluşan yaklaşık 300 katılımcının yer aldığı çalıştayda sigortacılık ve aktüerya eğitiminde yaşanan sorunlar ele alındı.
Çalıştayın açılışında konuşan SEGEM Müdürü Doç. Dr. Fuat Erdal, eğitimde öncü kuruluş olmayı amaçladıklarını söyledi. Üniversitelerle işbirliği içinde Türkiye’de yaygın eğitim verdiklerini belirten Erdal, “Sigortacılık eğitimi ve istihdam sorununu ele alacağımız bu çalıştayda üniversite-sektör işbirliğini gerçekleştirdik” dedi.
Açılışta konuşan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) Genel Sekreteri Erhan Tunçay, uzun bir bekleyişten sonra çıkan Sigortacılık Kanunu’nun sektörü ileriye götürecek bir yasa olduğunu belirtti.
Çalıştayın açılış konuşmacılarından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Ender Yorgancılar, TOBB’un iş dünyasının çatı örgütü olduğunu hatırlatarak, bu çatı altında 16 bin acente ve bin eksperin yer aldığını söyledi.

‘Üniversite-Sektör İşbirliği Sağlandı’

Çalıştayın açılışında son konuşmayı yapan Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç, üniversite-sektör işbirliğinin çok önemli bir gelişme olduğunu ve çalıştayda bunun sağlandığını belirtti.
Çalıştayın ilk oturumunda “Üniversitelerde Sigortacılık Ön Lisans Eğitimi” ele alındı. Başkanlığını Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif Hikmet Cesur’un yaptığı oturuma raportör Fuat Çamlıbel ve Dr. Şebnem Uralcan katıldı. Çalışma grubunun raporunu katılımcılara sunan Dr. Şebnem Uralcan, ön lisans eğitiminde en önemli sorunun yeterli eğitimci bulunmaması olduğunu belirterek, “YÖK okulları açmış, ama öğretim görevlisi yok, devşirme öğretmenle bu iş yürümez” dedi. Uralcan, ön lisans eğitiminde bankacılık ve sigortacılık bölümlerinin ayrılması gerektiğini belirtti.
“Sigortacılık ve Aktüerya Mezunlarının İstihdamı” başlıklı 2. oturuma Dr. Ahmet Genç başkanlık etti. Raportör İskender Demirbilek’in de katıldığı oturumda çalışma grubunun raporunu sunan Prof. Dr. Erişah Arıcan, çalıştay eylem planının tüm çevrelere ulaştırılmasını ve sigortacılık bölümünden mezun olan gençlere nitelikli staj imkanı sağlanması gerektiğini söyledi.
Oturumun ikinci konuşmacısı Doğan Şen, ön lisans mezunlarının acentelerde istihdam edilebileceğini söyledi.
“Üniversitelerde Sigortacılık Lisans Eğitimi” konulu 3. Oturumu TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Cihat Alagöz yönetti. Raportör Dr. Özgür Akpınar’ın da katıldığı oturumda raporu sunan Turusan Bağcı, lisans eğitimindeki mevcut müfredatın sektörün ihtiyaçlarını karşılamadığını belirtti.
TSRŞB Genel Sekreteri Erhan Tunçay’ın başkanlık ettiği 4. Oturumda “Üniversitelerde Lisansüstü Eğitimi” ele alındı. Raportör Yrd. Doç. Dr. Gülcan Çağıl’ın da katıldığı oturumda sunumu yapan Doç. Dr. Serhat Yanık, “Sigortacılık uygulamalı eğitim gerektirir. Bu nedenle lisansüstü müfredatın sektörle paylaşılması gerekiyor” diye konuştu.

‘Doktora Programı Yok’

Çalıştayın ikinci günü gerçekleştirilen “Üniversitelerde Aktüerya Lisans Eğitimi” konulu 5. Oturumu Prof. Dr. İrini Dimitriyadis yönetti. Raportör Dr. Seher Tezergil’in de katıldığı oturumda konuşan Doç. Dr. Meral Sucu, aktüerya programlarının çoğunun matematik ve istatistik bölümlerine bağlı olarak yürütüldüğünü ve yeterli eğitimcinin olmadığını söyledi.
“Üniversitelerde Aktüerya Lisanüstü Eğitimi” konulu çalıştayın 6. Oturumuna Prof. Dr. Erişah Arıcan başkanlık etti. Raportör Mehmet Durmuş’un da yer aldığı oturumun konuşmacısı Prof. Dr. Ömer Gebizlioğlu, Türkiye’de sadece 4 üniversitede yüksek lisans programı olduğunu belirtti.

Çalıştaydan Notlar

SEGEM tarafından gerçekleştirilen eğitim çalıştayında üniversite-sektör işbirliğiyle eğitim sorunlarına çözüm arandı. Çalıştayın gelişimiyle ilgili notları M. Emin Özcan ve Faruk Ömrüuzak’ın köşe yazılarında bulabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL