Yurt Dışı Araç Sigortası Mümkün mü?

Yurt dışından Türkiye’ye özel aracınızla geleceksiniz ve trafik çevirmelerinde araç sigortasız yakalanmaktan mı çekiniyorsunuz? Yabancı plakalı araçlara özel araç sigortaları ile Türkiye’de de huzurla seyahat edebilirsiniz. Nasıl mı? Yurt dışı araç sigortası hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Yurt dışı araç sigortası yaptırmak mümkün mü ve bu sigortanın detayları nelerdir? Yurt dışı araç sigortası hakkında merak ettiklerinizi yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Yurt Dışı Araç Sigortası

Karayoluna çıkan motorlu araçların karşı tarafa verdikleri hasarı güvence altına alan sigorta poliçelerinin, yabancı ülkeye girişlerde de geçerli olması düşüncesi, yabancı araç sigortasını ifade eden Yeşil Kart Uygulaması ile devreye girmiştir. Yeşil Kart Uygulaması, Ülkemizde ilk olarak 1 Ocak 1953 tarihinde başlamıştır.

Yeşil Kart Sistemi (Motorlu Taşıt Sigorta Sertifikası) kurulurken, ülke sınırlarını aşan topraklarda seyahate çıkan araç kullanıcılarının seyahat ettikleri ülkelerde karşılaşmaları muhtemel olan zararlara karşı önlem almaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik kazaları hangi ülkede yaşanırsa yaşansın, karşı tarafa verilen zarar karşılanır. Yeşil Kart sahibi sürücüler, her bir ülke seyahatinde tekrar araç sigortası yaptırmak zorunda değildir. Ülke dışına çıkacak araçların güvencesi için muhakkak zorunlu trafik sigortasının yaptırılmış olması gerekiyor.

Yeşil Kart Sigortasının İşleyişi

Yeşil Kart uygulamasının işlerliği için gidilen ülkede Yeşil Kart Büroları’nın kurulmuş olması gerekiyor. Yeşil Kart Sigortasına sahip araçlar, çıktıkları ülkede bir hasar yaşarsa, Yeşil Kart Bürosu’na başvurmalıdır.

Türkiye’de Yeşil Kart Uygulamasını yürüten kurum Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’dur. Yeşil Kart Sigortası olarak düzenlenen poliçeler, bu büro adına düzenlenir. Yaşanan kazalar sonrası hasar tazminatını karşılamak, Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’nun sorumluluğundadır. Yabancı plakalı aracınızla kaza yaptığınızda hasar ödemesinin hızla gerçekleşmesi adına “Yabancı Plakalı Araç ile Kaza” başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

Yeşil Kart Sistemi’ne üye ülkelerdeki bütün Yeşil Kart Büroları ise Bürolar Konseyi’ne bağlıdır. Yeşil Kart sertifikaların şartları bu konsey tarafından belirlenmekte, konseye üye ülkeler bu şartlara uymak zorundadır.

Yeşil Kart Büroları’nın Görevleri

Yeşil Kart Büroları’nın Yeşil Kart Büroları’nın temelde 2 görevi bulunur: İlk görevleri yurt dışı araç sigortası alacak sürücülere, Yeşil Kart Sigorta sertifikası vermek. İkincisi ise sigortalı araçların neden olacakları zararların karşılanacağı yönünde garanti vermektir.

Yeşil Kart Sigorta sertifikasına sahip araçların karşılaştıkları kazaların neden olduğu hasarlar, ilgili ülkenin yasaları çerçevesinde ödenir. Yani yabancı ülkelerden ülkemiz topraklarına hususi araçları ile gelen araç sahiplerinin Yeşil Kart Sigortası alarak trafik sigortasındaki güvenceleri elde edebilmesi mümkündür. Çünkü; Limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen zorunlu trafik sigortası ile Yeşil Kart Sigortası’nın şartları aynıdır.

Araç Sigortalarınızı Yaptırmayı İhmal Etmeyin!

Yeşil Kart Sigortası ülkemize gelen kişiler içindir ve araç sahibi için güvence sağlamaz. Ülkemizden başka ülkelere kendi aracıyla seyahat gerçekleştirecek sürücülerin ise kasko sigortasıyaptırması gerekir. Ancak sadece kasko sigortası almak yetmez, kasko sigortasına yurt dışı teminatı da dahil edilmelidir.

Siz de en uygun kasko sigortası fiyatları ve trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net üzerinden online sigorta sorgulaması yapın, aracınızın güvencesini riske atmayın, dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları