Yurt Dışı Araç Sigortası Nedir? Yabancı Plaka ile Kaza Durumunda Neler Yapılmalıdır?

 Bulunduğunuz ülke her neresi olursa olsun trafik sigortanızın sadece kendi ülkenizde geçerli olduğunu biliyor musunuz? Ancak yurt dışına çıktığınızda kaza durumu ile karşılaştığınızda yabancı plakalı araçlara özel araç sigortanız varsa huzurla seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl mı? Yurt dışı araç sigortası hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Yurt Dışı Araç Sigortası (Yeşil Kart Sistemi) Nedir?

Karayollarını kullanan motorlu araçların karşı tarafa verdikleri hasarı güvence altına almak için sigorta poliçelerinin uluslararası geçerliliğinin olması gerekir. Yeşil Kart da uluslararası geçerliliği olan bir sigorta sistemidir.
Ülkemizde ilk olarak 1 Ocak 1953 tarihinde başlayan Yeşil Kart Sistemi’nin (Uluslararası Motorlu Taşıt Sigortası) amacı, araç kullanıcılarının seyahat ettikleri ülkelerde karşılaşmaları muhtemel zararlara karşı önlem almaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Yeşil Kart Uygulamasında trafik kazaları hangi ülkede yaşanırsa yaşansın karşı tarafa verilen zarar karşılanır. Üstelik Yeşil Kart sahibi sürücüler, seyahat edecekleri her ülke için tekrar araç sigortası yaptırmak zorunda değildir. 

Yeşil Kart Sigortasının İşleyişi Nasıldır?

Yeşil Kart Uygulamasının işleyişi için seyahat edilen ülkede Yeşil Kart Bürolarının kurulmuş olması gerekir. Bu sigortaya sahip araçlar, çıktıkları ülkede bir hasar yaşarsa Yeşil Kart Bürosu’na başvurabilir. 

Türkiye’de Yeşil Kart Uygulamasını yürüten kurum ise Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’dur. Yeşil Kart Sigortası olarak düzenlenen poliçeler, bu büro adına düzenlenir. Yaşanan kazalar sonrası hasar tazminatını karşılamak, Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’nun sorumluluğundadır. 

Yeşil Kart Sistemi’nin geçerli olduğu ülkelerdeki bütün Yeşil Kart Büroları ise Bürolar Konseyi’ne bağlıdır. Yeşil Kart sertifikaların şartları bu konsey tarafından belirlenir. Konseye üye ülkeler bu şartlara uymak zorundadır. 

Yeşil Kart, Türkiye dahil 47 ülkede geçerli bir uygulamadır. Hangi ülkelerin yer aldığını öğrenmek için Türkiye Motorlu Taşıt bürosunun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Kart Bürolarının Görevleri Nelerdir?

Yeşil Kart Bürolarının temelde 2 görevi bulunur: 

 • İlk görevleri yurt dışı araç sigortası alacak sürücülere, Yeşil Kart Sigorta sertifikası vermektir.
 • İkinci görevleri ise sigortalı araçların neden olacakları zararların karşılanacağı yönünde garanti vermektir.

Yeşil Kart Sigorta sertifikasına sahip araçların karşılaştıkları kazaların neden olduğu hasarlar, ilgili ülkenin yasaları çerçevesinde ödenir. Yani yabancı ülkelerden ülkemize hususi araçları ile gelen araç sahipleri, Yeşil Kart Sigortası alarak trafik sigortasındaki güvenceleri elde eder. Çünkü limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen Zorunlu Trafik Sigortası ile Yeşil Kart Sigortası’nın şartları aynıdır. 

Yeşil Kart Sigortası Trafik Sigortası gibi kaza durumunda karşı tarafın hasarını karşılar. Bu yüzden, ülkemizden başka ülkelere kendi aracıyla seyahat gerçekleştirecek sürücülerin kendi araçlarını koruma altına alması gerekir. Bu da kasko sigortasına yurt dışı teminatı dahil edilerek yaptırılabilir. Yurt dışında bir kaza ile karşılaşırsanız yapmanız gerekenlerle ilgili detaylı bilgi almak için Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu'nun Yurt Dışında Kaza yazısına göz atabilirsiniz.

Yabancı Plakalı Araç ile Kaza Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Kaza tespit tutanağı, kasko, trafik sigortası, hasar ödemesi gibi konularda pek çok araç sahibi çeşitli bilgilere sahip. Ancak herhangi bir kaza durumunda nasıl bir prosedürün takip edilmesi gerektiğini bilen araç sürücüleri, yabancı bir araçla kaza yaptıklarında izleyecekleri yolu çoğunlukla bilmiyor.  

Uluslararası taşımacılık şirketlerine ait TIR’lar, özellikle yaz mevsiminde sıkça görülen gurbetçi arabaları, ülkeye gelen turistlerin araçları gibi yabancı plakalı araçlar trafikte herhangi bir anda karşınıza çıkabilir. Çoğunlukla otoyolları kullananlar için bu karşılaşma kaçınılmazdır ve trafikte seyreden diğer araçlar gibi bu araçlar da kaza riski taşır.

Peki, yabancı plakalı bir araçla kaza yaptığınızda takip etmeniz gereken adımlar neler, hasar nasıl karşılanacak, nereye başvuracaksınız?

Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

 • Maddi hasarlı trafik kazasında iki tarafın imzalayacağı kaza tespit tutanağı düzenlenmeli, bedeni zararın söz konusu olduğu durumlarda polis veya jandarma çağrılmalıdır.
 • Yabancı plakalı aracın plaka numarasını, markasını, modelini ve geldiği ülkeyi not etmek faydalı olacaktır.
 • Yabancı plakalı aracın Yeşil Kart’ının, sigorta poliçesinin ve mümkünse sınır sigorta poliçesinin bir örneği de alınmalıdır.
 • Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu aranıp bilgi verilmelidir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Hasar Durumlarına Göre Hasar İhbarı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hasar ihbarı Motorlu Taşıt Bürosu’na ulaştığında, büro tarafından taraflara bilgi verilir. Gerekli durumlarda büro, hasar tespiti için bir eksper gönderir. Ancak büronun ödeme yapması için yalnızca hasar ihbarı yeterli değildir. Hasar durumlarına göre gereken belgeler farklılık gösterir.

Maddi Hasarlı Kaza Durumunda Gerekli Belgeler

 • Poliçe fotokopisi 
 • Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu)
 • Alkol raporları (mağdur ve şüpheli kişilerin) 
 • İfade tutanakları ve görgü tespit tutanağı 
 • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi 
 • Kazanın oluşunu görüntüleyen fotoğraflar 

Ölümlü Kaza Durumunda Gerekli Belgeler

 • Poliçe fotokopisi 
 • Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu)
 • Veraset ilamı 
 • Verasete esas aile akit tablosu (nüfus kayıt örneği) 
 • Defin Ruhsatı veya Vefat Muayene Tutanağı 
 • Gelir durumunu gösterir belge 

Tedavi Gerektiren Kazalarda İletilecek Belgeler

 • Poliçe fotokopisi 
 • Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu)
 • Yapılan tedaviye ilişkin kati doktor raporu / hastane raporu 
 • Yaralı adına düzenlenmiş, tedavi giderlerini belirten fatura asılları (ilaç faturaları, reçete ve ilaç kupürleri) 
 • İş göremezlik durumlarında süreci gösteren doktor raporu 
 • Tazminat doğrudan tedavinin yapıldığı sağlık kuruluşuna ödenecek ise kazazedenin yapılan tedavi ile ilgili masraflarının sigorta şirketince hastaneye ödenmesi konusunda yazılı izni

Kaza Sonucunda Sürekli Sakatlık

 • Poliçe fotokopisi 
 • Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu)
 • Daimi sakatlık oranını gösterir Kat’i Hastane Heyet/Doktor Raporu 
 • Gelir durumunu gösterir belge

Araç Sigortalarınızı Yaptırmayı İhmal Etmeyin!

Siz de en uygun kasko sigortası fiyatları ve trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net üzerinden online sigorta sorgulaması yapın, aracınızın güvencesini riske atmayın. Dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları