Araç Satışında Kasko Devri Nasıl Yapılır?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Kasko Sigortası basit tanımıyla aracınızın sürüş anında ya da park halinde aldığı hasarı poliçe teminatları ve limitleri dahilinde poliçenin düzenlendiği günden itibaren 1 yıl boyunca güvence altına alan bir sigorta türüdür.

Peki, kasko poliçesi yaptırdın ve 1 yıl dolmadan poliçeyi iptal etmek ya da devretmek istedin. Bu durumda devir ya da poliçe iptali mümkün müdür? Yazımızda araç satışında kasko ne olur, yeni araca kasko devredilir mi gibi merak edilen konuları bir araya getirdik.

Araç Satılınca Kasko Ne Olur?

Araç sahibi, 1 yıl dolmadan kaskolu aracını satmak isterse bu durumunda araç sahibine ait kasko poliçesi iptal edilir. Poliçenin geçerli olduğu 1 yıldan geriye kalan gün sayısının yani sigortanın işlemediği günlerin kasko primi hesaplanır ve kasko sahibine ücret iadesi yapılır. Yani kasko poliçesi yeni alıcıya devrilmez. Aracın yeni sahibi eğer istiyorsa aldığı araca yeni kasko poliçesi yaptırabilir.

Kasko iptali hakkında detaylı bilgi almak için yazımıza göz atabilirsin. 

Araç Satışından Sonra Kasko Kaç Gün Geçerli?

Araç satışıyla birlikte yeni aracın sahibi aracın mevcut kaskosundan yararlanamaz, yani kasko artık geçerli değildir. Aracını aldığı ilk gün trafiğe kasko güvencesiyle çıkmak istiyorsa kendi adına yeni kasko yaptırması gerekir. 

Aracını satan kişi açısından ise durum farklı olabilir, eğer satıştan sonra yeni bir araç aldıysa kasko sigortasının devamı yani devir işlemleri için sigorta şirketi ile görüşebilir. Bu aşamada "Kasko başka araca devredilir mi,

satılan aracın kaskosu devam eder mi?" gibi sorular merak edilebilir. Şimdi kasko da devir konusuna geçelim.

araç satışında kasko devri

Kaskoyu Yeni Arabaya Aktarma İşlemi Yapılabilir mi?

Kasko yaptırdıktan sonra arabayı satmak sigortanın devamı açısından sürücüler tarafından oldukça önemlidir. Eski aracın kaskosunu yeni araca aktarma işlemi mümkündür. Kasko poliçeni iptal ettirmeden de yeni aracına kasko yaptırabilirsin. Sigorta şirketi tarafından, sattığın araç ile aldığın araç arasındaki kasko değeri hesaplama işlemi ile önceden hazırlamış olduğun poliçeye ek belgeler hazırlanabilir. Böylece gerekiyorsa ek primleri ödeyerek sigortanın devamlılığını sağlayabilirsin. Bu aşamada sigorta şirketlerinin kendi özel uygulamaları farklılaşabilir. İptal işlemi sonrası yeni poliçe yapma ya da devretme seçenekleri sigorta şirketi ile değerlendirilmelidir. Kapsam ve primlerin devamlılığı için en güncel bilgiyi şirkettle iletişime geçerek elde edebilirsin.

Araç Sahibinin Vefatı Durumunda Kasko Ne Olur?

Kasko iptalini mümkün kılan durumlardan biri de aracın ruhsat sahibinin vefatıdır. Araç sahibi vefat ederse poliçesi iptal edilir. Arabanın geçtiği mirasçıların kendileri için yeni ve ayrı bir kasko poliçesi düzenlemesi gerekir. Yani vefat eden araç sahibinin kasko poliçesi mirasçılarına devredilmez. Kasko poliçesi kişinin hasar geçmişine göre düzenlenir. Hasar durumuna göre indirim ya da sürprim uygulanır. Bu nedenlerle araç mirasçılarına geçse de kasko poliçesi devam ettirilmez.

Kasko Sigortası ile Aracını Güvence Altına Al

Trafikte başına ne gibi olumsuzlukların gelebileceğini bilemezsin. Trafik kazalarının ve doğal afetlerin aracına verdiği zarar veya park halinde aracının alabileceği herhangi bir hasar, ciddi kayıplara yol açabilir.

Bu açıdan düşünüldüğünde aracını güvence altına almak için bir Kasko Sigortası poliçesi yaptırman önemli. İlk defa kasko alacaksan ya da kasko yenileme işlemi yapacaksan kasko teklifi alabilir, kasko yenilemesi dilersen kasko poliçesi satın alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.