Ferdi Kaza Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar

Ferdi kaza sigortası, işlevi hakkında detay verilirken, irade dışında beklenmedik bir kaza sonucu yaralanma veya ölme durumunda kişiyi ve yakınlarını korumaya alan sigorta olduğu, kaza ardından ortaya çıkan maddi zararları teminat kapsamında karşılama işlevi taşıdığı aktarılır. Ferdi kaza sigortası kapsamında sunulan ana teminatlar ise kaza sonucu sürekli sakatlık ve kaza sonucu vefat teminatlarıdır.

Ferdi Kaza Sigortası Nedir? Zorunlu mu?

Ferdi kaza sigortası, zorunluluğu ele alınırken bu sigortanın zorunlu olmadığı, bunun kişinin tercihi ile kendini ve yakınlarını beklenmedik bir kaza karşısında teminatlar ile koruma altına almak için yaptırdığı bir sigorta çeşidi olduğu aktarılır.

Ferdi kaza sigortası, beklenmedik bir kaza sonunda kişinin ve ailesinin yaşacağı maddi sorunları en aza indirme, onları güvence altına alma, kalıcı sakatlanma durumunda sağlık giderlerini karşılama, ölüm gibi bir durumda aile bireylerine teminat sunma amaçlarına sahiptir. Tercihen yapılan bir sigorta çeşidi olduğundan poliçesine ek teminat konuları eklenebilir.

Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Ferdi kaza sigortası, ana teminatları ile kaza sonucu vefat ve sakatlanma halinde sağlık giderlerini ve diğer masrafları karşılayan, tercihe bağlı sigorta tipidir. Ferdi kaza sigortası kapsamında ek prim ödemesi ile poliçeye yeni maddeler eklenebilir. Ek teminatlar kapsamında kaza ardından tedavi masraflarının sakatlanma olmamasına rağmen karşılanması, deprem, sel ve doğal afet durumlarında tüm zararların karşılanması sağlanabilir. Bu maddeler ek pirim ödemesi ile poliçeye eklenirler. Kişi bu şekilde daha kapsamlı bir sigortadan yararlanır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Ferdi Kaza Sigortasının Kapsamı Nedir?

Ferdi kaza sigortasının kapsamları, kişinin başına gelebilecek ani ve harici olaylar nedeni ile uğradıkları bedensel zararların teminat altına alınmasıdır. Bu kapsamda kişi kaza yaptığında sakatlık ortaya çıkarsa tüm maddi hasarlar karşılanır. Kişi bir kaza sonunda ölürse poliçede belirtilen teminat tutarı ailesine ödenir. Diğer yandan tercih edenler bu kapsamı genişletebilirler. Her hangi bir sakatlık durumu olmamasına rağmen kaza ardından sağlık masraflarının karşılanması ve doğal afet sonucu oluşan zararların teminat altına alınması poliçeye ek prim ödemleri ile sigortaya dahil edilir.

Ferdi Kaza Sigortası ve Hayat Sigortası Farkı Nedir?

Ferdi kaza sigortası, hayat sigortası ayrımı hakkında detaylar şöyledir:

 • Hayat sigortası her türlü ölümü teminat altına alır.
 • Ferdi kaza sigortası sadece kaza sonucu vefat riskini teminat altına alır.
 • Hayat sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden hasta olunduğunda yararlanılabilir.
 • Ferdi kaza sigortasında sağlık masraflarının karşılanması için bir kaza sonrasında fiziksel hasar almak gerekir.

Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları

Ferdi kaza sigortasının genel koşulları şu şekildedir:

 • Ferdi kaza sigortası şartları kapsamında birden ve beklenilmeyen şekilde ortaya çıkan gazların teneffüsü halinde oluşan kayıplar için teminat alınır.
 • Şartlar kapsamında, kişi eğer alkollüyken ani bir kaza gerçekleşmiş ise teminat alınamayacağı, poliçe yapılırken kabul edilmelidir.
 • Kazada adele ve sinirlerin hasar alması, yanık oluşması halinde teminattan yararlanılır.
 • Isırılma ve kuduz durumunda vefat eden kişinin yakınları teminattan yaralanır.
 • Poliçesinde temel alınan kaza tanımı, kişinin iradesi dışında gerçekleşen ani hadiseler olarak yapılmıştır. Değiştirilemez.
 • Kişi intihara teşebbüs ederek ölürse yakınların teminattan yararlanamayacakları kabul edilmelidir.
 • Bir hastalık ardından, kaza oluşmadan teminat alınamaz.
 • Şartlar kapsamında, grevi lokavt, harp, isyan ardından alınan ani fiziki hasarların sigorta kapsamında olmadığı kabul edilmelidir.
 • Ek bir teminat poliçeye eklenmek isteniyorsa, ek prim ödemesi kabul edilir.

Bu şartlar kapsamında ferdi kaza sigortası teminatlarından yararlanılır.

Müşteri Yorumları