HGS İptali Nasıl Yapılır? HGS Kapatma İşlemleri

Hızlı Geçiş Sistemi iptal etme işlemleri sanıldığından çok daha basittir. HGS sistemi, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan ücretli kara yollarındaki uzun gişe kuyruklarının oluşmasını azaltan kartlı geçiş sistemlerinden biridir. Hatalı geçişler ya da kartta yeterli bakiyenin olmaması gibi durumlarda HGS iptali yaptırmanız gerekebilmektedir. Bu durumlarda HGS kapatma işlemlerinizi hızlı bir şekilde tamamlamak adına aşağıda yer alan aşamaları birebir uygulayarak çözüme kavuşabilirsiniz.

HGS bakiyenizin güncel durumunu öğrenmek için “HGS sorgulama“ yazımızı okuyabilirsiniz.

HGS İptal ve Kapatma İşlemleri

HGS iptal ve kapatma yöntemleri oldukça basittir. Öncelikle bu kartlı geçiş sistemlerinin kayıtları PTT şubelerinden yapılabildiği gibi iptal işlemleri de yine size en yakın PTT şubesinden gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. PTT üzerinden HGS kartı çıkarttıysanız müşteri hizmetleri veya internet üzerinden iptal işlemleri yapmanız henüz mümkün olmamaktadır.HGS iptal ve kapatma yöntemleri oldukça basittir. Öncelikle bu kartlı geçiş sistemlerinin kayıtları PTT şubelerinden yapılabildiği gibi iptal işlemleri de yine size en yakın PTT şubesinden gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. PTT üzerinden HGS kartı çıkarttıysanız müşteri hizmetleri veya internet üzerinden iptal işlemleri yapmanız henüz mümkün olmamaktadır.

Ayrıca HGS internet üzerinden iptal seçenekleri arasında HGS e-devlet iptali de bulunmamaktadır. Bu yüzden siz de internet üzerinden HGS iptali yapabileceğinizi söyleyen kurum veya kişilerden uzak durmanızda fayda vardır. HGS iptal ve kapatma işlemleri PTT şubelerine gidilerek çok hızlı bir şekilde başlatılıp onaylanabilmektedir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

HGS Nasıl İptal Edilir?

HGS iptal etme yöntemi için yapılması gereken ilk iş size en yakın PTT şubesine, T.C. kimlik numaranızın yer aldığı bir kimlik kartı ile başvurmanızdır. Burada gişeden sıra aldıktan sonra, memura HGS iptal etmek istediğinizi söyleyerek HGS iptal veya kapatma formunu almanız gerekir. Daha sonra gerçekleştirmeniz gereken işlem adımları şu şekildedir:

  • HGS iptaline dair almış olduğunuz formu doldururken, iptal etmek istediğiniz HGS numarası ve kayıtlı araç plakasını doğru ve eksiksiz biçimde yazınız.
  • Ayrıca HGS iptaline başvurmadan önce, aracınıza kayıtlı eski HGS borçlarınızın olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.
  • Borçlarınızı kapattıktan sonra HGS iptali sürecinde kartınızda veya bakiyenizde para mevcutsa, tüm bakiyeyi PTT’den çekebilirsiniz.
  • HGS iptalinde kart için ödenen kayıt ücretinin geri alınması mümkün olmamaktadır.
  • HGS iptal işleminden sonra bakiyeniz hemen ödenmeyecektir. Size verilen makbuzu kullanarak 30 gün sonunda PTT’den HGS iptal işleminden sonra bakiyenizi alabilirsiniz.

İnternetten HGS İptali Yapılabilir Mi?

İnternet üzerinde HGS iptali yapılması mümkün olmamaktadır. HGS iptaliyle ilgili kamu kurumlarının henüz böyle bir yöntemi bulunmadığı için, internet üzerinden HGS iptali yaptığını iddia eden kurum ve kişilere itibar etmeyiniz. PTT’nin resmi internet sitesi üzerinde bile HGS iptal veya kapatma işlemlerinin yapılabileceği bir bağlantı bulunmamaktadır.

PTT’ye Gitmeden HGS İptali Mümkün Mü?

PTT şubesine gitmeden HGS iptal edilmesi mümkün değildir. Bilindiği üzere ücretli karayollarında gişe sırası beklemeden ulaşım yapmanızı sağlayan HGS kartları PTT’ye başvurularak çıkartılmaktadır. Aynı şekilde HGS iptal işlemlerinin de yine PTT şubeleri üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer aracınıza ait HGS iptali veya kapatması yapmak istiyorsanız size en yakın PTT şubesine T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bir kimlik belgesi ve araç plakanız ile müracaat etmeniz yeterlidir.

HGS Araç & Plaka Değişikliği Yapılabilir Mi?

HGS araç ve plaka değişikliği yapılması için öncelikle HGS iptalinin yapılması gerekmektedir. Genellikle araç alım satım işlemlerinde HGS iptalinin unutulması durumunda pek çok mağduriyet yaşandığı bilinmektedir. Çünkü sistemde yer alan bilgilerde plakanın önceki sahibine ait isim – soy isim bilgileri yer almaktadır. HGS iptali yapılmadığı durumlarda HGS sisteminin önceki araç sahibi üzerinde kalması nedeniyle borç ödeme sıkıntıları meydana gelebilmektedir. Bu yüzden HGS iptali yapıldıktan sonra söz konusu plaka üzerine plakanın sahibi adına yeni HGS kaydı oluşturulması gerekmektedir.

Müşteri Yorumları