HGS Sorgulama ile Aracınızın Bakiyesini Öğrenin

HGS sorgulama yaparak kalan bakiyenizi ve geçiş ihlali gibi bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. HGS, yani Hızlı Geçiş Sistemi sorgulama yapmak için hesap bilgileri gerekirken, geçiş ihlalleri kaynaklı HGS Ceza Sorgulama içinse araç plakasının girilmesi yeterlidir. HGS sorgulama ile bakiye ve ceza bilgilerinize de ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem cezanızı bilerek zamanında ödemenizi yapabilir, hem de bakiye durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

HGS sorgulama, HGS ceza sorgulama ve HGS borç sorgulama hakkındaki detaylar yazımızda.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

HGS Sorgulama İle Bakiye Öğrenme

Araç sahipleri HGS Bakiye Sorgulama işlemlerini PTT’nin HGS için oluşturduğu özel sayfasından müşteri hizmetleri bölümüne giriş yaparak gerçekleştirebilmektedirler. Bu işlemler ise tamamen ücretsizdir. Bu nedenle HGS sorgulama işlemleri için ücret talep eden birtakım ticari kuruluşlara gerek duymadan, bilgisayarınız ya da cep telefonunuzdan bu işlemi sadece birkaç dakikada yapabileceğinizi unutmayın. HGS bakiye öğrenme için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

 

  • hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girin,
  • Müşteri hizmetleri giriş bölümünden e-posta ve şifrenizle giriş yapın
  • Veya; E-devlet şifrenizle girişinizi gerçekleştirin.

Müşteri hizmetleri sayfasından kullanıcı bilgilerinizi kullanarak giriş yaptıktan sonra başta HGS sorgulama olmak üzere birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. HGS bakiye öğrenmek için ayrıca Turkiye. Gov. Tr adresi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. HGS ile ilgili bakiye sorgulama işlemlerinizi görsele tıklayarak kolaycak yapabilirsiniz. Ancak bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için PTT’nin sisteminde üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Üyelik işlemlerinizi ise TC. Kimlik No, e-posta adresi ve belirleyeceğiniz şifre bilgileri ile yapabilirsiniz. Üyelik işlemlerinizi sorunsuzca gerçekleştirdikten sonra ise istediğiniz zaman sisteme giriş yaparak HGS etiketinizdeki bakiyeyi öğrenebilirsiniz. Bakiyenizi öğrendikten sonra yükleme işlemleriniz içinse aşağıdaki belirttiğimiz alternatiflerden birisini kullanabilirsiniz.

Her geçen gün hayatımızda daha da fazla yer edinen teknolojik gelişmeler, daha birkaç yıl öncesinde banka, ptt vs. gibi şubelere giderek yaptığımız işlemleri, telefonumuz vasıtasıyla sadece birkaç dakika içerisinde gerçekleştirmemizi sağlıyor. Örneğin yolcuğunuz sırasında otoyol veya köprülerden geçiş öncesinde HGS bakiyenizin ne durumda olduğunu akıllı telefonunuz aracılığyla HGS Sorgulama işlemini gerçekleştirerek kolayca öğrenebilir, bu sayede olası bir geçiş ihlali ile karşı karşıya kalmadan önleminizi alabilirsiniz.

HGS Ceza Sorgulama

Köprü veya otoyollarda HGS sistemini veya diğer ödeme seçeneklerinden birini kullanmadan geçiş yapan sürücüler için cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu ceza miktarı sabit olmamakla beraber geçiş ihlalinin yapıldığı bölge ve güzergaha göre değişiklik göstermektedir.

HGS Ceza Sorgulama işlemi aşağıdaki alanlardan yapılabilmektedir.

  • Bakiye sorgulama işleminde olduğu gibi PTT’nin HGS için oluşturduğu özel sayfa üzerinden (https://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden)
  • Turkiye.gov.tr adresinden ( https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-ihlalli-gecis-bilgileri-sorgulama sayfasından) yapılabilmektedir.

HGS Ceza Sorgulaması için PTT’nin websitesinde bulunan özel sayfa üzerinden kullanıcı bilgilerini kullanarak giriş yaptıktan sonra ilgili bölümün seçilmesi yeterlidir.

Geçtiğimiz aylarda bazı basın – yayın kuruluşlarının da gündeme getirdiği gibi kamera sistemi ile tespiti yapılan geçiş ihlallerinde kimi zaman yanlış plaka için ceza işlemi uygulanabiliyor. Ordu’da yaşayan  ve aracını aldığı günden bu yana aracıyla birlikte şehir dışına çıkmamış bir traktör sahibine boğaz köprüsünden geçtiği iddiasıyla HGS geçiş ihlali kaynaklı gönderilen ceza, uzun süre konuşulmuştu. Daha sonrasında yapılan araştırmalar ise asıl cezanın kesilmesi gereken aracın plakasında bulunan bir vidanın, 8 rakamının, kameralarca 0 olarak okunmasına neden olduğu ve ortaya çıkan bu trajikomik olayın perde arkasında söz konusu yanlışığın yattığı anlaşılmıştı.

Bu nedenle söz konusu duruma benzer bir yanlışlıkla karşılaşma olasılığına karşı sürücülelerin HGS ile geçiş yapmasalar bile HGS Ceza Sorgulama sayfasını zaman zaman ziyaret etmelerinde fayda bulunmaktadır.

HGS sorgulama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise söz konusu cezaların zamanında ödenmesi ile ilgilidir. İstatistiklere göre kesilen yüzbinlerce cezasının sürücüler tarafından zamanında ödenmemesi nedeniyle oluşan ceza faizleri, toplam ceza tutarları arasında çok önemli bir paya sahiptir.

HGS Müşteri Hizmetleri

HGS ile hayatımıza giren yeni uygulamada bakiye sorgulama, yükleme vb. işlemler için bir de müşteri hizmetleri bölümü oluşturulmuştur. HGS Müşteri Hizmetleri için ulaşım yöntemleri ise online ve telefon aracılığıyla yapılabilmektedir. PTT bünyesinde bulunan ve HGS için hizmet veren müşteri hizmetlerine PTT’nin resmi web sitesi üzerinden ya da 444 17 18 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. HGS Müşteri Hizmetleri için ayrıca akıllı telefonlara yönelik bir de uygulama bulunmaktadır. Android ve IOS altyapısı kullanan telefonlarda kullanılabilinen uygulama ile sürücüler HGS sorgulama, geçiş ihlali gibi tüm bilgilere ulaşabilmektedir. Uygulama üzerinden HGS Bakiye Yükleme işleminin altyapı çalışması ise devam etmektedir. Yapılan açıklamaya göre kısa bir süre sonra isteyen sürücüler uygulamayı kullanarak HGS yüklemesi yapabilecekler.

Siz de HGS ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirmek için HGS Müşteri Hizmetleri’ne ister online, ister telefon yoluyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca PTT’nin HGS için hazırladığı özel sayfalarda bulunan sıkça sorulan sorular ve diğer bölümlere göz atarak sorunuzun yanıtını, herhangi birisine ulaşmaya gerek kalmadan bulabilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var; HGS Müşteri Hizmetleri sistemine giriş yapabilmeniz için T.C. Kimlik numarınızla birlikte giriş yapmanız ve bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Sisteme girişinizi e-devlet şifrenizi kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Yükleme

HGS Bakiye Yükleme için sürücüler adına birçok farklı yol bulunmaktadır. HGS yükleme işlemlerinizi Türkiye’deki tüm PTT şubelerinde ve anlaşmalı bankalarda yapabileceğiniz gibi, online veya telefon kullanarak da E-PTT Avm üzerinden veya GSM operatörleri kullanarak SMS yöntemiyle gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu yollar dışında yine internet üzerinden hizmet veren ve belli bir komisyon karşılığında HGS yükleme yapma imkanı sağlayan kuruluşlar da bulunmaktadır. Ancak bu yükleme karşılığında herhangi bir komisyon veya ek ücret ödemek istemiyorsanız, PTT şubeleri ve anlaşmalı olan bankaları kullanmanız tavsiye edilmektedir. Özellikle internet ortamında bulunan ve HGS Bakiye Yükleme işlemi yaptığını iddia eden bazı sitelerin kişilerin kredi kartı bilgilerini ele geçirmeye yönelik hazırlanmış dolandırıcılık siteleri olduğunun geçtiğimiz aylarda ortaya çıkarılmasıyla birlikte, bu durum karşısında dikkatli davranmanın önemi daha da artıyor. Bakiye yükleme işleminizi yapacağınız platformun güvenilir bir yer olduğuna mutlaka özen göstermelisiniz.

HGS Yükleme işlemleri aynı zamanda PTT ile anlaşmlı olan bazı akaryakıt istasyonlarında yapılmaktadır. Petrol Ofisi, Shell, BP, Opet, TPPD ve Total yetkili istasyonlarından HGS bakiyenize yükleme yaptırabilirsiniz. PTT’nin ayrıca otoyollar üzerinde bulunan 33 şubesi de bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirmektedir. HGS yüklemelerinde ayrıca otomatik ödeme talimatı da verilebilmektedir. Eğer etiketinizi PTT şubelerinden aldıysanız, PTT Bonus Card ile otomoatik ödeme talimatı verebileceğiniz gibi, bankadan etiket alanlar da bankalarının otomatik ödeme işlemlerini kullanarak ödemelerini gerçekleştirebilirler.

HGS Borç Sorgulama

Geçiş ihlali nedeniyle uygulanan cezai işlemin ardından ödenmesi gereken toplam ceza tutarını ise HGS Borç Sorgulama ile öğrenebilirsiniz. Ancak ceza ödemenizi cezanın size tebliğ edildiği tarihten sonraki 15 gün içinde ödemeniz halinde %25 indirimden faydalanabilirsiniz. Buradaki indirim oranının geçiş ücreti üzerinden değil, geçiş ihlali nedeniyle uygulanan ceza tutarının üzerinden uygulandığını unutmamalısınız.

HGS Borç Sorgulama işlemizinizi de HGS ile ilgili diğer işlemlerinizde olduğu gibi PTT’nin HGS Sorgulama sayfası üzerinden ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda e- vatandaş sistemi üzerinden giriş yaptıktan sonra HGS sayfasına tıklayarak, HGS hesap bilgilerinize ulaşabilir, varsa üzerinize kayıtlı bir trafik cezasının olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde eğer HGS kaynaklı bir trafik cezası almışsanız, söz konusu ceza tutarını zamanında ödemeniz hemen erken ödeme indirimlerinden yararlanarak, daha makul bir ücretin cebinizden çıkmasını ,hem de gecikme kaynaklı ceza faizlerinden kurtulmanızı sağlayacaktır.

HGS Kaçak Geçiş İhlali Sorgulama

2012 yılından itibaren kademe kademe uygulamaya geçilen HGS sistemi ile sürücülerin yakalanmadan kaçak yollarla ücretli otoyol ve köprülerden geçişi neredeyse imkansız hale gelmiştir. Kullanılan radyo frekansları sayesinde araca özel tanımlanan HGS etiketi ya da kartı, geçişler sırasında gişelerde tanınarak, aracın belirlenen tutarı otomatik olarak ödenerek geçişini sağlamaktadır. Ancak HGS etiketi olmadan veya yetersiz bakiye ile geçiş durumlarında ise gişe etrafında bulunan 4 kamera ile tespit edilen aracın plakasına ceza uygulanmaktadır. Bu ceza ise aracın otoyoldan geçiş yaptıktan sonra seyir halinde bulunduğu güzergahın mesafesine göre değişiklik göstermektedir. İsteyerek veya istemeden yapılan kaçak geçişlerle alakalı bilgilendirmeyi HGS Kaçak Geçiş İhlali Sorgulama sistemi üzerinden alabilirsiniz.

HGS’yi kapsayan benzer işlemler olduğu gibi HGS Geçiş İhlali Sorgulama da PTT’nin HGS özel sayfası üzerinden Geçiş İhlali Sorgulama kutucuğuna araç plakası yazılarak yapılabilir. Böylelikle aracınızın üzerinde herhangi bir ceza olup olmadığını ve toplam ceza miktarını öğrenebilirsiniz. HGS kaçak geçiş ihlallerinde verilen ceza tutarı, gidilen mesafe üzerinden değil, en uzak mesafe tutarının 10 katı ile çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. Bu konuyla alakalı yasal bir düzenleme yapılacağı belirtiliyor olsa da, uzmanlar önemle uyarıyor; biriken borçlar nedeniyle icra gelebilir. Bu nedenle boş yere icra v.s. gibi durumlarla karşılaşmamak adına borçların vakti geçmeden ödenmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar.

HGS ile ilgili tarafınıza haksız bir ceza kesildiğini düşünüyorsanız, yetkili bölge mahkemesine dilekçe ile başvurada bulunabilirsiniz. Yapacağınız itiraz sonrasında şikayetiniz haklı bulunursa plakanıza yazılmış olan cezadan kurtulabilirsiniz. HGS geçiş ihlallerine neden olan bir diğer durumsa aracın ön camının metalik olmasından kaynaklı nedenlerle ilgilidir. Ön camı metalik olan araçlar nedeniyle HGS’nin geçiş noktalarında okunmaması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Böylesi bir durumda aracınız yetkili servisine başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca HGS etiketinin deforme olması veya doğru yapıştırılmaması da geçiş ihlallerine neden olabilmektedir. HGS etiketinin yanlış olarak monte edilmemesi için mutlaka kullanma kılavundaki yönergelere uygun bir şekilde yapıştırılması gerekmektedir.

HGS Nedir?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), ücretli köprü ve otoyollardaki geçişler sırasında elden nakit para verme yöntemiyle gerçekleştirilen ücret tahsilatı nedeniyle oluşan zaman kaybı, masraflar ve dur kalk sebepli araç trafiğinin sonlandırılması için ülkemizde kullanılan sisteme verilen addır. Sistemde gişelerden geçişler için sürücülere iki farklı alternatif sunulmuştur. Sürücüler etiket veya kart seçeneklerinden birisini kullanabilmektedirler. HGS sisteminde ücret tahsilatı ise geçiş noktalarında bulunan alıcılar ve araçtaki etiket arasında sağlanan radyo frekansları aracılığyla gerçekleşmektedir. Araca özel tanımlanmış HGS etiketi ile gişede bulunan alıcı bağlantı kurarak geçiş ücretinin tahsilatını sağlamaktadır. Köprü ve otoyol geçişlerinizde beklenmedik trafik cezaları ile karşılaşmamak için düzenli olarak HGS Sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Adınıza ya da plakanıza yönelik bir trafik cezasının bulunup bulunmadığını ise trafik cezası sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz. Sürücülerin onlarca farklı alternatif ödeme seçeneği ile kolaylıkla bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirdikleri HGS ile, özellikle boğaz köprülerindeki trafiğin daha da içinden çıkılmaz bir hale gelmesinin önüne geçtiği belirtilmektedir.

Geçtiiğmiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de bulunan motorlar araç sayısı 20 milyon sınırını geçmiş vaziyette. Bu durum ise trafikteki 20 milyondan fazla aracın olabildiğince gereksiz duraksamalardan kaçınmalarının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

HGS’de ücretlendirme içinse araçlar sınıflara ayrılmıştır. Toplam 6 sınıfa ayrılan araçların HGS ücretlendirmeleri de bu sınıflara göre belirlenmektedir. Her aracın kendi sınıfına uygun HGS etiketini bulundurması zorunludur. Farklı sınıfa ait etiket kullandığı tespit edilen araçların etiketleri kara listeye alınmaktadır.

HGS sınıflandırmalarına göre araçlar;

  • 1. sınıfta aks aralığı 3.20 metre altında olan araçlar ( otomobiller, motosikletler, kamyonet, minübüs, arazi taşıtı vs. ),
  • 2. sınıfta aks aralığı 3.20 metre üzerinde olan her türlü 2 akslı araçlar ( Minübüs, kamyonet, otobüs vs. ),
  • 3. sınıfta aks adeti 3 olan araçlar,
  • 4. sınıfta aks adeti 4 ve 5 olan araçlar,
  • 5. sınıfta ise dingil sayısı 6 ve daha fazla olan araçlar bulunmaktadır.

HGS Nereden, Nasıl Alınır?

Türkiye’deki köprü ve otoyollardan geçmek isteyen araç sahiplerinin almak zorunda oldukları HGS etiket ve kartları için birçok farklı nokta kullanılabilmektedir. Başta PTT şubeleri olmak üzere anlaşmalı bankalardan HGS başvurusu yapılabileceği gibi, bazı anlaşmalı akaryakıt merkezlerinden de HGS kart ve etiketi alınabilmektedir. HGS başvurusu sırasında sürücü kimliği ve ruhsat veya ruhsat fotokopisi gerekmektedir. HGS etiket ve kartlarının sadece tek bir plakaya tanımlandığı için için, farklı bir araçta kullanılamayacağı unutulmamalıdır.

Aracınızı satmanız halinde HGS etikenizde bulunan bakiyeyi alabilmek içinse aşağıdaki yol haritasını izlemelisiniz. Eğer aracınızı sattıysanız ve yeni bir araç aldıysanız, etiket ve kartınızı PTT şubelerine giderek iptal ettirebilirsiniz. Sonrasında bakiyenizi de 1 hafta içerisinde yeni ürününüze yükletilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak yeni etiket değil para iadesi almak istiyorsanız ise aracınızdaki etiketi çıkardıktan sonra PTT şubelerine giderek etiketi iptal ettirebilirsiniz. Bu işlemlerin ardından etiketinizdeki bakiyeyi 1 ay içerisinde yine PTT şubelerinden alabilirsiniz. HGS Sorgulama ile güncel bakiye bilgilerinizi istediğiniz an öğrenebilirsiniz. Ancak bu prosedür sadece PTT’den alınan HGS’ler için geçerlidir. Eğer ki etiket bankadan alınmışsa, iptal ve iade işlemleri için yine banka ile görüşülmelidir.

Trafik Sigortasını Unutmayın

Araç sahipleri için yaptırılmaması durumunda tıpkı HGS’de olduğu gibi çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olan trafik sigortası da, sürücüler için çok büyük bir önem taşıyor. Ancak aracınızın sigortasını HGS’nin aksine daha uygun fiyata yaptırmanız mümkün. En iyi fiyat garantisi ile trafik sigortası teklifi almak için online sorgulama veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı'nı aramanız yeterli. Hiç vakit kaybetmeden araç sigortanız için Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin teklifini alın, ihtiyacınız olan poliçeye kolayca sahip olun. HGS Sorgulama ile ilgili güncel bilgileri içeriğimiz üzerinden paylaşmaya devam edeceğiz.

Müşteri Yorumları