HGS Sorgulama ile Aracınızın Bakiyesini Öğrenin

Sürücüler, HGS sorgulama yaparak kalan bakiyelerini ve geçiş ihlali yapıp yapmadıklarını öğrenebilir. HGS, yani Hızlı Geçiş Sistemi sorgulaması yapmak için hesap bilgileri gerekir. Geçiş ihlallerinden kaynaklanan cezaların sorgulanması içinse araç plakasının girilmesi yeterlidir. HGS sorgulama ile bakiye ve ceza bilgilerinize de ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem cezanızı bilerek zamanında ödeme yapabilir hem de bakiye durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

HGS Sorgulama ile Bakiye Öğrenme

HGS kartında kalan bakiye ve varsa cezaların sorgulanması aşağıdaki yollarla yapılabilir:

 • PTT web sitesinden
 • E-devlet üzerinden
 • HGS mobil uygulamasından
 • HGS etiketinin alındığı bankanın uygulamasından ya da müşteri hizmetlerinden
 • 0850 460 60 60 numaralı HGS çağrı merkezinden

PTT web sitesi, sorgulama işleminde sık tercih edilen yollardan biridir. Araç sahipleri, HGS bakiye sorgulama işlemlerini PTT’nin bu işlem için oluşturduğu özel sayfadan müşteri hizmetleri bölümüne giriş yaparak gerçekleştirebilir. Bu işlemler tamamen ücretsizdir. Bu sayede HGS sorgulama işlemleri için ücret talep eden ticari kuruluşlara başvurmanıza gerek kalmaz. Bilgisayar ya da cep telefonunuzdan bu işlemi sadece birkaç dakikada yapabilirsiniz. HGS bakiye öğrenme için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

 • hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girin.
 • Müşteri hizmetleri giriş bölümünden e-posta ve şifrenizle giriş yapın.
 • Alternatif olarak e-devlet şifrenizle girişinizi gerçekleştirin.

Müşteri hizmetleri sayfasından kullanıcı bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra başta HGS sorgulama olmak üzere birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. HGS bakiye öğrenmek için ayrıca turkiye.gov.tr adresi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. HGS ile ilgili bakiye sorgulama işlemleri, ilgili görsel üzerinden yapılabilir. Ancak bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için PTT’nin sisteminde üyeliğinizin bulunması gerekir. Üyeliğinizi T.C. kimlik numarası, e-posta adresi ve belirleyeceğiniz şifre bilgileriyle oluşturabilirsiniz. Üyelik işlemlerinizi sorunsuzca gerçekleştirdikten sonra istediğiniz zaman sisteme giriş yaparak HGS bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Bakiyenizi öğrendikten sonra dolum işlemlerinizi de sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Yolcuğunuz sırasında otoyol veya köprülerden geçerken HGS bakiyenizi kontrol etmek isteyebilirsiniz. Akıllı telefonunuz aracılığıyla HGS sorgulama işlemini gerçekleştirerek kalan bakiyeyi kolayca öğrenebilir, bu sayede olası bir geçiş ihlali ile karşılaşmadan önleminizi alabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

HGS Ceza Sorgulama

Köprü ve otoyollardan HGS’yi veya diğer ödeme seçeneklerinden birini kullanmadan geçiş yapan sürücüler için cezai işlem uygulanır. Bu ceza sabit değildir; geçiş ihlalinin yapıldığı bölge ve güzergaha göre değişiklik gösterir.

HGS ceza sorgulama işlemi aşağıdaki alanlardan yapılabilir:

 • Bakiye sorgulama işleminde olduğu gibi PTT’nin HGS için oluşturduğu özel sayfa üzerinden (https://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden)
 • turkiye.gov.tr adresinden (https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-ihlalli-gecis-bilgileri-sorgulama sayfasından)

HGS ceza sorgulaması için PTT’nin web sitesine kullanıcı bilgileriyle giriş yaptıktan sonra ilgili bölümün seçilmesi yeterlidir.

Kamera sistemi ile tespiti yapılan geçiş ihlallerinde kimi zaman yanlış plaka için ceza işlemi uygulanabilir. Bu duruma benzer bir yanlışlıkla karşılaşmamak için, sürücülerin HGS ile geçiş yapmasalar bile ceza sorgulama sayfasını zaman zaman ziyaret etmelerinde fayda bulunur.

HGS sorgulama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise cezaların zamanında ödenmesiyle ilgilidir. Cezanın sürücüler tarafından zamanında ödenmemesi durumunda faiz uygulanır. Bu faiz oranları, toplam ceza tutarları arasında önemli bir paya sahiptir.

HGS Müşteri Hizmetleri

HGS bakiye sorgulama ve yükleme işlemleri için müşteri hizmetleri bölümü de bulunur. HGS Müşteri Hizmetleri’ne online olarak ya da telefon aracılığıyla ulaşılabilir. PTT bünyesinde bulunan ve HGS için hizmet veren müşteri hizmetlerine PTT’nin resmi web sitesi üzerinden ya da 444 17 18 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. 

HGS Müşteri Hizmetleri için ayrıca akıllı telefonlara yönelik bir de uygulama mevcuttur. Android ve iOS işletim sistemlerine sahip telefonlarda kullanılabilen uygulama sayesinde sürücüler HGS sorgulaması yapabilir. Ayrıca geçiş ihlali gibi tüm bilgilere ulaşabilir. 

HGS Müşteri Hizmetleri sistemine T.C. kimlik numaranız ve belirlediğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Sisteme girişinizi e-devlet şifrenizi kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. PTT’nin HGS için hazırladığı özel sayfalarda bulunan Sıkça Sorulan Sorular ve diğer bölümlere de göz atabilirsiniz. Aklınıza takılan soruların yanıtını, herhangi birine ulaşmanıza gerek kalmadan bulabilirsiniz. 

HGS Borç Sorgulama

Geçiş ihlali nedeniyle uygulanan cezai işlemin ardından ödenmesi gereken toplam ceza tutarı HGS borç sorgulama ile öğrenilebilir. Ancak ödemenizi cezanın size tebliğ edildiği tarihten sonraki 15 gün içinde yapmanız halinde %25 indirimden faydalanabilirsiniz. Buradaki indirim oranı geçiş ücreti üzerinden değil, geçiş ihlali nedeniyle uygulanan ceza tutarı üzerinden hesaplanır.

HGS borç sorgulama işleminizi de PTT’nin bu sisteme özel sayfası üzerinden ya da anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda e-vatandaş sistemi üzerinden giriş yaptıktan sonra HGS sayfasına tıklayarak hesap bilgilerinize ulaşabilir, varsa üzerinize kayıtlı bir trafik cezasının olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bu süreç içinde HGS kaynaklı bir trafik cezası almış olabilirsiniz. Bu ceza tutarını zamanında ödemeniz faydalı olur. Bu sayede hem erken ödeme indirimlerinden yararlanabilir hem de gecikme kaynaklı ceza faizlerinden kurtulabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş İhlali Sorgulama

2012 yılından itibaren kademe kademe uygulanan HGS ile sürücülerin kaçak yollarla ücretli otoyol ve köprülerden geçmesinin engellenmesi amaçlanır. Kullanılan radyo frekansları sayesinde araca özel tanımlanan HGS etiketi ya da kartı, geçişler sırasında gişelerde tanınır. Araç, belirlenen tutarın otomatik olarak ödenmesinden sonra geçiş yapabilir. Ancak bazı araçlarda HGS etiketi olmayabilir ya da HGS kartında yeterli bakiye bulunmayabilir. Bu durumda gişe etrafında bulunan dört kamera ile tespit edilen aracın plakasına ceza uygulanır. Bu ceza, aracın otoyoldan geçiş yaptıktan sonra seyir halinde bulunduğu güzergahın mesafesine göre değişiklik gösterir. İsteyerek veya istemeden yapılan kaçak geçişlerle ilgili bilgi, HGS Kaçak Geçiş İhlali Sorgulama sistemi üzerinden alınabilir. Sistem üzerinden geçiş yapılan istasyon, zaman ve tarih bilgilerine ulaşmak da mümkündür.

HGS ile ilgili benzer işlemlerde olduğu gibi geçiş ihlalinin sorgulanması da PTT üzerinden yapılabilir. HGS özel sayfası üzerinden Geçiş İhlali Sorgulama kutucuğuna araç plakası yazılır. Böylelikle aracınızın üzerinde herhangi bir ceza olup olmadığını görebilirsiniz. Ceza varsa toplam miktarı öğrenebilirsiniz. HGS kaçak geçiş ihlallerinde verilen ceza tutarı, gidilen mesafeyle alakalı değildir. En uzak mesafe tutarının 10 katı ile çarpılmasıyla hesaplanır. Bu tutara faiz uygulanmaması için borcun vaktinde ödenmesi faydalı olur.

HGS ile ilgili tarafınıza haksız bir ceza kesildiğini düşünüyorsanız, yetkili bölge mahkemesine dilekçe ile başvurada bulunabilirsiniz. Yapacağınız itiraz sonrasında şikayetiniz haklı bulunursa plakanıza yazılan cezadan kurtulabilirsiniz. 

HGS geçiş ihlallerine neden olan bir diğer durumsa aracın ön camının metalik olmasıdır. Ön camı metalik olan araçların HGS etiketi geçiş noktalarında okunmayabilir. Böylesi bir durumda aracın yetkili servisine başvurmanız gerekir. Ayrıca HGS etiketinin deforme olması veya doğru yapıştırılmaması da geçiş ihlallerine neden olabilir. HGS etiketinin yanlış monte edilmemesi için kullanma kılavuzundaki yönergelere uyulması gerekir.

HGS KM ve Muayene Sorgulama

HGS mobil uygulaması üzerinden araç kilometresine ve muayene bilgilerine ulaşmak da mümkündür. Bu sorgulama için sürücülerin şase numarası ya da araç plakasını girmesi gerekir. Uygulama üzerinden sorgulama yapmak için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

 • PTT AVM uygulaması üzerinden “Araç Kilometre ve Muayene Sorgulama” bölümüne gelin.
 • “Plaka” ya da “Şasi” numaralarından birini seçerek bilgileri girin.
 • Kurumsal müşteriyseniz T.C. kimlik numarası ya da vergi numarasını girin.
 • Ödeme yapacağınız kredi kartı bilgilerini girin.
 • “Sorgula” butonuna tıklayın.
 • Cep telefonunuza SMS’le gelen şifreyi girin.

Bu işlemlerin ardından çıkan ekranda aracınızın kilometre bilgisini görebilirsiniz.

Kurumsal HGS Sorgulama

HGS’ye yalnızca bireysel değil, kurumsal olarak başvurmak da mümkündür. Bu sayede bir şirket ya da filoya ait olan araçlar tek etiket üzerinden takip edilebilir. Bu araçların geçiş işlemleri de tek panelden yönetilebilir. Şirket sahiplerine kolaylık sağlayan bu sistem sayesinde araçların tek tek kontrol edilmesine gerek yoktur. Araçların tüm geçişlerinin lokasyonu ve tarihi harita üzerinde aynı anda görülebilir.

Kurumsal HGS başvuruları da PTT şubelerinden yapılır. Başvuru sırasında filo ya da şirkete ait tüm araçların plakalarının bildirilmesi gerekir. Bu plakalar tek bir etikete kaydedilir. Araçların aktiviteleriyle ilgili detaylı rapor alınabilir. 

Kurumsal HGS sorgulaması PTT web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir. Buradan bakiye sorgulayabilir, varsa cezaları görebilir, dolum işlemlerini yapabilir ya da HGS etiketini iptal edebilirsiniz.

HGS Nedir?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), ücretli köprü ve otoyollardaki geçişler sırasında elden nakit para vermeyi ortadan kaldıran ve ücret tahsilatı nedeniyle oluşan zaman kaybının, masrafların ve dur kalk sebepli araç trafiğinin sonlandırılmasını amaçlayan sisteme verilen addır. 

Bu sistemde gişelerden geçişler için sürücülere iki farklı alternatif sunulur. Sürücüler etiket veya kart seçeneklerinden birini kullanabilir. Ücret tahsilatı ise geçiş noktalarında bulunan alıcılar ve araçtaki etiket arasında sağlanan radyo frekanslarıyla gerçekleşir. Araca özel tanımlanan HGS etiketi ile gişede bulunan alıcı bağlantı kurarak geçiş ücretinin tahsilatını yapar. 

Köprü ve otoyol geçişlerinizde beklenmedik trafik cezaları ile karşılaşmamak için düzenli olarak HGS sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz faydalı olur. Adınıza ya da plakanıza yönelik bir trafik cezasının bulunup bulunmadığını ise trafik cezası sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz. 

HGS ücretlendirmesi için araçlar sınıflara ayrılır. Toplam 6 sınıfa ayrılan araçların HGS ücretlendirmeleri bu sınıflara göre belirlenir. Her aracın kendi sınıfına uygun HGS etiketini bulundurması zorunludur. Farklı sınıfa ait etiket kullandığı tespit edilen araçların etiketleri kara listeye alınır.

HGS sınıflandırmalarına göre araçlar şu şekilde sıralanır:

 • 1. sınıfta aks aralığı 3.20 metre altında olan araçlar (otomobiller, motosikletler, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı vs.),
 • 2. sınıfta aks aralığı 3.20 metre üzerinde olan her türlü 2 akslı araç (minibüs, kamyonet, otobüs vs.),
 • 3. sınıfta aks adeti 3 olan araçlar,
 • 4. sınıfta aks adeti 4 ve 5 olan araçlar,
 • 5. sınıfta ise dingil sayısı 6 ve daha fazla olan araçlar bulunur.

HGS Yükleme

Sürücüler, HGS bakiyesi yüklemek için şu kanallardan yararlanabilir:

 • PTT şubeleri
 • e-devlet sistemi
 • Anlaşmalı bankalar
 • Anlaşmalı akaryakıt istasyonları
 • HGS mobil uygulaması
 • HGS web sitesi
 • Operatörler üzerinden SMS gönderimi

HGS yükleme işlemlerinizi Türkiye’deki tüm PTT şubelerinde ve anlaşmalı bankalarda yapabilirsiniz. Ayrıca GSM operatörleri üzerinden SMS göndererek de gerçekleştirebilirsiniz. Bir başka yol da İnternet üzerinden e-PTT AVM’ye girmektir. 

Tüm bu yollar dışında online hizmet veren ve belli bir komisyon karşılığında HGS yüklemesi yapan kuruluşlar da bulunur. Ancak bu yükleme karşılığında herhangi bir komisyon veya ek ücret ödemek istemiyorsanız, PTT şubeleri ve anlaşmalı olan bankaları kullanmanız tavsiye edilir. 

HGS yükleme işlemleri aynı zamanda PTT ile anlaşmalı olan bazı akaryakıt istasyonlarında da yapılabilir. Petrol Ofisi, Shell, BP, Opet, TPPD ve Total yetkili istasyonlarından HGS bakiyenize yükleme yapabilirsiniz. PTT’nin ayrıca otoyollar üzerinde bulunan şubeleri de bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirir. 

HGS yüklemesi için otomatik ödeme talimatı da verilebilir. Eğer etiketinizi PTT şubelerinden aldıysanız, kuruma ait kartlarla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bankadan etiket alanlar ise ilgili kurumun otomatik ödeme uygulamalarından yararlanabilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

HGS Nereden, Nasıl Alınır?

Türkiye’deki köprü ve otoyollardan geçmek isteyen araç sahiplerinin almak zorunda olduğu HGS etiket ve kartları için birçok farklı kanal kullanılabilir. Başta PTT şubeleri olmak üzere anlaşmalı bankalardan HGS başvurusu yapılabilir. Ayrıca bazı anlaşmalı akaryakıt merkezlerinden de HGS kartı ve etiketi alınabilir. HGS başvurusu için sürücü kimliği ve ruhsat veya ruhsat fotokopisi gerekir. HGS etiket ve kartları sadece tek bir plakaya tanımlanır. Bu nedenle etiketler farklı bir araçta kullanılamaz.

Aracın satılması halinde ise HGS etiketinde bulunan bakiyeyi eski araç sahipleri alabilir. Eğer aracınızı sattıysanız ve yeni bir araç aldıysanız, etiket ve kartınızı PTT şubelerine giderek iptal ettirebilirsiniz. Sonrasında bakiyenizi 1 hafta içinde yeni ürününüze yükletebilirsiniz. Ancak yeni etiket değil, para iadesi almak isteyebilirsiniz. Bu durumda aracınızdaki etiketi çıkardıktan sonra PTT şubelerine giderek bu etiketi iptal ettirebilirsiniz. Bu işlemlerin ardından etiketinizdeki bakiyeyi 1 ay içinde yine PTT şubelerinden alabilirsiniz. Ancak bu prosedür sadece PTT’den alınan HGS’ler için geçerlidir. Etiket bankadan alınmışsa, iptal ve iade işlemleri için yine banka ile görüşülmelidir. 

Trafik Sigortasını Unutmayın

Araç sahipleri için yaptırılmaması durumunda tıpkı HGS’de olduğu gibi çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olan trafik sigortası da sürücüler için büyük bir önem taşır. Ancak aracınızın sigortasını HGS’nin aksine daha uygun fiyata yaptırmanız mümkündür. En iyi fiyat garantisi ile trafik sigortası teklifi almak için online sorgulama yapmanız veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı'nı aramanız yeterli olur.  Araç sigortanız için hiç vakit kaybetmeden Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin tekliflerini alabilir, ihtiyacınız olan poliçeye kolayca sahip olabilirsiniz. 

Müşteri Yorumları