İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası

İhtiyari mali mesuliyet sigortası, kasko poliçesi almak için başvuruda bulunan sürücülerin karşısına çıkacak teminatların en önemlilerinden birisidir. Kasko ve trafik sigortası yaptırırken İMM yani ihtiyari mali mesuliyet teminatı hakkında bilgi sahini olmak, poliçe seçiminde oldukça fayda sağlayacaktır.

Peki ihtiyari mali mesuliyet nedir? Kasko ve trafik sigortaları için ihtiyari mali mesuliyetne demek? Araç sigortaları yaptırırken ihtiyari mali mesuliyet teminatı hakkında daha çok bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

İMM Nedir?

İhtiyari Mali Sorumluluk teminatı kasko poliçesinde ek veya isteğe bağlı teminat olarak sunulur. Tam adı ‘’ Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluk Sigortası’’ olan bu teminatın içerisinde yer aldığı kasko poliçesi, araç sahibinin üçüncü kişilere verdiği maddi ve bedeni zararların trafik sigortası teminatlarını aşan kısmını teminata alır.

Üçüncü kişilere araç sahibi tarafından zarar verilmesi halinde öncelikle trafik sigortası limitleri devreye girer ve hasar trafik sigortası ile karşılanır.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları

Yaşanan hasarın trafik sigortası limitlerini aşması halinde kasko poliçeniz ihtiyari mali sorumluluk teminatı ile genişletildiyse devreye girer ve ödeme yapar. Poliçeniz bu teminatı içermiyor ise geri kalan zararın karşılanması için araç sahibinin sorumluluğu artacaktır.

Kasko poliçesine eklenen, belli limitleri olan ihtiyari mali sorumluluk sigortası, zorunlu trafik sigortasını aşan haller yaşadığınızda devreye gireceğinden risk konusundaki kontrolünüzü arttırır. İhtiyari mali mesuliyet teminatında genel uygulama, maddi ve fiziksel zararların karşılanması yönündedir.

İhtiyari mali mesuliyet sigortası genel uygulaması, maddi ve fiziksel zararları karşılamak yönündedir. Ancak bazen zarar gören taraf manevi zarar talebinde de bulunabilir. Sigorta sahibi sigorta şirketinden üçüncü kişilerin manevi zararları için de güvence istiyor ise önceden belirtmeli, bu teminatı ilave olarak poliçeye ekletmelidir.

Mali mesuliyet teminatı ile kasko poliçesi primlerinde bir artış elbette olur ancak bütçenizi çok sarsmadan ödeyebileceğiniz bu ek primler, başınıza gelecek beklenmedik bir durumda; sizi ödeyemeyeceğiniz miktarlardan kurtarır.

Kaskonuzu İhmal Etmeyin!

Her sürücünün yaptırması gereken trafik sigortası, sizi her zaman koruyamaz. Bu nedenle kasko sigortanızı yaptırmayı da ihmal etmeyin, yollara güvenle çıkın.

Sigorta yaptırmanın her aşamasını kolayca tamamlamak için Sigortam.net’e gelin, en iyi araç sigortası fiyatlarına ulaşmak içinsigorta sorgulaması yapın. En uygun kasko fiyatları için ister online teklif alın, ister 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı destek hattımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları