İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Nedir?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

İhtiyari mali mesuliyet, trafik kazası sonucu zorunlu trafik sigortasının ödediği limitler üzerindeki hasar masraflarını karşılayan sigorta ya da teminattır.

aŞöyle de açıklayabiliriz kaza sonucu öncelikle kusurlu tarafın trafik sigortası devreye girer. Trafik sigortası, olası bir trafik kazasında karşı tarafa verilen zararın poliçe teminatları kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlayan ve yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Ancak trafik sigortası dahilinde ödenecek sigorta bedeli sınırlıdır. İşte, burada ihtiyacın olan sigorta İMM’dir.

Artan mali sorumluluk ne demek sorusunun cevabı da yukarıda bahsettiğimiz İMM'dir. Artan mali sorumluluk sigortası, trafik sigortası limitleri üzerinde kalan zararları karşılar. İhtiyari mali mesuliyet yada artan mali sorumluluk isimleri aynı sigorta türünü ifade eder.

İMM Nedir, Ne İşe Yarar?

Tam adı “Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası’’ olan İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası; araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararın, trafik sigortası teminatları kapsamında karşılanmasının ardından kalan kısmı (maddi ve manevi) güvence altına alan bir sigortadır. 

Bir örnekle İMM Sigortası’nı açıklayalım. Bir trafik kazası geçirdiğini karşı tarafa verdiğin hasarın yetkili birimler tarafından 350.000 TL olarak hesaplandığını varsayalım. Bu durumda Zorunlu Trafik Sigortası hasar masrafının 200.000 TL'sini karşılar. Geriye kalan 150.000 TL’yi ise senin karşılaman gerekir. İşte, trafik sigortası limitinin üzerinde kalan bu kısmı, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nın teminatları ve limitleri kapsamında karşılaman mümkün.

Bir trafik kazası durumunda karşı tarafa verdiğin zarar, manevi olduğunda ise size açılacak tazminat davası sonucunda ödeyeceğin bedel yine İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası kapsamındadır. Kısacası İMM Sigortası genel şartları, manevi tazminat taleplerini de karşılar. Ancak hatırlatmakta fayda var: Zorunlu trafik sigortan yalnızca karşı tarafa verilen “maddi” zararı karşılayacaktır.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Limitleri Nelerdir?

İMM poliçesi düzenlemesi yaptırırken dikkat etmen gereken bazı konular vardır. Bunlardan biri İMM limitidir. Örneğin aracınla yanlış sollama yaparak bir araca çarptın ve çarptığın araç da yol kenarındaki bariyerlere çarptı. Bu nedenle de araç kullanılamaz hale geldi. Bu durumda diğer aracın aldığı hasarı karşılayacak yüksek limitlere ihtiyacın olacak. Bu yüzden poliçende yazan İMM limiti oldukça önemli.

İMM Sigortası’nın limitini, Sigortam.net'ten kasko ya da İMM sigortası teklifi aldığında farklı seçenekler içerisinden belirleyebilirsin. Ancak şehir içi veya şehirler arası fazla seyahat ediyorsan İMM Sigortası limitini yüksek tutmanda fayda var. Hatta cüzi bir miktar farkla limitsiz bir teminat alabileceğini de unutma!. Limitsiz İMM konulu sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsin.

İMM Nasıl Alınır?

İhtiyari mali mesuliyet iki şekilde satın alınabilir. Kasko sigortası poliçesi kapsamında bir ek teminat olarak ve kaskodan bağımsız sadece İMM sigortası olarak. 

İki yönteme de detaylarıyla bakalım.

  • İMM, kasko poliçesi içerisine teminat olarak ekletilebilir. Eğer kasko poliçen içerisinde İMM’yi tercih etmek istiyorsan İMM limitlerini kendi ihtiyaçlarına göre belirleyebilirsin. Yüksek ya da limitsiz İMM teminatını kaskona ekleterek satın alman mümkün. Kasko teklifi alarak İMM ek teminatı seçeneklerini inceleyebilirsin.
  • İMM’yi kasko ve trafik sigortasından bağımsız ayrı bir sigorta olarak da satın alabilirsin. Eğer kasko sigortan yoksa İMM sigortası yaptırmak kaza sonucu bütçeni korumak için oldukça avantajlı bir yöntem olacaktır. İMM sigortası teklifi alarak fiyat ve teminatlarını öğrenebilirsin. 

İMM Yok Ne Demek?

İMM yok demek sigorta poliçe teminatlarında ihtiyari mali mesuliyet teminatının olmaması anlamına gelir. Trafik ya da kasko poliçesinde İMM bir ek teminattır, her sigorta poliçesinde bulunmayabilir. Bu nedenle kaza sonucu eğer sigortanda İMM yoksa karşı tarafın zararları sadece trafik poliçenin limitleri dahilinde ödenir. İMM yok ifadesi de genelde kaza sonucu hasar ödemesi aşamasında karşına çıkabilir. Zarar masraflarını kendi bütçenden ödemek istemiyorsan İMM teminatını sigortana ekletmek en avantajlı seçenek olacaktır.

İhtiyari Mali Mesuliyet Genel Şartları Nedir?

İhtiyari mali mesuliyet sigortası genel şartları mevzuatta "Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları" olarak yayınlanmıştır. Sigortanın konusu, teminat dışı haller, sigortalının beyan yükümlülüğü, zararın tespiti gibi birçok ana konuya açıklık getirir ve düzenler.

İMM genel şartlarının en sonunda "genel şartlara aykırı düşmeyen özel şartlar konulabilir" ifadesi vardır. Bu açıklamada sigorta şirketlerinde İMM teminatındaki limitlerin ya da ek hizmetlerin farkılaşabileceğinin göstergesidir. İMM teminatı ya da İMM sigortası için teklif alırken teminat ve fiyatları incelemek kendine en uygun kapsamı bulmanda yardımcı olur. 

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Fiyatları Nedir?

İhtiyari mali mesuliyet fiyatları limitlere göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda kasko sigortana teminat olarak eklettiğinde ve sadece İMM sigortası olarak aldığında ödeyeceğin primler ve kapsamları farklı olacaktır.

Eğer kasko sigortası içerisinde İMM teminatı şeklinde almayı düşünüyorsan öncelikle kasko fiyat teklifi alman gerekir. Kasko teklifi alarak hem diğer kasko teminatlarını hem de İMM limitini belirleyebilir, kendine uygun olan poliçe fiyatını öğrenebilirsin. Kasko içerisinde İMM teminatı ve limit yükseltme tercihi kasko poliçesinin primini yükseltse de bütçeni kazalara karşı koruma kapasitesini arttırır.

İMM sigortasını kaskodan bağımsız ayrıca satın alırken de yine fiyatın belirleyicisi limitlerdir. 1.000.000, 3.000.000 TL ya da limitsiz İMM seçenekleri İMM fiyatlarını değiştirecektir. İhtiyaçlarına ve bütçene uygun İMM’yi seçmen için teklif almanı öneririz.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.