Osmangazi Köprüsü Ücreti ve Ödeme 2021

2020 yılından 2021 yılına geçerken Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerinde %25.1 düzeyinde bir artış yaşanmıştır. Farklı araç sınıfları için farklılık gösteren geçiş ücretleri bulunmaktadır. Osmangazi Köprüsü geçişlerinde ödeme yapmak için OGS ve HGS sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemleri bulundurmayan araçlar için ise nakit ödeme gişeleri bulunmaktadır.

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti 2021

Aracın Sınıfı                                                          Köprü Geçiş Ücreti 2021
1. Sınıf (Otomobiller) 147,50 TL
2. Sınıf (Minibüsler) 236 TL
3. Sınıf (Yolcu Otobüsleri) 280 TL
4. Sınıf (Kamyonlar) 371,50 TL
5. Sınıf (Tırlar, Treyler) 468,50 TL
6. Sınıf (Motosikletler) 103 TL

Araç sınıfları aracın AKS aralığı yani dingil mesafesine göre ve ayrıca dingil sayısına göre tablodaki gibi değişiklik göstermektedir.

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti Nasıl Ödenir?

Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri OGS yani “Otomatik Geçiş Sistemi” ve HGS yani “Hızlı Geçiş Sistemi” sayesinde ödenebilmektedir. OGS veya HGS bulundurulan araçlara yerleştirilmiş olan elektronik cihazlar sayesinde köprüden geçerken durmaya gerek kalmaksızın ödemenizi yapmış olursunuz. OGS veya HGS bulunmadığı takdirde ise giriş ve çıkışlarda bulunan “NAKİT” gişelerini kullanabilmeniz mümkündür. Ayrıca hali hazırdan bulunan HGS veya OGS hesaplarınıza internet üzerinden para yüklemesi yapmanız da mümkündür.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Osmangazi Köprüsü 2021 Zammı Ne Kadar?

Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerinde 2020 yılından 2021 yılına geçerken uygulanan zam oranı %25.1 olarak belirlenmiştir. Köprü geçiş ücretleri araç sınıflarına göre değişiklik göstermektedir.

Osmangazi Köprü Ücreti Ödememe Cezası Nedir?

Osmangazi Köprüsü geçiş ücretini köprü geçişi sırasında ödemediyseniz ve gişeden İGB yani “İhlalli Ödemesiz Geçiş Bildirimi” alırsanız ödemeyi 15 gün içerisinde yapmanız gerekmektedir. Geçiş ücreti 15 gün içerisinde ödenmediği takdirde ödenmesi gereken ücretin 4 katının ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle Osmangazi Köprüsü geçişlerinde HGS/OGS sistemlerini kullanarak ödeme yapmak veyahut geçiş sırasında ödemeyi nakit olarak yapmak en mantıklı seçimler olacaktır. Aksi takdirde normalde ödenmesi gereken tutarın 4 katı ve ekstra çıkacak işlem ücretleri ile 5 kat daha fazla ödeme yapılabilmektedir.

Osmangazi Köprüsü Bayramda Ücretsiz Mi?

Osmangazi Köprüsü özel sektörün işlettiği köprülerden biri olduğundan dolayı, bayramlarda köprüden ücret ödeyerek geçiş devam etmektedir. Yani Osmangazi Köprüsü geçişleri bayramda ücretsiz değildir. Her zaman olduğu gibi köprü geçişlerinde ücret ödenmek durumundadır.

Osmangazi Köprüsünün Uzunluğu Ne Kadar?

Osmangazi Köprüsü dünyanın en büyük orta açıklıklı köprüsüdür. Köprünün orta açıklığı 1550 metre, uzunluğu ise 2682 metredir. Ayrıca köprü 113 tabliyeden oluşmaktadır.

Osmangazi Köprüsü Nerede?

Osmangazi Köprüsü, İzmit Körfez Köprüsü olarak da adlandırılmaktadır. Osmangazi Köprüsü, Dilovası Dil Burnu ve Altınova Hersek Burnu arasına inşa edilmiştir. Kocaeli ve Yalova’yı birleştiren Osmangazi Köprüsü, dünyanın en büyük orta açıklıklı dördüncü köprüsü olma unvanını da elinde bulundurmaktadır. Köprünün orta açıklığı 1550 metre, köprü uzunluğu ise 2682 metredir.

Müşteri Yorumları