Çocuk Sağlık Sigortası Nedir? 

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Çocuk Sağlık Sigortası

Çocuk sağlık sigortası, yüksek maliyetli hastane masraflarını düşünmeden çocuğunun rutin kontrollerini ve herhangi bir hastalığa ilişkin testleri ücretsiz yaptırmanı sağlayan sigorta çeşididir. Sağlık sektöründe artan maliyetler ve enflasyon oranları ile birlikte ailelerin sağlık hizmeti alabilmek için ödemesi gereken tutar da artış göstermiştir. Oysa çocuk sağlık sigortası yaptırarak devlet hastanelerinde sıra bekleme zahmetinden kurtulabilir ve çocuğunun kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayabilirsin. 

Çocuk Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır? 

"18 yaşından küçüklere sigorta yapılır mı?" çocuğa sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Çocuğa tamamlayıcı ve özel sağlık sigortasının kapsmı sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterir. Bu değişkenler genel olarak çocuğun yaş aralığı ve sürprimli olup olmamasına göre değişir. Bazı sigorta şirketleri 18 yaş altı çocuklara tek başına sigortası yapmazken kimi sigorta şirketleri ise 0-17 yaş arası çocuğa sağlık sigortası yapmaktadır. Bazı şirketler çocuğun poliçesine sürprim uygular dolayısıyla da yüksek fiyatlı poliçeler hazırlar ancak süprimsiz fiyatlama yapan sigorta şirketleri bulmak da mümkündür. Sürprim ne demek detaylıca öğrenmek için yazımıza göz atabilirsin.

Eğer sen de “Çocuğuma sağlık sigortası yaptırmak istiyorum.” diyorsan aşağıda sıralanan alternatif yoldan birini tercih edebilir ve çocuğunun sağlık sigortasından faydalanmasını sağlayabilirsin 

Çocuğunu Mevcut Sağlık Poliçene Ekletebilirsin

Eğer senin veya eşinin sağlık sigortası varsa ek prim ödeyerek çocuğunu da sağlık poliçene dâhil edebilirsin.

Aile Sağlık Sigortası Yaptırabilirsin

Eğer sağlık sigortanız yoksa aile poliçesi satın alabilir, sigorta firmalarının sunduğu vergi indirimlerinden faydalanarak daha hesaplı bir poliçeye sahip olabilirsin.  Aile sağlık sigortası yaptırmayı tercih edersen sigorta şirketin %5-10 arası indirim hakkı sunacaktır.

Sadece Çocuğa Sağlık Sigortası Yaptırabilirsin

Sadece çocuğunu sigortalatmak istiyorsan tek başına çocuk sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerinden de faydalanabilirsin. Ancak eklemeden geçmeyelim; yalnızca çocuk için sağlık sigortası yapan firmaların sayısı oldukça azdır. Bu nedenle diğer alternatiflere kıyasla daha yüksek prim ödemen gerekir. 

Son olarak bu noktada dikkat etmen gereken önemli bir konu var! Çocukların ancak 25 yaşına kadar aile poliçesinden yararlanabilirler. Aynı zamanda evlenmemiş olmak şartı da aranır. 

Çocuk Sağlık Sigortası Çeşitleri

Çocuk sağlık sigortası çeşitleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Çocuk tamamlayıcı sağlık sigortası 
 • Çocuk özel sağlık sigortası

Gel, çocuk için tamamlayıcı ve özel sağlık sigortalarının özelliklerini birlikte inceleyelim. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Çocuğu Kapsar mı?

Çocuk için tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK ve sigorta şirketlerinin anlaşmalı hastanelerde ücret ödemeden sağlık hizmeti almanı sağlayan bir sigorta türüdür.  Çocuk tamamlayıcı sağlık sigortası teminatlarını iki ayrı başlık altında inceleyebiliriz.

 • Yatarak tedavi teminatı: 24 saatten uzun süren tedavi masrafları ile evde bakım, ambulans, tıbbi malzeme gibi hizmetler de çocuk için tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi teminatı kapsamındadır. Ameliyatlar da yatarak tedavi kapsamında limitsiz olarak gerçekleştirilir. 
 • Ayakta tedavi teminatı: 24 saati aşmayan ileri tanı yöntemleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon, röntgen ve laboratuvar tetkikleri ile ilgili masraflar çocuklar için tamamlayıcı sağlık sigortası ayakta tedavi teminatı kapsamında karşılanır. Sigorta şirketine bağlı olarak yıllık muayene adetleri farklılık gösterir. 

SGK anlaşmalı özel hastaneler hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsin. Ayrıca bebek sağlık sigortası hakkında da bilgi alabilrsin.

Çocuk Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri

Çocuk tamamlayıcı sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerini Allianz Sigorta, Türkiye Sigorta, Axa Sigorta, Sompo Sigorta, Acıbadem Sigorta, Ak Sigorta, Eureko Sigorta, Mapfre, Ray Sigorta ve Türk Nippon olarak sıralayabiliriz.  Gel, çocuğa tamamlayıcı sağlık sigortası yapan şirketler ile ilgili birlikte inceleyelim.

 • Allianz Sigorta, Türkiye Sigorta: 5 yaşından büyük çocuklar için TSS yaparlar. 
 • Axa Sigorta: Axa Sigorta’dan tamamlayıcı sağlık sigortası, 7 yaşından büyük çocuklara yapılır. 
 • Sompo Sigorta: 2 yaşından büyük çocuklara sigorta yapar. 
 • Acıbadem Sigorta, Ak Sigorta, Eureko Sigorta, Mapfre, Ray Sigorta, Türk Nippon: Bu sigorta şirketleri, 0-17 yaş arasındaki çocuklar için TSS yapar. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) Sünneti Karşılar mı? 

Sünnet ile ilgili masrafları karşılayan tek sigorta şirketi Anadolu Sigorta’dır. Anadolu Sigorta’dan bireysel tamamlayıcı sağlık sigortası bulunan çocukların sünnet masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ancak Anadolu Sigorta’dan aile poliçesi olan kişilerin çocuklarının sünnet masraflarının karşılanması için 1 yıl beklemek gerekir. İkinci yıl çocuğunun tamamlayıcı sağlık sigortasını yenilediğin takdirde sünnet ile ilgili giderleri sigorta şirketinden karşılayabilirsin. 

Anadolu Sigorta çocukların sünnet ile ilgili masraflarını aşağıdaki sıralanan hastanelerde yapmamaktadır. 

 • Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa
 • Avrasya Hospital
 • Bezmialem Üniversite Hastanesi
 • Büyük Anadolu Hastaneleri
 • Çamlık Hastanesi
 • Emsey Hospital
 • Erdem Sağlık Grubu
 • Eskişehir Ümit Hastaneler
 • Göztepe Hastanesi
 • Kolan Hastanesi
 • Liv Hospital Grubu
 • Medical Park
 • Medlife
 • Medicana Sağlık Grubu
 • Okan Üniversitesi Hastanesi
 • Ordu Sevgi Hastanesi

Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, neleri kapsar?öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin. 

Özel Sağlık Sigortası Çocuğu Kapsar mı?

Çocuk özel sağlık sigortası kapsamı oldukça geniş olan bir sigorta türüdür ve seçilen bütün teminatlar kişiye özeldir. 18 yaş altı çocuklar ise anne-babalarının poliçelerine dahil edilebilir, aile sağlık sigortası ile teminatlardan yararlanabilir veya çocuklar için özel sağlık sigortasından faydalanabilir. Çocuk için özel sağlık sigortasının kapsamı sağlık durumu, doğuştan gelen ve kalıtsal hastalıklara göre belirlenir. Çocuğuna ÖSS yaptırarak sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu doktor ve sağlık kuruluşlarında sağlık hizmeti alabilirsin. 

Tek başına çocuğunu sigortalatmak istemiyor ancak “özel sağlık sigortası çocuğumu kapsar mı?” diye merak ediyor olabilirsin. Mevcut sağlık poliçen varsa sigorta şirketlerinin özel şartları dahilinde çocuğunu da poliçene ekletebilirsin. Fakat bazı sigorta şirketleri anne-babanın poliçesine çocuğu eklemeyi tercih etmediği için sigorta şirketlerinin şartlarını öğrenerek poliçe yaptırman senin için daha avantajlı olacaktır. 

Özel Sağlık Sigortası Sünneti Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası sünneti karşılamaz. ÖSS poliçeleri içerisinde sünnet teminatı yoktur. Bu açıdan sünneti karşılayan bir sağlık sigortası düşünüyorsan tamamlayıcı sağlık sigortasını düşünmen daha mantıklıdır. Yukarıda TSS için detayları anlatmıştık.

Çocuk Özel Sağlık Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri

Özel sağlık sigortası teklif alabileceğiniz sigorta şirketlerini Anadolu Sigorta, Acıbadem Sigorta, Ak Sigorta, Allianz, Axa, Mapfre ve Türkiye Sigorta olarak sıralayabiliriz. 

 • Anadolu Sigorta, Acıbadem Sigorta, Ak Sigorta: 0-17 yaş aralığında çocuk tek başına sigortalanabilir.
 • Allianz, Axa Sigorta, Mapfre Sigorta, Türkiye Sigorta: 6-17 yaş aralığındaki çocuklar tek başlarına sigortalanabilir. 
 • Ray Sigorta: 8-17 yaş arasındaki çocukları sigorta kapsamına alır.
 • Demir Sigorta: 18 yaş itibariyle tek sigortalar. 

Çocuk Sağlık Sigortası Fiyatları

Çocuk sağlık sigortaları hakkında araştırma yaparken "Çocuk sağlık sigortası ne kadar?" diye merak etmiş olabilirsin. Çocuk sağlık sigortası fiyatları, poliçeye ve sigorta şirketinin fiyat politikasına göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle çocuk sağlık sigortasından faydalanmak için poliçenin kapsamı ve ek teminatlar hakkında bilgi sahibi olman gerekir. En kapsamlı ve ucuz çocuk sigortasına ulaşabilmek için Sigortam.net üzerinden başvuru formu doldurabilir veya özel sağlık sigortası uzmanlarımızı arayabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.