Başkasının Aracıyla Yapılan Kazayı Kasko Karşılar mı?

Paylaş
    FacebookTwitterLinkedIn

Zaman zaman ailenden veya dostlarından biri arabanı kullanabilir. Belki biraz şanssızlık, belki de sürücünün kısa süreli dikkat dağınıklığı nedeniyle de bu sırada aracın zarar görebilir.  Kasko Sigortası olanların oldukça merak ettiği konulardan biri “Aracımı başkası kullanırken hasar oluştu, kasko karşılar mı?” sorusudur. O halde bu soruyu yanıtlayalım. 

Aracı Başkası Kullanırsa Kasko Hasarı Karşılar mı?

Aracı başkası kullanırsa kasko hasarı karşılayabilir, bu durum teminat kapsamına göre değişebilir. İşte, bu noktada kasko poliçende belirtilen teminatlar oldukça önemli. Çünkü poliçeyi düzenlerken risklere göre teminat ekletmen gerekir. Tercih edeceğin teminatlar, hasar anında sana verilecek hizmetleri ve sunulacak güvenceleri kapsar.

Bu teminatlar kapsamında, aracını başkası kullanırken aldığı hasarı kasko karşılar. Ancak bunun için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Şimdi şartları inceleyelim.

Kaskolu Aracı Başkasının Kullanması Durumunda Hasar Ödeme Şartları

  • Sürücünün trafik kurallarına uyması, alkollü olmaması ve uyuşturucu gibi maddeler kullanmamış olması
  • Kasko Sigortası poliçesinde “tek sürücü indirimi” olmaması

Peki, tek sürücü indirimi ne anlama geliyor?

Kaskoda “Tek Sürücü İndirimi” Nedir?

Kaskoda tek sürücü indirimi, riske dayalı bir indirim türüdür. Bu indirim, kasko yaptıracak kişinin aracını sadece kendisinin kullanacağı durumlarda alınabilir. Yani aracını sadece senin kullandığın durumlarda oluşacak hasarlara karşı güvence sağlamış olursun. Daha az risk durumunda olduğun için de kasko primin daha düşük olur. 

Poliçede tek sürücü indirimi varsa bu riski güvence altına almadığın için ortaya çıkan hasarda, indirim oranı kadar muafiyet uygulanır. Yani hasarın bir kısmını sigorta şirketi, kalan kısmını sürücünün kendisi üstlenir ve indirim oranı kadar hasar tazmin ücreti öder. Kaskoda muafiyet konusu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istersen “Sigortada Muafiyet Nedir, Neyi Amaçlar?” başlıklı yazımıza göz atabilirsin.

Kasko Sigortası ile Aracınızın Masraflarını Güvence Altına Alın

Aracın için hala bir Kasko Sigortası’na sahip değilseniz en kısa sürede Sigortam.net üzerinden bütçenize en uygun kasko poliçesini düzenleyebilirsin. Yapman gereken tek şey kasko sigortası teklifi sayfamıza göz atmak. Ayrıca 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı da arayabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.