Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Paylaş
  FacebookTwitterLinkedIn

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi

Trafik sigortasında hasarsızlık indiriminin ne oranda olacağı, trafik sigortasında araca atanan basamak üzerinden belirlenir. Hasar durumuna göre her sigorta dönemi sonunda basamaklar değişir. Hasarsızlık indirimi basamakları değiştikçe trafik sigortası fiyatında da değişkenlik meydana gelir. 

Hasarsız geçirilen bir yılın sonunda indirim oranı kademeli olarak artar. Hasar olan yıllarda ise trafik sigortası prim ücreti yine kademeli olarak yükselir. Yani hasar ve hasarsızlık durumu, indirim ve fiyat artışı olarak trafik sigortası fiyatını etkiler.

Kaskoda hasarsızlık indirimi hakkında da yazımızdan bilgi alabilirsin.

Trafik Sigortası Poliçe Basamakları Nelerdir?

Basamak Hasarsızlık İndirim Oranları Hasarsızlık Sürprim Oranları
8.basamak %50 -
7.basamak %40 -
6.basamak %20 -
5.basamak %5 -
4.basamak - %10*
3.basamak - %45
2.basamak - %90
1.basamak - %135
0.basamak - %200

Hasarsızlık indirimi basamaklarına ilişkin tarife basamak kodu açıklamaları aşağıdadır. 

*Öncelikle ilk kez trafiğe çıkacak sürücüler 4.basamaktan başlatılır ve sürprim uygulanmaz. Tabloda 4.basamakta %10 prim artışı sürpirimli basamaklardan hasarsızlık sonucu durumu iyileşen sürücülere uygulanan tarifedir. Yani öncelikle hasar yaşayıp sürprim basamaklarında ilerleyen sonrasında hasarsızlık sonucu indirim basamaklarına doğru ilerleyen araç sahipleri için.

Şimdi basamakları tek tek açıklayabiliriz.

 • 0.Basamak: 1.basamakta bulunanlara sigorta süresi içinde üç ve daha fazla trafik kazasından kaynaklanan tazminat ödemesi yapılması durumunda uygulanır.
 • 1. Basamak: Poliçenin üçüncü yılının da hasarla kapatılması halinde %135 artış uygulanır.
 • 2. Basamak: Poliçenin ikinci yılının da hasarla kapatılması halinde %90 artış uygulanır.
 • 3. Basamak: Poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde %45 artış uygulanır.

Prim artışını daha iyi anlayabilmek için sürprim ne demek konulu yazımızdan bilgi alabilirsin.

 • 4. Basamak: İlk kez trafiğe çıkacak sürücüler uygulanan tarifedir.
 • 5. Basamak: Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde %5 indirim uygulanır.
 • 6. Basamak: Poliçenin ikinci yılında hasarsızlık olması halinde %20 indirim uygulanır.
 • 7. Basamak: Poliçenin üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde %40 indirim uygulanır.
 • 8.Basamak: En az 5 sigorta süresi boyunca 7.basamakta bulunanlara sözleşme süresi içinde herhangi bir tazminat ödemesi yapılmaması durumunda uygulanır.

Otomobil ve diğer araçların trafik sigortası basamak hesaplama detaylarını öğrenmek için tıklayın.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kazanılır?

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi uygulamasında 9 basamak bulunur. İlk defa trafiğe çıkacak olan sürücü için 4. basamak tarifesi uygulanır. Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde prim ücreti 5. basamakta değerlendirilerek %5, ikinci yılında hasarsızlık olması halinde 6. basamakta %20, üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde ise 7. basamakta %40 oranında indirim uygulanır. 5 yıl sigorta dönemi boyunca 7. basamakta kalanlar 8.basamaktaki %50 indirim uygulamasını alabilir.

Aracının hasar durumunu ve hasar geçmişini plakadan hasar sorgulama ile öğrenebilirsin. 

Hasar Durumunda Ne Olur?

Araçların aldığı her hasar, hasarsızlık indirimi hakkının kaybedilmesine ve trafik sigortası primlerinin yenileme döneminde artmasına neden olur. Trafik sigortası basamak uygulamasında; poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde 3. basamakta %45, ikinci yılının hasarla kapatılması halinde 2. basamakta %90, üçüncü yılının da hasarlı kapatılması halinde ise 1. basamakta %135 oranında poliçe priminde artış uygulanır. 1.basamakta üç be daha fazla trafik kazası sonucu tazminat alan sürücülere ise 0.basamaktaki %200 prim artışı uygulanır.

Hasarsızlık İndiriminin Amacı Nedir?

Hasarsızlık indirimi uygulamasının asıl amacı, dikkatli ve kazaya karışmayan sürücüleri ödüllendirmektir. Hasarsızlık indirimi sağlanması aynı zamanda poliçe döneminde hasara neden olmuş, gelecek dönem için de yüksek risk taşıyan sürücüleri cezalandırma görevini görür. Hasarsızlık indirimi bu sebeple sürücüleri daha dikkatli olmaya ve trafik kurallarına uymaya teşvik edici bir uygulama olarak kabul edilir.

Araç Devri Halinde Hasarsızlık İndirimi Devam Eder Mi?

Aracın devri ve aynı araç türünde başka bir araca sahip olunması halinde, süre bağımlılığı olmadan uygulanan primler kaldığı basamaktan devam eder. Aracı başkasına devreden kişiler, farklı bir araç türünün ruhsat sahibi olarak sigorta talep edebilir. Bu durumda ilk kez trafiğe çıkacak kişi için indirimsiz prim uygulanır. Hasarsızlık indirimi, araç sahibi vefat etmesi durumunda aracın varislerine geçemez.

Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Trafik sigortası poliçe vadesinden sonra yapılırsa hasarsızlık indirim hakkı kaybolur mu?

Bu durumda hasarsızlık indirimi kullanım hakkı devam etse de poliçe bitiş tarihinden itibaren her 30 günlük periyot için %5 zam uygulanır. Ancak bu durumda senden en fazla %50 oranında zamlı prim ödemesi alınabilir.

Araç hasar aldığında hasarsızlık indirimi sıfırlanır mı?

Araç hasar aldığı zaman, trafik sigortası yenileme döneminde hasarsızlık indirimi bir basamak aşağı düşer.

Hasarsızlık indirimi alan aracın sigortası yenileme döneminde farklı bir sigorta şirketine yaptırılırsa indirim hakkı devam eder mi?

Hasarsızlık indiriminin yeni sigorta şirketinde de devam etmesi mümkündür. Bunun için eski sigorta şirketinin kişinin hasarsızlık indirimine hak kazandığına dair belgeyi yeni şirkete iletmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken nokta, hasarsızlık indiriminin devam etmesi için sigortaya ara verilmemesidir. 

Hasarsızlık indirimi hangi hasarlarda uygulanmaya devam eder?

Aracında içinde ya da dış yüzeyinde sıyrık ve çizik gibi küçük hasarlarda, poliçe şartları kapsamında hasarsızlık indirimi uygulanmaya devam eder. Yalnızca bir defa geçerli olmak üzere, cam kırılması ve radyo çalınması durumunda da hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsin. Jazada karşı tarafın 8/8 kusurlu olması durumunda da hasarsızlık indiriminden yararlanmaya devam edebilirsin.

Eşler arasında hasarsızlık indirimi aktarımı yapılabilir mi?

Bir eşin üzerine olan aracın satılmasının ardından diğer eşin üzerine araç alınması durumunda hasarsızlık indirimi devam etmez. Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi kişilere aittir ve eşler birbirinin hakkını devir alamaz. Hasarsızlık indirimi transferi eşler arasında yalnızca kasko sigortasında mümkündür. 

Trafik cezaları hasarsızlık indirimini nasıl etkiler?

Trafik kurallarına uyulmaması durumunda kişilerin ehliyetlerine ceza puanları işlenir. Sigorta primleri belirlenirken bu cezalar da dikkate alınır. Trafik ceza puanlarının yüksek olması sigorta primlerinin de artmasına neden olur. Dolayısıyla araçta hasar olması durumunda ödemen gereken prim de artış gösterecektir.

Sigorta Şirketleri Arasındaki En İyi Fiyat ile Trafik Sigortanı Yaptır!

Sigortam.net üzerinden en ucuz araba sigortası sorgulaması yaparak, tek bir ekranda farklı sigorta şirketlerinin sunduğu teklifleri karşılaştırabilir, en uygun poliçeyi anında satın alabilirsin. Dilersen 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 sigorta uzmanlarına danışarak trafik sigortanı bir telefonla yaptırabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.