Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi

Trafik sigortasında hasarsızlık indiriminin ne oranda olacağını trafik sigortasında hangi basamakta olunduğu belirliyor. Hasarsız olarak geçirilen her sigorta dönemi sonunda basamaklar değişiyor ve hasarsızlık yılları ile orantılı olarak indirim oranı arttığı gibi; hasar arttıkça prim oranları da artar. Aracınızın hasar durumunu ve hasar geçmişini plaka sorgulama ile öğrenebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik Sigortası Poliçe Basamak Hesaplama

Basamak        İndirim Oranı      Sürprim Oranı   
1.basamak          0%          150%
2.basamak          0%          100%
3.basamak          0%           50%
4.basamak      Standart         Standart
5.basamak         15%            0%
6.basamak         30%            0%
7.basamak         45%            0%

 1.basamak: Poliçenin üçüncü yılının da hasarla kapatılması halinde ise %150 artış uygulanır.
 2.basamak: Poliçenin ikinci yılının da hasarla kapatılması halinde ise %150 artış uygulanır.
 3.basamak: Poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde %50 artış uygulanır.
 4.basamak: İlk kez trafiğe çıkacak sürücüler uygulanan tarifedir.
 5.basamak: Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde %15 indirim uygulanır.
 6.basamak: Poliçenin ikinci yılında hasarsızlık olması halinde %30 indirim uygulanır.
 7.basamak: Poliçenin üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde %45 indirim uygulanır.

Hasarsızlık indirimi ve prim artış oranı araç tiplerinin hangi basamakta olduğuna göre değişebilmektedir. Otomobil ve diğer araçların trafik sigortası basamak hesaplama detaylarını öğrenmek için tıklayın.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kazanılır?

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi uygulamasında 7 basamak bulunmaktadır. İlk defa trafiğe çıkacak olan sürücü için 4. basamak tarifesi uygulanmaktadır. Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde prim ücreti 5. basamakla değerlendirilerek %15, ikinci yılında hasarsızlık olması halinde 6. basamakla %30, üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde ise 7.basamakla %45 oranında indirim uygulanır.

Neden Daha Düşük Basamaklardayım?
Hasarsızlık indirimi uygulamasının asıl amacı dikkatli ve kazaya karışmayan sürücüleri ödüllendirmek olduğu kadar, poliçe döneminde hasara neden olmuş, gelecek dönem için de yüksek risk taşıyan sürücüleri de bir anlamda cezalandırmaktır. Bu yönüyle sürücülerin daha dikkatli olmalarına ve trafik kurallarına uymalarına teşvik edici bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.
Trafik sigortası basamak uygulamasında poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde 3. basamakla %50, ikinci yılının hasarla kapatılması halinde 2. basamakla %100, üçüncü yılının da hasarlı kapatılması halinde ise 1. basamakla %150 oranında poliçe priminde artış uygulanmaktadır.


Araç Devri Halinde Ne Olur?
Aracın devri durumunda ise aynı araç türünde başka bir araca sahip olunması halinde; süre bağımlılığı olmadan, uygulanan primler kaldığı basamaktan devam eder. Araç başkasına devredilir ve farklı bir araç türünde başka bir aracın ruhsat sahibi olarak sigorta talep etmesi halinde; kişi için ilk kez trafikte yer alacak indirimsiz prim uygulamaya tabi tutulur. Hasarsızlık indirimi araç sahibi vefat etmesi durumunda, aracın varislerine geçemez.

Sigorta Şirketleri Arasındaki En İyi Fiyat ile Trafik Sigortanızı Yaptırın

İnternetten trafik sigortası sorgulama yaparak tek bir ekranda teklifleri karşılaştırabilir, en uygun poliçeyi anında satın alabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına danışarak trafik sigortanızı bir telefonla yaptırabilirsiniz.

Müşteri Yorumları