2015 Araç Değer Listesi ile İlgili 5 Önemli Nokta

Araç değer listesi kasko sigortası yaptıracaklar tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından her ay yayınlanan kasko araç değer listesinde 2013 yılında yürürlüğe giren kasko yasası ile birlikte birtakım değişiklikler yapıldı. Fakat hala bu değişiklikten haberdar olmayanlar ya da tam olarak hangi değişikliğin yapıldığını bilmeyenler var. Yazımızda 2015 Araç Değer Listesi hakkında bilinmeyenleri paylaştık.

Eski Araç Değer Listesi Uygulaması

Önceki uygulamada kasko sigortası bu listedeki araçların fiyatı baz alınarak yapılır, poliçe içeriği ve fiyatı buna uygun şekilde düzenlenirdi. Poliçe üzerine de araç bedeli yazılırdı. Hasar durumunda da yine bu fiyat baz alınarak tazminat ödemesi yapılırdı. Yani bu fiyat aracın değerini gösterirdi. Bu durum 2013 yılına kadar devam etti.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Yeni Araç Değer Listesi Uygulaması

1 Nisan 2013 tarihinden itibaren kasko sigortasında yeni bir döneme girildi ve önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri de kasko değer listesi konusudur. Artık aracın bedeli poliçe üzerinde yazılmıyor. Sigorta şirketleri aracın kasko poliçesi fiyatını belirlerken bazı kaynaklardan yararlanıyor. Bu kaynaklardan biri de kasko araç değer listesi. Sigorta şirketi isterse buradaki bilgilerden yararlanarak poliçe fiyatını belirliyor. Poliçe üzerine de hangi kaynağı referans aldığını da yazıyor. Yani artık araç değer listesi sadece bir öneri olarak yayınlanıyor. Hasar durumunda ödenecek tazminat ise araç rayiç bedeli doğrultusunda yapılıyor. Araç rayiç bedeli aracın hasar aldığı zaman ki değerini ifade ediyor. Detaylı bilgi için “Yeni Kasko Sistemi ve Araç Rayiç Bedel Belirleme” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ayrıca 2015 kasko değer listesi ile MTV’nizi indirimli ödeme durumunuz vardır. MTV hesaplaması bu liste baz alınarak yapılır. 2015 yılında indirimli MTV ödemesi için “2015 Kasko Değer Listesinde Bizi Neler Bekliyor?” yazımızı okumanızı öneririz.

2015 kasko araç değer listesinde her ay yeni eklenen araçları görebilir, bu araçlar için kasko sigortası yaptırabilirsiniz. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten 3 dakikada araç kasko sorgulama sayfasından teklif alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler