2015 Araç Değer Listesi ile İlgili 5 Önemli Nokta

Araç değer listesi kasko sigortası yaptıracaklar tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından her ay yayınlanan kasko araç değer listesinde 2013 yılında yürürlüğe giren kasko yasası ile birlikte birtakım değişiklikler yapıldı. Fakat hala bu değişiklikten haberdar olmayanlar ya da tam olarak hangi değişikliğin yapıldığını bilmeyenler var. Yazımızda 2015 Araç Değer Listesi hakkında bilinmeyenleri paylaştık.

Eski Araç Değer Listesi Uygulaması

Önceki uygulamada kasko sigortası bu listedeki araçların fiyatı baz alınarak yapılır, poliçe içeriği ve fiyatı buna uygun şekilde düzenlenirdi. Poliçe üzerine de araç bedeli yazılırdı. Hasar durumunda da yine bu fiyat baz alınarak tazminat ödemesi yapılırdı. Yani bu fiyat aracın değerini gösterirdi. Bu durum 2013 yılına kadar devam etti.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Yeni Araç Değer Listesi Uygulaması

1 Nisan 2013 tarihinden itibaren kasko sigortasında yeni bir döneme girildi ve önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri de kasko değer listesi konusudur. Artık aracın bedeli poliçe üzerinde yazılmıyor. Sigorta şirketleri aracın kasko poliçesi fiyatını belirlerken bazı kaynaklardan yararlanıyor. Bu kaynaklardan biri de kasko araç değer listesi. Sigorta şirketi isterse buradaki bilgilerden yararlanarak poliçe fiyatını belirliyor. Poliçe üzerine de hangi kaynağı referans aldığını da yazıyor. Yani artık araç değer listesi sadece bir öneri olarak yayınlanıyor. Hasar durumunda ödenecek tazminat ise araç rayiç bedeli doğrultusunda yapılıyor. Araç rayiç bedeli aracın hasar aldığı zaman ki değerini ifade ediyor. Detaylı bilgi için “Yeni Kasko Sistemi ve Araç Rayiç Bedel Belirleme” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ayrıca 2015 kasko değer listesi ile MTV’nizi indirimli ödeme durumunuz vardır. MTV hesaplaması bu liste baz alınarak yapılır. 2015 yılında indirimli MTV ödemesi için “2015 Kasko Değer Listesinde Bizi Neler Bekliyor?” yazımızı okumanızı öneririz.

2015 kasko araç değer listesinde her ay yeni eklenen araçları görebilir, bu araçlar için kasko sigortası yaptırabilirsiniz. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten 3 dakikada araç kasko sorgulama sayfasından teklif alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler

2014 Araç Kasko Değerleri

2014 araç kasko değerleri hakkında bilgilere ulaşın, kasko sigortanızı...aracınızın değerine göre yaptırın.

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.