Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, kara yollarında seyir halindeyken meydana gelen kazalarda karşı tarafta oluşabilecek zararların karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Yasalar çerçevesinde motorlu taşıt sürücülerine zorunlu tutulan sigortanın amacı, maddi ve bedensel hasar oluşması durumunda kayıpları en aza indirmek ve hakları koruyabilmektir. Kullandığınız araca ve mali durumunuza uygun, en kapsamlı ve avantajlı sigortayı öğrenmek ve fiyat teklifi almak için Sigortam.net ile sorgulama yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenen zorunlu trafik sigortası, kaza durumunda karşı tarafın zararlarını karşılamayı amaçlayan bir uygulamadır. Kazaya uğrayan tarafın mağduriyet yaşamaması için önceden alınan bir önlem olarak değerlendirilebilir. Araba sigortası olarak da bilinen uygulamanın esasları “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik” ile belirlenir.

Trafik sigortası, her yıl belirlenen limitler çerçevesinde yenilenen bir uygulamadır ve takip gerektirir. Düzenli olarak her sene poliçeyi yenilemek, kusurlu bir kazaya karışıldığı zaman araç sahibine maddi kolaylıklar sağlar. Kaza durumunda kazaya sebep olan taraf; karşı tarafın aracında oluşan zararları, sürücü ve diğer yolcuların tedavi ve hastane ücretlerini, ölümlü kazalarda ise ölüm tazminatını ödemek zorundadır. Aksi takdirde haciz, icra ve hapis gibi yaptırımlarla karşılaşabilir. Primleri düzenli olarak ödenen aktif bir trafik sigortası sayesinde yüksek maliyetli tazminatları sigorta şirketi karşılar.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Trafik sigortası, trafik kazalarından kaynaklanan bedeni ve maddi zararları güvence altına almanıza yardımcı olur. Trafik sigortasının kapsamı, poliçe içerisine eklenen ek teminatlara göre genişletilebilir. Sigortam.net ile en avantajlı sigorta teklifini alarak kendinizi olumsuz her koşula karşı korumaya alabilirsiniz.

Trafik sigortası, kazaya sebep olan kişinin ödemekle yükümlü olduğu tazminatların poliçe kapsamında sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlar. Hem şehir içi hem de şehirler arası seyahatler sırasında olabilecek kazalarda poliçenin kapsamı, araç sahibinin maddi kaybını azaltır. Kusurlu olunan bir kazada poliçe; maddi hasarlar, sakatlıklar, üçüncü şahıs sakatlıkları, vefat, avukatlık giderleri gibi büyük ölçekli maddi giderleri karşılayabilir.

Aracın özelliklerine uygun olarak en kapsamlı poliçeyi seçmek, kazaya karışma durumunda maddi kaybın minimuma indirilmesi anlamına gelir. Kaza durumunda karşıdaki sürücü ve diğer yolcuların sigortası yoksa tedavi masrafları sorun yaratabilir. Trafik sigortası kapsamında ise kazaya uğrayan tarafın tedavi ve ilaç giderleri tamamen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Araç trafik sigortası sözleşmesinin kapsamı ve teminat bedelleri, sigorta şirketine ve aracın durumuna göre değişebilir. Avantajlı bir sözleşmeye sahip olmak için poliçe incelenmeli, ana ve ek teminatlar hakkında bilgi sahibi olunmalı, farklı sigorta teklifleri değerlendirilmeli ve tüm ihtiyaçlar poliçeye dahil edilmelidir.

Trafik sigortasının kapsamına göre ödenen prim miktarı farklılık gösterebilir. Karşı taraf, üçüncü kişiler ve kamu mallarına verilen zararlar, poliçenin ödeme kapsamına girer. Örneğin, yolda seyir halindeyken bir elektrik direğine çarparsanız ya da kaza sırasında yol tabelasını devirirseniz bu hasarı sigorta şirketiniz sizin adınıza karşılar. Sadece kamu malları değil; dükkan, ev ve bahçe gibi üçüncü kişilerin malları da ödeme kapsamına girer.

Trafik sigortası;

 • Vücutta oluşan hasar tazminatı,
 • İlk yardım ve tedavi sırasında oluşan masraflar,
 • Daha ciddi durumlarda hayatını kaybedenlerin defin ücretleri ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının tazminatı,
 • Sakatlık ve tedavi sırasında oluşan maddi kayıplar,
 • Çalışamaz raporu alanlar için tazminat ve güvenceleri kapsar.
 • Karıştığınız kazada hatalı değilseniz fakat aksi iddia edilip dava ediliyorsanız avukat ve dosya masraflarınız da poliçe kapsamında karşılanır.

Sigorta poliçelerinin kapsamı Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen limitler dahilinde hazırlanır. Limitler araç başına 41 bin TL’ye kadar olan hasarı öder. Kaza başına ödeme miktarı ise 82 bin TL olarak belirlenmiştir. Trafik sigortası ana teminatları, ek teminatları, çeşitleri, hasarsızlık indirimi ve ek primler değişkendir. Araç modeline, sigorta şirketine göre farklı teklifler sunulur. Sigortam.net ile en kapsamlı teminata sahip poliçeye ulaşabilirsiniz.

Sigorta poliçesinin kapsamını artırmak için ek teminatlara göz atabilirsiniz. Ferdi kaza teminatı, yangın konut paketi, yol yardım hizmeti, ihtiyarı mali mesuliyet ve mini onarım teminatı ek teminatlar arasında sayılabilir.

Trafik sigortası yaptırmak istediğiniz zaman karşınıza temel olarak iki temel paket çıkar. Standart ve ekstra olarak adlandırılan poliçelerin kapsamı farklıdır. Standart poliçe zorunlu tutulan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde ödemeleri takip eder. Ekstra trafik sigortası ise daha geniş bir kapsama sahiptir.

Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu araç sigortası yaptırmanız gerektiğinde online olarak Sigortam.net üzerinden iki dakika içerisinde kişisel teklifinizi alabilir ve ayrıcalıklı şekilde poliçenizi yaptırabilirsiniz. Sigortam.net üzerinden aldığınız teklifleri değerlendirirken de avantajlı konuma geçebilir, özel tekliflerde uygulanan indirimlerden yararlanabilirsiniz. Ekstra bir ücret ödemeden indirim ve kampanyalardan faydalanıp fırsatları değerlendirebilirsiniz. Teklif almak ve sigorta güvencenizi başlatmak için ise birkaç basit adımı takip etmeniz yeterlidir:

 • Zorunlu trafik sigortası ve isteğe bağlı ek primlere sahip poliçeyi yaptırmanız için ilk atılması gereken adım teklif almaktır.
 • Teklifiniz hazırlanırken trafik sigortası fiyatı prim hesaplaması yapılır. Bu hesaplama yapılırken farklı unsurlar göz önüne alınır. Kullandığınız aracın yaşı, markası, modeli, kayıtlı olduğu il, araç sahibinin yaşı ve hasarsızlık indirimine bakılır.
 • Kişiye özel sigorta teklifi almak için plaka, ruhsat ve araç sahibine ait bilgiler ile araca ait özel bilgiler doldurulması gereken alanlardır.
 • Varsa trafik sigortanızın son tarihi, kaza tespit tutanağı, trafik ceza sorgulaması ve hasar kaydı sorgulama işlemlerini internet üzerinden TC kimlik numaranızı ve plaka bilgilerini girerek yapabilir, sigorta teklifi almadan önce durumunuzdan haberdar olabilirsiniz.
 • Gerekli alanlara doğru ve teyit edilmiş bilgileri girdikten sonra karşınıza farklı şirketlere ait çeşitli poliçe tipleri çıkar. Sigortam.net’te 20’den fazla anlaşmalı sigorta şirketine ait teklifi bir arada görebilir, teklifler arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.
 • Aracınıza uygun sigorta teklifini seçtikten sonra internet bankacılığını kullanarak ödemenizi yapabilir, pratik bir şekilde trafik sigortanızı yaptırabilirsiniz.
 • Satın alma aşamasından sonra poliçeniz e-posta adresinize ulaşır. Böylece poliçenizi dijital ortamda güvenle saklayabilirsiniz.

Araç sigortanızı, sigorta yenileme tarihi geldiğinde de çevrim içi olarak yaptırabilirsiniz. Sigortanın ne zaman yenilenmesi gerektiğini ya da tarihinin geçmiş olup olmadığını kısa bir sorgulama ile internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kısa Vadeli Trafik Sigortası Yaptırmam Mümkün mü?

Trafik sigortası da diğer sigorta türlerinde olduğu gibi yıllık olarak yaptırılmaktadır. Sadece iki durumda istisna söz konusu olmaktadır:

 • Kısa vadeli trafik sigortası sadece geçici plakalar
 • Uluslararası yolcu ve eşya taşımacılığı yapan yabancı plakalı araçlar için yapılabilmektedir. Bu araç türleri dışındaki araçlar için ise kısa vadeli poliçe düzenlenememektedir.

Kısa vadeli trafik sigortası yaptırmak için yukarıdaki iki durum size uyuyorsa, detayları almak ve kendinize en uygun sigortayı yaptırmak için Sigortam.net uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Kasko ile Trafik Sigortasının Farkı Nedir?

Kasko ile trafik sigortası sıklıkla karıştırılır. Kasko sigortası araç sahibinin zararını, trafik sigortası ise karşı tarafın zararını karşılamak için yaptırılır. Kasko isteğe bağlı iken trafik sigortası zorunlu tutulur, sigortanın hangi şirketten yapılacağı ise araç sahibin insiyatifine bırakılır.

Trafik sigortası yaptırılmadığında gecikme cezası ve eksik belge ile trafiğe çıkma cezası ödenir. Ardından araç polisler tarafından bağlanır. Gerekli ödemeler yapılmadığı sürece araç garajdan alınamaz ve trafiğe çıkarılamaz. Kasko ise isteğe bağlı olduğu için bu tarz bir yaptırım ile karşılaşılmaz.

Trafik sigortasının karşı tarafın zararını karşılama oranı, kaza durumuna göre resmi limitler çerçevesinde belirlenirken kasko için durum farklıdır. Kaskoda sahip olunan aracın çalınması, yanması ve kaza gibi durumlarda şirketle olan sözleşmeniz çerçevesinde, resmi limit olmadan, poliçe ve prim miktarı üzerinden ödeme yapılır.

Müşteri Yorumları