Kasko Poliçesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm dünyada en çok tercih edilen ulaşım şekli olan kara yolu, aynı zamanda en yüksek kaza oranına sahip olan ulaşım şeklidir. Bu durum düşünüldüğünde bir trafik kazasından sonra ortaya çıkan hasarın bedeli birçok kişiyi zor duruma sokabilir. Kasko poliçesi de burada devreye girer. O zaman öncelikle kasko poliçesinin ne olduğunu öğrenmekle başlayalım.

Kasko Poliçesi Nedir?

Kara Taşıtları Sigortası da denilen Kasko Sigortası; bir aracın kaza yapması, yanması, çalınması ya da çalınması girişimi gibi durumlar sonucunda hasarın, poliçe şartları dahilinde karşılanmasını sağlayan bir sigorta çeşididir.

Kasko sigortasını Zorunlu Trafik Sigortası ile karıştırmamak gerekir. Bunun için Trafik Sigortası nedir ve Kasko Sigortası ile arasındaki farklar nelerdir, açıklayalım.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko Sigortası ile Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası, Karayolları Trafik Kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan, bir trafik kazası durumunda üçüncü kişilerin yani karşı tarafın maddi ve manevi zararını sigorta poliçesi dahilinde karşılayan bir sigorta türüdür.

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Sigortasının en büyük farklarından biri şudur: Kasko Sigortası, bir kazada araç sahibinin hasarını karşılarken Trafik Sigortası ise karşı tarafın zararını karşılar. Diğer önemli fark ise trafik sigortası zorunluyken kaskonun isteğe bağlı olmasıdır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Kasko Sigortası, poliçenin şartlarına göre zararın bir kısmını ya da tamamını karşılar. Belirleyici olan kısım ise kasko poliçesindeki teminatlardır. Başka bir deyişle olası bir kaza sonucunda sigortanızın, hangi hasarı karşılayıp hangisini karşılamayacağının kararını veren, kasko sigortanızın türü ve teminatlarıdır. Poliçenin kapsadığı teminat doğrultusunda kaskonun dört çeşidi bulunur:

 • Dar Kasko: Kasko poliçesinde belirtilen ana teminat maddelerinden sadece bir kısmını içeren kasko çeşididir. Mini kasko olarak da isimlendirilen bu kasko türünün fiyatı, diğer türlere göre düşüktür.
 • Genel kasko: Diğer adı düz kasko olan bu kasko türü; çarpma, çarpılma, çarpışma, yangın çıkması sonucu hasara uğrama, çalınma gibi genel şartları içerir.
 • Genişletilmiş Kasko: Kasko poliçesinde belirtilen genel teminatın tamamı ile birlikte ek teminatlar da sağlayabilen kasko türüdür. Bu sayede sel, deprem gibi felaketlerin teminatını verir.
 • Tam Kasko: Full kasko olarak da bilinen tam kasko, kasko poliçesi genel şartlarının tamamını ve aracınız için tehlikeli olan tüm risk durumlarını güvence altına alan bir poliçe çeşididir.

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu yüzden en başta yaptıracağınız Kasko Sigortasının neyi ne kadar kapsadığını bilmeniz önemli. Böylece aracınızı, risklere karşı en iyi şekilde koruyabilir ve çeşitli olumsuz durumlarda oluşan hasarın bedelini teminat altına alabilirsiniz. Bu noktada nelere dikkat etmeniz gerektiğine göz atalım:

 • Önceliğiniz Fiyat Değil, Kapsam Olsun: Kasko yaptırırken ihtiyacınız olacak teminatların neler olabileceğini göz önünde bulundurarak bir araç kasko poliçesi belirlemeniz yararınıza olacaktır. Bu durumda ne tür risklerle karşılaşma ihtimaliniz var ya da olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldığınızda kaybedeceğiniz bedel çok mu gibi soruların cevaplarını bilmeniz önemli.
 • Poliçede Anlamadığınız Kısımları Sormaktan Çekinmeyin: Sigorta poliçenizi ayrıntılı bir şekilde okuyup anlamanız ve poliçe hazırlanırken anlamadığınız her ayrıntıyı sigorta şirketine sormanız, sonradan yaşayacağınız sorunlar karşısında sizi bilgilendireceği için önemlidir.
 • Poliçenizdeki Özel Şartların Kapsamını Öğrenin: Kasko poliçesine imza atmadan önce sigorta genel ve özel şartlarını dikkatlice incelemeniz önemli. Çünkü sigorta özel şartları bölümünde kasko poliçenizde yer almasını isteyeceğiniz önemli teminatlar yer alabilir. Bu teminatlardan bazıları (zarar verici toplumsal hareketler veya grev esnasında aracınızın hasar görmesi gibi) özel durumlarda aracınızı güvence altına alır. Ayrıca tsunami, sel ve deprem gibi doğal afetlerde yaşanacak hasarlar da kasko poliçesinde özel teminatlar grubuna dahildir.
 • Poliçenizde Gösterilen Miktar Aracınızın Değerini Yansıtsın: Eğer aracınız sıfır ise kasko poliçenizde gösterilen miktarla aracı alırken ödediğiniz miktar aynı olmalı.
 • Poliçenizdeki Muafiyet Uygulamanızı Kontrol Ettirin: Kasko poliçenizde yer alabilecek muafiyet uygulaması, aracınızın alabileceği hasarın bedelinin sigorta şirketi ile sigortayı yaptıran kişi arasında paylaşılarak ödenmesi şeklidir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ödeyeceğiniz yüzdenin (payın) poliçedenizde ne kadar olduğudur. Muafiyet uygulaması poliçenizin şartlarında yer almıyorsa aracınızın alacağı hasarı sigorta şirketi tek başına öder.
 • Kasko Poliçenizi Mutlaka Ödeyin: Poliçe ücretinin son ödeme tarihini 15 gün geçirmeniz durumunda birçok sigorta şirketince sigortanız durdurulur. Bu nedenle kaskodan yararlanmak için mutlaka ödemeyi zamanında yapın.
 • Kasko Hasarsızlık İndiriminiz Varsa Kullanın: Kasko süresinin kapsamı 1 yıldır. Bu 1 yıl içinde aracınızla hiçbir kaza yaşamadıysanız gelecek yıl için sigorta şirketi size hasarsızlık indirimi uygulayabilir. Bu sayede bir sonraki yılın poliçesinde indirim yapılır. Bu indirimler hasarsızlık yılına göre %30’dan %60’a kadar artar.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko Sigortası ile Aracınızı Güvence Altına Alın

Kasko Sigortası, size sunduğu ana ve ek teminatlarla trafik kazasından deprem gibi doğal afetlere kadar birçok nedenle aracınızın başına gelebilecek hasarı poliçe dahilinde güvence altına alır.

Size uygun kasko teklifini almak için sigortam.net’i inceleyebilir ve kasko poliçesi sorgulama yaparak ihtiyacınız olan teminatlar doğrultusunda kaskonuzu alabilirsiniz. Dilerseniz Sigorta Destek Hattımızı arayarak da sigorta uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları