Kasko Poliçesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Tüm dünyada en çok tercih edilen ulaşım şekli olan kara yolu, aynı zamanda en yüksek kaza oranına sahip olan ulaşım şeklidir. Bu durum düşünüldüğünde bir trafik kazasından sonra ortaya çıkan hasarın bedeli birçok kişiyi zor duruma sokabilir. Kasko poliçesi de burada devreye girer. Kara Taşıtları Sigortası da denilen Kasko Sigortası; bir aracın kaza yapması, yanması, çalınması ya da çalınması girişimi gibi durumlar sonucunda hasarın, poliçe şartları dahilinde karşılanmasını sağlar. Peki, kasko yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu yüzden en başta yaptıracağın kasko sigortasının neyi ne kadar kapsadığını bilmen önemli. Böylece aracını, risklere karşı en iyi şekilde koruyabilir ve çeşitli olumsuz durumlarda oluşan hasarın bedelini teminat altına alabilirsin. Kaskoda dikkat edilmesi gerekenler:

Hangi Sigorta Şirketi İle Çalışacağına Dikkat Et

Kasko sigortası yaptırırken şirket seçimi oldukça önemli bir konudur. Kasko şirketleri arasında tercih yaparken herkes tarafından bilinen ve güvenilir sigorta şirketlerini tercih etmelisin aksi takdirde olası bir kaza anında problemler yaşayabilirsin. 

Ödeme Seçeneklerini Değerlendir 

Kasko poliçen hazırlandığında farklı ödeme seçenekleri ile ödeme kolaylığı sunan sigorta şirketlerini tercih etmeni öneririz.

Önceliğin Fiyat Değil, Poliçenin Kapsamı Olsun 

Kasko yaptırırken ihtiyacın olacak teminatların neler olabileceğini göz önünde bulundurarak bir araç kasko poliçesi belirlemen yararına olacaktır. Bu durumda ne tür risklerle karşılaşma ihtimaliniz var ya da olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldığında kaybedeceğin bedel çok mu gibi soruların cevaplarını bilmen önemli.

Poliçede Anlamadığın Kısımları Sormaktan Çekinme

Sigorta poliçeni ayrıntılı bir şekilde okuyup anlamak ve poliçe hazırlanırken anlamadığın her ayrıntıyı sigorta şirketine sormak, sonradan yaşayacağın sorunlar karşısında seni bilgilendireceği için önemlidir.

Poliçendeki Özel Şartların Kapsamını Öğren 

Kasko poliçesine imza atmadan önce sigorta genel ve özel şartlarını dikkatlice incelemen önemli. Çünkü sigorta özel şartları bölümünde kasko poliçende yer almasını isteyeceğin önemli teminatlar yer alabilir. Bu teminatlardan bazıları (zarar verici toplumsal hareketler veya grev esnasında aracının hasar görmesi gibi) özel durumlarda aracını güvence altına alır. Ayrıca tsunami, sel ve deprem gibi doğal afetlerde yaşanacak hasarlar da kasko poliçesinde özel teminatlar grubuna dahildir. Kasko genel şartları ile ilgili bilgi almak için yazımıza göz atabilirsin. 

Kasko Poliçende İkame Araç Teminatı Olsun 

Yaşanan bir kazada aracının onarım sürecinde mağdur olmaman amacıyla bazı sigorta şirketleri ikame araç temin eder böylece araç onarılırken araçsız kalmamış olursun. İkame araç teminatı ile ilgili detayları öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Poliçede Gösterilen Miktar Aracının Değerini Yansıtsın 

Eğer aracın sıfır ise kasko poliçende gösterilen miktarla aracı alırken ödediğin miktar aynı olmalı.

Poliçedeki Muafiyet Uygulamasını Kontrol Ettir

Kasko poliçende yer alabilecek muafiyet uygulaması, aracının alabileceği hasarın bedelinin sigorta şirketi ile sigortayı yaptıran kişi arasında paylaşılarak ödenmesi şeklidir. Burada dikkat etmen gereken nokta, ödeyeceğin yüzdenin (payın) poliçende ne kadar olduğudur. Muafiyet uygulaması poliçenin şartlarında yer almıyorsa aracının alacağı hasarı sigorta şirketi tek başına öder.

Kasko Hasarsızlık İndiriminden Yararlanabilirsin 

Kasko süresinin kapsamı 1 yıldır. Bu 1 yıl içinde aracınla hiçbir kaza yaşamadıysan gelecek yıl yeniden kasko sigortası yaptırdığında sigorta şirketi sana hasarsızlık indirimi uygulayabilir. Bu sayede bir sonraki yılın poliçesinde indirim yapılır. Bu indirimler hasarsızlık yılına göre %30’dan %60’a kadar artar.

Kasko Yaptırdıktan Sonra Poliçeni Mutlaka Ödemelisin 

Poliçe ücretinin son ödeme tarihini 15 gün geçirmen durumunda birçok sigorta şirketince sigortan durdurulur. Bu nedenle kaskodan yararlanmak için ödemeyi mutlaka zamanında yapmalısın

Kasko Sigortası ile Aracını Güvence Altına Al!

Kasko Sigortası, sunduğu ana ve ek teminatlarla trafik kazasından deprem gibi doğal afetlere kadar birçok nedenle aracının başına gelebilecek hasarı poliçe dahilinde güvence altına alır. Sen de senin için en uygun kasko teklifini almak için sigortam.net’i inceleyebilir ve kasko poliçesi sorgulama yaparak ihtiyacın olan teminatlar doğrultusunda kaskonu yaptırabilir, dilersen Sigorta Destek Hattımızı arayarak da sigorta uzmanlarımızdan destek alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.