Araba Kullanılırken Karşılaşılabilecek Riskler

Araba kullanırken aslında birçok tehlikenin de sizinle olduğunun farkında olmanız gerekir. Yapacağınız küçük de olsa yanlış bir davranış olası kazalara ve hayati tehlikelere neden olabilir.

Trafik kazalarının sayısının oldukça fazla olduğu düşünüldüğünde bu durum daha net görülmektedir. Dolayısıyla seyir halindeyken karşılaşabileceğiniz risklere karşı nasıl davranmanız gerektiğini bilmelisiniz. Konuyla ilgili "Araba Kullanırken Uyulması Gereken Trafik Kuralları ve "Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta" yazılarımızdan da bilgi alabilirsiniz.

Araç Lastiğinizin Patlaması Durumu

Trafikte seyir halindeyken aracınızın lastiğinin patlaması muhtemel bir durumdur. Böyle bir durumda aracınızın yola tutunması da güçleşir ve araç savrulmaya başlar. Yapmanız gereken ise direksiyonu sıkıca tutmak ve mümkün olduğunca dengeyi sağlamaya çalışmaktır. Bu şekilde frene basmadan aracın yavaşlamasını beklemelisiniz. Aracınızı güvenli bir yere trafiği de aksatmayacak şekilde park etmeniz ve lastiğinizi yedeğiyle değiştirmeniz gerekir. Lastik patlamasını önlemek için "Lastik Patlamasına Engel Olmanın Yolları" yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Aracın Kayması Durumu

Trafikte ilerlerken aracınızın kaydığını fark ederseniz panik yapmadan ayağınızı gazdan çekerek aracınızı yavaşlatmaya çalışmalısınız. Böyle bir durumda fren yapmamanız gerekir. Direksiyonu da aracın kaydığı yöne doğru çevirmeli fakat çok çevirmemeye özen göstermelisiniz. Kayma sona erdiğinde direksiyonu yavaş bir şekilde tekrar gideceğiniz yöne çevirebilirsiniz.

Aracın Yoldan Dışarı Çıkması Durumu

Seyir halindeyken aracınız yoldan çıkarsa frene basmadan ayağınızı gazdan çekin ve aracın yavaşlamasını bekleyin. Bu sırada aracınızın direksiyonunu da düz tutmaya özen gösterin.

Araç Freninin Zayıflaması

Aracınızla seyir halindeyken freniniz tutmazsa heyecana kapılmadan hızınızı düşürün ve el frenini çekin. Frenlerin daha uzun süre işlevini yerine getirmesi için sürekli frene basmamak, düşük hız ve viteste arabanın yavaşlamasını sağlamaya çalışın.

Aracın Yanması Durumu

Araçta yangının çıkması 3 nedenden dolayı oluşur. İlki elektrik arızası sonucu kabloların fazla ısınarak yanmasıdır. Bu durumda motoru durdurarak akü kutup başlarını aküden ayırmak gerekir. Akaryakıt sızıntısından dolayı benzinin alev almasıyla meydana gelir. Diğer bir sebebi de fazla sıcak hava ve sürtünmelerden dolayı fren balatalarının ya da lastiklerin dış yüzeylerinin yanmasıdır. Araç yangınlarının meydana gelmesinin asıl nedeni ise araç bakımının yeterli düzeyde yapılmamış olmasıdır.

Aracınızın bakımlarını ihmal etmeyin. Olası riskleri güvence altına almak için de mutlaka kasko sigortası yaptırın. En uygun kasko bedeli için Sigortam.net’tenkasko hesaplama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL