Araba Kullanılırken Karşılaşılabilecek Riskler

Araba kullanırken aslında birçok tehlikenin de sizinle olduğunun farkında olmanız gerekir. Yapacağınız küçük de olsa yanlış bir davranış olası kazalara ve hayati tehlikelere neden olabilir.

Trafik kazalarının sayısının oldukça fazla olduğu düşünüldüğünde bu durum daha net görülmektedir. Dolayısıyla seyir halindeyken karşılaşabileceğiniz risklere karşı nasıl davranmanız gerektiğini bilmelisiniz. Konuyla ilgili "Araba Kullanırken Uyulması Gereken Trafik Kuralları ve "Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta" yazılarımızdan da bilgi alabilirsiniz.

Araç Lastiğinizin Patlaması Durumu

Trafikte seyir halindeyken aracınızın lastiğinin patlaması muhtemel bir durumdur. Böyle bir durumda aracınızın yola tutunması da güçleşir ve araç savrulmaya başlar. Yapmanız gereken ise direksiyonu sıkıca tutmak ve mümkün olduğunca dengeyi sağlamaya çalışmaktır. Bu şekilde frene basmadan aracın yavaşlamasını beklemelisiniz. Aracınızı güvenli bir yere trafiği de aksatmayacak şekilde park etmeniz ve lastiğinizi yedeğiyle değiştirmeniz gerekir. Lastik patlamasını önlemek için "Lastik Patlamasına Engel Olmanın Yolları" yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Aracın Kayması Durumu

Trafikte ilerlerken aracınızın kaydığını fark ederseniz panik yapmadan ayağınızı gazdan çekerek aracınızı yavaşlatmaya çalışmalısınız. Böyle bir durumda fren yapmamanız gerekir. Direksiyonu da aracın kaydığı yöne doğru çevirmeli fakat çok çevirmemeye özen göstermelisiniz. Kayma sona erdiğinde direksiyonu yavaş bir şekilde tekrar gideceğiniz yöne çevirebilirsiniz.

Aracın Yoldan Dışarı Çıkması Durumu

Seyir halindeyken aracınız yoldan çıkarsa frene basmadan ayağınızı gazdan çekin ve aracın yavaşlamasını bekleyin. Bu sırada aracınızın direksiyonunu da düz tutmaya özen gösterin.

Araç Freninin Zayıflaması

Aracınızla seyir halindeyken freniniz tutmazsa heyecana kapılmadan hızınızı düşürün ve el frenini çekin. Frenlerin daha uzun süre işlevini yerine getirmesi için sürekli frene basmamak, düşük hız ve viteste arabanın yavaşlamasını sağlamaya çalışın.

Aracın Yanması Durumu

Araçta yangının çıkması 3 nedenden dolayı oluşur. İlki elektrik arızası sonucu kabloların fazla ısınarak yanmasıdır. Bu durumda motoru durdurarak akü kutup başlarını aküden ayırmak gerekir. Akaryakıt sızıntısından dolayı benzinin alev almasıyla meydana gelir. Diğer bir sebebi de fazla sıcak hava ve sürtünmelerden dolayı fren balatalarının ya da lastiklerin dış yüzeylerinin yanmasıdır. Araç yangınlarının meydana gelmesinin asıl nedeni ise araç bakımının yeterli düzeyde yapılmamış olmasıdır.

Aracınızın bakımlarını ihmal etmeyin. Olası riskleri güvence altına almak için de mutlaka kasko sigortası yaptırın. En uygun kasko bedeli için Sigortam.net’ten kasko hesaplama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle...Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde...bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek...Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile...değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç...Değer Belirleme Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar...tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki...güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması...halinde eksper tarafından piyasan alınacak en az üç adet teklifin ortalaması...alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın...aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız....İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.