Kasko Nedir, Ne İşe Yarar, Avantajları Nelerdir?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

kasko nedir, ne işe yarar

Kasko sigortası aracın hasar masraflarına karşı bütçeni koruma altına alan oldukça önemli bir araç sigortasıdır. Kasko hakkında tüm bilgilere sahip olmak kasko sigortanı yaptırırken çok daha doğru kararlar almana yardımcı olur. Bu nedenle yazımızda kasko ne demek, kasko sigortası avantajları neler gibi kasko hakkında merak ettiğin en temel sorular senin için cevapladık. 

Kasko Nedir?

Kasko resmi adıyla Kara Araçları Kasko Sigortası, kısaca motorlu ve motorsuz olan kara araçlarının kasko genel şartları içerisinde belirtilen riskler durumunda maddi zararı karşılayan sigorta olarak tanımlanabilir. Peki, kasko ne demek? Gel, bu soruya daha detaylı cevap verelim.

Kasko, aracını kaza ve hasar risklerine karşı güvence altına alarak seni beklenmedik masraflara karşı koruyan isteğe bağlı bir araç sigortasıdır. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması gibi durumlarda ve ferdi kayıplarda sigortalıya tazminat ödenmesi için yapılır. Kasko; trafik sigortasının aksine karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır. Böylelikle hem aracın hem de bütçen güvence altına alınmış olur. Kaza veya hasar durumlarında kasko sayesinde büyük maliyetlere katlanmak zorunda kalmazsın.

Kasko Ne İşe Yarar?

Kasko sigortası, trafik sigortası gibi zorunlu bir araç sigortası değildir ama kaskolu aracın birçok avantajı vardır. Hem geniş teminat yelpazesiyle araç sahibine birçok avantaj sağlar, hem de hasar durumunda tamir masraflarını karşılayarak bütçeni koruma altına alır. Kasko sigortası faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kasko sigortası, aracının bir kaza sırasında ya da park halindeyken hasar görmesi durumunda tamir masraflarını kısmen veya tamamen karşılar. Bu sayede çoğunlukla yüksek maliyetli olan hasar masraflarını kendi cebinden ödemek zorunda kalmazsın. 
  • Kasko sigortasında yer alan İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) teminatı ile kaza sonucu karşı tarafa verilen zararları da kasko sigortan ile ödeyebilirsin. İMM nedir yazımızdan hasarı nasıl karşıladığını detaylarıyla öğrenebilirsin. İMM teminatı yüksek olan bir kasko tercih edip İMM teklifi alırken trafikteki kaza risklerine karşı bütçeni koruma altına almış olursun. Limit sınırı olmayan İMM teminatlı kasko sigortaları da oldukça avantajlıdır. Kaza sonucu karşı tarafın aracında hasar masrafı ne kadar yüksek olursa olsun limitsiz İMM teminatı olan kasko sigortan varsa kendi bütçenden hiçbir ödeme yapmazsın. Kasko teminatı dışında İMM sigortası tek başına da satın alınabilir, Sigortam.net'ten İMM teklifi alarak fiyatlarını öğrenebilirsin.
  • Kasko sigortası yaptırdığın zaman aracını arıza ve hasar durumlarında sigorta şirketinin anlaşmalı servislerine götürebilirsin. Tamir ve onarım için servis aramakla uğraşmak yerine kasko sigortalarının geniş anlaşmalı servis ağından yararlanarak hızlıca işlemlerini halledebilirsin. Bazı kasko ürünlerinde anlaşmalı servisler serbest seçimli olabilir, bu seçeneği tercih edersen dilediğin serviste kasko poliçeni kullanabilirsin. Anlaşmalı servislerde hasar beyanında bulunman gerekir. . Hasar durumunda beyan nasıl yazılır öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin
  • Kaza ya da bir arıza sonucu aracın yolda kalırsa çekici çağırmanın belirli masrafları vardır. Kaskon var ise yol yardım teminatı içerisinde yer alan çekici hizmetinden ücretsiz yararlanabilirsin.
  • Yine kaza sonucu aracın servise bırakmak durumunda kalırsan, kaskonun ikame araç teminatını kullanarak geçici bir araba alabilirsin. Bu sayede poliçende belirtilen süre kadar araban servisteyken araçsız kalmazsın.
  • Aracını bir yakının sürerken de hasar alma durumu oluşabilir. Böyle bir durumda eğer poliçeni de teminat kapsamı uygunsa hasarlar kasko tarafından ödenir. Aracı başkası kullanırsa kasko hasarı karşılar mı sorusu için ilgili yazımızı okuyabilirsin.

Kaskonun Kapsamı Nedir?

Kasko zorunlu bir sigorta türü olmamakla beraber aracın yanması ya da çalışanması gibi durumlar için standart teminatlar içerir. Tabii talep edildiği durumlarda, bu teminatların kapsamı genişletilebilir. Sigorta şirketlerinin teminatları belirlediği kasko ürünlerini arasından ihtiyacına karşılık vereni rahatlıkla seçebilirsin. Kasko neleri karşılar konulu yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsin.

Ayrıca poliçede aksi belirtilmediği sürece kasko sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Aynı şekilde yabancı plakalı araçlar da ülke sınırlarımız içerisinde kazaya karşılanır. "Yeşil Kart Sigortası" yazımızdan bu konu ile ilgili detayları öğrenebilirsin. 

Kıymet Kazanma Tenzili Nedir?

Araçla yapılan kaza ya da sürekli kullanımdan ötürü aracın hasar görmesi durumunda araçtaki bazı parçaların değişmesi gerekebilir. Yeni eklenen “sıfır parçaların” bedeli, eski parçalardan daha yüksek olacağından sigorta eksperi de bu değişecek parçaların değerini, kaza sonrasında ödenecek olan tazminat tutarından düşer. Böylece aracın değerinin kasko sigortası yaptırılmadan önceki değerinden yüksek olmaması amaçlanır. Bu işleme de “kıymet kazanma tenzili” denir. 

Kasko sigortasında ek teminat olarak “eskime payı düşmeme teminatı” yaptırıp kıymet kazanma tenzili işleminin es geçilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle kaza ve hasar sonrasında aracında oluşan değer artışı, tazminat bedelinden düşülmez ve aracınızın değeri yükselmiş olur. 

Kasko Nasıl Yapılır?

Kasko sigortası nerede yapılır sorusu kasko sigortası yaptırmayı düşünen kişilerin merak ettiği bir konudur Kasko sigortasını internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsin. Kasko teklifi almak için bilgilerini girmen yeterli, sadece 2 dakikada anlaşmalı sigorta şirketlerinin farklı farklı kasko ürünlerini görebilirsin. En ucuz fiyatlı kasko sigortasından en kapsamlı teminatlara sahip kasko poliçesine kadar tüm teklifleri tek bir ekranda inceleyebilirsin. Bu sayede ihtiyaçlarına en uygun olanı rahatlıkla seçmen mümkün olur. Online ödeme ile kaskonu satın aldıktan sonra poliçe e-mail adresine gönderilerek güvencen anında başlatılır. 

"LPG'li araca kasko yapılır mı?" öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin.

Kasko Ne Kadar?

Kasko bedeli ne kadar sorusunun cevabı her araç sahibine göre değişiklik gösterir. Geçmiş hasarsızlık durumu, aracın yaşı, sürücünün yaşı gibi birçok faktör kasko primi etkiler. Bu nedenle kasko fiyatları için en net ve güncel bilgiyi almak için teklif almanda fayda var. Araçlarda kasko yaş sınırı hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Neler?

Kasko ve trafik sigortası farkı, temel olarak zorunlu olup olmama durumuyla açıklanabilir. Kasko; zorunlu olmayan, araç sahiplerinin tercihine bırakılmış bir sigortadır. Trafik sigortası ise trafiğe çıkan her araç için yaptırılması zorunlu bir uygulamadır. 

Bunların yanında kasko sigortası, aracı ve araç sahibini güvence altına alır. Trafik sigortası ise üçüncü kişilere verilen maddi ya da fiziki zararları kapsar. Ayrıca trafik sigortasında prim sınırı devlet tarafından belirlendiği için standarttır. Kasko sigortasında ise ödenecek prim tutarı, poliçenin kapsamına göre değişiklik gösterir.

Kasko Muafiyeti Nedir?

Kasko muafiyeti, araçta meydana gelen hasarın belirli bir kısmının sigortalı tarafından karşılanması durumuna denir. Örneğin 50.000 TL sigorta bedeli ve 500 TL muafiyet seçeneğiyle aracına sigorta yaptırdığını düşün. Böyle bir durumda, aracın 500 TL’ye kadar olan hasar masrafını sigortalı olarak sen karşılarsın. 500 TL ve 50.000 TL arasında olan masrafları ise anlaşmalı olduğun sigorta şirketi öder. 

Kasko Poliçesi Nedir, Kasko Süresi Ne Kadar 

Sigortalı aracın alacağı hasarlardan hangilerinin karşılanacağının belirtildiği şartnameye kasko poliçesi denir. Teminat durumları, sorumluluklar, sigortalının ve sigorta şirketinin hakları, teminat altına alınmayan haller, kaza ve zarar halinde sürecin nasıl belirleneceği gibi durumlar kasko poliçesi kapsamında belirlenir. Kasko poliçeleri genellikle 1 yıl süreyle düzenlenir. 

Kasko poliçesinin iptal edilmesi de gerekebilir. Kasko iptali hakkında detayları için tıkla!

Kasko Poliçe Teminatı Ne Zaman Başlar?

Kasko poliçe teminatının sigorta priminin tamamı ya da taksitle ödenmesi kararlaştırılmışsa primin ilk taksitinin, poliçe hazırlandıktan sonra poliçenin teslimine kadar ödenmesi gerekir. Poliçe sahibi, primi veya peşinatı ödemezse poliçe kendine teslim edilmiş olsa bile poliçe teminatı başlatılmaz.Ödemenin zamanında yapılmasının ardından sigortanın başlangıcı ve bitişi -taraflar arasında aksi kararlaştırılmadıkça- Türkiye sınırları içinde 12.00’de başlar ve bitiş gününde aynı saatte sona erer. Sigortalı, araca zarar verici olayın yaşandığı günden itibaren 5 iş günü içinde rizikonun (zararın) gerçekleştiğini sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

Rizikonun yani bir zararın gerçekleşmesi halinde sigortacı, hasar ile ilgili belgelerin kendisine verilmesinden itibaren en geç 15 gün içerisinde hasar ve tazminat miktarını sigortalıya bildirmek zorundadır.Kaskolu aracın çalınması durumunda -aracın bulunma ihtimaline karşılık- 30 günlük bekleme süresi bulunur. Bu süre zarfında araç hâlâ bulunmadıysa bu durumda aynı işlemler ile sigorta şirketine başvuru yapılmalıdır. Araç bu süre içinde hasarlı olarak bulunursa oluşan hasar sigorta şirketi tarafından kasko dahilinde ödenir. Eğer ödemeler konusunda anlaşma sağlayamazsan bu durumda da Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapman gerekir.

Kasko Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kasko poliçe sorgulamasını hem e-Devlet üzerinden hem de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi - Poliçe Sorgulamaları sayfasından yapabilirsin. Kasko poliçe sorgulama yapabilmek için sadece T.C. kimlik numaran ve plaka bilgine ihtiyaç var. Sonrasında herhangi bir trafik kazası durumunda poliçen yanında olmasa dahi kasko yaptırdığın şirket bilgisi, kaskonun başlangıç ve bitiş tarihi gibi detaylı bilgilere anında ulaşabilirsin. Sen de kasko sigortası yaptırmak istiyorsan Sigortam.net üzerinden, uzun araştırmalar yapmadan birçok kasko teklifi alabilirsin! Dilersen 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızı arayarak da sana özel kasko tekliflerini değerlendirebilirsin.

Anlaşmalı sigorta şirketlerinin kasko ürünleri hakkında bilgi almak istersen aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsin. 

Axa kasko

Allianz kasko

Anadolu Sigorta kasko

Aksigorta kasko

Türkiye Sigorta kasko

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.