Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar? 

Kasko sigortası, otomobiller için uygulanan sigorta çeşitlerinden biridir. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması gibi durumlarda sigortalıya tazminat ödenmesi için yapılır. 

Kasko; trafik sigortasının aksine karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır. Böylelikle hem aracınız hem de bütçeniz güvence altına alınmış olur. Kaza veya hasar durumlarında kasko sayesinde büyük maliyetlere katlanmak zorunda kalmazsınız.

Kasko Poliçesi Nedir, Ne Kadar Süreyle Düzenlenir?

Sigortalı aracın alacağı hasarlardan hangilerinin karşılanacağının belirtildiği şartnameye kasko poliçesi denir. Teminat durumları, sorumluluklar, sigortalının ve sigorta şirketinin hakları, teminat altına alınmayan haller, kaza ve zarar halinde sürecin nasıl belirleneceği gibi durumlar kasko poliçesi kapsamında belirlenir. Kasko poliçeleri genellikle 1 yıl süreyle düzenlenir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar? 

Kasko, zorunlu bir sigorta türü olmamakla beraber aracın yanması ya da çalışanması gibi durumlar için standart teminatlar içerir. Tabii talep edildiği durumlarda, bu teminatların kapsamı genişletilebilir. Sigorta şirketlerinin teminatları belirlediği kasko ürünlerini arasından ihtiyacınıza karşılık vereni rahatlıkla seçebilirsiniz. Ayrıca poliçede aksi belirtilmediği sürece kasko sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

Kasko teminatlarının, aracın kazaya açık olduğu her yerde geçerli olabilmesi için yurt dışı teminatının da ek teminat olarak alınması gerekir. 

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko sigortası standart teminatları arasında yer alan durumları aşağıda bulabilirsiniz: 

 • Çarpma, çarpışma
 • Devrilme, düşme, yuvarlanma
 • Yanma
 • Hırsızlık
 • Asıl anahtarın çalınması sonucu hırsızlık
 • Anahtar kaybı
 • Kötü niyetli hareketler
 • Enflasyon
 • Terör
 • Deprem
 • Sel-seylap
 • Aracın yetkisiz kişilerce çekimi
 • Sigara ve benzer madde zararları
 • Kemirgen teminatı
 • Hasarsızlık koruma
 • Eskime payı düşmeme
 • Kullanım kaybı teminatı
 • İhtiyari mali sorumluluk
 • Koltuk ferdi kaza
 • Kilit sistemi teminatı
 • Acil sağlık ambulans hizmeti
 • Hukuksal koruma
 • Mini onarım hizmeti
 • Yol yardım hizmeti
 • İkâme araç hizmeti

Kıymet Kazanma Tenzili Nedir?

Araçla yapılan kaza ya da sürekli kullanımdan ötürü aracın hasar görmesi durumunda araçtaki bazı parçaların değişmesi gerekebilir. Yeni eklenen “sıfır parçaların” bedeli, eski parçalardan daha yüksek olacağından sigorta eksperi de bu değişecek parçaların değerini, kaza sonrasında ödenecek olan tazminat tutarından düşer. Böylece aracın değerinin kasko sigortası yaptırılmadan önceki değerinden yüksek olmaması amaçlanır. Bu işleme de “kıymet kazanma tenzili” denir. 

Kasko sigortasında ek teminat olarak “eskime payı düşmeme teminatı” yaptırıp kıymet kazanma tenzili işleminin es geçilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle kaza ve hasar sonrasında aracınızda oluşan değer artışı, tazminat bedelinden düşülmez ve aracınızın değeri yükselmiş olur. 

Kasko Bedeli Nedir, Neye Göre Belirlenir?

Kasko bedeli, sigorta poliçesinde yer alan aracın kasko değeridir. Sigorta poliçesindeki teminatlara, ek teminatlara ve poliçe kapsamındaki hasarsızlık durumuna göre bu bedel değişiklik gösterir. Kasko hasarsızlık indirimi ise poliçe süresi kapsamında eğer hasar talebinde bulunulmazsa poliçe yenileneceği zaman ödenmesi gereken tutara uygulanan indirimdir. 

Hasarsızlık indirimi oranını etkileyen durumları sigorta şirketleri kendileri belirler. Bunun yanında sürücüler, yeni satın aldıkları araca kasko poliçesi yaptıracakları zaman eski araçlarından kazanmış oldukları hasarsızlık indirimini kullanabilirler. 

Ayrıca hasarsızlık indirimi kazanılmasına engel olmayan durumlar aşağıdaki gibidir:

 • %100 rüculu hasarlar; karşı tarafın %100 kusurlu olduğu durumlarda ortaya çıkan hasarlardır. Sigortalının ortaya çıkan hasarda kusurunun olmadığının zabıt veya tutanak ile belgelenmesi gerekir. Bu belge ile sigortalı, sigorta şirketinden hasar tazminatı alabilir.
 • Radyo ve teyp çalınması, cam kırılması hasarları sadece bir kereye mahsus olarak hasarsızlık indirimi hakkını etkilemez. Ancak her sigorta şirketinde aynı kuralın geçerli olmadığını da söyleyelim. 
 • Aracın iç ve dış yüzeylerinde oluşan sıyrık, çizik, vuruk gibi mini hasarlar hasarsızlık durumunu bozmaz. 

Kasko Muafiyeti Nedir?

Kasko muafiyeti, araçta meydana gelen hasarın belirli bir kısmının sigortalı tarafından karşılanması durumuna denir. Örneğin 50.000 TL sigorta bedeli ve 500 TL muafiyet seçeneğiyle aracınıza sigorta yaptırdığınızı düşünün. Böyle bir durumda, aracın 500 TL’ye kadar olan hasar masrafını sigortalı olarak siz karşılarsınız. 500 TL ve 50.000 TL arasında olan masrafları ise anlaşmalı olduğunuz sigorta şirketi öder. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko Poliçe Teminatı Ne Zaman Başlar?

Kasko poliçe teminatının sigorta priminin tamamı ya da taksitle ödenmesi kararlaştırılmışsa primin ilk taksidinin, poliçe hazırlandıktan sonra poliçenin teslimine kadar ödenmesi gerekir. Poliçe sahibi, primi veya peşinatı ödemezse poliçe kendine teslim edilmiş olsa bile poliçe teminatı başlatılmaz.

Ödemenin zamanında yapılmasının ardından sigortanın başlangıcı ve bitişi -taraflar arasında aksi kararlaştırılmadıkça- Türkiye sınırları içinde 12.00’de başlar ve bitiş gününde aynı saatte sona erer. Sigortalı, araca zarar verici olayın yaşandığı günden itibaren 5 iş günü içinde rizikonun (zararın) gerçekleştiğini sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

Rizikonun yani bir zararın gerçekleşmesi halinde sigortacı, hasar ile ilgili belgelerin kendisine verilmesinden itibaren en geç 15 gün içerisinde hasar ve tazminat miktarını sigortalıya bildirmek zorundadır.

Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Neler?

Trafik sigortası ile kasko farkı, temel olarak zorunlu olup olmama durumuyla açıklanabilir. Kasko; zorunlu olmayan, araç sahiplerinin tercihine bırakılmış bir sigortadır. Trafik sigortası ise trafiğe çıkan her araç için yaptırılması zorunlu bir uygulamadır. 

Bunların yanında kasko sigortası, aracı ve araç sahibini güvence altına alır. Trafik sigortası ise üçüncü kişilere verilen maddi ya da fiziki zararları kapsar. Ayrıca trafik sigortasında prim sınırı devlet tarafından belirlendiği için standarttır. Kasko sigortasında ise ödenecek prim tutarı, poliçenin kapsamına göre değişiklik gösterir. 

Kasko sigortası kapsamında aracınız zarar görürse ne yapmanız gerektiğini detaylı şekilde incelemek için “Kaskolu Aracınız Zarar Görürse Ne Yapmalısınız?"  yazımızı okuyabilirsiniz.

Kasko Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kasko poliçe sorgulamasını hem e-Devlet üzerinden hem de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi - Poliçe Sorgulamaları sayfasından yapabilir ve poliçenizle ilgili merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz. 

Siz de kasko sigortası yaptırmak istiyorsanız Sigortam.net üzerinden, uzun araştırmalar yapmadan birçok kasko teklifi alabilirsiniz! Dilerseniz 44 24 00 Sigorta Destek Hattımızı arayarak da size özel kasko tekliflerini değerlendirebilirsiniz.
 

Müşteri Yorumları