444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Aracınızın Bakımı için Sizin Yapabilecekleriniz

17 Aralık 2012
Araç kullanmak zevkli ve konforlu, ancak bazı durumlarda bizi ekonomik olarak zorladığı da bir gerçek. Can güvenliğimiz açısından bakımına özellikle dikkat etmek ve sürekli olarak ilgilenmek çok önemli. Aracınızın periyodik bakımları için servise götürmeniz şart olsa da bazı küçük bakımları kendiniz yaparak zorunlu haller dışındaki ücretlerden kurtulabilirsiniz.
araç bakımıİşte araç bakımı için sizin yapabileceğiniz küçük ipuçları:
 
Temizlik:
 
Öncelikle işe araç temizliği ile başlayabilirsiniz. Sürüş esnasında iyi bir görüş sağlamak için ayna ve camların sürekli olarak temiz tutulması gerekir. Bunlar günlük olarak kontrol edilmelidir.
 
Ayna ve camlar dışında haftada bir kere aracınızın iç ve dış temizliğini kendiniz yaparak oto yıkama ücretinden kurtulabilirsiniz. Aracınız temiz değilken kaportaya yapışan kirler zamanla boyada ve metalde aşınmalara neden olur, bu nedenle araç temizliği ihmal edilmemelidir.


Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN
Silecekler: 
 
Aracınızın sileceklerini kendiniz değiştirebilirsiniz. Sileceklerinin lastiği yırtılmışsa ve kolayca ayrılıyorsa değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Her zaman iki silecek lastiğini birden değiştirin. Tek tek değiştirmek verimli kullanımı önleyecektir. Sileceği camdan ayırdıktan sonra küçük bir tornavida yardımı ile lastiği çıkartabilirsiniz. Daha sonra sileceğinizin türüne göre yeni lastikleri metal kısım üzerinde yuvaya takarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 
Motor soğutma suyu:
 
Aracınızın motor soğutma suyunu dikkatli bir şekilde kendiniz değiştirebilirsiniz. Bunun için motorun soğuk olduğundan emin olun. Motor soğutma suyu çok zehirlidir ve yere bile akıtılmaması gerekmektedir. Bunun için aracınızı ya bir mazgalın üzerine çekin, ya da suyun aktığı noktaya sonradan tekrar kullanılmayacak bir kap koyun. İşlem bitince suyu ve kabı doğru şekilde imha ettiğinizden emin olun.
 
Radyatörün tahliye valfini - çekvalf de denir – açın ve suyu akıtın. Daha sonra temiz suyu radyatörün doldurma ağzına koyun ve yine aşağıdan akmasını sağlayın. Bu durulama işlemidir.
 
Temiz soğutma suyu ve antifriz oranı %50 - %50 olmalıdır. Çeşme sularındaki mineral bileşimleri değişik değerlerde olacağından damıtılmış su kullanmak en iyisidir. Kapağı ve valfleri kapattıktan sonra herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 
Motor yağı kontrolü:
 
Motor yağını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenerek bu işlemi kendiniz yapabilirsiniz.
 
Motor yağını kontrol etmek için: Aracı düz bir zeminde durdurup 5 dakika kadar yağın iyice dibe süzülmesiniz bekleyin. Kaputu kaldırıp motor yağ çubuğunu çıkartın ve temiz bir bezle silin. Temiz çubuğu yağ deposuna tekrar batırıp çıkartın. Çubuğa bulaşan yağın seviyesini kontrol edin. Çubuk üzerinde min. ve max. olarak işaretlenmiş noktalar vardır. Yağ seviyesi bu ikisinin arasında ortalarda ise yağın değişimine gerek yoktur. Min. yazan noktaya çok yakın ve altında ise bir an önce yağı değiştirmenizde fayda vardır.
 
Motor yağı değişimini kendinizin yapması mümkünse de bu oldukça detaylı ve ekipman gerektiren bir işlem olduğundan, görerek ve bir ustadan öğrenmek en iyisidir.
 
Akü değişimi:
 
Aracınızın aküsü bittiyse yenisiyle değiştirme işlemini de kendiniz öğrenerek yapabilirsiniz. İlk başta akünüzün gerçekten değişime ihtiyacı olup olmadığından emin olun. Yeni akü alacağınız yerde kontrolünü yaptırabilirsiniz. Aküde çatlak görüyorsanız, değiştirmeniz şarttır.
 
Aküyü değiştirirken herşeyden önce aracınızın kontağının kapalı olduğundan emin olun. Aküyü yerinde tutan klipsleri açın. Negatif ve pozitif başlıkları tutan civataları gevşetin ve kabloları aküden ayırın. Daha sonra aküyü tutup yerinden çıkartabilirsiniz. Akü çıktıktan sonra kutup başlıklarını ve akü tablasını karbonatlı su karışımı ile temizlemeniz önerilir.
 
Yeni aküyü aracınıza uygun olarak aldığınızdan emin olun ve kullanma klavuzunu önceden okuyun. Doğru kutupların doğru yöne geldiğine dikkat edin. Aküyü dikkatlice yerine yerleştirin ve sabitleyin. Pozitif kablo ve negatif kablo kıskaçlarını yerlerine sıkıştırın. Böylece akü değişimi işleminiz tamamlanmış olacaktır. Kaputu kapatıp aracınızı çalıştırabilirsiniz.
 
Sigorta değişimi:
 
Aracınızın sigortası attığında yanınızda yedek sigorta bulundurup kendiniz değiştirebilirsiniz. Bunun için sigorta kutusunun nerede olduğunu bilmeniz gerekir, çünkü her araçta yeri farklı olabilir. Sigorta değişimi diğer işlemlere nazaran daha kolaydır. Bazı araçlarda sigorta kutusunun kapağı varken, bazılarında sigortalar açıktadır. Hangi sigortanın attığını belirledikten sonra sigortayı tutup çekerek çıkartabilirsiniz. Yeni sigortayı yerine iyice oturana kadar itmeniz gerekir.
 
Bunlar dışında aracınızın daha az bakım gerektirmesi için koruma önlemlerini de ihmal etmeyin.
 
Aracınızın daha az servise ihtiyaç duyması ve bakımlı görünmesi için yapabileceklerinizden bazıları:
 
- Aracınızı ilk 1.500 km.’de çok hızlı kullanmayın. Sıfır alınan araçların motorlarının açılması için bu önemlidir.
- Aktarma parçalarının aşınmasını önlemek için arabanızı aşırı yüklemekten kaçının.
- Aracınızı aşırı hızlı kullanmak daha hızlı yıpranmasına neden olacaktır.
- Ani kalkış ve sert fren yaparak aracınızın ömrünü kısaltırsınız. Olabildiğince sakin kullanın.
- Daha iyi bir yol tutuşu için lastik diş derinlikleri kontrol etmeyi unutmayın.
 
Tüm bu önlemler aracınızı daha uzun süre ve daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.
 
Bunların yanı sıra herhangi bir kaza olasılığına karşı maddi önlemlerinizi alarak güvencenizi sağlamak için kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. İhtiyacınıza özel en uygun fiyatlı kasko ve trafik sigortası için Sigortam.net internet adresinden ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından bize 7/24 ulaşın.
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.