Kasko Değeri Nasıl Sorgulanır?

kasko değer sorgulama

Trafikte yaşanabilecek olası riskler nedeniyle maddi anlamda en önemli güvencelerden birisi olan kasko sigortası için, bir diğer önemli kavram ise kasko değeridir. Araç kasko değeri, poliçenizin bedeli için bir referans oluşturur. 
 
Kasko değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her ay yayınlamakta olan listeyle belirlenir. Bu liste araç kasko değer listesi olarak adlandırılır ve listedeki araçlar çeşitli ölçütlere göre sıralanarak kasko bedeli için bir temel oluştururlar. Üretim yılı son 15 yıla ait her aracın sahip olduğu, bir kasko değeri vardır. 
 

Kasko Araç Değer Listesi Neden Önemli?

Kasko araç değer listesi her ay güncellenir. Sıfır veya ikinci el araç satın alırken, kasko yaptırmadan önce aracınızın bu listede yer alıp almadığını kontrol etmeli, aracınız listede bulunmuyorsa ise, sigortacınızla görüşerek aracınız için bir değer belirlenmesini sağlamalısınız. Araç kasko değer listesinde belirlenmiş olan bedeller, motorlu taşıtlar vergisi için de temel niteliktedir. Aracınızın kasko değerini bilmeniz, araç kasko sigortası yaptırırken kasko bedelinizin güncel ve doğru olmasını sağlar. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Bunlara Dikkat Edin

Ayrıca kasko hasar ödemelerinde de araç kasko değeri dikkate alınır. Araç kasko bedeli kasko poliçesi yaptırırken sigorta şirketlerinin çalışma farklılıklarından, aracın ve ruhsat sahibinin özelliklerinden dolayı kasko değer listesinde önerilen rakamdan %10-20 az ya da fazla olabilir. Aracın 15 yaşından büyük olması durumunda ise kasko değeri, sigortalı ve sigorta şirketi arasında yapılan görüşme sonucunda anlaşılan rakama göre belirlenir. Bu nedenle aracınızın kasko değerini öğrendikten sonra en sağlıklı kasko fiyatı teklifini almanız için profesyonel bir sigorta şirketi ile çalışmanız çok önemlidir. 
 
Hem kasko öncesi, hem de yaşanan bir hasar sonrası bu liste temel alındığı için, güncel araç kasko değer listesini inceleyerek, bilgi sahibi olmanız faydalıdır.
 
 
Aracınızın doğru kasko değeri ile hesaplanmış en uygun kasko poliçesine sahip olmak için kasko değeri sorgulama yapın. En uygun kasko için Sigortam.net’e ister online olarak, isterseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından ulaşın, aracınız için en ideal kasko poliçesine dakikalar içinde sahip olun.
 
 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL