Kasko Sigortası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki araç yoğunluğu ve yaşanan trafik kazalarının sıklığı düşünüldüğünde kasko yaptırmanın gerekliliği daha da net anlaşılıyor. Onlarca şirket ve çeşitli kapsamda pek çok farklı araç kasko sigortası varken, en doğrusu, bizim için en uygunu hangisi? Hem ihtiyaçlarımızı karşılayan, hem de bütçemiz için en ideal kasko sigortasını bulmak, bazı bilgiler ışığında araştırma yaparak mümkün.
 
Aracınızın kasko değeri, her yıl Ocak ayında belirlenen ve sonra da aylık olarak yayınlanan “Sigorta Değer Listesi” esas alınarak belirlenir. Bu liste 1997 yılından beri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanmaktadır. Buradaki amaç, standart ve eşit bir hizmet hakkıdır. Ancak listedeki bu değerler öneri niteliğinde olup pek çok parametrenin dışındadır.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Araç kasko hesaplama esnasında, hem araçla, hem de ruhsat sahibi ile ilgili detaylar asıl belirleyici unsurlardır. Aracın, marka, model yılı, motor hacmi dışında sonradan ilave edilen aksesuar ya da cihazlar, sürücünün ehliyet süresi, kaza yapıp yapmamış olması, plakası gibi değişkenler kasko hesaplamalarında göz önünde bulundurulur. Özellikle araca sonradan yapılan ilaveler için, sigortalının beyanda bulunma sorumluluğu vardır. Aksi halde kaskodan yeterince faydalanmak mümkün olamaz. 
 
Kasko hesaplamaları yukarıda söz ettiğimiz unsurlarla beraber belirlendiği ve kaza sonrası tazminat ödemeleri bu rakamlar üzerinden yapıldığı için bu süreçte dikkatli olmak önemlidir. Poliçe değeri daha yüksek bile olsa nihai olarak ödenecek rakam, araç değeri için belirlenmiş olan rakamdır.
 
Eğer aracınız, araç değer listesinde yer almıyorsa uzman müşteri temsilcilerimiz, sizin adınıza sigorta şirketleri ile görüşerek aracınız için bir fiyat belirlenmesini ve kaskonuzun buna göre hesaplanmasını sağlayarak en uygun kasko sigortasını almanıza yardımcı olur. 
 
 
Aracınızın kaskosunu alırken Sigortam.net müşteri temsilcilerini 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan arayarak, bütçenize en uygun ve doğru kasko sigortasına sahip olabilirsiniz.
 

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.