Lastik Basınç Sistemi ile Tüm Araçlar Güvende Olacak

Otomobil lastiklerinde kaymayı önleyen elektronik denge sistemi’nin (ESP) tüm araçlar için zorunlu hale getirileceği 2014 Mayıs’ından beri konuşuluyor. 

2014 Kasım ayında uygulanması beklenen bu zorunlulukla, binek otomobiller ve 1.3 tonunun altında yer alan hafif ticari araçlarda lastik basınç sistemi ve ESP sistemleri de otomobilin standart donanımına eklenmek zorunda olacak.

1990’lı yıllarda sadece üst sınıf otomobil sahiplerinin kullandığı elektronik denge sistemi (ESP) sisteminin yaygınlaşmasının sebebi; araçların yolda kaymasından kaynaklanan kazaları %80 oranlarında önlemesi ve güvenlik ekipmanlarına destek oluşturması.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Avrupa Birliği Uyumu için;

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde zorunlu hale getirilecek ESP ve lastik basınç kontrol sistemi ülkemiz otomobil pazarında satılan araçların önemli bir bölümünde üst donanım paketleri olarak sunuluyor.

Bugün hafif ticari araçlarda isteğe bağlı olarak kullanılan ve pek tercih edilmeyen ESP ve lastik basınç kontrol sistemi zorunlu hale geldikten sonra en alt donanımda dahi kullanılacak.

Lastik Basıncı Güvenli Sürüş için Önemli

''Lastik Basıncının Önemi'' başlıklı yazımızda lastik basıncın yol güvenliğindeki önemine, araç sahiplerinin bu konuda dikkat edilmesi gerekenlere değinmiştik.

Araç bakımı içerisinde de önemli bir yeri olan lastik basınç kontrol sisteminin, bütün araçlarda bulunması gerekse de ticari araçlarda hayati önem taşıyor. Bu sistem sayesinde sürücüler, lastik basınçlarındaki azalmayı kontrol edebiliyor ve patlak lastikleri anında farkederek gerekli müdahaleyi yapabiliyor. Özellikle ticari araçlar için kritik olmasının sebebi; tam yüklü ticari araçlardaki devrilmelerin büyük bir kısmı, lastik basınçlarında yaşanan sorunlardan kaynaklanıyor.

Elektronik Denge Sistemi Hayat Kurtarıyor

ESP sadece kaygan yollarda değil, araçların virajlara hızla girdiği durumlarda da araç sahiplerine yardımcı oluyor, ciddi sonuçlar doğuran kayarak yoldan çıkma gibi durumlardan kaynaklanacak kazaları önlüyor. 

Her daim araçta aktif olan Elektronik Denge Sistemi, sensörlerden gelen bilgiyi saniyede 25 kez kontrol ediyor ve aracın güvende olup olmadığını kontrol ediyor. 
Sistem Kritik bir alarmda lastikleri giden gücü azaltıp; her araç tekerine farklı bir frenleme sistemi geliştirebilmekte. 

Dengeyi sağlamak adına motor gücünü azaltan sistem, araç tekeri ile frenleme gerçekleştiriyor ve aracın yolda tutunmasını sağlıyor. Sistemin işlevleri ve kazaları engellemek görülen başarısı düşünüldüğüne zorunlu hale getirilmesi oldukça etkili olacak gibi görünüyor.

Farklı ekipmanlar ve sistemlerle araç güvenliği sağlansa da yolda, park halinde aracınızın başına gelebilecek riskleri, kazaları ve hasar durumlarını kontrol etmek her zaman mümkün değil.

Aracınızın ya da sizin başınıza gelebilecek risklerin kontrolü için araç kasko sigortanızı yaptırın, bütçenizi riske atmayın.

En uygun kasko fiyatları için diler Sigortam.net’in online avantajlarını, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta danışmanlarının yardımlarını alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL