LPG’li Aracınızı Sigorta Şirketine Bildirmeyi Unutmayın!

Araç sahibi olmayı düşünen birçok kişinin göz önünde bulundurduğu konulardan biri tasarruflu yakıt tüketimi. Bu noktada petrol fiyatları karşısında bütçesini korumak isteyen sürücülerin imdadına LPG’li araçlar yetişiyor. 

Yüksek petrol fiyatları karşısında tüketicilere oldukça cazip gelen, yakıt tasarrufu sağlayarak araç sahiplerine alternatifler sunan LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ısıtma, pişirme ve aydınlatmada kullanımı yaygın olan bir enerji türüdür.

Genellikle renksiz ve kokusuz olan LPG oluşabilecek sızıntıların anlaşılabilmesi adına rafinerilerde kokulandırılmıştır. LPG’nin yapısı %70 bütandan oluşurken %30 oranla propandan oluşur. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

LPG’nin Özellikleri
 

 • Tüp içerisinde hem sıvı hem gaz halinde bulunur.
   
 • LPG tüpünün bağlı olduğu cihaz kullanımı aktifleştiğinde gaz halindeki LPG eksilme gösterir.
   
 • LPG’nin düşük sıcaklıklarda dahi kolayca buharlaşabilmesi, LPG’yi diğer yakıtlarına oranla üstün kılan bir özelliktir. 
   
 • Basınç altında sıvılaşarak kolayca depolanması da LPG’yi diğer pek çok enerji kaynağından üstün kılmaktadır.

LPG'li araçların sunduğu avantajlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ''Hangi Yakıt Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?'' konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

LPG’li Araç Sahiplerinin Gözden Kaçırmaması Gerekenler

Son zamanlarda daha da pahalılaşan benzinden daha ucuz olması dışında, aracın çeşitli aksamlarının ömrünü uzatması nedeniyle de tercih sebebi olan LPG’li araç kullanımından tam verim alınabilmesi ve yeterince güvenli hale getirilmesi için bazı noktalara önem vermekte fayda var. 

 • Öncelikle aracına LPG sistemi taktıran sürücülerin, aracına LPG taktırdığını sigorta şirketine bildirmesi gereklidir. Sigorta şirketinin haberdar edilmemesi durumunda; LPG’den kaynaklı araçta bir sorun olması halinde aracınızın hasarı kasko kapsamı dışında kalır.
   
 • LPG’li aracın benzin bakımları aksatılmadan yapılmalı, ertelenmemelidir. Araç sahiplerinin en çok yaptığı yanlış, LPG dönüşümü sonrasında aracın normal bakımlarını yaptırmamaktır.
   
 • Herhangi bir kaçak farkedilmesi durumunda LPG sistemi kapatılmalı, derhal yetkili montaj servisine başvurulmalıdır.
   
 • Sayısı gittikçe artan LPG dönüşüm sistemlerinin doğru araçlar ve doğru malzeme ile kullanılması güvenli bir yakıt olması için önemlidir.
   
 • LPG’nin ömrü her ne kadar 10 sene olarak kabul edilmiş olsa da LPG tankı üzerinde korozyon ve paslanma var ise ömrü dolmadan değiştirilmelidir.
   
 • LPG tankının bağlama kayışları sıklıkla kontrol edilmeli, gevşeme söz konusuysa; tank sabit duruma getirilmiş olmalı ve mutlaka yetkili LPG servisine başvurulmalıdır. 
   
 • LPG’nin emniyetli dolum seviyesi %80’dir. Tank hacminin %20’si gaz, % 80’i likit LPG olmalıdır. Dolum sırasında daha fazla yakıt almak adına aracın sallanması yanlıştır.
   
 • Maalesef otogaz kalitesi her bölgede gerektiği şekilde denetime tabi tutulmamaktadır. Kalitesiz otogazlar, dönüşüm kitlerinin hem metal hem de lastik aksamlarına zarar verir. Bu neden LPG alınan istasyonlara çok dikkat edilmelidir.

LPG’li araçlarda olduğu gibi kaskoda da amaç tasarruf sağlamaktır. Nereden geleceği belli olmayan hasarlara karşı aracınızı ve bütçenizi korumak için kasko sigortası yaptırmayın ihmal etmeyin. Sigortam.net’e gelin; en iyi sigorta şirketlerinin kasko fiyatlarına, kasko hesaplaması yaparak ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL