LPG’li Aracınızı Sigorta Şirketine Bildirmeyi Unutmayın!

Araç sahibi olmayı düşünen birçok kişinin göz önünde bulundurduğu konulardan biri tasarruflu yakıt tüketimi. Bu noktada petrol fiyatları karşısında bütçesini korumak isteyen sürücülerin imdadına LPG’li araçlar yetişiyor. 

Yüksek petrol fiyatları karşısında tüketicilere oldukça cazip gelen, yakıt tasarrufu sağlayarak araç sahiplerine alternatifler sunan LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ısıtma, pişirme ve aydınlatmada kullanımı yaygın olan bir enerji türüdür.

Genellikle renksiz ve kokusuz olan LPG oluşabilecek sızıntıların anlaşılabilmesi adına rafinerilerde kokulandırılmıştır. LPG’nin yapısı %70 bütandan oluşurken %30 oranla propandan oluşur. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

LPG’nin Özellikleri
 

 • Tüp içerisinde hem sıvı hem gaz halinde bulunur.
   
 • LPG tüpünün bağlı olduğu cihaz kullanımı aktifleştiğinde gaz halindeki LPG eksilme gösterir.
   
 • LPG’nin düşük sıcaklıklarda dahi kolayca buharlaşabilmesi, LPG’yi diğer yakıtlarına oranla üstün kılan bir özelliktir. 
   
 • Basınç altında sıvılaşarak kolayca depolanması da LPG’yi diğer pek çok enerji kaynağından üstün kılmaktadır.

LPG'li araçların sunduğu avantajlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ''Hangi Yakıt Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?'' konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

LPG’li Araç Sahiplerinin Gözden Kaçırmaması Gerekenler

Son zamanlarda daha da pahalılaşan benzinden daha ucuz olması dışında, aracın çeşitli aksamlarının ömrünü uzatması nedeniyle de tercih sebebi olan LPG’li araç kullanımından tam verim alınabilmesi ve yeterince güvenli hale getirilmesi için bazı noktalara önem vermekte fayda var. 

 • Öncelikle aracına LPG sistemi taktıran sürücülerin, aracına LPG taktırdığını sigorta şirketine bildirmesi gereklidir. Sigorta şirketinin haberdar edilmemesi durumunda; LPG’den kaynaklı araçta bir sorun olması halinde aracınızın hasarı kasko kapsamı dışında kalır.
   
 • LPG’li aracın benzin bakımları aksatılmadan yapılmalı, ertelenmemelidir. Araç sahiplerinin en çok yaptığı yanlış, LPG dönüşümü sonrasında aracın normal bakımlarını yaptırmamaktır.
   
 • Herhangi bir kaçak farkedilmesi durumunda LPG sistemi kapatılmalı, derhal yetkili montaj servisine başvurulmalıdır.
   
 • Sayısı gittikçe artan LPG dönüşüm sistemlerinin doğru araçlar ve doğru malzeme ile kullanılması güvenli bir yakıt olması için önemlidir.
   
 • LPG’nin ömrü her ne kadar 10 sene olarak kabul edilmiş olsa da LPG tankı üzerinde korozyon ve paslanma var ise ömrü dolmadan değiştirilmelidir.
   
 • LPG tankının bağlama kayışları sıklıkla kontrol edilmeli, gevşeme söz konusuysa; tank sabit duruma getirilmiş olmalı ve mutlaka yetkili LPG servisine başvurulmalıdır. 
   
 • LPG’nin emniyetli dolum seviyesi %80’dir. Tank hacminin %20’si gaz, % 80’i likit LPG olmalıdır. Dolum sırasında daha fazla yakıt almak adına aracın sallanması yanlıştır.
   
 • Maalesef otogaz kalitesi her bölgede gerektiği şekilde denetime tabi tutulmamaktadır. Kalitesiz otogazlar, dönüşüm kitlerinin hem metal hem de lastik aksamlarına zarar verir. Bu neden LPG alınan istasyonlara çok dikkat edilmelidir.

LPG’li araçlarda olduğu gibi kaskoda da amaç tasarruf sağlamaktır. Nereden geleceği belli olmayan hasarlara karşı aracınızı ve bütçenizi korumak için kasko sigortası yaptırmayın ihmal etmeyin. Sigortam.net’e gelin; en iyi sigorta şirketlerinin kasko fiyatlarına, kasko hesaplaması yaparak ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam

Zurich Sigorta...Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel...Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Hasarsızlık...indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme...(Şartlı)

3-Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve...Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü...niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça...Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal...parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna...gidilir.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda...hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin...alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Sigorta konusu marka model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır....Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan...ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen...tutarın üzerinde olamaz.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.