Otomobil Logoları ve Anlamları

Kimi zaman hayalini kurduğumuz kimi zaman sahiplerine imrenerek baktığımız otomobil markalarının her birinin kendine özgü bir hikayesi, anlamı var. 

Her biri bir anlam ifade eden araçlarınızın bakımını ihmal etmemek ve sigortaya alabilmek için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın.

İnsanları çeken bu otomobil markalarının sembolize ettiklerinin yanı sıra en önemli özelliği; marka kişiliklerinin yansıtıcısı logolar. Bizler de bu otomobil markaları ve logoları arasında sizi kimi zaman nostaljik kimi zaman şaşırtıcı bir yolculuğa çıkarmak istedik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Birbirinden Renkli Otomobil Logoları ve Anlamları

Mercedes-Benz 

Markanın kurucusu Karl Benz Deutz’daki motor fabrikasının ilk zamanlarında, Deutz manzaralı evinin tepesine yıldız amblemi koymuş. Eşine yazdığı mektupta bu yıldızın başarıyı temsil edeceğini ve günün birinde fabrikasında parlayacağını söylemiş. Bu yıldız; motorlu araçların ‘’ karada, suda, havada’’ evrenselliğini simgelemektedir.1916 yılında gelindiğinde yıldızın etrafı, içinde dört küçük yıldızın ve Mercedes isminin yer aldığı bir daireye çevrilirken; 1926’da Daimler-Benz birleşmesi ile Benz’in defne yapraklarından çelengi yıldızın etrafını sardı.

 

 

 

 

BMW

1913 yılında Karl Friedrich Rapp tarafından Almanya’da kurulan şirketin tam ismi Bayerische Motoren Werke’dir. İlk zamanlar uçak motoru üreten şirket daha sonra otomobil üretimine girmiştir. Bu yüzden amblem mavi ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Parçalı amblemin mavi kısmı gözyüzünü beyaz kısmı ise uçak pervanesini temsil eder. Başka bir söylentiye göre ise mavi beyaz renkler Bavyera’nın klasik renklerinden gelmekte olduğudur.

 

 

 

 

 

Alfa Romeo

Açılımı oldukça uzun olduğundan (Anonima Lombardo Fabbrica Automobili) Alfa Romeo ya da Alfa şeklinde anılıyor.  Romeo soyadını kuruluşundan dokuz yıl sonra 1919’da aldı. Marka tarih boyunca logosu en fazla revize edilenler arasında. İlki; şehrin logosunda yer alan kızıl bir haçtı. İkincisi; Visconti Ailesi’nin flamasından alınan bir yılandı. Bu farklı logo, ilk Haçlı Seferi’nde Araplar’a karşı kazanılan zaferleri simgeliyor.

 

Ferrari

İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari’ye hediye ettiği at maskot, Ferrari’nin amblemini teşkil etti. Sarı zemin üzerindeki  şaha kalkan at, ilk olarak 1. Dünya Savaşı’nın ünlü pilotlarından Kont Francesco Baracca tarafından şans getirmesi için kullanılmış. Enzo Ferrari de iyi şans getirmesi için kullanmak isteyince Kont’un annesi logo olarak kullanmasını önermiş. Sarı arka zemin, Ferrari’nin doğduğu kent olan Modena’yı ,Ferrari logosundaki renklerse İtalyan bayrağını simgeliyor.

Posche

Suebyalı’nın gururu Porsche amblemi, 1952 yılından bu yana Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simgelere yer veriyor. Amblemdeki siyah at, Almanya’nın Stuttgart şehrinin armasından. Geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün flamasından alıntı.

Opel

Opel firmasının sahibi Adam Opel AG’nin hikayesi, bir çiftlikte başladı. Eski ahırı atölyeye dönüştüren Adam Opel, ilk başlarda dikiş makineleri başlamıştı 1898’den itibarense otomobil üretmeye başladı. İlk logosunda teknolojik ilerlemeyi temseil eden bir zeplin figürü kullanıyordu. Halen kullanılan yıldırım figürünün kullanımı 1963’te gerçekleşti. Amblemde yer alan şimşek hızı simgelerken, tekerlek güveni simgeliyor. Her ne kadar ‘’Opel’’ için güven simgesi tekerlek olsa da tüm araçlarla yollarda emin adımlarla ilerlmek için kasko sigortası şart.

 

Volvo

Eski Roma dilinde bir sözcük olan Volvo bir İsveç markası. Gabrielsson ve Larson tarafından kurulan firmanın amblemi Volvo yazısı ve arka plandaki oklu bir daireden oluşuyor. Mitolojide bu oklu daire, demir silahlarıyla savaş meydanlarında terör estiren savaş tanrısı Mars'ı sembolize ediyor.

 

Her biri bir kişilik, bir yaşanmışlık içeren otomobilinizi huzur ve sağlıkla kullanmak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. Bunun için Sigortam.net üzerinden online sigorta sorgulama işlemi yapabilir, sigorta şirketleri ile ilgili bilgi alabilir, en uygun kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası tekliflerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL