Trafikte Uyuşturucu Denetimi | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Sürücülerine Uyuşturucu Denetimi

Trafik kontrollerinde artık uyuşturucu maddeler için de test yapılacak. Uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen araç sürücüleri için hapis ve para cezası uygulanacak.
 
Trafik kazası oranını azaltmak üzere çalışmalarını yoğunlaştıran Emniyet, trafik denetleme uygulamasına uyuşturucu kontrolünü de dahil edecek. Radar sisteminde değişiklik, trafikte alkol ve sigara düzenlemesi, muayene ve sigortası olmayan araçlara uyarı gibi önlemlerle trafik kazalarını azaltmayı ve sürücüleri bilinçlendirmeyi hedefleyen Emniyet Genel Müdürlüğü, uyuşturucu madde kullanan kişilerin araç kullanmasını engellemeye çalışacak.
 

Uyuşturucu Kontrolü Elektronik Cihazlarla Yapılacak

 
Sistemin kanuni altyapısı hazırlanarak, bir genelge ile duyuruldu. Uyuşturucu ölçümü trafik polisleri tarafından alkol ölçümünde olduğu gibi elektronik cihazlar ile yapılacak.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Cihazların bulunmadığı durumlarda, uyuşturucu madde kullandığından şüphelenilen sürücü, polis eşliğinde bir sağlık kuruluşuna götürülecek. Burada yapılacak testte, uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücü hakkında yasal işlem yapılacak. Yaralanmalı veya ölümlü trafik kazalarında da polis, sürücülere alkol ve uyuşturucu testi yapacak.
 

Sürücüleri Ağır Cezalar Bekliyor

 
Uyuşturucu testini kabul etmeyen sürücüye 2 bin TL para cezası verilecek. Ayrıca sürücü ehliyeti 2 yıl süre ile geri alınacak.
 
Uyuşturucu madde etkisi altında araç kullandığı tespit edilen sürücüler ise 3 bin 600 TL para cezası ile cezalandırılacak, bu sürücülerin ehliyetlerine 5 yıl el konulacak. Ehliyetlerine el konulan sürücülere, 5 yılın sonunda ehliyetlerini geri alabilmeleri için bir sağlık kuruluşu tarafından ehliyet almalarında sakınca olmadığına dair rapor verilmesi gerekiyor.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL
Kasko sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmayın. Aracınızda meydana gelebilecek maddi hasarı sigorta teminatı altına alın. Kasko fiyatları için en iyi seçenekler Sigortam.net’te! Hemen kasko hesaplama yaparak, anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen kasko sigortası fiyatlarını inceleyin, size en uygun kaskoyu 3 dakikada seçin. Kasko sigortası ile ilgili www.sigortam.net adresinden veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden 7/24 yardım ve hizmet alın.
 
#%sskasko%#

Benzer İçerikler

Hasarsızlık Koruma Teminatı Nedir?

Kaskoya uygun fiyatlarla sahip olmak isteyenler için kurtarıcı olan hasarsızlık koruma teminatının oranı %65'lere kadar çıkabiliyor.

Devamını Oku

Araçlarda Periyodik Bakım Yaptırılmazsa Ne Olur?

Araçlarda periyodik bakım yaptırılması oldukça önemlidir. Araçların uzun ömürlü olmasını sağlayan bir işlem araç sahibine daha birçok faydalar sunar.

Devamını Oku

Yeni Kasko Yasası’nda Ana Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde sigorta poliçesi dahilindeki riskler, ana teminatlar ve ek teminatlar şeklinde yeniden belirlendi. Ana teminatlar beş maddeden oluşuyor.
 

Devamını Oku