444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Dikkat! Ucuz Sigorta Sizi Yarı Yolda Bırakmasın

30 Nisan 2012
Her türlü motorlu kara taşıtını dururken ya da hareket halindeyken oluşabilecek zararlara karşı koruyan sigorta programının adı kaskodur. Kasko sigortası yaptırmak, size trafiğe rahatça çıkabilme esnekliği verir. Çünkü aracınız için en doğru kasko değeri olan sigortayı yaptırdıysanız hatanın sizde veya karşı tarafta olmasının önemi yoktur. Her iki durumda da amaç cebinizdeki parayı korumaktır. 
 
Burada çok dikkat edilmesi gereken önemli bir takım noktalar bulunmaktadır:
 
Pek çok sürücü kaskosunu yaptırırken ne kadar ödeme yapacağı ile daha çok ilgilenmekte ve genel olarak poliçesini inceleme kısmını göz ardı etmektedir. Bunun sonucunda da kaza veya herhangi diğer bir hasar durumu ile karşılaşıldığında kötü sürprizlerle karşı karşıya kalınmakta, içinde bulunulan zor durum daha da zorlaşmaktadır.
 
Öncelikle satın alacağınız sigorta, kasko değerine uygun olmalıdır. Araç kasko değer listesi,  TSRŞB (Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği) tarafından aylık olarak yayınlanan araçların marka, model ve üretim yılına göre değerlerinin belirlendiği bir listedir. Bu listeyle son 15 yıllık kasko değer bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz. 
 
Fabrika çıkışlı aksesuarlar dışında araca sonradan sonradan monte edilen dvd oynatıcı, navigasyon, özel ses sitemleri gibi aksesuarlar varsa kasko bedeline ayrıca eklenmesi unutulmamalıdır.
 
 
Sigorta teminatları konusu iyice incelenmeli, teminat kapsamları araştırılmalıdır. “Ucuz sigorta mı, uygun sigorta mı?” sorusuna verilecek cevap hasar anındaki durumunuz için belirleyici olacaktır, çünkü hasar ödeme anında teminat bilgileriniz temel alınacaktır. Örnekle açıklamak gerekirse; Kasko sigortası deprem ve sel kaynaklı hasarları da ödemektedir. Ancak bazı Firmalar kasko prim fiyatını düşürmek için deprem ve sel rizikosunun belirli bir yüzdesini (%25 gibi) kasko sahibine yükleyebilmektedir. Bu durumda %25’lik ödemeyi üstlenen tüketici bu sigortayı satın aldığında, ödemenin %100’ünü üstlenen tüketiciye göre görece daha ucuz kasko sigortası sahibi olmuş gibi görünse de aracını deprem ve sel gibi felaketlere karşı daha az korumuş olacaktır. Başlangıçta küçük bir ödemeden kaçınmak, hasar durumunda büyük maddi kayıplara neden olabilmektedir. Teminat oranınız ne kadar ise  sigorta şirketi tarafında size yapılacak hasar ödemesi de aynı oranda olacaktır.
 
Sigorta uzmanları, teminatınızın kesintiye uğramaması ve hasarsızlık indiriminizin bozulmaması için prim sorgulama işleminizi düzenli olarak takip etmenizi ve ödemelerinizi zamanında yapmanızı tavsiye etmektedir. Poliçede belirlenen tarihten itibaren 15 gün içinde prim ödemeleriniz yapmazsanız teminatınız pasif duruma geçebilir ve hasar tazmini yapılmayabilir.
 
Aracınızın başlangıçta belirlenmiş olan sigorta bedelinin enflasyon nedeniyle değer kaybı yaşamaması için, enflasyondan koruma teminatına mutlaka yer vermenizi öneririz.
 
Özel ve genel şartları mutlaka inceleyin. Grev, lokavt, deprem, sel gibi teminatların bulunup bulunmadığının kontrol edin.
 
İhtiyari mali mesuliyet limitlerinize dikkat edin. Bir kaza anında karşı tarafa vereceğiniz hasarların karşılanabilmesi için ihtiyari mali mesuliyet limitleriniz yeterli olmalıdır. Ferdi Kaza Sigortası ve İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasından verilen teminatlara ve ödenecek prime dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı sigorta şirketleri  primi düşürmek için bu teminatları düşük tutabilmekte, bu şekilde başlangıçta ucuz aldığınız ürün, size sonradan pahalıya mal olabilmektedir.
 
Anahtar kaybı teminatı da ödeyeceğiniz prim miktarını değiştirecektir. Bu teminatın olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Araç anahtarınızın, kaybolması ya da çalınması nedeniyle uğrayacağınız zararlar, eğer poliçenizde anahtar kaybı teminatı varsa sigorta tarafından karşılanmaktadır.
 
Tüm bu bilgiler ışığında sigorta şirketlerini karşılaştırmalı olarak inceleyerek, online kasko hesaplama yaparak teminat ve fiyat bilgilerine göre kendiniz için en uygun kasko poliçesine sahip olabilirsiniz. Karşılaştırmalı fiyat almak için tıklayın.
 
Ucuz değil kendiniz için en uygun kaskoyu satın almak için 444 24 00 numaralı telefonlarımızdan  Sigortam.net  uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Aracımdaki Ek Aksesuarları Kasko Poliçeme Dahil Ettirebilir miyim?

16 Haziran 2010 Çarşamba

Araçtaki ek aksesuarlar kasko poliçesine dahil edilebilir mi öğrenerek olası avantajları kaçırmayın.

Niçin Kasko Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası, sigortalı aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlarını güvence altına alır.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir.