Yakıt Tasarrufunda Doğru Bilinen 10 Yanlış

İkinci el veya sıfır araç sahibi olanların ortak ve en önemli sorunu; yüksek yakıt fiyatları ve bu fiyatlarla başa çıkabilecek yöntemler geliştirmek.

Yakıt tasarrufu için hem araç üreticileri hem de müşterilerin geliştirdiği farklı yöntemler bulunuyor.

Araç üreticileri, tasarruflu çalışacak ürünler geliştiriyor. Sürücüler ise yakıt tasarrufunda farklı yöntemleri değerlendiriyor, yakıt tasarruf cihazları gibi ek destekler alıyor.

Her geçen gün yeni bir uygulamanın devreye girdiği yakıt tüketiminde, her kafadan bir ses çıkması ise yapılan yanlış uygulamaları daha da çoğaltıyor. Durum böyleyken yakıt tasarrufu sağlamak bir yana; her yeni sistemi denemek, araç sahiplerine yeni bir maliyet oluşturuyor. Yakıt tasarrufunu en doğru şekilde sağlamanın yolu aracınızı çok iyi tanımaktan ve doğru yöntemleri bilmekten geçiyor.  

Sizin için derlediğimiz yakıt tasarrufundaki yanlış uygulamalar ile tasarrufta doğru sonuçlar yakalayabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Yakıt Tasarrufunda Neler Doğru Biliniyor? 

1 Büyük Arabaların  Çok Yaktığı Yanılgısı

Küçük arabaların daha az yakıt tükettiği inanışı, birçok sürücü tarafından benimseniyor. Artık turbo sistemleri, hibrid motor teknolojileri ile standart boyutlardaki araçlar da normal düzeylerde yakıyor.

2 Otomatik Vites Daha Fazla Yakar

Düz vitesli araçlar, geçmiş yıllarda daha az yakıt tüketiyordu. Teknolojik yeniliklerle otomatik vites sistemi de manuel vitesler ile aynı oranda yakıt tüketir hale geldi. 

3 Aracı Hareket Ettirmeden Önce Motoru Isıtmak Gerek

Eskiden araçların ideal yakıt tüketimi sağlaması için, aracı çalıştırdıktan sonra motorun bir süre ısınması gerekirdi. Artık modern araçlar sayesinde aracınızı çalıştırdıktan hemen sonra da hareket ettirebilirsiniz,  aracınız aynı oranda yakıt tüketecektir.

4 Araçların Eskimesine Bağlı Olarak Yakıt Tüketimi de Artar

Yanlış yargılardan biri de aracın yaşı arttıkça yani araç eskidikçe yakıt tüketiminin de arttığıdır. Periyodik bakımı yapılan araçlar için bu durum söz konusu değil. Yani araç bakımı, yakıt tasarrufu için çok önemlidir.

5 Hava Filtresini Değiştirmek Tasarrufu Katkı Sağlar

Bu kural çok eski ve karbüratörlü araçlar için geçerli bir uygulama olsa da enjeksiyonlu araçları kapsamıyor. Modern yakıt enjeksiyonlu motorlar, hava ve yakıt oranını dengede tutuyor. Hava filtresini değiştirmenin araca katkısı, sadece aracın performansını arttırma yönünde.

6 Katkı Modelleri Yakıt Tasarrufunu Arttırır

Çevre Koruma Ajansı’nın ulaştığı testlerin sonucuna göre; katkı maddeleri yakıt tasarrufuna ekstra bir katkı sağlamıyor. Yakıt tasarrufuna katkı sağlamak bir yana araç motoruna zarar verebilir ve bir maliyete sebep olabilir. Katkı madellerinin tek faydası; egzoz borusunun emisyonunu arttırması.

7 Premium Yakıtlar (Yüksek Oktanlı Benzin) Tüketimi Azaltır

Aracınız bu tarz benzin ve akaryakıtlar için tasarlanmadıysa, kullansanız dahi yakıt tasarrufu yönünde bir faydası olmayacaktır.

8 Piyasadaki Bütün Araçlar Tasarruf Testinden Geçmiştir

Piyasaya sürülen tüm araçların yakıt tasarrufu için test edildiği düşünülse de  sadece 4 tonun altında yer alan, hafif hizmet araçları bu teste tabi tutulmaktadır. Ağırlık limitini aşan araçlar, resmi tasarruf testinden geçirilmezler. 

9 Açık Cam Daha Az Yakıt Yakmanızı Sağlar

Bu durum, düşük hızda giden araçlar için hala geçerlidir. Yüksek hızla giderken; otomobiliniz ekstra efor sarfedecek, araç yönüne ters bir tepki kuvveti olacaktır. Araçtaki açık cam sayısı, camların açıklık seviyeleri, aracın klima derecesi gibi etkenler araçlarda yakıt tasarrufunu etkileyen unsurlardan.

10 Rölantide Beklemek Araç Tasarrufunu Olumlu Etkiler

Bu yanlış yargıya göre; aracı rölantide bırakmak yakıt tasarrufunu olumlu etkiler. Gerçekte ise aracı rölantide bırakmak çok daha fazla benzinin harcanmasına sebep olur.

Uzun süredir yakıt tasarrufu sağlamaya çalıştığınız halde başarılı olamamızın sebebi; bütün bu yanlış uygulamalar ve kulaktan dolma bilgiler olabilir. Siz de bu önerilere göz önüne alın, araç masraflarını bilinçli bir şekilde kısın.

Bütün bu önlemlerden önce sizi ve aracınızı koruyacak, büyük masraflardan kurtaracak olan kasko sigortasıdır.

Kaskonuzla ilgili her konuda destek almak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan bize ulaşarak, yola çıkmadan önce araç kasko ile işlemlerinizi tamamlayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL