Yol Güvenliği için Emniyet Kemeri Şart

Kasko sigortası, trafik sigortası gibi bütün araç sigortalarının temelde amacı aracınızı korumaya alırken aynı zamanda güvence sağlamak. Ancak yolculuk esnasında sizin ve sevdiklerinizin yaşamını güvenliğini sağlayacak olan emniyet kemerinin önemi de büyük.

Siz de sensör sesinden rahatsızlık duyup emniyet kemerini koltuğa takanlardan ya da sensör tokasından destek alanlardansanız emniyet kemeri hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmek, düşüncelerinizi değiştirecek.

Yaz günlerinin yaşandığı ve tatil yolculuklarının başladığı bugünlerde aileniz ve sevdikleriniz için daha dikkatli davranmanın zamanı geldi de geçiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Emniyet Kemeri ile İlgili Bilinmeyenler
 

Kısa Mesafede Seyahat Edeceğim Emniyet Kemerine Gerek Yok!

Yaşanan bir çok kazada ölümlerin olmasının sebebi; kısa mesafede seyahat edeceğim emniyet kemeri takmama gerek yok inancından kaynaklanmaktadır. Düşük hızla seyahat ettiğini düşünerek emniyet kemeri takma gereği duymayanların oranı da bir hayli fazla. 

Düşük hızla bile olsa aracın içinde aynı hızla yol alınacağı için kemer takılmaması halinde araçtan fırlama yahut savrulma riski var. Ne yazık ki Türkiye’de arka koltukta seyahat eden yolcuların emniyet kemeri takması alışılmış bir durum değil ancak emniyet kemeri takmayan yolcu kendi kadar önünde oturan kişiyi de tehlikeye atar. Kaza anında kemeri olmadığı için fırlayabilir ve diğer yolculara çarparak her 2 tarafa da zarar verebilir.

Hava Yastığı Yeterli Olacaktır

Araba içerisinde hava yastığı olduğu için kaza sırasında korunabileceğini düşünen sürücüler de yanılgı içindedir. Hava yastığı önden şiddetli çarpmalar karşı koruma sağlayan bir sistemdir. Hava yastığının amacı; kemerle sabitlenmiş vücudun direksiyon ile temasını engellemektir. Her zaman iyi sürücü olmak güvenli sürüş için yeterli değildir. Sizin dikkati olmanız diğer sürücülerin size çarpmasına engel değildir. 

Kaza Halinde En Güvenli Yer Araç İçi

Kaza sırasında yolcular için en güvenli yer aracın içidir ve kanıtlanmıştır. Aracın dışına fırlanması halinde zarar görme riski yüksek oranlarda artar. Hiçbir yere çarpmadan fırlamak imkansıza yakındır.

Aracın İçinden Çıkamazsam 

Bazı sürücülerin kısa mesafeyi düşünerek emniyet kemeri takmaması olduğu gibi bazıları da aracın yanması yahut araçta sıkışma gibi nedenlerden korktuğu için kemeri kullanmayabilir. Ancak burada hayat kurtarıcı olacak kemerdir. Kemer takılmaması halinde bir yere çarpılabilir, bilinç kaybı yaşanabilir. Bu durumsa sürücüyü veya yolcuları daha zor durumda bırakabilir. 

Emniyet kemerleri yetişkinleri korumak amaçlı tasarlanmış bir güvenlik önlemidir. 12 yaşından küçükler için emniyet kemeri kullanma şartı bulunmaz, ancak yasalarda da 10-12 yaşından küçük olan çocuklarla güvenli seyahat için emniyet koltuğu ile yolculuğa çıkmaları zorunludur ve çocukların güvenli bir şekilde seyahat etmesi için yetişkinlere görevler düşmektedir. 

Emniyet kemerleri kazaları ya da araçların hasar görmesini önleyemez ancak kişilerin kaza sırasında alabileceği zararları azaltmaya yarar. Yani emniyet kemerleri önleyici değil, koruyucu görevini görür. 

Aldığınız önlemlere rağmen, kontrolünde olamayacağınız kazalar için kasko yaptırın, kasko demek güven demektir. En doğru teminatlara en uygun fiyatlarla sahip olmak için Sigortam.net’e gelin. Dilerseniz 7 gün 24 saat hizmet veren Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın. Unutmayın, sizin ve ailenizin güvenliğinden daha önemli bir şey yok.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL