Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

kasko ve trafik sigortası farkı

Araç sigortası yaptırmak istiyorsan zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortalarını araştırıyor olabilirsin. Araç sahipleri genellikle bu iki sigorta türünü birbirine karıştırıyor. Oysa zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortası birbirinden farklı pek çok özelliğe sahiptir.

Trafik Sigortası Nedir, Neden Yaptırılmalı?

Trafik sigortası zorunlu bir araç sigortası türüdür. Kaza sonucu kusurlu olan tarafın karşı tarafın maddi ve bedeni zararlarını karşılar. Yaptırmamanın cezai yaptırımı vardır. Bu açıdan hem para cezası ödememek için yaptırılması önemlidir hem de trafikteki kaza masraflarına karşı her iki tarafı da korur. Trafik sigortası nedir yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsin.

Kasko Nedir, Neden Önemlidir?

Kasko sigortası kendi aracını çarpma, çarpılma, hırsızlık, yangın gibi birçok riske karşı koruma altına alır. Kaza ya da hasar sonucu karşı tarafın değil kendi aracının masraflarını karşılamanı sağlar. Günümüzde hasar masraflarının yüksek çıkması durumuna karşı geniş bir güvence alanı sağlar. Bu açıdan yaptırılması yasal olarak zorunlu olmasa da bütçeni korumak açısından oldukça gereklidir diyebiliriz. Kasko nedir yazımızdan diğer tüm merak ettiklerini öğrenebilirsin.

Kasko ve Trafik Sigortası Farkı 

Trafik sigortası ile kasko arasındaki farkları öğrenerek “Trafik sigortam varken kasko yaptırmalı mıyım?” sorusuna yanıt bulabilirsin. Aşağıdaki tablomuzda madde madde kasko ve trafik sigortası farkları hakkında detayları bulabilirsin.

Trafik Sigortası Kasko Sigortası
Zorunlu İsteğe bağlı
Karşı tarafından (3. kişinin) hasarını karşılar. Senin hasarını karşılar.
Üst limit sabittir. Üst limit değişkendir.
Trafik sigortası iptali yalnızca belli koşullar altında gerçekleştirilebilir. (araç sahibinin vefat etmesi, aracın perte çıkması veya satılması) Kasko poliçesi iptali mümkündür. 
Hasarı limitler dâhlinde karşılar. Hasarın tümünü karşılar
Fiyatlar yıldan yıla değişir. Poliçeye göre değişir. (mini onarım, yol yardım, ihtiyari mali mesuliyet gibi kasko ek teminatlarına bağlı olarak)

 

Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Farklar

Gel, kasko ve trafik sigortası farkını ayrıntılarıyla inceleyelim.Trafik sigortası ve kasko arasındaki en temel farklar şu şekilde:

 • Trafik sigortası, karşı tarafından zararını karşılarken kasko poliçe sahibinin aracında meydana gelen hasarları teminat altına alır.  
 • Trafik sigortası teminat ve limitleri her yıl Hazine Müşteşarlığı tarafından belirlendiği için trafik sigortası limitleri sabit tutulur, kasko poliçelerinin üst limitleri sigortalı tarafından belirlendiği için kasko bu anlamda daha esnektir, dilersen poliçenin kapsamını daraltabilir, genişletebilir veya poliçeni iptal edebilirsin. Ancak zorunlu trafik sigortasında bu durum geçerli değildir. Çünkü zorunlu trafik sigortanı ancak aracını sattığında iptal edebilirsin.
 • Trafik sigortasında teminat limitlerinin oranı belirli iken kasko sigortasında ise kasko fiyatları, poliçe kapsamına alınan teminat ve limitlere göre değişir. 
 • Trafik sigortası, devletin zorunlu tuttuğu bir sigorta türü olduğu için motorlu taşıt sahibi olan sürücülerin mutlaka trafik sigortası yaptırması gerekir aksi takdirde aracınla trafiğe çıkamaz; trafiğe çıkman durumunda cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsin. Oysa kasko, isteğe bağlı bir sigorta türü olduğu için kasko yaptırmak tamamen taşıt sahibinin inisiyatifindedir. Kasko yaptırmak mantıklı mı konusunda karar vermek için içeriğimize göz atabilirsin. 
 • Sigorta süresi bittiğinde aracını yeniden sigorta yaptırman gerekir oysa kaskoda böyle bir zorunluluk yoktur. 
 • Zorunlu trafik sigortası aracın ile bir kazaya karıştığında karşı tarafın (üçüncü kişilerin) maddi ve bedensel zararlarını karşılarken kasko kaza durumunda senin mağduriyetini önlemeye odaklanır. 
 • Devletin zorunlu trafik sigortası için belirlediği limitler karşı tarafa verilen hasarın tümünü karşılamaya yetmezse hasara ilişkin masrafların kalanın cebinden ödemen gerekir. Kaskoda ise poliçenin kapsamını ihtiyaçlarına göre belirleyeceğin için böyle bir sorun yaşamazsın. Örneğin, karşı tarafta oluşan hasarın toplam tutarının 60.000 TL ve trafik sigortasının üst limitinin de 38.000 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda geri kalan 22.000 TL için trafik sigortası şirketinden destek alamazsın. Geri kalan tutarı senin ödemen gerekir. 
 • Kasko teminatları hem seni hem de aracının güvenliğini koruma altına alırken trafik sigortası yalnızca kaza meydana gelirse devreye girer. Dolayısıyla aracınla bir kazaya karıştığın takdirde trafik sigortasını kasko yerine kullanamazsın. 
 • Trafik sigortasında sigortanın fiyatları serbest tarife esaslarına göre gerçekleştiği için kapsam sabit olsa da fiyatlarda değişiklik olabilir. Yani trafik sigortası tutarları için devlet bir tavan fiyat belirler ve sigorta şirketleri bu tavan fiyatı aşamaz. Kasko fiyatları ise poliçeye göre farklılık gözlenir. Dolayısıyla burada en mantıklı yol, en uygun trafik sigortasını araştırarak onu yaptırmaktır. Fakat kasko için bu durum geçerli değildir. Kasko fiyatları, poliçenin kapsamına göre değiştiği için en temel amaç, kaskonun en ucuzunu değil, en avantajlısı tercih etmektir. Dolayısıyla birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak karşılaştırma yapabilirsin. 

Trafik Sigortası mı, Kasko mu?

Kasko ve trafik sigortaları birbirinden ayrı değerlendirildiği için birbirlerinin yerini tutmazlar. Yani zorunlu trafik sigortası yaptırmak kasko sigortasını gereksiz kılmaz. Aksine ihtiyaçlara göre şekillendiği için trafik sigortasının kapsamadığı alanlarda da güvence sunar. Trafik sigortası zorunlu olmamakla birlikte kaza durumda sadece karşı tarafı kapsayarak maddi hasarlarını giderir.

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Kasko Farkı

Trafik sigortası türlerinden biri olan tamamlayıcı trafik sigortası ise kasko poliçesinde yer alan teminatlardan yalnızca bir veya birkaçını içerir. Bir nevi zorunlu trafik sigortasının genişletilmiş modelidir. Bu nedenle primi daha uygundur. Ancak kaza, doğal afet, hırsızlık gibi durumlarda meydana gelen zararların yalnızca bir bölümü karşılar. Kasko ise aracının başına gelebilecek olası birçok zararı teminat altına alır. Dolayısıyla tamamlayıcı trafik sigortası kasko yerine geçmez. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.