Trafik Sigortası İptali ve İadesi Nasıl Gerçekleşir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Her yıl yenilenmesi gereken trafik sigortası, 1 yıllık güvence için yapılır. Ancak yıl içerisinde trafik sigortanın iptalini gerektiren durumlar yaşayabilirsin. Sigortanın kapsamı ve teminatları gibi iptali gerektiren durumlar da trafik sigortası genel şartlarında belirtilmiştir. Hangi durumlarda trafik sigortasının iptal edilebileceği ve iade prosedürleri hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamında öğrenebilirsin.

Trafik Sigortası İptal Edilir mi? İptal Şartları Nelerdir?

Tüm sigorta türlerinde olduğu gibi trafik sigortası da iyi niyet esasına bağlı kalınarak yapılır. Dolayısıyla hem sigortalıların hem de sigorta şirketlerinin birtakım sorumlulukları bulunur. Bu sorumlulukların yerine getirilmemesi, trafik sigortasının iptal yani feshedilme hakkını doğurur.

 • Sürücülerin üstüne düşen görevler arasında poliçenin düzenlenmesinde verilen bilgileri doğru ve eksiksiz iletmesi bulunur. Sigorta şirketi, sigorta sahibinin vermiş olduğu bilgilerin yanlış veya eksik olduğunu tespit ederse, trafik sigortası iptal edilir.
 • Trafik sigortası iptalini yasal kılan başka bir durum, sigorta süresi içerisinde değişikliklerin olmasıdır. Bu değişiklik hem sigortalıdan hem de sigorta şirketinden kaynaklı yaşanabilir. Önemli olan tarafların durumdan birbirini haberdar etmesidir.
 • Aracın perte çıkması ve araç sahibinin vefat etmesi durumları da iptal nedenleri arasında bulunur.
 • Trafik sigortası iptalinin en sık yaşandığı durum ise araç değişimi yani aracın satılmasıdır. Sigortalanan aracın sahibi değiştiğinde trafik sigortası iptal edilmektedir.  Aracın satış ve alış durumlarında ruhsat sahibi değişir. Trafik sigortası da ruhsat sahibi adına düzenleneceği için sigorta iptal edilmeli, yeni bir poliçe düzenlenmelidir. Aracın yeni sahibinin 10 gün içerisinde kendi adına hazırlanacak bir poliçe talebinde bulunması gerekir.

"Sigortasız araç satılır mı? Araç aldıktan sonra sigorta süresi ne kadardır?" konularında bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Trafik sigortasının iptali için sigorta şirketine başvuruda bulunman gerekir. Sigorta şirketleri, iptal için gerekli şartların karşılanıp karşılanmadığına göre iptal talebini değerlendirir. İptal başvurusunu yüz yüze yapılabileceğin gibi gerekli evraklar ve bir ön yazı ile birlikte e-posta ya da faks yoluyla da yapabilirsin. Aracın el değiştirmesi nedeniyle trafik sigortası iptal edeceksen araç satış belgesini de sigorta şirketine iletmen gerekecektir. Kasko sigortası iptali ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Araç Satışında Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası iptali durumunda prim iadesi hesaplanırken poliçenin geçerli olduğu gün sayısı esas alınır. Noter Satış Sözleşmesi ile aracın satılması sonucu trafik sigortası iptalinde ise geçerli olan gün sayısına 15 gün daha eklenerek hesaplama yapılır. 

Hesaplamanın detaylarını şöyle ifade edebiliriz;

Trafik sigortası prim iade hesaplaması yapılırken trafik sigortasının geçerli olduğu gün sayısı belirlenir. Bu aşamada araç satışı sonucu iptal nedeniyle poliçenin geçerli olduğu gün sayısına 15 gün daha eklenerek toplam gün sayısı bulunur.  Gün sayısı, poliçeye ödenen prim ücretinin günlük bedeli ile çarpılır. Bu hesaplama sonucu çıkan tutar, prim ücretinden düşürülerek iptal sonucu ödenecek iade bedeli hesaplanır.

Trafik sigortası prim iadesi hesaplamasını örnek üzerinden açıklayalım;

1.460 TL prim trafik sigortası prim ücretinin ödendiğini ve 180 gün (6 ay) sonra araç satılarak poliçe iptal edildiğini varsayalım.

 • Poliçenin geçerli olduğu süre; 180 gün.
 • Poliçenin geçerli olduğu gün sayısına 15 gün daha eklenir. 180 + 15 = 195
 • Poliçe prim ücretinin günlük bedeli hesaplanır. 1.460 / 365 = 4 TL
 • Toplam gün sayısı ile günlük poliçe bedeli çarpılır. 195 x 4 = 780 TL kesilecek tutar belirlenir.
 • Başlangıçta satın alınan trafik sigortası prim ücretinden hesaplanan kesinti ücreti düşürülür. 1.460 - 780 = 680 TL para iadesi yapılır.

Trafik sigortası primi aynı olup geçerlilik süreleri farklı olan diğer örnekleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsin.

Prim Ücreti Geçerli Gün Sayısı Kesinti Tutarı İade Tutarı
1.095 TL 1 gün 48 TL 1.047 TL
1.095 TL 120 gün 405 TL 690 TL
1.095 TL 270 gün 855 TL 240 TL

 

Araç Satışı Dışındaki Nedenlerle Trafik Sigortası İptalinde Prim İadesi Nasıl Hesaplanır?

Aracın satılması dışındaki nedenlerle trafik sigortası iptal edilirse yine yukarıda anlattığımız gibi poliçenin geçerli olduğu gün sayısı ile günlük prim değeri esas alınır, fakat geçerli olan gün sayısına 15 gün fazladan süre eklenmez. 15 gün süre eklemeden iade edilecek tutarı yukarıdaki adımlarla hesaplayabilirsin.

Trafik Sigortası İptalinde İade Edilen Paradan Kesinti Yapılıyor mu?

Trafik sigortası iptali durumunda prim iadesinde yapılacak kesinti tutarı 2022 yılında asgari olarak brüt 44,80 TL' dir. Trafik sigortası yaptırıldıktan bir gün sonra dahi iptal edilse asgari kesinti tutarı iade edilecek paradan düşürülür. İptal edilme nedenine göre asgari kesinti ücreti değişmez, araç satışı ya da diğer nedenlerle iptal edilen tüm trafik sigortası geri ödemelerinde en alt limit olarak 44,80 TL kesilir. Eğer poliçe sadece 1 gün geçerli olup iptal edilirse kesinti tutarı, asgari kesinti sınırının altında kalabilir. Böyle bir durumda da yine asgari tutar olan 44,80 TL esas alınarak kesinti yapılır.

Kesinti tutarı, poliçenin geçerlilik süresine göre asgari tutarın çok daha üzerinde de olabilir. Yani poliçenin geçerli olduğu gün sayısı arttıkça iadeden düşürülecek kesinti de artar. Yukarıda hesapladığımız örnek tablomuzda asgari limitin üzerinde olan kesinti tutarlarını görebilirsin. 

Trafik Sigortası İptali Hakkında Sorular

Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Ödenir?

Geri ödeme işlemi, ödeme yöntemine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eğer ödemeni kredi kartı ile yaptıysan, geri ödemen de kredi kartına yapılacaktır.

Trafik sigortası geri ödemeleri kaç gün içinde gerçekleşir?

Poliçenin iptal edilmesi durumunda prim iadeleri genellikle 3-5 gün içinde yapılır. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde iade tutarı yine karta yatırılırken elden nakit ödenen tutarlar sigorta şirketi tarafından araç sahiplerine teslim edilir. Taksitli kredi kartı ödemeleri ise her ay, aylık taksit tutarı kadar kredi kartına aktarılır. Ödeme yöntemlerinin ve kredi kartı ile ödemelerde bankaların prosedürleri değiştiği için iade süreleri de değişiklik gösterebilir.

Aracın çalınması durumunda trafik sigortası iptal edilir mi?

Aracın çalınması da trafik sigortasının iptal nedenlerinden biridir. Sigortalı kişi, aracın çalındığına dair sigorta şirketini hemen bilgilendirmelidir.  Aracın 30 gün içinde bulunmaması durumunda ilgili belge ile trafik sigortasının iptali için başvuruda bulunabilirsin.

Araç sahibi vefat ettiğinde trafik sigortası nasıl iptal edilir?

Vefat durumunda trafik sigortasının iptalini hak sahibi varisler gerçekleştirir. Varisler, sigorta şirketine başvuruda bulunarak trafik sigortasını iptal ettirme hakkına sahiptir ancak iptal için 15 gün içinde başvurulmaması durumunda trafik sigortası devam eder.

Sigortam.net internet ve telefon desteği ile anlaşmalı sigorta şirketlerinin en uygun poliçe tekliflerini sunuyor. İster online olarak istersen de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak trafik sigortası teklifi alabilirsin, Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin trafik sigortası en uygun fiyatlarına 2 dakikada ulaşarak, bütçene uygun poliçeye sahip olabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.