Kasko Yaş Sınırı Nedir? 

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Kasko Yaş Sınırı

Kasko yaş sınırı, araç kasko bedelinin hesaplamasında kullanılan bir kavramdır. Aracın yaş aralığını tespit etmek amacıyla kullanılan kasko yaş sınırı, sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte genellikle 10 veya 15 olarak belirlenir. Aracın yaşını belirleyen unsur ise üretim yılıdır.

Türkiye Sigortalar Birliği tarafından belirlenen kasko değer listesindeki araçlar, yaşlarına göre sıralanır ve yaş sınırın ile ilgili değerlendirmeleri bu liste üzerinden yapılır. Ancak araç kasko yaş sınırını aşan araçlar, kasko değer listesinde yer almaz dolayısıyla da sigorta şirketleri bu araçları poliçe kapsamında değerlendirmez.  Sigorta şirketlerinin belirli yaşı geçen araçlara kasko yapmak istememesinin en önemli nedeni, aracın çelik parçalarında metal yorgunluğu olması ve diğer parçaların da eski olmasıdır. Araç parçaları yıpranmış olduğu için hasar boyutu çok yüksek rakamlara ulaşabilir. Bundan dolayı da sigorta şirketleri, kasko sigortası yaptırmak isteyen araçlar için yaş sınırı koyar.

Sigorta şirketlerinin bu hassasiyetinden dolayı sen de “Acaba aracıma kasko yaptırabilir miyim? Kasko yaş sınırı kaç?” diye merak ediyor olabilirsin. İşte kasko araç yaş sınırı hakkında bilmen gereken tüm detaylar!

Kasko için yaş sınırı hakkında daha detaylı bilgi almak için Kasko Genel Şartları içeriğimizi okuyabilirsin. 

Kasko Kaç Yaşına Kadar Yapılır? 

Kasko yaş sınırı 10-15 yaş arasında değişkenlik gösterir. Türkiye Sigortalar Birliği tarafından belirlenen kasko yaş sınırı 15’tir. Yani buradan yola çıkarak "Hangi araçlara kasko yapılmaz?" sorusuna da yanıt verebiliriz. Kasko yaş sınırı 15 olduğu için 15 yaş üstü araç sahipleri kasko sigortası yaptıramazlar ancak yine de özel kasko paketleri ile 15 yaş üstü araçları da güvence altına alan sigorta şirketleri bulabilirsin. Aynı şekilde 15 yaşın altında yaş sınırı belirleyen sigorta şirketleri de vardır.  

10 Yaş Üstü Araca Kasko Yapılır Mı?

Her ne kadar kasko yaş sınırı genellikle 15 olarak belirlense de 10 yaş üstü araçlara da poliçe kesen sigorta şirketi bulmak mümkün. Ancak araç kasko yaş sınırı 10’un üstünde olan araçlara sigorta yaptırmadan önce aracının bakım-onarımının eksiksiz yapılmış olmasına ve aracın güncel durumunun iyi olmasına dikkat etmen gerekir. Elbette 10 yaş üstü araç kasko fiyatları, daha yaşlı araçlara kıyasla daha uygun olacaktır.

15 Yaş Üstü Araca Kasko Yapılır Mı?

Kasko sigortası yaptırarak 15 yaş üstü aracını güvence altında tutmak istiyorsan “Hangi araçlara kasko yapılmaz? Aracıma kasko yaptırabilir miyim?” diye merak etmiş ve kasko değer listesini incelediğinde listede aracınla ilgili bir veri bulamamış olabilirsin. 15 yaş altı araçlar kasko değer listesinde kendisine yer bulabilirken 15 yaş üstü araçlar için böyle bir durum söz konusu değildir.

Aracının yaşı arttıkça aracının hem arızalanma olasılığı hem de bakım masrafları bununla doğru orantılı olarak artış gösterir. Bundan dolayı da sigorta şirketleri; bu araçların marka, model ve hasar geçmişine göre farklı kaskolama işlemleri uygular. Araç sahibinin ana teminatlardan yararlanabilmesi amacıyla esnek kuralları olan bazı sigorta şirketleri, 15 yaşın üstündeki araçlara kasko sigortası yaparlar. Ancak yine de 15 yaş üstü araçlara standart fiyatlar üzerinden işlem yapılmadığı için 15 yaş üstü araç kasko fiyatlarının sigorta primlerinin diğer araçlara göre daha yüksek olduğunu unutmamak gerek.  

15 Yaş Üstü Araç Kasko Değer Listesi 

Araç kasko değer listesi, aylık olarak güncellenen ve 15 yaş altında araçların değerlerinin yer aldığı bir listedir. Araç kasko değeri, aracın ortalama değerini yansıtır ve kasko değeri sayesinde sigorta şirketleri hasar sonrasında ödeyecekleri tazminat tutarını belirlerler. 15 yaş üstü araçlara uygulanan değer hesaplaması farklı şekilde işler. 

15 yaş üstü araçlara kasko değer listesinde yer verilmez. Bu nedenle sigorta şirketlerinin çoğunda 15 yaş üstü araçlara kasko hizmeti sunulmamaktadır. Fakat yine de sigorta şirketleri bazı özel şartları dahilinde 15 yaş üstü araçlar için de poliçe yapmaktadır. 15 yaş üstü araçlar için fiyatlandırmalarda farklı düzenlemeler vardır. Değer; aracın modeli, markası ve hasar geçmişine göre belirlenir. 

15 Yaş Üstü Araçlarda Kasko Değer Sorgulaması 

Kasko değer listesinde 15 yaşına kadar olan araçların bilgileri ve bedelleri yer alır. 15 yaş üstü araçlarda kasko değeri belirlenirken sigorta şirketi ile sigortalının birlikte anlaşmaya vardıkları karar üzerinden değerlendirme yapılır.  Aracının kasko değerini öğrenmek ve kasko hakkında detaylı bilgi almak için Sigortam.net web sitesini kullanabilir, kasko sigortası sunan sigorta şirketlerini ve tekliflerini karşılaştırarak aracın için sunulan fırsatları değerlendirebilirsin. 

Kaskoda Yaş Sınırının Önemi 

Kasko sigortasında olası riskleri belirleyen en önemli unsurlardan biri aracın yaş durumudur. Araçlarda kasko yaş sınırı teminat ve primler için bir temel oluşturur. 15 yaş üstü araçlar, sigorta şirketlerinin düzenlediği fiyatlar üzerinden değerlendirilir. "Kasko Fiyatı Neye Göre Belirlenir?" başlıklı yazımızı okuyarak kasko primlerini belirleyen unsurlar hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin. En ucuz kasko için de yine adresimizi ziyaret edebilirsin.

Ödenecek olan primler; aracın yaşı, modeli ve markasına göre hazırlanan kasko değer listesindeki veriler doğrultusunda belirlenir. Ayrıca araç sahibinin yaşı, mesleği, yaşadığı şehir, kaza geçmişi gibi etkenler göz önünde bulundurularak da işlem yapılır.  Aracın yaşı arttıkça, risk durumlarıyla karşılaşma oranları da arttığı için bu durum sigorta fiyatlarına da yansır. Bu nedenle kasko kapsamında belirlenen üst yaş sınırı 15 olarak belirlenmiştir. 

Bütçene En Uygun Kasko Sigortası Teklifleri Sigortam.net’te!

Sigortam.net olarak senin için 10’dan fazla sigorta şirketinin teklifini karşılaştırıyor, aracın için en ucuz ve kapsamlı poliçeyi bulman için sana yardımcı oluyoruz. Dilersen 10-15 yaş aralığındaki arabaların kasko sigortasından yararlanma durumu hakkında bilgi almak için Sigorta Bilgi Hattımızı arayarak yetkililer ile iletişime geçebilirsin. Ayrıca dilersen web sitemiz üzerinden kolayca iletişime geçebilir ve aracının özelliklerine göre kasko teklifleri alabilirsin. 
 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.