Ruhsat Seri No Nedir, Nerede Yazar? 

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Ruhsat belge seri no diğer adıyla ruhsat seri no; Emniyet Genel Müdürlüğüne sisteminde kayıtlı, 2 harf ve 6 rakamdan oluşan bir numaradır. Araca ait verilerin tek bir yerden takip edilmesini sağlar. 2010 yılında TRAMER (Trafik Sigortası Bilgi Merkezi) ile Emniyet Genel Müdürlüğünün entegre çalışmaya başlamasıyla birlikte ruhsat seri numarası hayatımıza girmiş ve aracın kazaya karışıp karışmadığı, herhangi bir borcunun olmadığı ve kimin adına kayıtlı olduğu gibi sayısız bilgiye erişim oldukça kolayca bir hâle gelmiştir.  

Senin de bildiğin gibi trafik polisleri çevirmelerde hemen ehliyet ve ruhsat talep ederler. Bunun en temel nedeni; her ruhsatın kendisine has bir seri numarasının olması ve Emniyet Genel Müdürlüğü veri havuzundan araca ait bilgilere erişmek için ruhsat seri numarasının kullanılmasıdır. Dolayısıyla ruhsat seri numarasının kasko sigortası yaptırmak gibi sigortacılık ile ilgili uygulamalardan araç muayene ve sorgulama işlemlerine kadar birçok farklı konuda karşına çıkması kaçınılmazdır. Sigortasız araç muayeneden geçer mi hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Gel, “Ruhsat seri no öğrenmek için ne yapmak gerekir?” “Araç ruhsatlarında ruhsat seri no nerede yer alır?” gibi soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Ruhsat Seri No Nerede Yazar? 

ruhsat seri no

Eskiden araç ruhsatları, iki yaprak olarak basılıyor ve her iki yaprakta da farklı bilgiler yer alıyordu. Bu durum da ruhsat seri numarası gibi gerekli bilgilere ulaşılmasını zorlaştırıyordu. Bugün ise araç ruhsatları, tek yaprak olacak biçimde düzenlendiği için ruhsat seri no'yu kolayca öğrenmek mümkün. 

Ruhsat tescil seri no, trafik işlemlerinin birçoğunda gerekli olduğu için araç sahiplerinin en çok merak ettikleri konulardan biri, “Ruhsat seri no nerede yazar?” sorusunun cevabıdır. Yukarıdaki görselde de göründüğü üzere araç ruhsatının sağ alt köşesinde “Belge Seri No” isimli bir dizi yer alıyor. İşte ruhsat seri no, 2 harf ve 6 rakamdan oluşan bu numaradır. 

Araç Ruhsat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer aracının ruhsatına erişimin yoksa e-Devlet üzerinden aracına ait ruhsat seri numarasını öğrenebilirsin. Bu hizmeti kullanarak Türkiye Noterler Birliği bilgi sisteminde adına tescilli araçları sorgulayabilirsin. E-Devlet’te sıralanan listeden adına kayıtlı tüm araçları ve bu araçlara ait sigorta, ceza, borç ve muayene gibi bilgileri de görebilirsin. Bunun için öncelikle sisteme giriş yapman gerekir. Sisteme giriş için T.C. kimlik numaranı ve e-Devlet şifreni kullanabilirsin. Eğer e-Devlet şifren yoksa bir PTT şubesinde giderek 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alabilirsin. Peki e-Devlet üzerinden ruhsat seri no nasıl öğrenilir? 

  • Adıma Tescilli Araç Sorgulama (Gerçek Kişi) (turkiye.gov.tr) sayfasına gir. 
  • Araç ruhsat sorgulama işlemine başlamak için “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıkla. 
  • T.C. kimlik numaran ve e-Devlet şifren ile sisteme giriş yap. 
  • “Sorgula” butonuna tıkladıktan sonra sorgulama işlemini başlatabilirsin.
  • “Detay” kısmından ruhsat seri no'sunu öğrenmek istediğin aracın bilgilerini adına kayıtlı tüm araçları görüntüleyebilirsin. 

Araba ruhsatı kaybolursa neler yapılmalı öğrenmek için tıklayın. 

“Ruhsat Seri No Kabul Etmiyor” Hatası

Ruhsat seri no ile sorgulama işlemini tamamladığında aracının gerçek bilgileriyle ruhsatta yazılan bilgilerin tutarlı olmadığını görebilirsin. Örneğin, ruhsat seri numarası ile aracın plakasıyla eşleşmeyebilir veya “ruhsat seri no kabul etmiyor” hatası ile karşılaşmış olabilirsin. Bu nedeni araç muayenelerinde yetkili kurum olan TÜVTÜRK’ün sisteminde meydana gelen birtakım aksaklıklardır. Eğer birkaç defa ruhsat seri no ile sorgulama yapmayı denemiş olmana rağmen aynı sorun devam ediyorsa Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine başvuruda bulunabilir veya ASBİS no ile giriş yapmayı deneyebilirsin.

ASBİS No Nedir?

Araç ve Sürücü Bilgi Sisteminin kısa adı ASBİS'dir. Sıfır ve ikinci el araçların tescil, devir, ve ehliyet belgesi işlemleri ASBİS ile tek bir sistem üzerinden yapılabilir. Amacı araç işlemlerinin hızlı ve kolay şekilde yapılabilmesidir. ASBİS no, tescilli olmayan araçların kayıt ve sigortalama gibi işlemlerinin online olarak yürütülebilmesi için geliştirilmiş 19 haneli bir numaradır. Aracın tescil işlemleri yapıldıktan sonra ASBİS numarası ruhsat seri numarasına dönüşür.

ASBİS ve Ruhsat Seri No Arasındaki Fark Nedir?

Yalnızca tescilli araçlara verilen ruhsat seri no ile Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi (ASBİS) no sürekli birbiriyle karıştırılan kavramlardır. ASBİS numarası Ruhsat seri numarasının aksine ruhsatların üzerinde değil, araç tescil işlemlerinde kullanılan belgelerin üzerinde yer alır ve araç alımında noter tarafından yeni araç sahibine verilir. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.