Enerji Tasarrufu Yapmanın 5 Kolay Yolu

Tasarruf yapmak hayatımızdaki en önemli gerekliliklerden biridir. Tasarruf yaparak hem bütçenizi hem de doğayı koruyabilirsiniz.

Örneğin, 2014 yılında gündeme gelen ülkemizde yağışların az olması, barajların dolmasını önlüyor ve ülkeyi gitgide kuraklığa doğru sürülüyor. Ekilen besinlerden verim alınmıyor ve satılacak ürünler az olduğundan fiyatları da yüksek oluyor.

Bu durum da doğrudan insanların bütçesini etkiliyor. Bu nedenle su kullanımına dikkat etmek, gereksiz yere harcamalardan kaçınmak gerekiyor. 

Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın!
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00

Elektriği de çok fazla tüketiyoruz. Enerjinin %80’nini ise elektronik aletler harcıyor. Pratik birkaç yöntem ile enerji tasarrufu sağlarken bütçenizi de koruyabilirsiniz.

 • Evinizde izolasyon yaptırmanız %45 oranında enerji tasarrufu sağlar. İzolasyon, duvar, kapı, pencere ve çatılarda ısı yalıtımı yapılması işlemidir. Bu işlem yazın evi soğutmak ve kışın ısıtmak için harcanan enerjiyi büyük oranda azaltır.
   
 • Kapı ve pencere altındaki boşluklar aracılığıyla dışarıdan içeri soğuk hava girer. Bunu önlemek için bu bölümlere dolgu yaptırın. Perdelerinizin ağır tercih edilmesi de içeriye hava sızmasını önler. Eğer mümkünse enerji tasarrufu yapan pencereler taktırabilirsiniz.
   
 • Özellikle duş süresinin kısalması sıcak su tasarrufunda önemli yer tutar. Daha ılık suyla yıkanmak da gerekir.
   
 • Evdeki elektrikli aletleri kullandıktan sonra prizde bırakmayın. Kapalı bile olsalar enerji tüketimini artırmaktadır.
   
 • Kullanmadığınız odaların ışıklarını kapalı tutun. Ampül satın alırken az enerji harcayanları tercih edin. Bu işlem %20 oranında tasarruf yapmanızı sağlar.
   
 • Yerlerde halı kullanmayı tercih edin böylelikle zeminden kaybolan ısı oranı da az olacak, sıcaklık evde kalacaktır.
   
 • Kalorifer peteklerin önünü eşyalarla kapatmayın, böylece eve daha çok sıcak girer ve doğalgazı daha az derecede yakabilirsiniz.
   
 • Kullanmadığınız odaların kalorifer peteklerini kapatabilirsiniz.
   
 • Yemek pişirirken tencerenin ya da fırının kapısının sürekli açılması da fazla enerji harcanmasına neden olur.
   
 • Evinize alacağınız beyaz eşyaların enerji tasarruflu olanlarını tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır.

En değerli mekanlarınız olan evinizi enerji tasarrufuna dikkat ederek koruduğunuz gibi, olası tehlikelere karşı da konut sigortası yaptırarak güvence altına alın. Sigortam.net’tenkonut sigortası başvuru formunu doldurarak en uygun sigorta fiyatlarına ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL